dişlerim çok çabuk çürüyorrr..

PastelBoya

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2007
1.859
7
34
benm dişlerim çok çabuk çürüyor 18 yaşındaym hayatm boyunca dişten çektiğim kadar başka hiç bişeyden çekmedim çocukluğumdan beri diş ağrısı çekerim 4-5 senedn beri ağrı çekmiyorum en son o zman diş tedavisi yaptırdım ağzımda dolgu olmayan dişim yokk kardeşim 1 senede fırçalamasa hiç bişey olmaz çok garip bi durum ağzında 2 yada 3 tane dolgu vardr ama ben 2 ay fırçalamasam kalan sağlamlarda çürüklere ayrılır ve 4 tane çürük var dün akşam ilk defa ağrıdı 1 saat içinde 3 tane ağrı kesici içtim ama fayda etmedi yaa hala sızlıyo ne illet bi ağrı çürükte çok küçük bişey senağlama
doktorum genetik demşti dişleri daha kuvvetli çürüklere karşı dayanklı yapmamn bi yolu var mı??dişçiden de çok korkuyorum cesaret edipte gidemiyorumm:çok üzgünüm:
lütfen yardım ediin..

nil su cum selam.uzun zamandır girmiyordum seni gördüğüme sevindim..nasılsın? dişlerinle ilgili aynı şeyi bende yaşıyorum...16 yaşımda 14 dişime dolgu yapıldı aralarda çekilenleri saymıyorum senin gibi dişlerden çektiğimi hiçbirşeyden çekmedim....doktorum bana dişetlerin travma geçiriyor bu yüzden çabuk çürüyor dedi.yıllardır dişlerim hep sorun yarattı bana...yapacak pek birşey yok gülüm ne yazıkki...dişlerimi kaybediyorum vs.....ama ümitsiz olma.sen bir dr a muhakkak git korktuğun gibi birşey değil ben alıştım küçüklüğümden beri dişçi koltuğuna...korkma sadece iğne sinek ısırığı gibi birşey saniyelik sonrasını zaten hissetmiyorsun dişçi orada dişini kökten alıyor oyuyor vs ama duymuyorsun muhakkak git oldumu....önlemini baştan alırsan dişlerini kurtarman daha kolay olur..ama dişçi korkusundan gitmezsen ileride çektirmek zorunda kalırsın ne yazıkki..
kocaman öptüm seni
geçmiş olsun

nil su cum selam.uzun zamandır girmiyordum seni gördüğüme sevindim..nasılsın? dişlerinle ilgili aynı şeyi bende yaşıyorum...16 yaşımda 14 dişime dolgu yapıldı aralarda çekilenleri saymıyorum senin gibi dişlerden çektiğimi hiçbirşeyden çekmedim....doktorum bana dişetlerin travma geçiriyor bu yüzden çabuk çürüyor dedi.yıllardır dişlerim hep sorun yarattı bana...yapacak pek birşey yok gülüm ne yazıkki...dişlerimi kaybediyorum vs.....ama ümitsiz olma.sen bir dr a muhakkak git korktuğun gibi birşey değil ben alıştım küçüklüğümden beri dişçi koltuğuna...korkma sadece iğne sinek ısırığı gibi birşey saniyelik sonrasını zaten hissetmiyorsun dişçi orada dişini kökten alıyor oyuyor vs ama duymuyorsun muhakkak git oldumu....önlemini baştan alırsan dişlerini kurtarman daha kolay olur..ama dişçi korkusundan gitmezsen ileride çektirmek zorunda kalırsın ne yazıkki..
kocaman öptüm seni
geçmiş olsun

iyim sağol yorumun için teşekkür ederim.kız kardeşmle bi kere gitmştik onun dolgusu yapılıyordu çürük köktemi neymiş öyle fena bağırdıki kardeşim dakikalarca tabii bende çok korktum hemde uyuşturmştu dişi o günden sonra dişçilerden korkar oldumm

en son gttiğim doktor işinde çok başarılıydı bi dişimi dolgu yapıcaktı çürüğü oyuyodu ama dişim ağrıyodu bi kutu serumu uyuşması için vurdu ama dişim uyuşmamştı ..kötü şeyler yaşadım ondan korkuyorum ya o oyan alet varya onun sesini duymaya tahammül edemiyorum kafamçokkarıştı

Yaşım 28. 4 adet tam gömülü 4 köklü 20 yaş dişi aldırdım. 1 adet damaktan hiç çıkmamış köpek dişimi aldırdım. Bir hafta damağım açıldığı için sarkmasın diye damaklıkla gezdim. 4 dişim dolgulu. Bulardan sadece biri kanal tedavili. Çünkü dolgulu iken kırıldı. Dr. kanal yapalım dedi. Yapt kırık dişin yerine yama yaptı. 2-3 sene kullandım geçenlerde aynı dişim yine kırıldı. Dr. Bu dişi yapsak da yine kırılır biz inley yapalım dedi. 350 kayme bayılıp inley yaptırdım tek istediğim rahatça yemek yiyebilmekti. Birkaç gün problem yaşamadım ama sonra çenemde ve dişimin çevresinde garip bir ağrı başladı. Dr.u aradım ya dişini yüksek bıraktık sıkıyorsun ya da dişinde çatlak var ve hava alıyor dedi. Yani 350 ytl yatırım yaptığım dişim çatlak olabilirmiş. Yarın dr.a gidicem o zamana kadar otarafınla birşey yeme dedi. Kabus gibi. Bu arada günde 2 kez 2-3 dakika fırçalıyorum. Dilim de dahil. Ayrıca hergece yatmadan diş ipi kullanıyorum. Bu bana müstahak mı? senağlama

benimde işçi fobim var ağzımda dolgu olamyan diş kalmadı :KK43: şimdi tekrar gidip ön dişlerime dolgu yaptırtcam birde diş temizleme işlemini yaptırtcam zaten diş taslarımda var ve dişlerim carpık diş hekimlerinden cok korkuyorum özellikle iğne görümnce midem bulanıyor bide bayılıyorum i
ster istemez tansiyonum düşüyor. Allah sabır versin şimdide tel takmayı düşünüyorum inş olur ama cok pahalı uygun taksitle yapanb bi hekim bulursam bu yaz kesin baslayacağım kararlıyım

arkadaşlar geçen diş hekiminie bu çabuk çürüme olayını söyledim.
oda bana bir yöntemden bahsetti.özellikle çocuklara yapılıyormuş dişleri çürümesin diye ama isteyen yetişkinlerede uygulanıyormuş.
dişlerin üzeri yani boşluk yerleri bir madde ile dolduruluyormuş( dolgu değil ama)
bu sayede dişlerde çürüme olmuyormuş.
ben yaptırmayı düşünüyorum.çünkü benim dişlerimin içleri çok oyuk. bişey yediğimde hepsinin içi doluyor.fırçalasam bile tama temizlenmiyor

Benimde neredeyse dolgusuz dişim yokbenneyaptımki,Her dişinde dolgu olan bir ben varımdır heralde diye üzülüyordum inanırmısınız diş hekimine gitmeye bile utanıyorum sanki bana "işte dişlerine bakmazsan böyle olur diyecekmiş gibi geliyor" halbuki dişlerimi fırçalamayıda hiç ihmal etmem:çok üzgünüm:yinede çürüyorlar dün doktora gittim dolgularımı yenileteyim dedim,doktor demezmi yirmilik dişiniz çürümüş çekmemiz lazım biranda bende şok etkisi oldu:1shok:diş çektirmeyi beklemiyordum,sonra bütün cesaretimi toplayıp çektirdim çekilirken acı hissetmedim ama akşamdan beri zonkluyor ağzımıda zor açıyorum:çok üzgünüm:bu diş meseleleri çok zor,Allah herkesin şifasını versin.

saatlerdir ağrıyan iki dişim az önce tekrar gelmek üzere ara verdi.:bbo: neredeyse 1,5 seneye yakın çekiyorum bu diş ağrılarınıkafamçokkarıştı.diş dr korkusundan gidemiyordum.bugün cesaretimi topladım bu böyle olmayacak senelerdir çekiyorum dr gider 1,2 saat tam çekerim daha da ağrımaz diye kendimi teselli edip durdum ve nihayetinde gittim.iki dişte fena çürümüş kanal tedavisi olacakmış birtanesi iltihap topladığı için antibiotik verdi onu kullanıyorum bitince başlayacağız.ayrıca ufak tefek dolgulukta varmış yani bi 7.8 ad diş işlem görecek.fena korkuyorum hele şu iğne olayındanAllahım bir kurtulsam şu diş ağrılarından.Allah hepimize yardım etsin kardeşler

arkadaslar çoğu kişi dişlerini 2 ya da 3 kere fırçaladıgını soyluyor ama yanlış fırçalama yuzunden ıstersenız 5 defa fırçalayın fayda etmez.bunun yanı sıra dişlerin cabuk curumesınde genetıkte bır faktor.dişlerinizde soğuga karşı agrı başladıysa dişlerinizde çürük başlamış demektir eger sıcakta agrı olursa o diş artık kanal tedavısıne gıtmektedır.o yuzden erkenden onlemlerınızı alın

arkadaslar çoğu kişi dişlerini 2 ya da 3 kere fırçaladıgını soyluyor ama yanlış fırçalama yuzunden ıstersenız 5 defa fırçalayın fayda etmez.bunun yanı sıra dişlerin cabuk curumesınde genetıkte bır faktor.dişlerinizde soğuga karşı agrı başladıysa dişlerinizde çürük başlamış demektir eger sıcakta agrı olursa o diş artık kanal tedavısıne gıtmektedır.o yuzden erkenden onlemlerınızı alın

ben sıcak bişey içemiyrum ama soğuk bişeyide içemiyorum hasastır diye düşünmüştüm..

of benımde bütün dişlerim dolgu rahatsızım valla çok sızlıo dr. dan çok korkuyorum çekiyorum bakalım

X