Çorbalar Düğün Çorbası ( Trakya yöresi ) - Söke un sponsorluğunda

Çok teşekkür ederim Jennam ❤😇 eski yarışmalara bakarken senin ayran aşı tarifini gördüm, sen de katılıyormuşsun bir zamanlar, yine katılsana ,biz de sana senin yaptığın gibi güzel yorumlar yapalım 🤗🥰
Rica ederim canım :KK60: Sağlık sorunları araya girince sadece yorumcu tarafında kaldım 🤗Bir gün inşallah, kısmet ❤❤

Ellerine sağlık sana gani gani oylar diliyorum. Başarılar 🥰🤗

Soğuk kış aylarında içimizi sıcacık ısıtan mis gibi bir çorba kategorisinden hepinize selamlar🤗

Yarışmaya çok severek ve çok sık yaptığım şifa ve lezzet dolu Düğün Çorbası ile katılmak istedim, umarım beğenirsiniz 🥰
Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde karşımıza çıkan düğün çorbası genellikle Trakya yöresinde kuzu etiyle hazırlanır. Özellikle köy mutfaklarının vazgeçilmezi olan düğün çorbası çetin kış şartlarında vücudu sağlıklı tutmak için de yapılır.
Geçelim tarifimize 👩🏼‍🍳

Malzemelerimiz
Eki Görüntüle 2998219
• 300 g kuzu gerdan eti
• 1,5 litre su

Terbiyesi İçin;

• 1 kase yoğurt
• 3 yemek kaşığı un
• 1 yumurta sarısı

Üzeri için;

• Kırmızı toz biber
• 2-3 yemek kaşığı tereyağı, biraz zeytinyağı

Yapılışı

• Etleri düdüklü tencereye alalım, üzerine suyu ilave ederek kapağını kapatalım ve 45 dakika pişmeye bırakalım.
• Etler piştikten sonra hızlı bir şekilde soğuması için ayrı bir tabağa alalım. Etler soğuduktan sonra didikleyelim.
• Diğer taraftan çorbanın terbiyesini hazırlayalım. Bunun için bir kaba yoğurdu, unu, yumurta sarısını ilave ederek güzelce çırpalım.
• Haşladığımız etin suyunu süzelim, çorba yapacağımız tencereye alalım. Yaklaşık 4 su bardağı et suyu çıkacaktır.
• Hazırladığımız yoğurtlu karışımı et suyumuzun içine yavaş yavaş ve karıştırarak ilave edelim.
• Kaynadıktan sonra didiklenmiş etleri de ekleyerek kısık ateşte çorbamızı kaynatalım.
• Son olarak çorbanın tuzunu da ilave edelim, 5 dakika daha kaynatarak ocağı kapatalım.
• Üzerine tereyağı ve kırmızı toz biber ile hazırlamış olduğumuz sosu gezdirip servis yapalım.
Eki Görüntüle 2998236 Eki Görüntüle 2998237 Eki Görüntüle 2998218 Eki Görüntüle 2998238

• Ben çorbanın yanına sarımsaklı sirke sosu hazırladım, lezzetine lezzet, şifasına şifa kattı. 😊 Afiyet olsun ❤😇
Eki Görüntüle 2998221 Eki Görüntüle 2998222 Eki Görüntüle 2998224 Eki Görüntüle 2998225 Eki Görüntüle 2998226 Eki Görüntüle 2998227 Eki Görüntüle 2998228 Eki Görüntüle 2998229 Eki Görüntüle 2998230 Eki Görüntüle 2998231 Eki Görüntüle 2998232 Eki Görüntüle 2998233 Eki Görüntüle 2998234 Eki Görüntüle 2998235
Ellerine sağlık 🤤 harika görüyor 🥰

Düğün çorbasının yoresel oldugunu bilmiyordum. Ellerine saglik canim.🥰
Tek bir yöreye ait değil aslında ama içine koyulan şeyler değiştikçe o yörenin ismiyle anılıyor, kimi yörede tavukla yapılıyor, kimi yörede dana etiyle ,bizim trakyada kuzu gerdanla yapılıyor, o yüzden trakya yöresi diye belirttim 😊 çok teşekkür ederim canım 😇☺️

Tek bir yöreye ait değil aslında ama içine koyulan şeyler değiştikçe o yörenin ismiyle anılıyor, kimi yörede tavukla yapılıyor, kimi yörede dana etiyle ,bizim trakyada kuzu gerdanla yapılıyor, o yüzden trakya yöresi diye belirttim 😊 çok teşekkür ederim canım 😇☺️
Annem de etli yapardi, ama bizim oranin dugunlerinde tavuklu olurdu. Dedigin gibi farkliliklar oluyor.☺

X