Ehliyet sınavında "otomatik vites" dönemi

ister 16 yaşında ister 40 yaşında. Biri 8 yaşında başlamış açık alanda sürmeye yeteneği de var kıvırıyor yani.
Ona da vermek mi lazım.
Sephoraa sen bir yanlış yapmışsın bence yeğenlerini ehliyetsiz arabayla okuldan almakla ailen de buna müsade etmiş. Kaldı ki kk da şuna benzer bir konu açılsa eleştirirsin ehliyetsiz araç kullanan kişiyi. Neyse tabi senin bileceğin bir şey ama başkalarını da buna özendirmek ya da araba pratiği yapmak için bir çeşit yol gibi göstermek doğru değil diye düşünüyorum.

Hayır asla iyi bişey olduğunu söylemiyorum, ya da bu şekilde pratik yapın demiyorum. Arkadaş ehliyet aldığınızda siz de acemiydiniz dedi ona istinaden yazdım. Yoksa onayladığım bişey değil. Kendi çocuğum olsa asla izin vermem de dedim zaten okuduysan.

Söylediğimi abartmanın gereği yok ipek. Dünyada bir sürü ülkede 16 yaşında ehliyet alınabiliyor. Neden burda da olmasın. 8 yaşında ehliyet veren bir ülke var da ben mi bilmiyorum? Hem 16 yaş ile 18 yaş arasında ne kadar fark olabilir gelişim açısından?

bence olmamalıydı :KK53:
otomatık vites kolay, önemlı olan normal vitesi bilmek

Herkesin acemilik dönemi var ama bu acemilik nedense on yıllar sürüyor bizim ülkemizde. Gerçekten düzgün araba kullanan, kurallara uyan %20 falandır. Bunun sebebi de ehliyet verilen sistemin yanlış olması ve yaptırımların ya hiç uygulanmaması ya da yanlış uygulanması.
Hala aynı şeyi savunuyorum, acemi sürücüye ehliyet verilmemeli. Ya da stajyer ehliyeti verilmeli ki yanında usta biri olmadan trafiğe çıkamasın acemiliğini atana kadar.
Bu konuda katılıyorum sana Sephoraa, acemi biri Trafiğe çıkmamalı hemen, yoğun trafikte panikliyor acemiler, hem kendi hayatlarını hemde başkalarınınkini riske atabiliyorlar.
Ve araba kullanma becerisinin kadını erkeği yok, refleksleri sağlam ve hızlı insanların geliştirebildiği bir yetenek bana kalırsa araba kullanmak.

Çok görüyorum trafikte, uzun süre önce ehliyet almış ama sağ şeritten aniden sol şeride direksiyon kıran, sinyal vermeyen, yıllarca araba kullanıpta trafik levhalarını bilmeyenler var.
Ya bir örnek geldi aklıma, bir tanıdık biraz arabalar sıkıştırsa emniyet şeridine geçiyordu, ki adam yıllar önce ehliyet almış, niye emniyet şeridine geçtin şimdi diye sordum da birgün bana emniyet şeridi emniyetimiz dedi, gülsem mi ağlasam mı:-) ve bunu şaka yollu demedi, ciddi ciddi emniyet şeridinin amacının bu olduğunu sanıyordu.

arkadaşlar otomatikle ehliyet alanın sadece otomatik vites araba kullanabilir diye not düşülcekmiş ehliyetine

X