Çocuk için birikim

merwush

Guru
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2009
395
156
Merhaba hanımlar....
Çocuğum için birikim yapmak istiyorum ama TL hesabı olarak değil..Ülkenin durumu malum..Var mı bilgisi olan vergilerle,kesintilerle vs..ilgili acaba?

Her ay biraz euro veya dolar alabilirsin veya altın. Ben oyle yapmayi dusunuyorum acikcasi.

Aylık gram alabilirsiniz. Diger konular hk bilgim yok maalesef.

Bireysel emeklilik yaptım onu ödüyorum. Çocuklar için ayrı bir hesapta altin ve gümüş biriktiriyorum. Ayrıca usd ve eur da alıyorum ufak ufak. Birde hisse senedi almaya başladım birkaç aydır.
Biraz parayı toplayınca da onu gayrimenkule yatırıyorum.
Benim birikimlerim;
Her ay 300 tl BES ödüyorum.
Her aldığım maaş da 15 usd +10 eur alıyorum. Arada gr altın da alıyorum hesaptan, elimdeki paraya göre değişiyor.
Eşimin aldığı her ödeme de 200-300 TL (aldığı ödemeye göre) çocukların hesabına atıp onunla altın ve gümüş alıyorum.

bazı sigorta şirketleri de çocuğun adına hesap açıyormuş.Yabancı para cinsinden birikim yapabiliyormuşsun..Mesela 10 sene sonra hiçbir vergi kesintisi olmadan falan tahsil edebiliyorsun parayı falan gibi...

Bireysel emeklilik yaptım onu ödüyorum. Çocuklar için ayrı bir hesapta altin ve gümüş biriktiriyorum. Ayrıca usd ve eur da alıyorum ufak ufak. Birde hisse senedi almaya başladım birkaç aydır.
Biraz parayı toplayınca da onu gayrimenkule yatırıyorum.
Benim birikimlerim;
Her ay 300 tl BES ödüyorum.
Her aldığım maaş da 15 usd +10 eur alıyorum. Arada gr altın da alıyorum hesaptan, elimdeki paraya göre değişiyor.
Eşimin aldığı her ödeme de 200-300 TL (aldığı ödemeye göre) çocukların hesabına atıp onunla altın ve gümüş alıyorum.
hisse senedi işlerini hiç bilmiyorum ama çok da merak ediyorum açıkçası..Allah birikimlerinizi artırsın inşaallah

gram altın değil de az az alıyorum açtığım altın hesabına..temettü hissesi nasıl oluyor peki ?
Örneğin , bim hissesi aliyorsun. Hissesin karina ortak oluyorsun .yilda sana karinin bir kismini veriyor.
Pek güzel anlatamadim ama youtube guzel videolar var. Ve uzun donem olarak düşün. Mesela ben 10 yil hedefliyorum .
Ama bunun icin biraz borsayla ilgili videolarda tavsiye ederim .
Suanlik gram al , hisseleri arastir. Pat diye girme borsaya . Yada az miktarda dene☺️
Bence hem gram altin ,hem borsa suan icin dip fiyat seviyelerinde .

Örneğin , bim hissesi aliyorsun. Hissesin karina ortak oluyorsun .yilda sana karinin bir kismini veriyor.
Pek güzel anlatamadim ama youtube guzel videolar var. Ve uzun donem olarak düşün. Mesela ben 10 yil hedefliyorum .
Ama bunun icin biraz borsayla ilgili videolarda tavsiye ederim .
Suanlik gram al , hisseleri arastir. Pat diye girme borsaya . Yada az miktarda dene☺️
Bence hem gram altin ,hem borsa suan icin dip fiyat seviyelerinde .
Bende uzun vade hedefliyorum tabi birikim için..Çünkü mevcut şartlarımda kolay birikim yapamıyorum.En azından az az başlayıp Okul dönemi lise olur üniversite olur al kızım bunu git yurtdışına diyebileyim :)) videoları izlicem en yakın zamanda teşekkür ederim :)

Bende uzun vade hedefliyorum tabi birikim için..Çünkü mevcut şartlarımda kolay birikim yapamıyorum.En azından az az başlayıp Okul dönemi lise olur üniversite olur al kızım bunu git yurtdışına diyebileyim :)) videoları izlicem en yakın zamanda teşekkür ederim :)
Ben de ayni seyi düşünüyorum . Para hem artsin, hem de kenarda dururken karlari yani temettü leri harclik yapsin en azindan☺️

1 senedir ilgileniyorum borsayla , baslarda cok acemilik yaptim . O yuzden biraz video izleyin dedim . Ama benimki al satti . Temettü ile baslasaydim yine daha kolay olurdu.

X