Depremle ilgili kulağınıza çalınan ilginç inanışlar var mı? Paylaşır mısnız?

cerenora

Balı kaymağı fazla kaçmış
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2008
2.510
81
Merhaba hanımlar,
Yüksek lisansımı Türk Mitolojisi ile ilgili tezimle tamamlamıştım. Doktora tezimde ise deprem ile ilgili inanışları ve dünya mitolojilerinde ve bizim mitolojimizdeki yeri ile ilgili yazacağım. Ama bana halk içinde yaygın olan inançlar lazım. Eğer etrafınızdan bu inanışlar kulağınıza çalındıysa ya da çalınırsa benimle paylaşır mısınız? ya da mitoloji ile ilgilenen arkadaşlar okuduğunuz kitaplarda depremle ilgili bölümlere rastaldıysanız beni de bilgilendirerek yardımcı olur musunuz? Önsözümde sizi asla unutmayacağıma söz veririm kaydirigubbakcemile5
Şİmdiden teşekkür ederim...

canım gölcük depremı oncesınde gunes tutulması olmustu babamın ıs ortagının cok yaslı bır babası vardı o gunes tutulması olunca babama ''bak oglum gunes tutulması hıcbı zaman hayra alamet degıldır yeryuzunun dengesı alt ust olur ne yazıkkı ınsanlar buna cok sevınıyolar ve ızlıyolar bılmıyolarkı ardından felaket gelecek aslında oturup dua etseler ve sukretseler'' demıs babamda ınanmamıs bıze anlatma geregı bıle duymamıs ama nasılkı gunes tutulması oldu ve ardından iranda buyuk bı deprem olunca babam bıze anlattı ardından belırlı bı zaman sonrada golcuk depremı olmustu bız her gunes tutulmasında bı kac gun arabamızda uyuruz bılıncaltımıza yerlestı cunku bıde rahmetlı anneannem hava cok sıcak nemlı olursa gecede gokyuzunde yıldız cok olunca deprem habercısı derdı benım bıldıklerım bu eskılerın ınanıslarından umarım ısıne yarar...

canım gölcük depremı oncesınde gunes tutulması olmustu babamın ıs ortagının cok yaslı bır babası vardı o gunes tutulması olunca babama ''bak oglum gunes tutulması hıcbı zaman hayra alamet degıldır yeryuzunun dengesı alt ust olur ne yazıkkı ınsanlar buna cok sevınıyolar ve ızlıyolar bılmıyolarkı ardından felaket gelecek aslında oturup dua etseler ve sukretseler'' demıs babamda ınanmamıs bıze anlatma geregı bıle duymamıs ama nasılkı gunes tutulması oldu ve ardından iranda buyuk bı deprem olunca babam bıze anlattı ardından belırlı bı zaman sonrada golcuk depremı olmustu bız her gunes tutulmasında bı kac gun arabamızda uyuruz bılıncaltımıza yerlestı cunku bıde rahmetlı anneannem hava cok sıcak nemlı olursa gecede gokyuzunde yıldız cok olunca deprem habercısı derdı benım bıldıklerım bu eskılerın ınanıslarından umarım ısıne yarar...

çok teşekkür ederim canım. Layıkıyla incelendiğinde çok işime yarayacak...

mesela daha çok köy yerlerinde deprem olmasına yakın köy köpekleri olur biliyosundur dolu köyde onlar ulurmuş hayvanların tümü o gün huysuz olurmuş örneğin evde kuş besleyen dikkat etse o gün o kuş deli gibi çırpınırmış aslında
bide gök kıpkırmızı ve yıldız dolu olurmuş
bence doğru bunlar

mesela daha çok köy yerlerinde deprem olmasına yakın köy köpekleri olur biliyosundur dolu köyde onlar ulurmuş hayvanların tümü o gün huysuz olurmuş örneğin evde kuş besleyen dikkat etse o gün o kuş deli gibi çırpınırmış aslında
bence doğru bunlar

katkın için çok teşekkür ederim canım. aslında bunlar bilim adamlarının da araştırdığı şeyler tabii gerçeklik payı da var.

Benim tespitim deprem sonrası hele ölçeği yüksekse mutlaka uçak kazası oluyor. Dikkat ettim ve böyle olduğu kanısına vardım. Ama ne derece etkilidir aradaki bağlantı bilemem.

lerenım arkadasın dedıgı dogru cunku natoda asker bı aıle dostumuz vardı oda bıze demıstı ucak dusmesı deprem habercısıdır dıye arkadasın verdıgı bılgıyle aklıma geldı yercekımı yogunlasırmıs bırıken enerjıden dolayı ılk once ıcıne cekmeye baslarmıs ardından bırıken enerjıyı depremle bosaltırmıs...

Benim tespitim deprem sonrası hele ölçeği yüksekse mutlaka uçak kazası oluyor. Dikkat ettim ve böyle olduğu kanısına vardım. Ama ne derece etkilidir aradaki bağlantı bilemem.

lerenım arkadasın dedıgı dogru cunku natoda asker bı aıle dostumuz vardı oda bıze demıstı ucak dusmesı deprem habercısıdır dıye arkadasın verdıgı bılgıyle aklıma geldı yercekımı yogunlasırmıs bırıken enerjıden dolayı ılk once ıcıne cekmeye baslarmıs ardından bırıken enerjıyı depremle bosaltırmıs...

gerçekten de bu durumlar jeofizikçislerin incelemesi gereken tespitler..
ilginiz için teşekkürler..

17 agustos depremınde yıldızlar elle tutulacak kadar yakındı küme küme halinde
gordugumde gercekten cok ürkmüstüm halada oyleyım...
bırde Ay cok alcaktı. ıncecık ve kıpkızıl...hava cok fazla basık ve bogucuydu..
kopekler ulur karıncalar yuvalarını terk eder..
gece deprem oldugunda tuhaf bır ugultu vardı ruzgarın habercısı gıbı ama o ugultu ne etrafdakı sese nede ruzgarın ugultusuna benzıyordu.. kesınlıkle tarıfsız cok degısık bır sestı...
bosuna afet demıyorlar... resmı rakamların ustunde cok ınsan can verdı
Allah'ım bır daha gostermesın ınsallah....

17 agustos depremınde yıldızlar elle tutulacak kadar yakındı küme küme halinde
gordugumde gercekten cok ürkmüstüm halada oyleyım...
bırde Ay cok alcaktı. ıncecık ve kıpkızıl...hava cok fazla basık ve bogucuydu..
kopekler ulur karıncalar yuvalarını terk eder..
gece deprem oldugunda tuhaf bır ugultu vardı ruzgarın habercısı gıbı ama o ugultu ne etrafdakı sese nede ruzgarın ugultusuna benzıyordu.. kesınlıkle tarıfsız cok degısık bır sestı...
bosuna afet demıyorlar... resmı rakamların ustunde cok ınsan can verdı
Allah'ım bır daha gostermesın ınsallah....

Allah'ım bir daha kimseye böyle acılar yaşatmasın...
doğa resmen depremin gelişini haber veriyor..
çok sağol canım...

Çoğu insan Ağustos ayı için 15'i Yaz,15'i Kış der,17 Ağustos depreminden bir gece önce yaşça büyük bir komşumuzla kapı önünde sohbet ediyorduk,akşam saat 21.00-22.00 arası olmasına rağmen çok boğucu bir hava vardı,komşumuz:Ağustos'u yarıladık ama bunaltıcı bir hava var,iyi demezler,Allah hayır etsin,deprem falan olmasa dedi
ve malesef ertesi gece korkunç bir sallantıyla ülkemizi derinden etkileyen depremle yüzleştik:KK43:
Hatta dün gibi aklımda o sıralar 4 yaşında olan kızım depremin olduğu gece saat 02.30 sularında kan ter içinde uyanıp yanıma geldi,yatağıma gitmek istemiyorum diyerek kucağıma yatmıştı,o gece deprem olurken ilk gözüme çarpan gökyüzünün kızıla boyanmasıydı ve ben deprem değil sanki kıyamet kopuyor hissine kapılmıştım:1no2:
Allah bir daha kimseye yaşatmasın:Saruboceq:
Havada anlamsız boğucu bir sıkıntı olup bu insanlarda kasvete yol açtığında,toprak altında yaşayan hayvanlar karınca,akrep vb türler aşırı derecede çoğaldığında da bizim burda büyükler hemen Allah korkutmasın hayra alamet değil derler.
Birde diğer yazan arkadaşlar gibi özellikle büyük Güneş ve Ay tutulmalarının deprem ve sel gibi afetleri tetiklediğine inanıyoruz,bilim adamlarının bir kısmı bunun mantığı yok dese de,biz ne zaman medyadan büyük tutulmaların olacağını duysak hemen hangi ülkelerde görüldüğüne bakarız eşimle,tutulmaları gören ülkelerden birinde veya bir kaçında deprem oldu hep,hatta tutulma sonrası 1 hafta 10 gün içerisinde gerçekleşti depremler,belki gerçekten bir mantığı yoktur ama malesef şimdiye kadar hiç şaşmadı:1no2:

evet buna bizde dikkat ettik. mantıklı değil aslında ama depremden sonra uçak kazası oluyor tuhaftır bilmiyorumkismile

bence doğru bunlar

Bunları annem de çok söyler. Bilhassa köpeklerin ulumasını falan. Bir de gökyüzü bâriz renk değiştiriyor, deprem cidden "ben geliyorum" diyor.

Bu arada, kolay gelsin, tez aşamasında bol sabır...

Çoğu insan Ağustos ayı için 15'i Yaz,15'i Kış der,17 Ağustos depreminden bir gece önce yaşça büyük bir komşumuzla kapı önünde sohbet ediyorduk,akşam saat 21.00-22.00 arası olmasına rağmen çok boğucu bir hava vardı,komşumuz:Ağustos'u yarıladık ama bunaltıcı bir hava var,iyi demezler,Allah hayır etsin,deprem falan olmasa dedi
ve malesef ertesi gece korkunç bir sallantıyla ülkemizi derinden etkileyen depremle yüzleştik:KK43:
Hatta dün gibi aklımda o sıralar 4 yaşında olan kızım depremin olduğu gece saat 02.30 sularında kan ter içinde uyanıp yanıma geldi,yatağıma gitmek istemiyorum diyerek kucağıma yatmıştı,o gece deprem olurken ilk gözüme çarpan gökyüzünün kızıla boyanmasıydı ve ben deprem değil sanki kıyamet kopuyor hissine kapılmıştım:1no2:
Allah bir daha kimseye yaşatmasın:Saruboceq:
Havada anlamsız boğucu bir sıkıntı olup bu insanlarda kasvete yol açtığında,toprak altında yaşayan hayvanlar karınca,akrep vb türler aşırı derecede çoğaldığında da bizim burda büyükler hemen Allah korkutmasın hayra alamet değil derler.
Birde diğer yazan arkadaşlar gibi özellikle büyük Güneş ve Ay tutulmalarının deprem ve sel gibi afetleri tetiklediğine inanıyoruz,bilim adamlarının bir kısmı bunun mantığı yok dese de,biz ne zaman medyadan büyük tutulmaların olacağını duysak hemen hangi ülkelerde görüldüğüne bakarız eşimle,tutulmaları gören ülkelerden birinde veya bir kaçında deprem oldu hep,hatta tutulma sonrası 1 hafta 10 gün içerisinde gerçekleşti depremler,belki gerçekten bir mantığı yoktur ama malesef şimdiye kadar hiç şaşmadı:1no2:

Bunları annem de çok söyler. Bilhassa köpeklerin ulumasını falan. Bir de gökyüzü bâriz renk değiştiriyor, deprem cidden "ben geliyorum" diyor.

Bu arada, kolay gelsin, tez aşamasında bol sabır...
çok teşekkür ederim canım.

evet doğa bize pek çok şeyin işaretini veriyor aslında ama biz inanmayı reddiyoruz. bu kadar yaşanmış olay tesadüf olmasa gerek..

kesinlikle katılıyorum deprem ile ucak kazaları arasında bir alaka var mutlaka incelenmeli

o gece uğultu duyanların çok olduğunu duydum birde karıncalar çok fazla yeryüzüne çıkmış hayvanlardada huzursuzluklar görülmüş

bende depremi yasayan bırı olarak okuyunca gece gece nası uyucam dıye duusnmeye durdum...

Allah bidaha oyle buyuk afetler gostermesın ınsallah...

ben depremden baya bı once uyandım nıye uyandıgımı bılmıyorum bırden kalbım uyandı bıdaha uyumaya calıstım ancak uyuyamadım kalktım cAMDAN bakıyorum öyle vakıt gecsın uykum gelsın dıye..deprem olmadan önce gokyuzu once beyaza sankı gunduz guneslı gibi gözlerim kamastı sankımki patlama oldu bı yerde, arkasından kıpkızılze burundu çok korkunctu gercekten... o korkunc ugultuyu omrum boyunca unutamayacagım :KK43: önce alltqan hoplatıp sanki bi girdabın içindeymıs gibi dairesel harektlerle salladıgınıda.. girdap gibi yer yuzunu cektı ıcıne oylece sanki..

zaten öyle bişeyki depremın bı kendıne has buyusu oluyor sankı aklın ucup gidiyor kıtlenıp kalıyorsun bulundugun yerde.biri sana seslendıgı zaman hiçbişey duymuyosun falan filan.. bıde geldıgını hıssedıyorsun depremın bı negatıf enerjımı desem ,enerjılerın yogunlasarak bedenine carpmasımı desem..bi şekılde 2dk once hısedıyorsun sonrada sallamaya baslıyo zaten.. artık depremler cogaldıkca analızide yapabılıo insan...

doktorasını tamamlamıtır coktan sanırım.. yıldızlar cok yakındı..hava bı acayıp bogucu sıcaktı.. bı arkadasın bahsettıgı gibi agustosun yarısından sonra serınlık olur ara ara yagıslar olur bazı yıllarda ama bu oyle değildi...

X