Et Yemekleri Dana Gerdan Haşlama

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.732
27.229
48
20200301_180816m.jpg

Soğuk havalarda çorba kadar güzel giden bir tarif varsa oda haşlama.Genel olarak kışın yaptığım bir yemektir ama havalar soğuk gidince yaz gelmeden bir daha yapayım dedim..Ben içine kerevizde seviyorum ama eşim sevmediği için artık eklemiyorum.Siz seviyorsanız ekleyebilirsiniz.Birde eşim ısrarla maydanoz koymamı istiyor bir daha kine koyacağım söz verdim..

Siz isterseniz kuzu gerdan ile de yapabilirsiniz o zaman pişirme süresini daha kısa tutmanız gerekir.Ya da ille de gerdan olması gerekmiyor istediğiniz büyük parça et kullanabilirsiniz...

Malzemeler :

-2 parça dana gerdan

-2 adet patates

-2 adet havuç

-5-6 adet arpacık soğan

-Defne yaprağı,biberiye,top karabiber ,tuz

-Yarım çay bardağı sıvı yağ

Yapılışı :

Düdüklü tencereye sıvı yağımızı koyup kızdırdıktan sonra yıkayıp kuruladığımız etimizi ekliyoruz.Etlerin her iki yüzünü 1-2 dakika mühürledikten sonra defne yaprağı,biberiye,top karabiberleri ekliyoruz.Etlerin üzerine çıkacak kadar sıcak suyumuzu ekleyip düdüklü tencerenin kapağını kapatıp buhar çıktıktan sonra 20-25 dakika pişiriyoruz...

Etlerimiz haşlandıktan sonra bir süzgeç ile suyunu ayrı bir tencereye süzüyoruz.Eğer pişme süresi yeterli geldiyse etlerimizi bir tabağa alıyoruz.Etler biraz daha pişmeye ihtiyaç duyuyorsa o zaman etleride suyu süzdüğümüz tencereye alıyoruz.Çünkü sebzeler ile birlikte bir yarım saat daha pişecek...

Önce soyup enlemesine doğradığımız havuçlarımızı ekliyoruz etlerin yanına.Yaklaşık 15 dakika pişirdikten sonra bu kez soyup 4 parçaya böldüğümüz patatesleri ve kabuklarını soyduğumuz arpacık soğanlarımızı ekliyoruz...Yaklaşık 15 dakika kadar pişirdikten sonra sebzelerimiz piştiyse tuz ve karabiber ekleyip ocaktan alıyoruz..

Afiyet olsun...

20200301_181110.jpg

X