diş konusu-lütfen görüşünüzü paylaşın

shdwmll

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2021
14
3
26
merhaba tecrübelerinizi fikirlerinizi almak istiyorum hatta aranızda dr-diş hekimi vs olan varsa yazarsa çok sevinirim.
24 yaşındayım hayatımda dişlerimde hiç sorun yaşamamıştım şükrederdim hiç dişçi koltuğu görmedim diye. yaklaşık 1 yıldır pandemide ortaya çıkan bi sorunum var diş eti çekilmesi-iltihap ve tartar oluşumu. önemsemedim ama bugün özele muayeneye gittim doktor enfeksiyon çok var dedi. antibiyotik verdi 4 gün sonra diş taşı temizliği yapılacak İLK işlem olarak.

sonrasında çürüğe dolgu ve en son diş eti çekilmesi için küretaj diye bir şey üç kere yapılacak ama korkuyorum. dişçi fobisi oluştu bile. korkulacak bir şey var mıdır? diş taşı temizliği ve küretaj yapılırken dişimi kaybederim. çok kanarsa bişey olursa zaten iltihaplı etlerim var sağlam mıdırlar diye kuruntu yapıyorum. kendimi telkin etmeye çalışıyorum iyileşicem iyi olacak aksine diye ama.. ücret de 3200. ama para elbette sağlığın yanında önemsiz.

bu arada ANKARA'dayım devlete de yarın muayeneye gideceğim. kimisi devlette yaptır diyor kimisi özelde diyor. kararsızım. tavsiyeleriniz nedir?

Benim problemlerimle tam olarak ayni sorununuz.
Dislerimde curuk bile yok ancak dis etlerim muhtesem iltihapli oldugu icin dislerimde de sorun cikariyor.
3 5 ay once curuk olmayan ama iltihaptan ve dis et cekilmesinden sallanan hassaslasan bir kac disime bahsettiginiz islemler yapildi.
Dolgularin yapilmasi 2 hafta surdu diyebilirim.
İltihapi kurutana kadar 3 kutu klamoks ictim.
Simdilik cok rahatim.
Hatta soyleki o disleri yaptirdiktan sonra her ay duzenli iltihaplanan bazi dislerimde bir dahat iltihap olmadi.
Detayli farkli aletlerle dis temizligi gibi bir sey yapiliyor o dis koklerini baya rahatlatiyor.
Korkmayin bir sey olmaz ama dr un bana soyledigi maalesef iltihaplanma ve dis eti cekilmesinden her sene gelir bir saglam disini yaptirir gidersin.
İleri yaslarda olsan hepsini ceker impilant yada takma dis yapalim derdim ama yadin genc dislerde bir sorun yok o yuzden boyle idare edecegiz dedi.

Ben ankarada özelde yaptirdim kendisinden de cok memnun kaldim dis dr unun.
Bendede fobi vsr ve bunu baskilamak icin ekstra gayret gosterdi diyebilirim.
Eger durumunuz musaitse ozele yaptirin derim

Benim problemlerimle tam olarak ayni sorununuz.
Dislerimde curuk bile yok ancak dis etlerim muhtesem iltihapli oldugu icin dislerimde de sorun cikariyor.
3 5 ay once curuk olmayan ama iltihaptan ve dis et cekilmesinden sallanan hassaslasan bir kac disime bahsettiginiz islemler yapildi.
Dolgularin yapilmasi 2 hafta surdu diyebilirim.
İltihapi kurutana kadar 3 kutu klamoks ictim.
Simdilik cok rahatim.
Hatta soyleki o disleri yaptirdiktan sonra her ay duzenli iltihaplanan bazi dislerimde bir dahat iltihap olmadi.
Detayli farkli aletlerle dis temizligi gibi bir sey yapiliyor o dis koklerini baya rahatlatiyor.
Korkmayin bir sey olmaz ama dr un bana soyledigi maalesef iltihaplanma ve dis eti cekilmesinden her sene gelir bir saglam disini yaptirir gidersin.
İleri yaslarda olsan hepsini ceker impilant yada takma dis yapalim derdim ama yadin genc dislerde bir sorun yok o yuzden boyle idare edecegiz dedi.
bana da bugün klomoks verdi bi tane de başka ilaç. ikisi de 12 saatte bir içeceğim bu arada alerjin varmı dedi herhangi bişeye bildiğim kadarıyla yok dedim. diyabetim sadece işte diş de ondan mı oldu acaba. antibiyotik hemen etki edecek mi ki. hemen üç gün sonrasına diş taşı temizliği için randevu yazdı ama etler iltihaplı olunca temizlik işlemi riskli olmuyor mu.. korkularım çok en çok dişimi kaybeder miyim korkusu var ama sonuçta tıpta onun da çaresi bulundu artık implant vs

bana da bugün klomoks verdi bi tane de başka ilaç. ikisi de 12 saatte bir içeceğim bu arada alerjin varmı dedi herhangi bişeye bildiğim kadarıyla yok dedim. diyabetim sadece işte diş de ondan mı oldu acaba. antibiyotik hemen etki edecek mi ki. hemen üç gün sonrasına diş taşı temizliği için randevu yazdı ama etler iltihaplı olunca temizlik işlemi riskli olmuyor mu.. korkularım çok en çok dişimi kaybeder miyim korkusu var ama sonuçta tıpta onun da çaresi bulundu artık implant vs
Dis kaybedecek bir durum olsa yapacak bir sey yok derdi zaten.
Suan o disi cekimden kurtarmak icin ugrasiyorlar emin olun.
Temizlik icin iltihaplanma bir sorun cikarirmi bilmiyorum.
Benim temizleme islemi butun isler bittikten sonra yapildi.

Dişlerinizle ilgili sorun yaşmamaniz aslinda doktora gitmeyişinizmiş. Ben de baya ihmal etmiştim ama korkudandi. 😬
Saglikli dişleri olan insan bile senede en azindan 1 defa olsun diş doktoru koltuğu gormeli.
Kuretaj olduguna gore enfeksiyon baya ilerlemiş.

Özel, devletten ziyade doktor onemli. Devlette de cok iyi doktorlar var. İstanbulda olsaydiniz kendi doktorlarimi kesinlikle onerirdim. Çok iyiler...
Gecmis olsun.

Dis kaybedecek bir durum olsa yapacak bir sey yok derdi zaten.
Suan o disi cekimden kurtarmak icin ugrasiyorlar emin olun.
Temizlik icin iltihaplanma bir sorun cikarirmi bilmiyorum.
Benim temizleme islemi butun isler bittikten sonra yapildi.
sizede çok geçmiş olsun. bana sırayla diş taşı temizliği- dolgular-ve küretaj yazmış ama gittiğimde tekrar bakacağız sanırım antibiyotiğin etki etmesine göre. ön dişin birinin eti bir tık fazla kızarıp apse yapmış. dille yoklayınca hafif sallantı hissediyorum. korkum ordan geliyor. aletlerle kazırlarken diş komple gelirmi diyorum. sonra sinirden gülüyorum kendi kendime mi kuruntuyum diye. doktorada defalarca sordum iyileşeceğim demi tüm bunlarla dedim evet ama yolumuz daha var en az 6 ay dedi

Dişlerinizle ilgili sorun yaşmamaniz aslinda doktora gitmeyişinizmiş. Ben de baya ihmal etmiştim ama korkudandi. 😬
Saglikli dişleri olan insan bile senede en azindan 1 defa olsun diş doktoru koltuğu gormeli.
Kuretaj olduguna gore enfeksiyon baya ilerlemiş.

Özel, devletten ziyade doktor onemli. Devlette de cok iyi doktorlar var. İstanbulda olsaydiniz kendi doktorlarimi kesinlikle onerirdim. Çok iyiler...
Gecmis olsun.
evet şimdiye kadar sorun yok diye gitmedim ama gitmek lazımmış. sağolun çok kararsızım hangisi daha iyi tedavi süreci başlatır devam ettirir diye ama nası bilebilirim ki kararsız kaldım. ailem devlet iyidir hem bedava kafasındalar. bense bu doktorla devam edeyim parası neyse veririm diyorum ama bilemiyorum da.

24 yasina kadar bir kez bile dis kontrolune gitmemek mi? Hem de baskentte?😱😱😱
en son çocukken gitmiştim sonrasında dışarıdan görünen bir diş problemim yok diye hiç gitmedim. çekik iltihaplı etler baş gösterene kadar

en son çocukken gitmiştim sonrasında dışarıdan görünen bir diş problemim yok diye hiç gitmedim. çekik iltihaplı etler baş gösterene kadar
Bu tedavileri yaptirin sonra da bakim ve kontrole dikkat edin. Ayrica da korkmayin zaten uyusturucu igne yapiyorlar siz bir sey anlamiyorsunuz. Bir kez dis tasi temizligi yaptirin hep ararsiniz sonra.

evet şimdiye kadar sorun yok diye gitmedim ama gitmek lazımmış. sağolun çok kararsızım hangisi daha iyi tedavi süreci başlatır devam ettirir diye ama nası bilebilirim ki kararsız kaldım. ailem devlet iyidir hem bedava kafasındalar. bense bu doktorla devam edeyim parası neyse veririm diyorum ama bilemiyorum da.

Ozelde de, devlette de kotusune iyisine denk gelebilirsin. Doktoru arastirmak lazim. Ama hastane tavsiyesi istiyorsan ben Acibadem hastanesinde tedavi goruyordum. Kanal, dolgu, diş taşı temizleme, 20lik çekim, hatta implant bile yaptirdim doktorlarin hepsinden ayri ayri memnun kaldim. Bende dişçi fobisi vardi gitmemek icin cok direnmiştim. 🙄🙄

İmkan varsa Ankaradaki acibadem doktorlarini bir arastirin isterseniz.

Ve Çocukluğumdan beri dişçi koltuğundan kalkamayan ben 😃 Diş teli de taktırdım, çekim, kanal, dolgu her şey geldi başıma :) en son da zirkonyum kaplama yaptırdım ki, en zor diş işlemlerinden biri sanırım. Korkmayın, günümüz teknolojisinde acı her zaman minimum, bahsettikleriniz de basit işlemler :)

sizede çok geçmiş olsun. bana sırayla diş taşı temizliği- dolgular-ve küretaj yazmış ama gittiğimde tekrar bakacağız sanırım antibiyotiğin etki etmesine göre. ön dişin birinin eti bir tık fazla kızarıp apse yapmış. dille yoklayınca hafif sallantı hissediyorum. korkum ordan geliyor. aletlerle kazırlarken diş komple gelirmi diyorum. sonra sinirden gülüyorum kendi kendime mi kuruntuyum diye. doktorada defalarca sordum iyileşeceğim demi tüm bunlarla dedim evet ama yolumuz daha var en az 6 ay dedi
Benimde ön dis ayni durumdaydi.
Baya toparladi.
İslemden once sanki sert bir sey isirsam dis onun icinde kalacakmis gibi hissediyordum.
Simdi o zamana gore baya iyi durumda dişim

Ozelde de, devlette de kotusune iyisine denk gelebilirsin. Doktoru arastirmak lazim. Ama hastane tavsiyesi istiyorsan ben Acibadem hastanesinde tedavi goruyordum. Kanal, dolgu, diş taşı temizleme, 20lik çekim, hatta implant bile yaptirdim doktorlarin hepsinden ayri ayri memnun kaldim. Bende dişçi fobisi vardi gitmemek icin cok direnmiştim. 🙄🙄

İmkan varsa Ankaradaki acibadem doktorlarini bir arastirin isterseniz.
fiyatlarını sormaya korktum 😳

acıbadem daha pahalı olabilir ancak etlikte yaşıyorum orada bir klinik diyeyim isim vermek sorun olur mu bilmiyorum :)
ben çok takıntılıyım bugün muayenede bile o koltuğa oturduğum andan itibaren ister istemez çarpıntılar başlıyor gözümü kapatıp öyle bekliyorum olacak olan neyse olsun bitsin diye. bu arada komple işlemler 3200 tl ama dediğim gibi önemli olan iyi doktora yaptırmak. kararsızım :)

Bende de diş eti sorunu var kullandığım ilaclar yüzünden. Diş minelerinde aşınmalar da söz konusu ama doktor normal demisti. 2 kere dis apsesi yasadim aslinda düzenli kontrol şart ben de pandemide gidemedim 2 sene oldu maalesef
Gercekten diş ihmale gelmiyor
Diğer yandan diyabetiniz varmis, antibiyotikler bagirsak florasini bozuyor o sebeple süt ve asitli gidalar tuketirken en az 2 3 saat ara olmasina özen gösterin. Bir de direnci daha da düşürüyor dikkat edin kendinize. Dişleri tedavi ederken baska yerden de sizi olumsuz etkilemesin.

merhaba tecrübelerinizi fikirlerinizi almak istiyorum hatta aranızda dr-diş hekimi vs olan varsa yazarsa çok sevinirim.
24 yaşındayım hayatımda dişlerimde hiç sorun yaşamamıştım şükrederdim hiç dişçi koltuğu görmedim diye. yaklaşık 1 yıldır pandemide ortaya çıkan bi sorunum var diş eti çekilmesi-iltihap ve tartar oluşumu. önemsemedim ama bugün özele muayeneye gittim doktor enfeksiyon çok var dedi. antibiyotik verdi 4 gün sonra diş taşı temizliği yapılacak İLK işlem olarak.

sonrasında çürüğe dolgu ve en son diş eti çekilmesi için küretaj diye bir şey üç kere yapılacak ama korkuyorum. dişçi fobisi oluştu bile. korkulacak bir şey var mıdır? diş taşı temizliği ve küretaj yapılırken dişimi kaybederim. çok kanarsa bişey olursa zaten iltihaplı etlerim var sağlam mıdırlar diye kuruntu yapıyorum. kendimi telkin etmeye çalışıyorum iyileşicem iyi olacak aksine diye ama.. ücret de 3200. ama para elbette sağlığın yanında önemsiz.

bu arada ANKARA'dayım devlete de yarın muayeneye gideceğim. kimisi devlette yaptır diyor kimisi özelde diyor. kararsızım. tavsiyeleriniz nedir?
Pandemi dönemi olduğu için ben diş sorunumda özel tercih ettim bu konuda çok pipirikliğim çünkü.Öncesinde gittim gördüm koşulları önlemleri.Devlet hastahanesindeki önlemleri bilmiyorum.Ama pandemi öncesinde Devletin diş hastahanesinde de tedavi görmüş ve çok çok memnun kalmıştım.Bence devlet diş hastahanelerinde de çok kaliteli hizmet veriliyor bu konuda.

Benimde geçtiğimiz haftalarda diş etimde aniden çekilme başladı. Hemen ertesi günü özel kliniğe gittim birşey yok dedi. 3 4 gün sonra çekilme durmayınca diş taşı temizliğı yapalım dedi ama ilk gittiğimde dişlerin çok temiz demişti. Güvenemedim başka bir dişçiye gittim. Temiz dişlerin temizliğe gerek yok dedi. Garanti olsun diye birde devlete gittim o da aynı şeyi söyleyince kendi haline bıraktım artık. Çekilme şuan durdu gibi bilmiyorumda takipteyim. Benim diş etimde sadece hafif kızarıklık ve kaşıntı vardı

X