Doğum ile birlikte işten ayrılma ve haklar.

baknediyomm

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2022
458
299
33
Merhaba arkadaşlar, doğum ile birlikte işten ayrılmak gibi bir düşüncem var çünkü çocuğa bakacak kimse yok açıkçası. Birde uzun süren tedaviler ile bu gebeliği yaşadığım için çocuğada ben bakmak istiyorum ne yalan söyleyeyim. 50 kişiden daha fazla çalışanın olduğu özel sektörde çalışıyorum. 4. yılımdayım. Şirkette kreş imkanı yok. Doğum iznine çıktığımda 4 yıl dolmuş ve 5. yıla girmiş olacağım. İnternette çok fazla bilgi var ama ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilmiyorum. O yüzden süreci yaşamış olanlardan birebir öğrenmek istedim. Şirketten tazminat talep edebilir miyim? 6 ay ücretsiz izin hakkımı vermek zorunda mı? 4 ay ücretli izinde maaşı develtten mi alıyorum şirketten mi? Bilgi sahibi olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

konu ile ilgili hiç bilgi sahibi olan yok mu arkadaşlar, sitede bir sürü çalışan anne görüyorum yorumlarınız benim için çok önemli.

4 ay ücretli izinde maaşını devlet veriyor ama 2/3 gibi bir oranda. Tamamını değil yani. Para e-devlet üzerinden daha önce şahıs ödemeleri kısmına banka hesap bilgisi eklediysen bu hesaba, belirlemediysen PTT üzerinden yatıyor. Onu da iki şekilde alabiliyorsun. 4 ay boyunca şirketin raporunu aydan aya bildirirse maaş alıyormuşsun gibi aydan aya, toplu bildirirlerse 4. ayın sonunda tek seferde.

Alternatif olarak bazı şirketler sana normal maaşını ödüyor. Sen toplu paranı aldığında şirkete veriyorsun. Benim şirketim öyle yaptı mesela. Her ay normal almam gereken maaşı yatırdılar. Doğumdan önce bi yattı para götürdüm onlara verdim. Doğumdan sonra da bi yattı onu da verdim. Aslında onlar eksik kalan kısmı tamamlamış oldular. Kesmediler maaşımı.

Analık ücretsiz izin burada ücretsiz izin almanın hak olduğu yazılmış. Ama ben almadım. O yüzden bu konuda tam bilgim yok.

X