Premature Bebekler Dopler akım kaybı nedeniyle erken doğum yapanlar yardım!!

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

il_nar

Guru
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2009
517
15
51
Merhaba,

25+4 haftalıkken taniyon yükselmesi ile hastaneye yattım. Hastanede yattığımın 16. günü ve şu an 27+4 günlük olduk. Doblr akım kaybı teşhisi kondu. (ayrıca preeklemsi başlangıcı cıktı). Bebeği besleyen damarda kan akım kaybı olduğundan bebek gelişemiyormus. Suyum normal, bebek hareketleri var, bebeğimin solunum u normal. Ama gelişmesinde (kilo) gerilik var. Bugün doktorum 29. haftada alınabileceğinmi söyledi. Yaşama şansı olurmu, çok korkuyorum. Henüz 700-800 gramda. Bu sorunla karsılasan varmı aranızda.

hiç umudunu yitirme canım ki bebeğin seni hissediyor ona bu endişeleri yaşatma allahtanda üöit kesilmiyor benimm bir tnıdığım 6.5 aylıkken doğum yaptı ve 800 gr doğdu anlattıklarına inanamamıştım bez boğazına kadar geliyordu damarları şeffaftı derileri bebek gibi bile görünmüyoru diyordu ama çabaları sonuç verdi şimdi canavar gibi bir oğlan yaşıtlarından çok daha fazla iri. bence dr nun tavsiyelerinden çıkma ve bol bol dinlen hiç kalkma hamileliğinin tadını çıkar.

arkadaşım benim sorunum seninkinden farklı ama benim bebeğimde de gelişme geriliği var 3 haftaya yakındır kilosunda gr kadar artış olmamış inş bebeklerimize bişey olmayacak arkadaşım kalbimizi ferah tıtmaya çalışalım.

Ebrizm, canı m desteğin için çok teşekkür ederim. Umarım benim bebeğim de sağlıkla dünyaya gelir ve bu zor savaşı biz kazanırız.

Pakize'cim, sana da cevapladıın için cok teşekkürler. Bugün 18. günümz oldu.Sağlıkla bebeklerimizi kucagımıza almayı diliyorum.

ilk önce geçmiş olsun cnm

inş RABBıM hayırlısıyla bebeğinin sağlık durumunun iyi olmasını nasip eder

29 haftalık bir bebeğin yaşama şansı elbette yüksek

moralini yüksek tut ve yaradama sığın herşey yolunda ve gönlünün istediği şekilde olması dileğiyle

Canım,

29 haftalık bebeklerin yaşama şansları elbette yüksek, bende dualarımı hiç eksk etmiyorum ve ümidimi kaybetmemeye çalışıyorum. Benim bebeğim dopler akım kabı nedeniyle beslenemiyor ve gelişim o yüzden geri ne yazıkki. Doktorların değişik ölçümleri oldu. 650 ile 800 gram arasında ölçümler aldılar. Endişem o yüzden biraz da . ,Erken doğum yapıp 1 kilo üzerinde olanlar daha şanslılar. Allahım yardım ederde benm minik kızım da yaşama tutunur inşallah. Yarın hayırlısıyla 28. haftaya girricem. Dilerim ki, gelişiminde artış olur ve organ gelişimi olur. Allah herkesin bebeğini sağlıkla kucağına almayı nasip etsin umarım.

Canım,

29 haftalık bebeklerin yaşama şansları elbette yüksek, bende dualarımı hiç eksk etmiyorum ve ümidimi kaybetmemeye çalışıyorum. Benim bebeğim dopler akım kabı nedeniyle beslenemiyor ve gelişim o yüzden geri ne yazıkki. Doktorların değişik ölçümleri oldu. 650 ile 800 gram arasında ölçümler aldılar. Endişem o yüzden biraz da . ,Erken doğum yapıp 1 kilo üzerinde olanlar daha şanslılar. Allahım yardım ederde benm minik kızım da yaşama tutunur inşallah. Yarın hayırlısıyla 28. haftaya girricem. Dilerim ki, gelişiminde artış olur ve organ gelişimi olur. Allah herkesin bebeğini sağlıkla kucağına almayı nasip etsin umarım.

eğer hayırlısıysa nasip kısmetse herşey güzel olacak

dualarımdasın cnm

kan akımının nedeni nedir bişi dedilermi? bende de varmış geç kalındı ne yazıkki..benimkinin sebebi kanda pıhtılaşmaymış...sen geç kalmadan doktoruna bi sor istersen ilaçlarla kan akımı sağlanabiliyormu die?

canım çok geçmiş olsun, inşallah herşey yoluna girer, moralini yüksek tut, duanı eksik etme, hayırlısıyla sağlıkla kucağına alırsın inşallah...

çok geçmiş olsun bende aynı durumları yaşadım, ne olur 29-30 haftayı bulmaya çalış, hiç bir şeyi kafana takmamaya çalış, tansiyonlarının sakin çıkmasın
bende aynı durumdan dolayı 27+3 de doğum yaptım 700 gr oğlum oldu,

Ylmznrmn, canım senin oğlun şimdi ne durumda?

Ben gecen hafta 28+1 de doğum yaptım. Dopler akım kaybı vardı bebek beslenemiyordu. Ductus dedikleri kriter ters akıma gecmeye baslayınca 28. haftaya yeni girmiştik ki alındı bebeğim. 690 gram doğdu. Aynı gün vücut ödemini atınca 650 grama düştü minik kızım. 2 gün sonra şekeri aşırı derecede ükseldi ve 610 grama kadar düştü. Şu an Maximum seviyede ilaç takviyesinde bulunuyorlar. ıç kanaması olduğundan ciğerlerinde kan birikmiş. Solunumu destekle sağlayabiliyor. Heryerinde birseyler takılı. Öyle küçük ki... Dua ediyoruz hayata tutunması için. Sizlerde dualarınızı eksik etmeyin arkadaslar. Hergün doktorla görüşmeye gdiyor eşim. Bilgilendiriyorlar. Bugün biraz daha iyi gibiymiş durumu. Umarım tamamen düzelir.. Geçmiş olsuna geldiler. Birazdan yazarım.

ıl-narcım kaç gündür ne olur biraz daha dayansın bebeği doğmasın diye dualar ederek birşeyler yazmanı bekliyorum. Çünkü senin yaşadıklarını aynen ben de yaşadım. Hergün korku endişe içinde hastane odalarında beklemeyi, ne olur dayan yavrum diye yalvarmayı bilirim. Herkes kucağında yavrusuyla yatarken küvezdeki bebeğinden bir haber alabilmek umuduyla beklemeyi bilirim. Hayırlı olsuna gelenler yerine geçmiş olsuna gelenleri karşılamayı bilirim. Mücadelen asıl şimdi başlıyor canım. Sakın kötü örneklere takılma hep iyi örneklere bak olumlu düşün. Ben de kötü bir örneğim o yüzden sana yazmamak için uzun süre direndim ama doğum yaptığını okuyunca dayanamadım sana destek olmak istedim. Kızın olduğu için şanslısın prematüre kız çocuklarının daha dayanıklı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum. Umarım hayata sıkıca sarılır minik yavrum. Sen de ona destek ol, ondan asla vazgeçmediğini ona anlat. Görmeye git, konuş onunla, ona dokun. O kadar doluyum ki sayfalar dolusu yazabilirim sana. ınşallah sen bizim yaşadıklarımızı yaşamak zorunda kalmayacaksın. Bütün dualarım bütün iyi dileklerim sizinle. Ne olur bizi habersiz bırakma.

Arkadaşlar, hepinize destekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Premete, canım, "ben kötü bir örneğim" cümlenden ne yazıkki acı sonla noktalandığı sonucunu cıkardım. Allah sabırlar versin. Evet canım; ancak bizi, bizim gibi sorunları yaşayanlar bilir. Kızıma dokunma, onla konusma sansım ne yazıkki yok. Cok küçük olduğu için simdiye kadar sadece bir defa gösterdiler ama dokunmak elbetteki imkansız. cunku tamamen kapalı küvezde tutuluyor. En çok korktugum, beyninde kanama başlaması. cunku doktorların söylediğine göre, şu an zaten maksimum seviyede ilaç takviyesinde buluduklarından, beyninde kanama baslarsa fişi çekmekten baska sansımız yok dediler. Telefonlar caldıkca ve hastane numarasını gördükçe panikliyorum. Bugünkü doktor görüşmesinde çok şükür ki aktif kanamasının olmadığını söylemişler eşime. Hastaneden aradılar bugün ve trombosit ve kırmızı kana ihtiyac oldugu söylenmiş. Onu götürdüler, şu an kan veriyor donörler. Dualarınızı eksik etmein arkadaşlar, umarım bu sorunla mücadele etmeye calısan tüm aileler bebeklerine en kısa zamanda sağlıkla kavusurlar..

Doktorlar seni en kötü koşullara hazırlamak için her zaman en kötüsünü söylerler bu yüzden kötü sözler karşısında moralini bozmamaya, inancını kaybetmemeye hazırlıklı ol. Beyin kanaması riski doğumdan sonraki ilk üç gün içinde % 90 bundan sonra risk azalmaya başlıyor ama her beyin kanaması geçiren bebek için sonuç kötü olmuyor onun da dereceleri var. Hafif derecede beyin kanaması geçirirse kendiliğinden düzelebiliyor nitekim burada bebekleri küvezde beyin kanaması geçirmiş olup da şu an gayet sağlıklı olan anneler var. ınternette prematüre ilgili sitelere girdiğinde şu olabilir, bu olabilir diye bir sürü hastalık ve ihtimal göreceksin. O yüzden bence mümkün olduğunca beynini gereksiz bilgilerle doldurma. Çünkü her bebeğin durumu çok farklı ve bizimkiler gibi erken dönemde ve çok düşük doğum ağırlıklı doğmuş bebeklerde gidişat tamamen bebeğin direncine ve yaşama azmine bağlı olarak değişiyor. Umarım kızın kısa zamanda sağlığına kavuşur. Güzel haberlerini bekliyorum.

il nar cım Allah sana ve bebegine dayanma gücü versin. bu savastan siz galip çıkarsınız inşallah. kız bebekler çok daha dayanıklılar böyle durumlarda. inşallah iyi haberlerle dönersin bize. :Saruboceq:

Merhaba,

25+4 haftalıkken taniyon yükselmesi ile hastaneye yattım. Hastanede yattığımın 16. günü ve şu an 27+4 günlük olduk. Doblr akım kaybı teşhisi kondu. (ayrıca preeklemsi başlangıcı cıktı). Bebeği besleyen damarda kan akım kaybı olduğundan bebek gelişemiyormus. Suyum normal, bebek hareketleri var, bebeğimin solunum u normal. Ama gelişmesinde (kilo) gerilik var. Bugün doktorum 29. haftada alınabileceğinmi söyledi. Yaşama şansı olurmu, çok korkuyorum. Henüz 700-800 gramda. Bu sorunla karsılasan varmı aranızda.

canım aynı raporu bana hastaneden verdiler rapora göre dün sezeryanla bebeklerimin alınması gerekiyordu benimkilerinde kiloları düşük ama drum kilo benim için önemli değil istersen bide özel merkezde çektir ve ona göre karar verelim dedi çektirdim ve hiç bi sorun çıkmadı çok şükür özeldeki dr yerlerinin çok dar olduğunu son haftalarda iyice sıkışıp kan akımlarının yavaşladığını ve bebeklerin daha zor kilo aldıklarını söyledi bu raporla hastanedeki druma gittim ve bu bebekler daha 3-4 hafta dayanır dedi az kalsın bi hatanın kurbanı olacaktık bence sende bi özelde baktır çok farklı sonuçlar çıkabiliyor

rabbım sıfa versın o mımınk kalbe ınşşşşşşşşş..................

ıyi dilekleriniz ve dualarnıziçin çok teşekkürler.

Premete, hastaneden salı günü taburcu olmustum.Bgün ilk defa bende eşimle gittim doktorla görüşmeye. Çok şükür ki aktif kanama olmamş bugn de. Az kanama halen daha var. Beyin kanaması gecirirse diye cok korkuyorum dedim doktora. Diğer görüştüğümüz doktorun bana söylediğinden bahsettim. yni ellerinden birşey geleyeceğini ve desteği ksebilecelerni.. Dokor beyn kanamasının derecelerinden bhsetti bize de. Şayet kanama cok olmazsaelbette desteğe devam edicez dedi. Bu da içime bir nebze de lsa su serpti. Dualarınızı minik kızımdan eksik etmeyin. Allah hepimizn dualarını boş cevirmesn diliorum.

X