Depremzedeyim, Ahlaksız bir kiracıyla başım belada

Aslında kısasa kısas yapmalı ama elim kolum bağlı
Tek yol yasal yolları denemek gibi duruyor bu durumda. Kendi hallerine bıraksanız, belliki daha zun yıllar çıkmayacaklar. Verin bir avukata, yapcak bişey yok. Belki ihtarnamelerden falan korkup panik olup davaların sonuçlanmasından çok daha önce çıkarlar

Böylesine iki adam tutup zorla evden attirsaniza neden bekleyip başka ev tuttunuz. Yavuz hırsız ev sahibini bastırmış resmen

Merhabalar

Geçen yaz tayinimiz bir deprem bölgesine çıktı ve aynı ilin, başka bir ilçesinde kendi evimde vardı. İcindeki kiracı 5 senedir oturuyor biz geldik ama merkezde çalışınca kendi mülkümün 6 katı ücretle merkezden ev kiraladık.

Bunca senedir asla ve asla 3+1 olan evimden yüksek kira almadım. Mülkümde eski bir binada değil yani sene olmuş 2023 son 4 aya kadar 1000 tl idi sonra herkes kirayi cok yükseltince bu kişi kendi kendine 1.200 tl yaptı. Yükseltmememin sebebide asgari ucretli birisiydi ekonomi zaten kötü bir de ben tepesine binmeyeyim dedim. Ama keşke acımasaymışım diyorum şu an.

Gün oldu devran döndü ve 6 şubatta depremi yaşadık. Kirada bulunduğum ev yıkıldı, esyalarım gitti. Canımız sağ çıktık ama bu defada hayat mucadelesi başladı ve sokakta kaldık.

Benim kendi evimin bulunduğu ilçe zarar görmedi ve kendi mülkümde sıva çatlağı, fayans, kartonpiyer vs. Gibi hasar oluştu ve hasarsız raporuda çıktı. Mecburen Kiracımı şubat ayında arayıp evi tahliye etmesini söyledim ve mayısa kadarda gün verdim çünkü barınacak yerim kalmamıştı. Çok mağdur olduğum halde hemen kapı dışarı etmedim. Bu sürecte tabii biz perişan olduk orda burda kalmaktan vs.

En son mayıs ayında bunları aradım ve dedim ki bakın durmumu biliyorsunuz ben sizi keyfi çıkarmıyorum. Bulunduğunuz yerde yıkım olsa siz de mağdur olurdunuz ama yıkımda yok ev bulup çıkın lutfen dedim. Surekli beni oyaladı durdu ve en son haziran başında bana hafta sonu çıkacağım dedi. Ben de o zaman usta ayarlayayım dedim tamam dedi. Ben ustayı ayarladım evin tadilatı için. Hafta sonu bunları aradım baktım yine aynı terane bu kez sinirimden bağırıp çağırdım.

Bu defa bana "Evinden çıkmıyorum, git istediğin yere şikayet et. Daha öncede mahkemelik oldum ama ben kazandım" dedi. Ve şubat ayından beri kirada ödemediler. Ben böyle ahlaksız bir insan görmedim. Ben de kiracıydım ama her yerden serefim ve onurumla çıktım.

Baktımki bu ahlaksız aile evimi işgal etti ben de mecburen 7000 tl ye bir ev tutmak durumunda kaldım. Şimdi size soruyorum adalet mi bu? Devlet kiracıyı koruyor eyvallah ama böyle pislikleri bize karşı neden koruyor? Şu an ben hayata sıfırdan başladım. Kendi evimde olsa kira ödemem ama bunların yüzüne bir de kira ödüyorum. Su an kira mı vereyim? Yeni eşyamı alayım? Yoksa geçineyim mi?

Bu arada bu kişinin kira sözleşmesi yok mevcutta. Ev ise ben uzakta olup işlemler için gelemediğim için ev annemin üzerine. Birazda ihmalden kendi üzerimede almadım.

Benzer durum yaşayanlar siz nasıl çözdünüz veya çözebildiniz mi durumu? Mahkemeye vermek şart olduğundan dolayı işin uzaması benide mağdur edecek.

Çok sinirli ve gerginim umarım doğru ifade edebilmişimdir.
Kontrat da yok madem
Kaymakamlık sanırım evimi işgal etti diye şikayet edin

Başkasının tabağı evimde olsa vermeden kırılır diye korkuyorum millet başkasının evinde istenmeye istenmeye oturuyor Allah vicdan merhamet versin herkese

Konuşmaktan anlamiyorsa yapacak bişey yok emsal davası açın zaten 5 sene olduğu için kazanırsınız. Sonrada tahliye edilir kapı dışarı konur. Bundan başka yol yok gibi maalesef. Pislik arsız.

Çok geçmiş olsun.

Öncelikle geriye dönük kira alacağı için tahliye Talepli İcra takibi başlatın. Meselenin ciddi olduğunu anlasın.Kiraya itiraz etmeyip öderse hiç değilse alacaklarınızı almış olursunuz. İtiraz ederse zaten hep borcu öder hem tahliye edilir.

Diğer şey ihtiyaç sebepli tahliye ihbarı göndermeniz gerek. 6 ay süresi olur çıkmazsa dava açılır.

Ev annemizin üzerine olduğu için işlemleri o başlatacak. Kontrat olup olmaması sorun değil. İşlemleri bir avukat ile yürütmeniz daha sağlıklı olur. Zaten avukat ücretini de karşı taraf ödeyecek.

Merhabalar

Geçen yaz tayinimiz bir deprem bölgesine çıktı ve aynı ilin, başka bir ilçesinde kendi evimde vardı. İcindeki kiracı 5 senedir oturuyor biz geldik ama merkezde çalışınca kendi mülkümün 6 katı ücretle merkezden ev kiraladık.

Bunca senedir asla ve asla 3+1 olan evimden yüksek kira almadım. Mülkümde eski bir binada değil yani sene olmuş 2023 son 4 aya kadar 1000 tl idi sonra herkes kirayi cok yükseltince bu kişi kendi kendine 1.200 tl yaptı. Yükseltmememin sebebide asgari ucretli birisiydi ekonomi zaten kötü bir de ben tepesine binmeyeyim dedim. Ama keşke acımasaymışım diyorum şu an.

Gün oldu devran döndü ve 6 şubatta depremi yaşadık. Kirada bulunduğum ev yıkıldı, esyalarım gitti. Canımız sağ çıktık ama bu defada hayat mucadelesi başladı ve sokakta kaldık.

Benim kendi evimin bulunduğu ilçe zarar görmedi ve kendi mülkümde sıva çatlağı, fayans, kartonpiyer vs. Gibi hasar oluştu ve hasarsız raporuda çıktı. Mecburen Kiracımı şubat ayında arayıp evi tahliye etmesini söyledim ve mayısa kadarda gün verdim çünkü barınacak yerim kalmamıştı. Çok mağdur olduğum halde hemen kapı dışarı etmedim. Bu sürecte tabii biz perişan olduk orda burda kalmaktan vs.

En son mayıs ayında bunları aradım ve dedim ki bakın durmumu biliyorsunuz ben sizi keyfi çıkarmıyorum. Bulunduğunuz yerde yıkım olsa siz de mağdur olurdunuz ama yıkımda yok ev bulup çıkın lutfen dedim. Surekli beni oyaladı durdu ve en son haziran başında bana hafta sonu çıkacağım dedi. Ben de o zaman usta ayarlayayım dedim tamam dedi. Ben ustayı ayarladım evin tadilatı için. Hafta sonu bunları aradım baktım yine aynı terane bu kez sinirimden bağırıp çağırdım.

Bu defa bana "Evinden çıkmıyorum, git istediğin yere şikayet et. Daha öncede mahkemelik oldum ama ben kazandım" dedi. Ve şubat ayından beri kirada ödemediler. Ben böyle ahlaksız bir insan görmedim. Ben de kiracıydım ama her yerden serefim ve onurumla çıktım.

Baktımki bu ahlaksız aile evimi işgal etti ben de mecburen 7000 tl ye bir ev tutmak durumunda kaldım. Şimdi size soruyorum adalet mi bu? Devlet kiracıyı koruyor eyvallah ama böyle pislikleri bize karşı neden koruyor? Şu an ben hayata sıfırdan başladım. Kendi evimde olsa kira ödemem ama bunların yüzüne bir de kira ödüyorum. Su an kira mı vereyim? Yeni eşyamı alayım? Yoksa geçineyim mi?

Bu arada bu kişinin kira sözleşmesi yok mevcutta. Ev ise ben uzakta olup işlemler için gelemediğim için ev annemin üzerine. Birazda ihmalden kendi üzerimede almadım.

Benzer durum yaşayanlar siz nasıl çözdünüz veya çözebildiniz mi durumu? Mahkemeye vermek şart olduğundan dolayı işin uzaması benide mağdur edecek.

Kira sözlesmesi yok git isgalci diye sikayet et .
Polis savci dolas biraz ,birde avukat bul .

İlk girdigi sene yapılmıstı sözleşme. Şu an salaklığıma doymuyorum. Ne zam yaptım ne yuksek kira istedim. Beyinleri çalışsa zaten derler ki bunlar çok mağdur biz üstümüze düşeni yapalım ama yok maalesef. Başka konularda bahsetmiştim annemle babam aşırı iyi niyetli, sakin insanlar. Her zaman çıldırdığım huyları. Daha da diyorlarki konuşalım güzellikle çözelim vs. Yaa anne ben konuştum bunlar insan değil diyorum. Bu sekilde giderse evi üzerime alacağım anneme kalsa halen durumun farkinda degil. Daha onlardan insanlık bekliyor ya pes!
Girdiği sene kira sözleşmesi yapılması yeterli, her sene kira sözleşmesi yapmanıza gerek yok, aynı şartlarla devam eder, zam oranı da devletin verdiğidir. Derhal ihtarname çekin noterden, şubattan beri kira ödememesi de tahliye için sizin lehinize bir durum. Kaldı ki kira kontratı olmasa bile banka hareketleri, dekontları işe ispatlayabilirsiniz. Ve şubattan beri ödemediği kiralar iÇin de icra takibi başlatın. Bunları takip etmeniz zor, bence bir avukata vekalet verin. Ayrıca kiracı 5 yılı doldurduysa ve oturmaya devam etmesini kabul ediyorsanız, kira güncelleme için de dava açabilirsiniz. Normalde süreç uzundur, deprem bölgesinde olduğunuz vd mağduriyetinizden dolayı belli daha çabuk sonuca ulaşır.

Bazı kiracılar gerçekten yüzsüz kimse kimsenin evine çökmemeli. Siz de zaten zor durumda olmasanız çık demezdiniz nasıl bu kadar evinizi sahiplenebiliyorlar anlamış değilim. Durumunuza üzüldüm avukat aracılıyla çıkartmayı deneyebilirsiniz ama adam zaten mimli mahkeme yolunu da biliyor.

Yok ya bu ezdirmeyi geçti artık. İnsanlar zamanında yırtına yırtına ev almışlar. Sen de yemeseydin içmeseydin alsaydın hayat herkese eşit davranmıyor ama bunun sorumlusu ev sahipleri mi kardeşim ya? Git sorumluya anlat derdini anlamadıkları şu ki ev sahipleri kimsenin barınma ihtiyacını karşılamak zorunda değil. Bu kadar da olmaz gerçekten gidişat hiç iyi değil Allah benim karşıma böyle kiracı çıkarmasın hiç sakin kalamam çünkü.
AA niye sakin kalamıyorsunuz çok ayıp bizde de kaç tane kiracı valla hem uyguna oturtuyoruz hem dua alıyoruz üstelik 1 tanesi çıkarken evi harap edip gitti de gene bir şey demedik üsluba dikkat lütfen kiracıya kötü mü davranacaksınız

Merhabalar

Ayni durumu yasadim.evimi aldim.kiraci 15 ay çıkmadı. Kira vermedi.aidat yatirmadi.mahkemeye verdim kazandım yine çıkaramadım.en son para yardımı teklif ettikte öyle çıktı.
Tabi bu süre içinde ben kirada oturuyordum bi buçuk yıl kira ödedim.ev sahibinde beni mahkemeye vermişti.

Ayni durumu yasadim.evimi aldim.kiraci 15 ay çıkmadı. Kira vermedi.aidat yatirmadi.mahkemeye verdim kazandım yine çıkaramadım.en son para yardımı teklif ettikte öyle çıktı.
Tabi bu süre içinde ben kirada oturuyordum bi buçuk yıl kira ödedim.ev sahibinde beni mahkemeye vermişti.
Tahliye kararı çıkınca nasıl taşınmadi ki

Ne kadar ödediniz miktar olarak hayır siz aldiginiz evde oturacaksaniz bu kadar niye uğraşmış anlamadım o kişiyi çıkartıp başka birisine vermeyeceksiniz ki.

Mahkeme masraflarıni kim ödedi peki .

Ne kadar ödediniz miktar olarak hayır siz aldiginiz evde oturacaksaniz bu kadar niye uğraşmış anlamadım o kişiyi çıkartıp başka birisine vermeyeceksiniz ki.

Mahkeme masraflarıni kim ödedi peki .
Herseyi biz odedik.
Iste bi miktar verdik.
Ödemedigi kiraları afetmek zorunda kaldik cünkü üstüne hic bise yok.
Ödemedigi aidatları ödemeye baslicaz.aylik 400den 7 ,8 ay falan odemedi.
Yani yuvarlak hesap bi senede 100bin yedi bizden

X