Çok bilmiş çocuk ve genel anestezi diş tedavisi

Aynen götürdüm. 3 çocuk dişe gitti. Çok ilgili değillerdi.

Dün başka bir hekime götürdüm. Çocuk diş değildi ama baya ilgilendi yarım saat anlattı. Düşün sen tekrar randevu alırsın dedi. Aklına yattı gibi. Sedasyonu o kadar dişe olmuyormuş. Kanal yapılacaklar var en az 2 saat ameliyat hanede olur dedi. Yaşı büyük yaptırır aslında bir kere otursa sorun kalkacak dedi.

Öğretmeni de konuşacak bu gün.

Bu güne kadar herseyi anlatarak çözdüm. O nedenle çabam.
Umarim sorunsuz halledersiniz.

Yok ya... ne demek. O telefona büyükler çok şaşırıyor. Akıllı sanıyorlar. Bilgisayar da kullanabiliyor. Ama aslında en son kullanıcı için yapılıyor
Dişe cevap vermeyi unutmuşum 😊 arkadaşımın oğlu oldu 4 yaşında sanırım 12 dışı yapıldı 2 2 buçuk saat sürmüş ameliyat çok fazla olduğu için genel anesteziyle yaptırdı bı sorun yaşamadiklarini söyledi. Hem iltihaplaniyorma bişey yiyemiyoms iyilesecekwin deyince kabul etmiş çocuk. Ödül versen belki kabul eder istediği bişey felan

Genel anestezi değil sedasyondur o. 6 yaşında oğlumun 8 dişi yapıldı hem dolgu bazılarına kanal ve kron kaplama yapıldı. oğlumla konuşup ikna ettim ben anlattım yaptırmazsak daha da çürüyecğini ağıracağını düşeceğini diğer dişlerine bulaşacağını. hastaneye gittik eline fısfıs sıktılar damar yolu açılırken oyun oynuyordu anlamadı bile. önce hafif uykuya hazırlık olsun diye bir ilaç verildi sonra bir ilaç daha verilip tamamen uydu horluyordu. 1.5 saat sürdü işlemi sonra yatağına yatırdılar uykudan uyanır gibi uyandı ağrısı olmadı bir iki saat bir şey yemedi iki saat kadar oturttuk sersemlik sebebi ile düşmesin diye ama iyiydi. Uyanınca siz beni uyutup elime iğne mi yaptınız dedi :KK53: :KK53: :KK53:

Rutin diş kontrolü yaptırağız deseniz sizde en azından taşları temizletseniz ikna olmazmı

Genel anestezi değil sedasyondur o. 6 yaşında oğlumun 8 dişi yapıldı hem dolgu bazılarına kanal ve kron kaplama yapıldı. oğlumla konuşup ikna ettim ben anlattım yaptırmazsak daha da çürüyecğini ağıracağını düşeceğini diğer dişlerine bulaşacağını. hastaneye gittik eline fısfıs sıktılar damar yolu açılırken oyun oynuyordu anlamadı bile. önce hafif uykuya hazırlık olsun diye bir ilaç verildi sonra bir ilaç daha verilip tamamen uydu horluyordu. 1.5 saat sürdü işlemi sonra yatağına yatırdılar uykudan uyanır gibi uyandı ağrısı olmadı bir iki saat bir şey yemedi iki saat kadar oturttuk sersemlik sebebi ile düşmesin diye ama iyiydi. Uyanınca siz beni uyutup elime iğne mi yaptınız dedi :KK53: :KK53: :KK53:
Genel anestezi sedasyon olmaz dedi. 4 doktor da. İşlem çok uzunmuş. Kanal olacak diş çok sanırım.

Maşallah kuzunuza

Rutin diş kontrolü yaptırağız deseniz sizde en azından taşları temizletseniz ikna olmazmı
Aynısını bana yaptırmak istedi orada. Diş taşları temizlerken kanarsada korkar o. Düşündüm. Kendisi de istedi. İlk annene yap sonra baba diye 😄. Doktor olmaz dedi. Aslında yapılacak dişim var. İğne yaparken görürse de korkar 🤣 yazın serum yerken 4 kişi tuttuk... o konuda babasına çekmiş. Eşim halen İğneden korkuyor😂

Aynısını bana yaptırmak istedi orada. Diş taşları temizlerken kanarsada korkar o. Düşündüm. Kendisi de istedi. İlk annene yap sonra baba diye 😄. Doktor olmaz dedi. Aslında yapılacak dişim var. İğne yaparken görürse de korkar 🤣 yazın serum yerken 4 kişi tuttuk... o konuda babasına çekmiş. Eşim halen İğneden korkuyor😂
Kıyamam ya

4,5 yaşındaki oğlum için 3 kanal 4 normal dolgu için narkoz altında ameliyathanede diş tedavisi yapacaklardı. Eskişehir’de 3 ayrı diş doktoru ve Acıbadem’e gittim hiçbiri yanaşmadı . Sonuda Gaziantep’te bir genç bir diş doktor narkoz vermeden 1 ay sürede hepsini yaptı . Oğluma da bunun için akülü bir araba aldık

benim bademcik ameliyatımda doktor kafamı kollarımı koltuga baglamıs sadece bademciği uyusturmustu tüm ameliyata şahit olmuştum. bademciğim bile lokalle yapıldı. sizin ufaklıga da sakinlestirici ve boyle bir koltukla tedavi uygulatabilirsiniz
Bir bademcik ameliyati hikayesi de benden gelsin. 5 yas civarindaydim. Istanbul'da neresi oldugunu hatirlamak istemedigim bir devlet hastanesinde, dev gibi kocaman hasta bakici (ya da kucuk oldugum icin oyle hatirliyorum) annemin kollarindan beni ciglik cigliga bagirislarimla soktu aldi, en son hatirladigim sahne, koltuga bagladiklari ve "muz kokusu sever misin?" diye sorup beni bayiltmalari oldu. Uyandigimda hasta bakicinin kalan saclarini da yolmaya devam etmisim ve isirmisim, tekmelemisim adami (ellerime, dislerime saglik 😁) nasil bir travmadir ki, hala hastane ilac kokusu ve iri yari hastabakicilardan hic haz etmem.

Kisaca, kucukpisi kucukpisi cocuk psikolojisinden anlayan birini bulun. Omur boyu travmayi tasimasin

Kan ilaciyla dış curumesinin ne ilgisi var. Bebekken verilen ilaçtan mi çürüdü sonradan mı verdiniz

Dişleri zaten dökülüp yeniden çıkacak böyle mudahelelere gerek var mı

Şimdi yazım şeklim yanlış anlaşılabilir bilgi sahibi olmak için sordum bunları

Çocuk uzmanı diş hekimiyim. Konu sahibinden önce konuya yazan arkadaşlarda bazı yanlış bilgiler gördüm onları düzelteyim. Sedasyon ve genel anestezi birbirinin muadili olan ve hastanın tercih edeceği bir şey değildir . Sedasyonda basit diş çekimi belki kısa sürecek dolgular yapılabilir ama sonrası için güvenilir değildir . Hava yolu tam kapanmadığından aspirasyon riski olduğundan tehlikeli bile sayılabilir . Ha bazı şehirlerde genel anesteziye göre daha popüler olduğunu duyuyorum meslektaşlarımdan ve ne yazık ki bunun sebebi tamamen daha ucuz olmasından kaynaklanıyor . Hele hastane ortamı olmadan sedasyon yapılan diş klinikleri var ben asla tercih etmem, doktorlar neylerine güvenip yapıyorlar hiçbir fikrim yok.

Onun dışında ne gerek var diyen var. Şimdi 7-8 tane sinirlere dayanan kanal tedavisi gereken bir tedavi planında 4-5 yaşlarında bir çocuğa yapmanın cidden manası yok. Yapanlar var elbet ama o tedavilerin uzun dönem başarısını cidden merak ediyorum. Beş yaşındaki çocuğa kanal yaptığım da oluyor elbet ama onlar istisna bizim gözümüzde . Yani çocuğun yaptırması ilginç normal olan o değil yani.

Çok uzun oldu ama konu sahibine gelirsek çocuk işlem yaptırmayacağına ikna olunca çok güzel oturuyor koltuğa . O zaman bir tedavi planı yapılır . İşlem günü ise uyuyup uyanacaksın ve dişlerin çok güzel olacak derseniz canının yapmayacağına emin olunca yine sıkıntı olmuyor . Orda önemli olan karşılıklı güven. Çocuklar yalanı çok çabuk anlıyorlar . Ben asla canın yanmayacak gibi bir şey demem mesela. Şimdi çocuk uyanacak on tane dişine kanal yapılmış yani ağrımaması mümkün mü değil tabi ki . Uyanınca biraz ağzında Farklı şeyler hissedeceksin. Isırdığında garip gelecek ilk gün ama evimize gittiğimizde hepsi geçmiş olacak. Uyuyup uyandığında artık rahatça yemek yiyebileceksin diye konuşabilirsiniz.

8 dişin tek seferde genel anestezisiz yapılması mümkün değil bence. Hele kanallar da varmış içinde. Yetişkin olarak ben bile 8 dişe dayanamam. 1 aya bölüp her seferinde 2 3 diş yapılacak şekilde gitseniz olmaz mı?

BDV'Ye açtım konuyu, benim derdim oğlumla(6,5 yaş)... kendisi net kararlı bir çocuk. dişinde çürük var ama tedaviyi reddediyor. şurupla düzelecekmiş beyfendi. dişçi koltuğuna oturuyor, ağlamıyor. ama doktorla direk pazarlık halinde."tedavi yapamazsın, dişime bak ilaç yaz sadece. zorla abur cubur yediriyorlar, annem engel olamıyor" dedi. herkeste bir gülme... kan ilacı kullanınca içeriden baya bi çürüdü dişleri...

asıl sorun genel anestezi ile randevu alacağım ben bu bebeye... nasıl ikna edip hastaneye götüreceğim... ilk başta böyle artis artis konuşur, baktı olmuyor ortalığı yıkar... doktora söyleyince hafif sakinleştirici verirler mi :işsiz:

tavsiye verebilecek var mı? genel anestezi diş yapımı ile ilgili tecrübesi olan varsa yazarsa sevinirim....

imla, kelime hatası vs olduysa affola... uykusuzluk kafama vurdu.
Genel anestezi değil de sedasyonla uyutuyorlar. Derin uyku hali gibi düşünün. Odada ağrı kesiciyle karıştırıp iciriyorlar çocuk gitmeden sersemliyo zaten sonra 1.5 2 saatte hepsini yapıp getiriyorlar. Sadece Dr kar kosucucaz diye anlatırsanız zaten hiç anlamyo bile nasıl yapıldığını. Bnm kızımda 6 yaşında 8 dişi yapıldı.

Kan ilaciyla dış curumesinin ne ilgisi var. Bebekken verilen ilaçtan mi çürüdü sonradan mı verdiniz

şöyleki mesela benim oğlumun çürüyen dişleri 10-12 yaş arasında değişcekti. oğlum 6 yaşında 6 yıl var o dişlerin çıkmasına 6 yıl ağırsın mı? ve hepsi aynı anda dökülmüyor gelen dişler sağlıksız bir ağıza geldiği için yeni gelende çürüyor.

çok çürüğü var, ve geceleri uyutmayan ağrıları oluyor... 12 yaşında değişeceğini düşünürsek 2 ayda bir antibiyotik verdiklerine göre hesap edin kaç şişe antibiyotik kullanacağını, ağrısı da cabası....

kan ilacı bebeklikten sonraki durum (1 yaş sonrası). hemoglobini 7ye düştü... biraz daha düşseydi kan vereceklerdi. uzun süre kan ilacı kullanmak durumunda kaldık. dişlerinin hemen hemen hepsinde kararmalar meydana geldi. şehir efsanesi de olabilir, ama kan ilacından kaynaklandı diyen çok... onu hekimlerimiz bilir artık.

Çocuk uzmanı diş hekimiyim. Konu sahibinden önce konuya yazan arkadaşlarda bazı yanlış bilgiler gördüm onları düzelteyim. Sedasyon ve genel anestezi birbirinin muadili olan ve hastanın tercih edeceği bir şey değildir . Sedasyonda basit diş çekimi belki kısa sürecek dolgular yapılabilir ama sonrası için güvenilir değildir . Hava yolu tam kapanmadığından aspirasyon riski olduğundan tehlikeli bile sayılabilir . Ha bazı şehirlerde genel anesteziye göre daha popüler olduğunu duyuyorum meslektaşlarımdan ve ne yazık ki bunun sebebi tamamen daha ucuz olmasından kaynaklanıyor . Hele hastane ortamı olmadan sedasyon yapılan diş klinikleri var ben asla tercih etmem, doktorlar neylerine güvenip yapıyorlar hiçbir fikrim yok.

Onun dışında ne gerek var diyen var. Şimdi 7-8 tane sinirlere dayanan kanal tedavisi gereken bir tedavi planında 4-5 yaşlarında bir çocuğa yapmanın cidden manası yok. Yapanlar var elbet ama o tedavilerin uzun dönem başarısını cidden merak ediyorum. Beş yaşındaki çocuğa kanal yaptığım da oluyor elbet ama onlar istisna bizim gözümüzde . Yani çocuğun yaptırması ilginç normal olan o değil yani.

Çok uzun oldu ama konu sahibine gelirsek çocuk işlem yaptırmayacağına ikna olunca çok güzel oturuyor koltuğa . O zaman bir tedavi planı yapılır . İşlem günü ise uyuyup uyanacaksın ve dişlerin çok güzel olacak derseniz canının yapmayacağına emin olunca yine sıkıntı olmuyor . Orda önemli olan karşılıklı güven. Çocuklar yalanı çok çabuk anlıyorlar . Ben asla canın yanmayacak gibi bir şey demem mesela. Şimdi çocuk uyanacak on tane dişine kanal yapılmış yani ağrımaması mümkün mü değil tabi ki . Uyanınca biraz ağzında Farklı şeyler hissedeceksin. Isırdığında garip gelecek ilk gün ama evimize gittiğimizde hepsi geçmiş olacak. Uyuyup uyandığında artık rahatça yemek yiyebileceksin diye konuşabilirsiniz.

çok teşekkürler. hastane ortamında genel anestezi istiyorlar. 4 hekimde aynı şeyi önerdi. özel hastanelerde yapacaklar. ama ilk önce oturtup yaptırmayı öneriyorlar. onu da plan dahilinde yapmak istiyorlar. hepsi aynı anda olmayacak tabi. oğlum 6,5 yaşında, siz o hastalara direk anestezi mi diyorsunuz yoksa tek tek yapmak mı istiyorsunuz.

Genel anestezi değil de sedasyonla uyutuyorlar. Derin uyku hali gibi düşünün. Odada ağrı kesiciyle karıştırıp iciriyorlar çocuk gitmeden sersemliyo zaten sonra 1.5 2 saatte hepsini yapıp getiriyorlar. Sadece Dr kar kosucucaz diye anlatırsanız zaten hiç anlamyo bile nasıl yapıldığını. Bnm kızımda 6 yaşında 8 dişi yapıldı.
sedasyonu kesinlikle önermiyor 4 doktorda aynı şeyi dedi... narkoz almalıymış. belki diş çürükleri derin ve çok olduğundandır.

burda bir cok konuda yazmisimdir 14 yasimdaki oglumu 2 yasindan beri disci koltuklarinda

dis hekiminin cok buyuk rolu var cocuklari ikna etmekte .simdi biz ne kadar anlatsakta cocuklar orda bir degisiyor korkuyor falan

mesela kimi durmuyor ben yapamam derken kimi yarim saat ikna yoluna gidiyordu .

pedodonti uzmanlari icin soyluyorum bunlari ..genel dis hekiminin cogu ugrasmiyor zaten cocuk durmuyorsa bastan savıyor ..

uni hastanlerindeki pedodontilerin yaklasimi cok guzel 3 cocugumun 3 üde biraz mizlasada hepsi lokal oldu dis tedavilerini ..

ozellikle buyuk oglumun deneyimlemedigi tedavi kalmadi diye bilirim ama cocuktan ziyade hekim de onemli

merhaba, öncelikle geçmiş olsun, kızım da tam o yaşta ön dişlerinde biberon çürüğü olmuştu, ve kırılarak küçüldü o dişler, tabi devamında çekmek lazım oldu, benim kızım da fazlaca zor bir çocuktu, doktor ona sadece balon üfleyeceksin diye ikna etmeye çalıştı, zar zor, zırlaya zırlaya götürdük, balonu da reddetti, etrafında 3-4 doktor görünce daha da panikledi...

size tavsiyem anestezi verecek kişi ve sadece kendi doktoru girsin o uyuyana kadar, aksi halde çok daha panikliyor çocuk, devamı zaten uyuduktan sonra çok kolay ama işte o aşamaya gelmek evet çok zor olmuştu...

umarım kolay geçirirsiniz...

burda bir cok konuda yazmisimdir 14 yasimdaki oglumu 2 yasindan beri disci koltuklarinda

dis hekiminin cok buyuk rolu var cocuklari ikna etmekte .simdi biz ne kadar anlatsakta cocuklar orda bir degisiyor korkuyor falan

mesela kimi durmuyor ben yapamam derken kimi yarim saat ikna yoluna gidiyordu .

pedodonti uzmanlari icin soyluyorum bunlari ..genel dis hekiminin cogu ugrasmiyor zaten cocuk durmuyorsa bastan savıyor ..

uni hastanlerindeki pedodontilerin yaklasimi cok guzel 3 cocugumun 3 üde biraz mizlasada hepsi lokal oldu dis tedavilerini ..

ozellikle buyuk oglumun deneyimlemedigi tedavi kalmadi diye bilirim ama cocuktan ziyade hekim de onemli
ünv hastanesini deneyecektilk. gittik uzman dr değilde asistan gençler yapıyordu... yinede deneyecektim bir türlü uyuşmadı, çocuk grip olundu arka arkaya. kaç kez randevuyu iptal etmek zorunda kaldım... nasip değildi herhalde... birde randevu alıyorum 1 -2 hafta sonraya verdiler. nasip olmadı bir türlü.

ünv hastanesini deneyecektilk. gittik uzman dr değilde asistan gençler yapıyordu... yinede deneyecektim bir türlü uyuşmadı, çocuk grip olundu arka arkaya. kaç kez randevuyu iptal etmek zorunda kaldım... nasip değildi herhalde... birde randevu alıyorum 1 -2 hafta sonraya verdiler. nasip olmadı bir türlü.
bizimde ilk asistanlar yapiyordu sonra prof muayenesi ile degisti tedavimizi uapan .
gerci bizim iyi tedavi gormemizde pek cok faktör var da uzun uzun anlatamam simdi 🙈 .

ortodonti tedavisini asistan yapiyor cok da memnunuz :)) cunku her yaptigi islemi prof gosteriyor :) ben guveniyorim o yuzden

çok teşekkürler. hastane ortamında genel anestezi istiyorlar. 4 hekimde aynı şeyi önerdi. özel hastanelerde yapacaklar. ama ilk önce oturtup yaptırmayı öneriyorlar. onu da plan dahilinde yapmak istiyorlar. hepsi aynı anda olmayacak tabi. oğlum 6,5 yaşında, siz o hastalara direk anestezi mi diyorsunuz yoksa tek tek yapmak mı istiyorsunuz.
Valla ben çok yoğun yerlerde çalıştığımdan artık kapıdan giriş yapan çocuğun yaptırıp yaptırmayacağını anlıyorum. Genel diye gelip normal tedaviye ikna ettiğim veliler de oluyor aksine asla genel yaptırmam çocuğa diyen velinin çocuğuna hiç dokunmadığım da . Deneyeceksem de sprey formundaki anesteziye tepkisine bakıyorum mesela . Genellikle önce klinikte deniyorum ama hiç denemediğim de oluyor. Tıpta derler ya hastalık yoktur hasta vardır diye bizimki de o hesap .

X