cruise tur tecrübeleriniz

Detaylı bilgiler ve paylaşımlar için çok teşekkür ederim, tüm rotalar aslında çok farklı şehirleri gezmenize imkan sağlıyor ancak kafama takılan şu soru var, deniz tutması gibi tatili cidden aksatabilecek bir dezavantaj var.Onun için ne öneriyorsunuz, geçtiğimiz sene mavi tura çıkmayı çok istedik, grup olarak gidecektik ancak arkadaşlar son anda vazgeçip bir otele aldırdılar rezervasyonu sebebi de sırf hani deniz tutarsa ne yapacağızdı.Büyük bir gemide farklı Avrupa şehirlerine yolculuk yapmak eminim ki çok romantik bir deneyim ve herkesin muhakkak bir kez denemesi gerekiyor ancak sürekli deniz üzerinde bulunmak o kadar da hoş bir deneyim değil, onu da ekleyim, o süreyi şehirde dolaşarak geçirebilirsiniz zaten onun için gemide sinema salonlarından tutun,spor tesislerine kadar farklı şeyler düzenliyorlar ki siz sıkılmayasınız.Ama en güzeli kısa süreli bir tekne ya da cruise turunu daha sonra karada kalacağınız bir otelle kombine etmek.Gece okyanusun ortasında Titanic tarzında bir gemide akşam yemeği sonrasında da dans kulağa hoş geliyor ama gündüz güneşin altında otel odasını, ya da sahili tercih ederim.

Ben kendi yorumumda da bahsetmiştim.
Deniz tutması diye bir şey yaşamadık çünkü anlamıyorsunuz bile.
Bazen hava koşulları veya hız sebebiyle tatlı tatlı sallıyor.
Sallıyor dediğim de masada bir bardak bile kaymaz, inanılmaz hafif bir sallantı.
Dediğiniz gemi turu ardından oteli ben tercih etmezdim, çünkü inanın gemiyi özlerdim.
Sürekli gemide ya da deniz üzerinde olduğunuzun o tempo içerisinde farkında değilsiniz.
Eğer turlara katılmamış iseniz gün içinde deniz üzerinde olduğunuzu anlıyorsunuz, sahilden çok da farkı yok havuz ve güneşlenme keyfi ile ya da gece güvertede kahve keyfi veya barda alkol almak isterseniz uçsuz bucaksız bir karartı görüyorsunuz.
Ben oteli kesinlikle yurt dışında tercih edemeyeceğimi bu gemi turunda anladım, yemek benim için çok çok önemli bir etken ve o kokular beni benden aldı.
Türk aşçı özelliği ile hayranlığım daha da arttı.
Ha şimdiden söyleyeyin, seneye tüm arkadaşlarımı ikna ettim, yine gemi turuna çıkacağım.
Ve imkanlarım el verdiği sürece de gemiyle seyahat ederim, yüzen otellerim benim onlar.:KK52:

Son düzenleme:
merhaba arkadaslar bizde gecen yaz yunan adalarina gittik gecirdigimi en eglenceli tatildi diyebilirim arkadaslarimizin bazilari maddeler halinde yazms ve oldukca haklilar ama ilave etmek istedigimm biseyler var mutlaka bavulunuza sisilerde su koyun gemininde,yunanistanin da sulari hem pahali hemde cok kotu ..mykonosta tur satin almayin cok kolay gezilebilen bi ada santorinidede gerek duymadik ve biz 15€yaa iki kisi turumuzu yaptik teleferik sart katir yolundan iniceksenizde spor ayakkabi sart ...ne yazikki denize girme sansimiz hic olmadi ve buyuzdn zamanlama ii degildi ...gemide cogunlugun turklerin olmasi super biseydi bi suru arkadasimiz oldu...ic kabin sectik cunku bncede balkonlu kabin hem gereksiz hemde cocuklu aileye gore degil buarada mumkunse cocuklariniz ufaksa goturmeyin biz orda hata yaptik ama yinede guzeldi...tur iki kisi tam pansiyonn 798tlyddi ve izmirde istanbula otobus ucretsizdi ..bunun disinda murettabat ve gemideki butun calisanlar ve tur yetkileri dorak turizme coookk tesekkurler mukemmel bi tatildi ve tadi damagimizda kaldi

arkadaşlar bizde mayıs ayında msc spendilita ile 7 gece 8 gun batı akdeniz turuna katılıcaz, şimdiden çok heyecanlıyım,
gemide elektrik prizleri nasıl arkadaşlar , seyahat adaptörüne ihtiyaç olur mu, saç maşam olmadan biyere gidemem de:KK9:

ben ege adriyatik düşünüyorum temmuz ayında ama liman vergileri ve vize sanırım extra olarak 2 kişi 1000 tlyi buluyor herşey dahil bir tur arıyorum açıkçası...(liman vergisi de dahil yani),turlarla gidip görüşme şansımız yok malesef doğuda bır ılcedeyım,ınternet uzerınden en guvenılır jolly ve ets mı dıyorsunuz yanı?

ben ege adriyatik düşünüyorum temmuz ayında ama liman vergileri ve vize sanırım extra olarak 2 kişi 1000 tlyi buluyor herşey dahil bir tur arıyorum açıkçası...(liman vergisi de dahil yani),turlarla gidip görüşme şansımız yok malesef doğuda bır ılcedeyım,ınternet uzerınden en guvenılır jolly ve ets mı dıyorsunuz yanı?

tabıkı ets ve jolly en guvenılır bence, mesela vize işlemlerini falan onlar hallediyor ama evraklarını falan vermen lazım elden tabıkı.
liman vergisini hep hariç olarak yazıyorlar onu sen üstüne ekliyosun vize ücreti liman vergisi artı kısı başı gunluk 7 eur bahşişi(gemideki çalışanla için) peşin verdik.

tesekkurler...pekı arkadaslar 2 kısı toplam ne kadar bütçe ayırmamız gerekır sızce,mesela ben ege adrıyatık dusunuyorum arastırdım ve ülkelerde 5,6saat kadar gezme sansın var yeterlı oluyormu,ve gıdılen ulkelerde ayrıca tur ıcn fazla para alıyorlarmıs kendınız gezın dıyorlar onceden arastırarak...bu konularda ne dusunuyorsunz ?

Wowwww ! süper ya öldüm bittim 1-2 sene sonra gitmeyi planlaya bilriim kuzenimmlee ay çok eylenceli ama pahalı bir tur en az bence 10bin gerekir :KK16:

arkadaşlar bizde mayıs ayında msc spendilita ile 7 gece 8 gun batı akdeniz turuna katılıcaz, şimdiden çok heyecanlıyım,
gemide elektrik prizleri nasıl arkadaşlar , seyahat adaptörüne ihtiyaç olur mu, saç maşam olmadan biyere gidemem de:KK9:

msc nin bir başka gemisine binmiştik biz de
adaptöre ihtiyaç olmuyordu bizimkilerle uyumluydu prizleri...

msc nin bir başka gemisine binmiştik biz de
adaptöre ihtiyaç olmuyordu bizimkilerle uyumluydu prizleri...

Teşekkür ederim cevapladığın için, bende adaptör bulamadım zaten darty e baktım yoktu, almıyım o zaman:9
arkadaşım sen nereye gittin memnun kaldın mı , gemide neler yaptınız anlatırmısın birazcık:)
bizim 1 ay kaldı gitmize

Teşekkür ederim cevapladığın için, bende adaptör bulamadım zaten darty e baktım yoktu, almıyım o zaman:9
arkadaşım sen nereye gittin memnun kaldın mı , gemide neler yaptınız anlatırmısın birazcık:)
bizim 1 ay kaldı gitmize
biizmki magnifica gemisiydi ege adriyatik turuydu 2010 yılında gitmiştik istanbul kalkışlı dubrovnik katakolon venedik bari izmir vardı rotada. Balayı olduğu için düğünden çok yorgun çıktığımız limanlarda da habire deli gibi gezdiğimizden biz gemi içi aktivitelere pek katılmadık daha çok dinlendik. Mutlaka 2 tane gece kıyafetin olsun birisi gala gecesi oluyor diğeri de kaptanla tanışma gecesi bu gecelerde ihtiyaç duyacaksın. Her gün odaya o güne ait magazin atılır ve orda yazar. Yanına hırka şal benzeri bi şey al güvertede esebiliyor aklıma geldikçe yanıtlarım yine.

biizmki magnifica gemisiydi ege adriyatik turuydu 2010 yılında gitmiştik istanbul kalkışlı dubrovnik katakolon venedik bari izmir vardı rotada. Balayı olduğu için düğünden çok yorgun çıktığımız limanlarda da habire deli gibi gezdiğimizden biz gemi içi aktivitelere pek katılmadık daha çok dinlendik. Mutlaka 2 tane gece kıyafetin olsun birisi gala gecesi oluyor diğeri de kaptanla tanışma gecesi bu gecelerde ihtiyaç duyacaksın. Her gün odaya o güne ait magazin atılır ve orda yazar. Yanına hırka şal benzeri bi şey al güvertede esebiliyor aklıma geldikçe yanıtlarım yine.

Teşekkür ederim, bizimde hayalımızdı boyle bır tatıl balayında mumkun olmamıştı, çocuk olmadan falan gitmek istedik:)
yaş ortalamasının yuksek olduğundan bahsediyorlar 45 falan,
biz balkonlıu oda tercih ettik,
inş unutamıcağımız bir tatil yaşarız

Teşekkür ederim, bizimde hayalımızdı boyle bır tatıl balayında mumkun olmamıştı, çocuk olmadan falan gitmek istedik:)
yaş ortalamasının yuksek olduğundan bahsediyorlar 45 falan,
biz balkonlıu oda tercih ettik,
inş unutamıcağımız bir tatil yaşarız
biz de balkonlu bir kabin almıştık. Ama çok da şart değil balkonlu kabin daha çok odadan çıkamayanlar için iyi oluyormuş gemide bir sürü aktivite oluyor ymek konser gösteri odada balkon olmasa da oluyor. Dalga sesleri eşliğinde uyumak çok keyifli oluyor. Evet yaş ortalaması biraz yüksek ama gençler de çok oluyor
umarım güzel bir tatil yaparsınız uğrayacağı limanlara baktım marsilya var barselona var güzel yerler :))))

biz de balkonlu bir kabin almıştık. Ama çok da şart değil balkonlu kabin daha çok odadan çıkamayanlar için iyi oluyormuş gemide bir sürü aktivite oluyor ymek konser gösteri odada balkon olmasa da oluyor. Dalga sesleri eşliğinde uyumak çok keyifli oluyor. Evet yaş ortalaması biraz yüksek ama gençler de çok oluyor
umarım güzel bir tatil yaparsınız uğrayacağı limanlara baktım marsilya var barselona var güzel yerler :))))

roma da var en çok gitmek istediğim yerlerden biri zaten:KK34:
odaya servislerde ücret alınmadığını söylediler kahvaltıyı balkonda yapmak da güzel olabilir,
biz çok yorgunluk olmasın diye cruise turu tercih ettık,
teşekkür ederim , başka önerilerin varsa aklına geldikçe yazarsan çok sevinirim

Simdiye kadar 4 cruise yolculugu yaptim. Önümüzdeki yilbasi da uzakdogu turu yapacagim. Ilk gezimiz MSC Magnificayla oldu. Fakat bir daha MSC gemilerine binmem cünkü iki kücük cocugum var ve kids club hayal kirikligina ugratti beni. Italyan gemisi oldugu ve yilbasi turu oldugu icin gemi Italyan doluydu ve cocuklar Kids Club ta eglenemedikleri- iyi vakit geciremedikleri icin mutsuz oldular. Türkce konusmalarini ben de beklemiyordum fakat Ingilizce veya Almanca bilen bile yoktu.

Fakat sunu belirteyim ben Avrupa cikis bindim gemiye cünkü yurtdisinda yasiyorum. Bu nedenle gemide neredeyse hic Türk yoktu. Biraz daha fazla verip icecekler All Inclusive yapmistik. Gemi güzel, herkese uygun bir aktivite var. Özellikle aksam tiyatro gösterileri veya bar programlari harika diyebilirim. Sabah kahvaltisi ve ögle yemekleri saglikliydi diyemem. Cünkü cok sekerli yagli ve fastfood agirlikli büfe denk geldi bana. Hosuma gitmeyen bir noktayi daha belirteyim acik büfeden yemek alip istediginiz yerde yemek yiyebiliyorsunuz. Yani güneslenme terasinda veya ortak kullanim alanlarinda heryerde kirli tabak catal bicaklar vardi. Tamam temizlik görevliler gelip topluyordu ama özellikle denizde gecen günlerde 2.500 kisi ayni anda yemek yiyince yetisemiyorlardi. Diger begenmedigim nokta aksam yemeklerinde kapali mekanda ve hep ayni masada yemek yeme zorunlulugu. Tamam her aksam masa bulma derdin olmuyor ama gemi limandan ayrilirken isiklar icinde sehir manzarasina karsi acik havada yemek icmek zevki baska.

Simdi gemi tercihimiz kesinlikle AIDA. Gemilerde yas ortalamasi yüksek deniyor ama degil. Benim gecen yaz gittigim akdeniz turunda 0-18 yas grubu yolcu sayisi 650 idi. Kids club aktiviteleri de MSC de oldugu gibi gir odaya resim ciz boya yap tv de cizgi film seyret degil. Her gün icin cocuklara program yapiyorlar ve bir gün önceden bildiriyorlar. Gemide konusma dili Almanca ama Ingilizce bilmek de yeterli cünkü anonslar Ingilizce de yapiliyor ve mürettebat uzak dogu kökenli oldugu icin Ingilizce biliyorlar. Tüm ögünler acik büfe. Saat 18.00 den itibaren restoranlar aciliyor. Yani garsonun yemek getirmesini beklemiyorsun. MSC de aksam cocuklar acikiyor ve garson yemekleri getirene kadar mizirdiyorlar. Begenmedikleri yemek istemedikleri yemek oluyor yemiyorlar. Ama acik büfe olunca mutlaka yedirecek birsey buluyorsun. Gece saat 12 ye kadar acik olan konseptli büfeler de var. Birinde Italyan büfeydi yani pizza, makarna salata peynir falan. Diger gemide burger, patates, salata gibi. Alman gemisi oldugu icin hersey cok disiplinli, ilan edilen saati 1 dk bile aksatmiyorlar. Biz limanlarda indigimiz zaman cocuklari fazla cikaramadik cünkü gelmek istemiyorlardi. Bir gün kumanda odasina gidip kaptanla tanisiyorlar, kendilerine hediyeler veriliyor, diger gün gemide saklanmis hazineleri ariyorlar veya diger gün mutfaga gidip pasta kurabiye yapiyorlar... Yani cocuklari at kids club a aksama kadar ne yaparlarsa yapsinlar biz gezmemize bakalim degil. Gercekten cocuklara cok özel davraniyorlar. Bu geminin yolculari Almanya ve Almanca konusulan Avusturya, Isvicre gibi ülkelerden olusuyor. Biz Isvicre de yasadigimiz icin rezervasyon yaparken geminin kalktigi limana tren bileti veriyorlar.

Sunu da belirteyim bu gemide camasir odasi var. Yani camasir yikama kurutma makinesi ve ütü var. Cocuksuz gidenler icin önemli olmayabilir ama cocuklarin üzerini günde iki bazen üc kez degistirmek gerektiginde camasir yikayabilme benim icin önemli. Bu gemiyle gittigim zaman artik fazla giysi götürmüyorum.

Gittigim destinasyonlar;Dogu Akdeniz, bati Akdeniz Dubai, Miami-Dogu Karayipler . Önümüzdeki Aralik ayinda Uzakdogu planimiz var. Liman vergisi, bahsisler, icecekler falan ekstra degil. Yani bastan ilan ettikleri fiyatin icine hepsi dahil. Bana ilginc gelen bir olayi anlatayim da belki gidecekler olur. Dubai turunda gemi BAE'ne iki kere daha giris cikis yapildigi icin multiple vize gerekiyor. Vizeyi THY ile gittigimiz icin onlar araciligiyla aldik. Israrla belirtmemize ragmen bana tek giris cikis vizesi verdiler. Halbuki cruise yolculari icin otomatikmen multiple vize veriyorlarmis. Havaalaninda sormadigimiz kalmadi nasil yapacagiz diye. Allahtan üc gün önceden gitmistik biraz gezeriz diye. Büyük bir acenteye tekrardan iki vize parasi daha ödedik ve ugrasarak aldik vizeyi. Bu arada esim T.C. vatandasi degil ve pasaportunda dinle ilgili bilgi yok. Gemideki 2.500 yabanci pasaport kontrolünden vizeye ve retina taramasina ihtiyac duymadan gecti gitti. Ben müslüman oldugum halde hem göz retina taramasindan gectim hem de vize ibraz ettim. Yani dubai gezilerinde anlatilan retina tarama falan Avrupalilara uygulanmiyor. Hatta ve hatta diger bir emirlik olan Abu Dhabi' ye girerken tekrar retina taramasi yapildi.

Arkadaslar geminin yanasacagi liman ve cevrelerini internetten kendiniz arastirin ciktilar alin kendiniz gezin. Biz hic turlara katilmadik ve katilmiyoruz. Cünkü mutlaka ortasinda veya sonunda alisveris mekanlarina götürüyorlar. Hem vaktinizi aliyorlar hem de ben otobüste oturup bekleyeyim diyemiyorsunuz. Her limanda sehir merkezine servis koyuyorlar. Üstü acik kirmizi tur otobüsü veya petit train dedikleri sehri gezen kücük trenler oluyor. Binin inin tekrar binin. Gidilmesi görülmesi gereken yerleri haritada önceden isaretleyin. Özellikle Avrupa'da görülmesi gereken turistik yerler genellikle meydanlar veya caddelerdir. Biz cogunlukla yürüyerek gezeriz. Ya da bisiklet kiralariz. Elektrikli günlük cok ucuza kiralanan bisiklet sistemi Avrupa'da cok yaygin. Yaninizda bozuk para bulundurun hatta otobüse metroya bile binebilirsiniz. Her malin üzerinde mutlaka fiyati yaziyor. Restoranlarin kapisinda günlük menüler asiliyor. Bütcenize göre mutlaka yiyecek icecek birseyler bulursunuz. Yani lisan bilmiyorum tek gezebilirmiyim diye endiseye kapilmayin. Gemiye ödenen ücretle bu kadar ülke ve sehir gezmek imkansiz diyebilirim hem de bavul ac bavul kapa derdi olmadan.

Son olarak, ilk turu balkonlu almistik fakat digerlerini ve önümüzdeki geziyi dis kabin yani pencereli olarak aldik. Sabahlari ve gün icinde odaya isik girmesi yeterli oluyor. Kahvaltidan aksam yatana kadar gecen zamanin cogu gemi icinde veya sehir gezmede geciyor.
Fikir almak isteyen veya birseyler ögrenmek isteyenlere yardimci olabilirim.

tesekkurler...pekı arkadaslar 2 kısı toplam ne kadar bütçe ayırmamız gerekır sızce,mesela ben ege adrıyatık dusunuyorum arastırdım ve ülkelerde 5,6saat kadar gezme sansın var yeterlı oluyormu,ve gıdılen ulkelerde ayrıca tur ıcn fazla para alıyorlarmıs kendınız gezın dıyorlar onceden arastırarak...bu konularda ne dusunuyorsunz ?

Evet kendiniz gezin. Internette o kadar cok bilgi var ki gezilerle sehirlerle ilgili. Ulasim yeme icme alisveris icin daha önce gezenlerin yazilarini da okuyabilirsiniz. Kirmizi üstü acik cift katli otobüse veya petit train denen kücük trenlere ortalama10€ veriyorsun tüm gün in bin yapabiliyorsun. Iki kisi öglen orta seker bir yemek yiyip kahve icseniz en fazla 50-60€ ödersiniz. Hatta yiyeceginiz seye bagli olarak daha ucuza bile cikar. Ama tur sadece sehri gezdirmek icin kisi basi aliyor bu parayi. Yani turla iki kisi öglen yemegi dahil bir paket alsaniz nereden baksan ödeyeceginiz rakam 150€ civari oluyor. Italya da mesela her yerde dilim pizza satan büfe gibi yerler var. Dilim dediysem bir tanesiyle doyuyorsunuz cünkü kocaman ve fiyati 3-4€. Biz iki defa restoranda yediysek 5 defa sokakta meydanda oturarak yemisizdir. Turistlerin büyük cogunlugu take away denen paket yap disarda ye sistemini kullaniyorlar. Ayrica yabanci bir ülkede market pazar gezmek eglenceli oluyor. Mesela kahvaltidan kalkmadan cantama fazladan meyve, ekmek koyuyordum sehirde de bir marketten peynir icecek falan alip öglen yemegi yapiyordum.

Bu otobüsün gezdirecegi programlar internet sitelerinde yaziyor. Yani atiyorum kale, sato, meydan, tarihi binalari mi gezeceksiniz, elinizde internetten buldugunuz ve Türkce olan dokümanlarla takip edin geziyi. Cekinirim yabancilik cekerim deyip tedirgin olmayin cünkü bu sehirler turistlere alisik. Akdeniz ülke insanlarinin hepsi demeyeyim de büyük cogunlugu kendi dilinde konusuyor. Yani Italyan veya Ispanyol esnaf sakir sakir Ingilizce konusmuyor cünkü bilmiyor. El kol hareketleri ve isaretlerle anlasabiliniyor.

Vize islemleri ve taksit imkanlari olmasa yabanci sitelerden alin turu diyecegim ama ugrasmak zor oluyor. Cünkü last minute veya doluluk durumuna göre indirimler oluyor. Bizim acenteler sagolsun zaten dahil olanlari degilmis gibi; dahil olmayanlari da fazla fazla üstüne koyarak tahsil ediyorlar.

selam .barcelona cıkıslı royal carabian ile cruise tur yapıcaz balayı için.eşimde coklu schengen var.ama bende tek girişli vize var.tur ispanya italya fransayı kapsıyor.benim vizem problem olurmu acaba??fransadan vize alabildik.bu yuzden ilk önce fransa girişi yapıp oradan barcelonaya geçicez..bilgisi olan varmı??acil yardım lütfen

selam .barcelona cıkıslı royal carabian ile cruise tur yapıcaz balayı için.eşimde coklu schengen var.ama bende tek girişli vize var.tur ispanya italya fransayı kapsıyor.benim vizem problem olurmu acaba??fransadan vize alabildik.bu yuzden ilk önce fransa girişi yapıp oradan barcelonaya geçicez..bilgisi olan varmı??acil yardım lütfen

Belki diger konuya bakmazsiniz diye buraya da yaziyorum.

Schengen vizesi aldiysaniz ve geminin rotasi schengene üye ülkeler arasinda olacaksa bir problem yok ki zaten Ispanya-Italya-Fransa diyorsunuz. Tek giris olmasi yeterli bu tur icin. Mesela Schengen ülkeler arasindaki ucuslar ic hat gibi degerlendiriliyor. Bir ülkeden digerine gecerken -kara siniri zaten yok- ucaktan inince pasaport kontrolü yok. Size söyle bir bilgi vereyim, gemiye binmeden önce check in yaparken görevliler pasaport vize kontrolü yapiyorlar ve size bir kart veriyorlar. Bunu hem oda anahtar karti olarak, hem gemi icinde alisveris yaparken hem de geminin yanastigi limanlarda giris cikis yaparken kullaniyorsunuz. Yani gemi her ülkeye limana yanastiginda pasaport kontrol - pasaport göster olayi yok. Zaten check in yaparken pasaportlari gemiye teslim ediyorsunuz ve tur bitiminde de geri aliyorsunuz.

Aslinda schengen vizenizle Ispanya`ya da girebilirsiniz. Bazi ülkeler bunu sorun yapiyor yani o ülkeden aldiysan niye oradan girmedin gibi terslik yapabiliyorlar ama cruise yolcularini normal turiste göre bir basamak yukarida tutuyorlar. Sorarlarsa Güney Fransa kiyilari düsünüyorduk ama cruise daha cazip geldi diyebilirdiniz. Ya da daha uygun ucak bileti buldugumuz icin rotayi Ispanya olarak degistirdik de diyebilirdiniz. Sonucta elinizde gemiden aldiginiz dökumanlar vardir mutlaka. 1 aylik gecerliligi olan tek girisli vizeniz oldugunu farzedin, bu vizeyle schengene üye ülkelerin hepsine giris cikis yapabilirsiniz. x ülkesine giris yapip y ülkelerine gecis yapip z ülkesinden Türkiye`ye dönebilirsiniz.

Not: En cok hangi ülkede kaliniyorsa o ülkenin vizesi gibi bir uygulama yok. Serbest dolasima hak kazanan üye ülkeler arasinda istediginize gider kalir ve dönersiniz. Sayet bineceginiz gemi schengen üyesi olmayan bir baska ülkeye de gecseydi tek giris vizeniz sorun olurdu ama sadece bu 3 ülkeyse iciniz rahat olsun sorun yok.

X