Diş kaplama yaptıranlar bakabilir mi

8 sene önce zirkonyum yaptırdım çok memnunum bir sorun yaşamadım. Diğer kaplamalar nasıldır bilmiyorum.

Bende kapattirdim çok sene oldu ve Cidden çok sağlam ön dişimde de kaplama var 🤣

Benim cocukluktan beri dislerimde problem var. Su an agzimdaki dislerin neredeyse tamami kaplama. Kanal uzerine yapilan da oldu, saglan dis uzerine yapilan da. Cok fazla dis eksigim odlugu icin implant benim icin cok zordu. Kaplama yaptirdim. Cok memnunum 5 seneyi gecti hic sorun yasamadim. 1 taraftaki kopru 5 dislik uzun bi kopru oldugu icin, ilk yapilirken de kusurlu olmasi sebebiyle 1 kez dustu, 2. Kez de dustu ve kopru kırıldı. Tekrar bastan yaptirinca hic sorun yasamadim

Merhabalar
Yaprak gibi dediğiniz şey eğer lamine ise, ben geçen sene 10 dişimi lamineyle kaplattım. Çünkü benim de antibiyotik kullanımı kaynaklı renk bozukluğu vardı dişlerimde. Gönül isterdi ki tüm dişlerimi kaplatayım ama lamineler dolar endeksli olduğu için maliyeti fazla geldi ve sadece görünen 10 dişimi kaplattım üst çenemdeki. Altları da beyazlattık. Beyazlatma geçici bir çözüm tabi. Bir senede nerdeyse eski haline döndü ama üst dişlerim hala çok güzel duruyor. Bir sene kısa bir zaman ama şimdiye kadar bir sorun yaşamadım ben. Sert şeyleri ön dişlerimle ısırmıyorum nolur nolmaz diye, özel yumuşak bir diş fırçası(30tl falan pahalı değil), bir de diş macunu olarak sadece paradontax kullanıyorum dişçim onu önerdiği için. İhtiyacınız varsa tavsiye ederim :)
Benim üstlere zirkonyum olacak alt dişlerim sağlam sadece renginden dolayı laminedir herhalde dişin üstüne koyuyorlar değil mi? yani alttaki dişi inceltme işlemi falan olmuyor

Benim üstlere zirkonyum olacak alt dişlerim sağlam sadece renginden dolayı laminedir herhalde dişin üstüne koyuyorlar değil mi? yani alttaki dişi inceltme işlemi falan olmuyor

Dişin yapısına göre değişiyor. Eğer herhangi bir çarpıklık yoksa dişlerde, lamineyi oturtmak için ön yüzeyini çok az aşındırıp öyle sabitliyorlar ama dişler yamuksa, yamuk tarafı, yamukluk derecesine göre küçültebiliyorlar. Ama diş hekiminiz eğer küçülmesi gerektiğini düşünseydi bunu belirtirdi bence. Ya da zaten üstleri zirkonyum kaplama yapıyorken, altları da aynı şekilde yapabilirdi. Muhtemelen dişlerinizi kücültmemek adına lamine önermiştir alt çenenize :)

Dişin yapısına göre değişiyor. Eğer herhangi bir çarpıklık yoksa dişlerde, lamineyi oturtmak için ön yüzeyini çok az aşındırıp öyle sabitliyorlar ama dişler yamuksa, yamuk tarafı, yamukluk derecesine göre küçültebiliyorlar. Ama diş hekiminiz eğer küçülmesi gerektiğini düşünseydi bunu belirtirdi bence. Ya da zaten üstleri zirkonyum kaplama yapıyorken, altları da aynı şekilde yapabilirdi. Muhtemelen dişlerinizi kücültmemek adına lamine önermiştir alt çenenize :)

X