DOKTORLUGUN GÖRÜLMEK İSTENMEYEN YÜZÜ

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
yani asistanların neden o halde oldgunu sorgulayıp eylemlere destek çıkmak yerine hoca da zamanında o yollardan geçti o zaman susup otururn demenin farklı bir versiyonu bu
hocaların hastalara bolca zaman ayırarak tane tane bakarken altında çalışan asistanına çektirdiklerini kimse bilmez mobingi kimse bilmez hatta hayal bile edemez ama dışardan görünen hoca mutlu asistan kibirli olur :)

çünkü bence doktorların cogu artık normal bir psikolojide değil hele de zor kısımlarda öalışanlar. onların bozulan psikolojisiyle değil hastaya kendine bile iyi davranamaz hale geldiler bunun sonu yok
O zaman herkes bozuk psikolojisinin acısını başkalarından mı çıkarsın? Bir asker düşünün. Bu insanlar çatışmaya giriyor,parçalanan kollar,bedenler görüyor. Eğer psikolojisi bozulacak birileri varsa en başta onların ki bozulur diye düşünüyorum. Adamlar neler görüyor sonuçta. Onlarda psikolojimiz bozuk diye silahla bir yerleri bassalar mesela? Ne deriz? Cani deriz dimi? Ya da psikolojimiz bozuk diyip insanlara kötü muamele uygulasalar sivil hayatta? Tepkimiz ne olurdu? Tabiki de karşı çıkardık. Bu şekilde bir yere varamayız ki sadece birbirimizi kırmaya devam ederiz. Tepkimizi asıl muhataplarına göstermeliyiz. Hepimiz bu toplumun insanıyız. Doktoruda bizim öğretmenide bizim polisidr itfaiyeciside hatta evimize paket servise gelen kuryeside. Çünkü hepimiz öyle ya da böyle insanlara hizmet ediyoruz,hepimiz birbirimize muhtacız. Keşke öğrencine bağıran öğretmende yarın o öğrencisi büyüyünce ona muhtaç olacağını,aynı şekilde hastasına bağıran doktorda hastası ordan çıkıp icra ettiği mesleğine dönünce hastasından hizmet alacağını unutmasa. O zaman çok daha güzel bir ülke olurduk.

Yeni mezunsunuz
Şu an 10 bin ile başlarsınız ama zaman geçince ihtisas yapıp bir alanda uzmanlaşınca iyi bir hastaneye geçersiniz döner sermayeniz olur maddi olarak rahata ereceğiniz günler de gelir
Kimse başlar başlamaz milyonlar almıyor doktor da olsa.

Ülkemizde çalışma konuşları için size katılıyorum
Evet saatler çok yoğun evet pek çok meslek grubu hakkını alamıyor.
Ama bu sadece doktor için geçerli değil
Öğretmen de ağlıyor , memur da mühendiste hepsi

Ya bu deveyi güdeceksiniz ( doktorluğa devam edeceksiniz ya da başka bölüm okuyup baska meslek düşüneceksiniz )

Ya da bu diyardan gideceksiniz ( baska ülkede doktorluk ya da başka meslek)

Seçim ve karar sizin.

Her insan her durumda pozitif ya da nötr kalamıyor işte Minnoş Hanım maalesef.
Geçen gün bir olay oldu, ondan sonra bir sürü de dersim vardı. Ama o andan sonra var ya bir toparlanamadım. Normalde o kadar şen şakrak biriyim ki, iki cümleye iki espri sıkıştırıp güldürürüm. Ama o andan sonra toparlayamadım. Herkes hasta mıyım diye sordu. Elbette kimseyi azarlamadım, bağırmadım, kırmadım. Ama enerjim düştü bir kere. Ki benimki her gün yaşanan bir olumsuzluk değildi. Yani en azından ortalama bir doktorun yaşadıkları kadar yoğun değil problemlerim.
Ki benimki yine sözlü ve dolaylı bir saldırıydı. Fiziksel, doğrudan bir hakaret olsaydı, düşünemiyorum.
Nötr kalmak başka bunu olayla alakası olmayan insanlara yansıtmak başka yalnız. Bakın sizde yansıtmamışsınız zaten. Yaşadığınız olauın acısını öğrencinizden çıkarabilirdiniz ama çıkarmamışsınız. Hepimiz insanız zaten,robot değiliz. Modumuzu düşüren,canımızı sıkan olaylar olacak elbette. O an işimize odaklanmamızı,kendimizi vermemizi de etkileyebilirler hatta. Ama herkes bir şeylerin acısını başka birinden çıkarırsa bu işin sonu nereye varır? Bu sadece doktorlar için değil herkes için geçerli.

O zaman herkes bozuk psikolojisinin acısını başkalarından mı çıkarsın? Bir asker düşünün. Bu insanlar çatışmaya giriyor,parçalanan kollar,bedenler görüyor. Eğer psikolojisi bozulacak birileri varsa en başta onların ki bozulur diye düşünüyorum. Adamlar neler görüyor sonuçta. Onlarda psikolojimiz bozuk diye silahla bir yerleri bassalar mesela? Ne deriz? Cani deriz dimi? Ya da psikolojimiz bozuk diyip insanlara kötü muamele uygulasalar sivil hayatta? Tepkimiz ne olurdu? Tabiki de karşı çıkardık. Bu şekilde bir yere varamayız ki sadece birbirimizi kırmaya devam ederiz. Tepkimizi asıl muhataplarına göstermeliyiz. Hepimiz bu toplumun insanıyız. Doktoruda bizim öğretmenide bizim polisidr itfaiyeciside hatta evimize paket servise gelen kuryeside. Çünkü hepimiz öyle ya da böyle insanlara hizmet ediyoruz,hepimiz birbirimize muhtacız. Keşke öğrencine bağıran öğretmende yarın o öğrencisi büyüyünce ona muhtaç olacağını,aynı şekilde hastasına bağıran doktorda hastası ordan çıkıp icra ettiği mesleğine dönünce hastasından hizmet alacağını unutmasa. O zaman çok daha güzel bir ülke olurduk.
ben diyorum ki belki de yüzümüze bakmadı dediğiniz kişi 10dk önce yine bir şiddete yine bir tehdite maruz kaldı? insan olanın iletişim becerisi aynı kalmaz zaten

Ülkemizde sağlık sistemi, eğitim sistemi ve en kötüsü de yargı sistemi felç olmuş durumda. Doğru işleyen yok.

Itibari elinden alınmayan, mesleği ayakaltında çiğnenmeyen, bizzat kendi şahsı zor çalışma koşulları ve düşük maaşla itilip kalkılmayan bir kişi bile yok sıradan vatandaş içinde.

Ben öğretmenim. Mesleğimden nefret ediyorum. Diş hekimim "bana doktor bey demeyin,doktor olduğumu hatırlayınca moralim bozuluyor" diyor. Komşumuz devlet dairesinde işçi. Kedisine 20 liraya verilen öğle yemeginin, memura 10 liraya verilmesinin bir anlamı olup olmadığını soruyor.

Emekli babam devlet hastanesinden sıra almak için 3 hafta bekliyor
Mecburen özele gidiyor. Neyseki parası var diyoruz.

Karısını 20 yerinden bıçaklamış adamlara, bütün hakimler takdir yetkilerini de kullanarak "iyi hal" indirimi uyguluyor. Nerde bu hakimler, bu takdir yetkisini böyle kullanmayi kim, hangi amaçla bunlara böyle öğretti? Bunu herkes merak ediyor.

Yüksek köy gibi bir ilçede görev yapan eşim geçen cuma kar tatili beklentisine girdi. Sabah okula giderken de ayak sürüdü biraz. Ama haber gelmeyince gitti. 2 saat sonra döndü geldi. Kaymakam bey sabah 10 da uyanmış da karın çok yoğun olduğunu görmemiş, o sebeple biraz gec kalmış.

Yani sevgili doktor hanımcığım, sokaktan köpek çevirseniz o bile derdini anlatacak kadar dile gelmiştir.

Kimse memnun değil. Kimse mutlu değil
Burasi cennet vatan filan asla değil.

Haksızlığa ugrayan tek siz değilsiniz. Tek ben de değilim. Topyekûn haksızlığa uğruyoruz.

Imkan bulan yurt dışına kaçıyor. Kaçamayan insana benzer şekilde yasamaya çalışıyor.

Parası olan nispeten daha iyi yaşıyor. Olmayanin beklentisi yok zaten.

Allah hepimizin sonunu hayır etsin. Allah yardimcimiz olsun

Yeni mezunsunuz
Şu an 10 bin ile başlarsınız ama zaman geçince ihtisas yapıp bir alanda uzmanlaşınca iyi bir hastaneye geçersiniz döner sermayeniz olur maddi olarak rahata ereceğiniz günler de gelir
Kimse başlar başlamaz milyonlar almıyor doktor da olsa.

Ülkemizde çalışma konuşları için size katılıyorum
Evet saatler çok yoğun evet pek çok meslek grubu hakkını alamıyor.
Ama bu sadece doktor için geçerli değil
Öğretmen de ağlıyor , memur da mühendiste hepsi

Ya bu deveyi güdeceksiniz ( doktorluğa devam edeceksiniz ya da başka bölüm okuyup baska meslek düşüneceksiniz )

Ya da bu diyardan gideceksiniz ( baska ülkede doktorluk ya da başka meslek)

Seçim ve karar sizin.
4 yıllık mezunum ve uzman arkadaslarım da gayet 12 civarı alıyor. ha daha fazla alan var elbette ama zaten hastanede yaşayan bölümler. meselenin sadece para olmadıgını açıklamaya yetmedi mi yazdıgım paragraflar

ben diyorum ki belki de yüzümüze bakmadı dediğiniz kişi 10dk önce yine bir şiddete yine bir tehdite maruz kaldı? insan olanın iletişim becerisi aynı kalmaz zaten
Ya bakın ben yaşadıklarınızı küçümsemiyorum zaten. Şartlarınınızın zorluğu hakkında da bir şey demiyorum. Doğrudur. Ama misal sizi 10 dk önce biri tehdit etti diye ben size bir şey sormak istediğim için bana bağırsanız bu olayda benim suçum ne peki? Ve hatta siz bana bağırdınız diye bende size bağırsam sonra olay büyüse ne olacak? Boşu boşuna başımıza iş açılacak,uğraştığımızla kalacağız. Mahkemelik olacağız boş yere. Bir anlık sinir yüzünden. Demek istediğim bu işte. Bu tepkiler başka tepkileri getiriyor beraberinde ve olaylar dahada büyüyüp içinden çıkılmaz hale geliyor.

Nötr kalmak başka bunu olayla alakası olmayan insanlara yansıtmak başka yalnız. Bakın sizde yansıtmamışsınız zaten. Yaşadığınız olauın acısını öğrencinizden çıkarabilirdiniz ama çıkarmamışsınız. Hepimiz insanız zaten,robot değiliz. Modumuzu düşüren,canımızı sıkan olaylar olacak elbette. O an işimize odaklanmamızı,kendimizi vermemizi de etkileyebilirler hatta. Ama herkes bir şeylerin acısını başka birinden çıkarırsa bu işin sonu nereye varır? Bu sadece doktorlar için değil herkes için geçerli.
Hastasına bağıranı, azarlayanı savunmuyorum. Ama çok yoğun bir kötü muamele görüyorsa mesela sabahın köründe biri tehdit ediyorsa, ondan sonra o doktorda da bir çözülme yaşanacaktır. Anlatılana göre tek tük olayla da sınırlı kalmıyormuş. Sistematik bir durumsa şahsın sağlıksız tepkiler vermeye başlaması durumun sonucu olabilir.
Doktor değilim, bir yakınım da yok. Şükür bir hastalığım da yok ki doktorlarla iç içe olayım. O yüzden bire bir gözlem şansım yok.
Ama yukarıda bir doktor hanım yazmış; cerrahi, onkoloji kadroları boş kalıyormuş. Ki geçen bir haber okudum. Kopan parmağı yerine dikecek uzman doktor bulunamamış hastanede. Ben sadece buna üzüldüm ve ciddi mağduriyetlerin yaşanmasını istemiyorum. Durumu olmayan insanlar kendi şehirlerinde doktor bulamayınca şehir dışına çıkacak bütçeleri de olmayınca ne olacak? Cidden düşünmek bile istemiyorum.
Hayatta bazı olmazsa olmazlar vardır. Sağlık da onlardan biri. Başka bir şeye benzemiyor, o yüzden mağduriyeti de başka bir şeye benzemeyecektir. Tek temennim iş oraya kadar varmasın.

Ben bu konunun biraz etki tepki oldugunu dusunuyorum..bizim insanimiz sira bilmez yol yordam bilmez, dagdan gelmis gibi zart diye onune dalar.. soru sormayi bile bilmez bazen.. insanda doveriz doktoruda..

Ama
Doktorlarin bazisida saygisiz insanlari hakir goren, soru sormayi bile hak gormeyen kendini begenmis tipler. Soru sorunca, sen mi doktorsun ben mi? Diyecek kadar ukala..

Onun yani sira sana bisey anlatayim.. oglumun poposunda yara cikmisti.. ozel bir hastaneye gittim.. doktor aksamdan kalmis gibiydi…haricinde cocuga pantolonunu indir dedi.. ben ikna etmeye calisiyorum filan oglumu..sonra dedi: indirmezsen sana igne vururum😐🙄😂 guler misin aglar misin? Bir dr bu sekilde nasil yaklasir cocuga? Kaldi ki igne vurmak zorundada olabilirdi, o zaman ne diye korkutacakti acaba?

Ayrica biri daha yazmis, dr luk zaten zor bir meslek.. ve eskidende boyleydi yeni birsey degil..ulkemizde maasi yuksek olur diye ve havali bir meslek oldugu icin seciliyor cogu zaman.. diyorsun ya bilsek boyle oldugunu secermiydik? Diye.. uzaktan hos gelir davulun sesi…

Sadece doktorlara değil tüm zor şartlar altında çalışan herkese saygım sonsuz. Allah yardımcıları olsun

Siz öyle bir anlatmışsınız ki sanki hiç hastane görmemiş, hiç staj yapmamış, ancak göreve başlayınca bu işin zorluklarını görmüşsünüz gibi.

Ben sizin ve konunuzun fake olduğunu düşünüyorum. Başlıkta kullandığınız büyük harfler, yeni üye, ilk konu, konunuzun içeriği ve gündemde doktor ve asker tartışması olduğu için.

Siz bu konuyu ya nabız yoklamak için yada gündemdeki tartışmaların ateşini körüklemek için açmışsınız.

.. son görülmenizde yine doktorlar için açılmış bir konu.

Valla ben suriyelilerin yogun yasadigi bir ilde yasiyorum. Devlet hastanesune gidemiyirum. Randevu vermiyor. Hep suriyeliler doldurmus. Allahtan calisiyorum maasim var da ozele gidebiliyorum.

Hastasına bağıranı, azarlayanı savunmuyorum. Ama çok yoğun bir kötü muamele görüyorsa mesela sabahın köründe biri tehdit ediyorsa, ondan sonra o doktorda da bir çözülme yaşanacaktır. Anlatılana göre tek tük olayla da sınırlı kalmıyormuş. Sistematik bir durumsa şahsın sağlıksız tepkiler vermeye başlaması durumun sonucu olabilir.
Doktor değilim, bir yakınım da yok. Şükür bir hastalığım da yok ki doktorlarla iç içe olayım. O yüzden bire bir gözlem şansım yok.
Ama yukarıda bir doktor hanım yazmış; cerrahi, onkoloji kadroları boş kalıyormuş. Ki geçen bir haber okudum. Kopan parmağı yerine dikecek uzman doktor bulunamamış hastanede. Ben sadece buna üzüldüm ve ciddi mağduriyetlerin yaşanmasını istemiyorum. Durumu olmayan insanlar kendi şehirlerinde doktor bulamayınca şehir dışına çıkacak bütçeleri de olmayınca ne olacak? Cidden düşünmek bile istemiyorum.
Hayatta bazı olmazsa olmazlar vardır. Sağlık da onlardan biri. Başka bir şeye benzemiyor, o yüzden mağduriyeti de başka bir şeye benzemeyecektir. Tek temennim iş oraya kadar varmasın.
Tabikide kimse mağduriyet yaşamasın bende zaten bunu söylüyorum. Ama kimse yaşadığı sıkıntıları olayla alakasız birilerinden çıkarmasın. Üzgünüm ama bunun bahanesi yok. Kimse kimsenin stres topu değil çünkü. Bu birbirine patlamalar beraberindr daha başka sıkıntıları getiriyor çünkü doktor hastaya bağırıyor,hasta ona sonra arbede çıkıyor ondan sonra bir taraf diyor ki bu ülkede doktorluk yapılmaz sonra dediğiniz gibi parmağımızı diktirecek doktor bile bulamıyoruz bir tarafta diyor ki işte doktorlar böyle şöyle diyip doktorlara kin güdüyor. Ve bir kısır döngü başlıyor. Bunun kimseye faydası yok yani anlatmaya çalıştığım bu. Bunun sonuda yok. O yüzden tepkimizi asıl muhataplara,en tepeye göstermeliyiz. Sadece bu olaylarda değil her olayda. Doktor çok doluydum hastaya patladım der,hasta doktor benle ilgilenmedi o yüzden bağırdım der,başka bir yerde müşteri bu fiyatlar ne böyle diye market çalışanına bağırır,şöfor yolcusuna bağırır. Bunun sonu yok. Ve bu verdiğim diğer örnekteki insanlara sorsan eminim onlarda bunalmıştır. Kendilerini savunmak için bir çok neden sıralayabilirler. Bu bakış açısı başka meslek,insan gruplarında da bu tarz olayların yaşanmasının önünü açıyor bence. O yüzden derdimizi asıl muhataplarıyla çözmeliyiz diyorum işte.

hocaların hastalara bolca zaman ayırarak tane tane bakarken altında çalışan asistanına çektirdiklerini kimse bilmez mobingi kimse bilmez hatta hayal bile edemez ama dışardan görünen hoca mutlu asistan kibirli olur :)
E o zaman siz daha kendi içinizde adaleti sağlayamazken,karşı çıkamazken biz vatandaşlar ne yapabiliriz? Hocanızın yaptığı mobingten de mi biz sorumluyuz?

Tabikide kimse mağduriyet yaşamasın bende zaten bunu söylüyorum. Ama kimse yaşadığı sıkıntıları olayla alakasız birilerinden çıkarmasın. Üzgünüm ama bunun bahanesi yok. Kimse kimsenin stres topu değil çünkü. Bu birbirine patlamalar beraberindr daha başka sıkıntıları getiriyor çünkü doktor hastaya bağırıyor,hasta ona sonra arbede çıkıyor ondan sonra bir taraf diyor ki bu ülkede doktorluk yapılmaz sonra dediğiniz gibi parmağımızı diktirecek doktor bile bulamıyoruz bir tarafta diyor ki işte doktorlar böyle şöyle diyip doktorlara kin güdüyor. Ve bir kısır döngü başlıyor. Bunun kimseye faydası yok yani anlatmaya çalıştığım bu. Bunun sonuda yok. O yüzden tepkimizi asıl muhataplara,en tepeye göstermeliyiz. Sadece bu olaylarda değil her olayda. Doktor çok doluydum hastaya patladım der,hasta doktor benle ilgilenmedi o yüzden bağırdım der,başka bir yerde müşteri bu fiyatlar ne böyle diye market çalışanına bağırır,şöfor yolcusuna bağırır. Bunun sonu yok. Ve bu verdiğim diğer örnekteki insanlara sorsan eminim onlarda bunalmıştır. Kendilerini savunmak için bir çok neden sıralayabilirler. Bu bakış açısı başka meslek,insan gruplarında da bu tarz olayların yaşanmasının önünü açıyor bence. O yüzden derdimizi asıl muhataplarıyla çözmeliyiz diyorum işte.
Tamam da Minnoş Hanım her doktor aynı değil ki. Kimse birbirinin aynısı değil.
Siz de öğretmen olmaya karar vermiştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Bizim meslekte de öyleyiz. Aynı zümre içinde bile aynı dersi, aynı kademeye veren hoca arasında dağlar kadar fark olabiliyor. Bize de yatıyorsunuz, çalışmıyorsunuz, tatiliniz çok etiketi yapıştırılır mesela. Hepimiz mi yatıyoruz? Hepimiz mi kötüyüz? Elbette değil. Bence doktorlar için de böyle. Hepsini birden sevilmeyen ilan etmemek gerekir. Bize yapılan bu, günlük hayatımda çoğu yerde söylemem öğretmen olduğumu. Gevşek ağızlının birinin çıkıp da senin işin de iş dememesi için yapıyorum bunu.
Neyse inşallah durumlar düzelir.

Ya bakın ben yaşadıklarınızı küçümsemiyorum zaten. Şartlarınınızın zorluğu hakkında da bir şey demiyorum. Doğrudur. Ama misal sizi 10 dk önce biri tehdit etti diye ben size bir şey sormak istediğim için bana bağırsanız bu olayda benim suçum ne peki? Ve hatta siz bana bağırdınız diye bende size bağırsam sonra olay büyüse ne olacak? Boşu boşuna başımıza iş açılacak,uğraştığımızla kalacağız. Mahkemelik olacağız boş yere. Bir anlık sinir yüzünden. Demek istediğim bu işte. Bu tepkiler başka tepkileri getiriyor beraberinde ve olaylar dahada büyüyüp içinden çıkılmaz hale geliyor.
zaten anlatmak istediğim ben gerileyim size bağırayım ama gerginim banane diyeyim değil. şartlar iyileşsin doktor gerilmesin hasta da gerilmesin iyi iletişim=iyi tedavi için eylem oldugunda grev oldugunda destek verin ki baştakiler de artık durumun ciddiyetine kulak versin yoksa boyle devam ettikçe memlekette malesefki doktor kalmayacak

Ben bu konunun biraz etki tepki oldugunu dusunuyorum..bizim insanimiz sira bilmez yol yordam bilmez, dagdan gelmis gibi zart diye onune dalar.. soru sormayi bile bilmez bazen.. insanda doveriz doktoruda..

Ama
Doktorlarin bazisida saygisiz insanlari hakir goren, soru sormayi bile hak gormeyen kendini begenmis tipler. Soru sorunca, sen mi doktorsun ben mi? Diyecek kadar ukala..

Onun yani sira sana bisey anlatayim.. oglumun poposunda yara cikmisti.. ozel bir hastaneye gittim.. doktor aksamdan kalmis gibiydi…haricinde cocuga pantolonunu indir dedi.. ben ikna etmeye calisiyorum filan oglumu..sonra dedi: indirmezsen sana igne vururum😐🙄😂 guler misin aglar misin? Bir dr bu sekilde nasil yaklasir cocuga? Kaldi ki igne vurmak zorundada olabilirdi, o zaman ne diye korkutacakti acaba?

Ayrica biri daha yazmis, dr luk zaten zor bir meslek.. ve eskidende boyleydi yeni birsey degil..ulkemizde maasi yuksek olur diye ve havali bir meslek oldugu icin seciliyor cogu zaman.. diyorsun ya bilsek boyle oldugunu secermiydik? Diye.. uzaktan hos gelir davulun sesi…
e herkes mesleğini hoşuna gittiği için gözüne güzel geldiği için seçmez mi zaten. kimsenin gidip de sürüneyim milletin tehdididne maruz kalayım diye bir meslek seçtiğini düşünmüyorum kendine kastı yoksa.

diğer mesele de mutsuz doktor=mutsuz hasta yine dediğim gibi

Hala ümidini yitirmemişsin ki anlasilabilirim umuduyla kk da konu açmışsın 🥲 doktorluğun görünmediğini düşündüğün yönlerini görse de görmezden gelir türk halkı. Çünkü hastanelerde gördüğü muamele kendisini aşağılayan azarlayan dinlemeyen sağlık çalışanları karşısında duyarsız yapti. Hiçbiri çalışmıyor hepsi ve özellikle doktorlar çok para kazanıyor birde üstüne çocuk gibi azarlayip odalarından gönderiyorlar kafasinda. Doktorlar da -gerçekten sözüm meclisten dışarı- halka insan gibi davranmıyor. Göreve daha refah (refah demiyorum dört bin alan adama göre refah) bir hayat yaşadıklarından çoğunun giyim yemek alışveriş eğlence dünya görüşü muayene ettiklerine göre daha rafine. Bu sebeple halkın seviyesine! İnmemek adına tepeden ve buyurgan davranıyorlar. Bu devam ettiği müddetçe halk empati kurmayı reddedecek ve itibarsizlastirmaya çalışacaktır. Çünkü oraya cikamiyorsan ordakini yanına çekerek kendini yine değerli hissedersin. Yine sizin ozelinizde söylemiyorum ama Suriyeliler neden savaşmadi da ülkeye dolustu diye verip veristiren tüm doktor ve mühendisler Almanya'ya gitme derdinde. Suriye'de toptan tüfekten kacani eleştiren ilk kesimin ilk fırsatta rahat rahat sinemaya bile gidemiyoruz diyerek Almanca yardirmaya başlaması da trajik. Ben kimyagerdim hastanede çalıştım şimdi avukat oldum sektör değiştirdim ama sağlık sistemini tanıyorum. Size hak veriyorum sağlık sisteminde sikinti var. Hasta da suçlu değil doktor da. İçinden kıl çıkan yemek için garson azarlayan müşteri gibi hastanın tek muhatabı doktorlar oldugundan gidip gidip onlara çatıyor. Topyekûn bir değişime ihtiyaç var. Fakat benim gördüğüm kadarıyla hükümet doktorlari şımarık buluyor ve söylemleriyle eskiden doktora ve tıbba duyulan hürmet ve saygıyı baltalayarak doktorların curretkarliklarini törpülemeyr çalışıyor. Sizin de haklı olan halkın da tarafındayım. Ama asıl karşı karşıya getirilen bunlarken, oyun kurucu olan perde arkasındaki hükümetin karşısındayım.

Tamam da Minnoş Hanım her doktor aynı değil ki. Kimse birbirinin aynısı değil.
Siz de öğretmen olmaya karar vermiştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Bizim meslekte de öyleyiz. Aynı zümre içinde bile aynı dersi, aynı kademeye veren hoca arasında dağlar kadar fark olabiliyor. Bize de yatıyorsunuz, çalışmıyorsunuz, tatiliniz çok etiketi yapıştırılır mesela. Hepimiz mi yatıyoruz? Hepimiz mi kötüyüz? Elbette değil. Bence doktorlar için de böyle. Hepsini birden sevilmeyen ilan etmemek gerekir. Bize yapılan bu, günlük hayatımda çoğu yerde söylemem öğretmen olduğumu. Gevşek ağızlının birinin çıkıp da senin işin de iş dememesi için yapıyorum bunu.
Neyse inşallah durumlar düzelir.
Benim lafım zaten işini layıkıyla yapanlara değil ki. İlk mesajımda belirtmiştim bunu. Bu sadece doktorluk için değil. İşini iyi yapan kim varsa hangi meslekte olursa olsun saygı duyarım. Ve yine insanlara kötü davranan kim varsa hangi meslekte olursa olsun eleştiririm. Burda eleştirdiğim mesleğin kendisi değil,bu davranışta bulunan kişileri eleştiriyorum sadece. Başka bir meslekte çalışan biri olsa aynı şekilde onuda eleştirirdim dediğim gibi. O yüzden mesleği karalama ya da doktor düşmanlığı yaptığım yok. Neden yapayım zaten? Hasta olunca gideceğim yer belli. Aynı şekilde polis düşmanlığı yapsam başım sıkışsa arayacağım yer belli. Neyse umarım herkes istediği huzurlu,mutlu hayatı bulur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X