Davranış Bozuklukları Cocuk davranış bozuklugu

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Esra haktan

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2021
56
-11
31
Kızlar nolur yardımcı olun kafayı yemek uzereyım daha oncekı konudada belirtmiştim 3 cocugum var ve hıc evlenmemıs bırıyle evlendim cocuklarım yanımda ama ben annesı oldugum ıcın cocugum un haraketlerın bna normal geliyordu ınat yapıyo falan sanıyordum bu arada 3.5 yasında oglum ama maalesef dısardan kim gorurse gorsn ilk sordugu cocugun Bı rahatsızlığı varmı dıger cocuklarım dan cok farklı davranıyor oyuncak vs kesinlikle oynamaz konusmadın sadece ben anlayabiliyorum baskası asla konustugun anlayamıyor surekli ınat yapma dedim halde yapıyo canı yansa bile ama guluyo aglasa bile 30 sn sonra aynı seyı yapmaya devam edıyo bıseymı anlattığımda yada sordugumda sadece ee dıyo algılamıyo gunler dır pıskıyatrı arıyorum ama maalesef bulamadım kafayı yemek uzereyım yeni olan bısey de degıl sizce nesi var aklıma takıldı uzun oldu biraz lutfen kusura bakmayın

Annesi aslında oğlun inatlaşmıyor sana inat yapmıyor. O bir çocuk ve gelişim sürecini yaşıyor. Bu dönemde dikkat çekme isteği ve artık birey olma ile bu tip inatlaşmalar normaldir. Sadcee bu gibi durumlarda sizin kullandığınız dil çok önemli ve belirleyici olacaktır. Öfke ağlama nöbetlerinde onu görmezden gelmeden sakinleşene kadar yanında bekleyip ben burdayım öfken geçtiğinde sarılmak istersen seni bekliyor olacağım. İnatlaştığı konu ne ise çözüm bulmak önemli yemek yemiyorsa hayır bunu yiyeceksin demek yerine evde bulunan diğer seçenekler sunulalir. Yemek yapmadan sorulabilir ve kendisinin seçmesini sağlayabilrisiniz (genelde kendi seçtikleri şeylere karşı daha ılımlı oluyorlar) Siz ona seçenek sunun. Ayrıca hayır demeyin hayır demek aslında inadı pekiştirir. Ona güzelce neden hayır olduğunu anlatın. Bu dönemde bolca sabır gerekli🥰❤️ Şayet bu şekilde yaklaştığınız haldede devam ediyorsa psikiyatri yerine öncelikle bir psikologdan destek almalısınız

Çocuklarınızla beraber yeni bir yaşama girmişsiniz. Çocuklar yeniliklerden etkilenir ve yaşadıklarını davranışlarına yansıtır.

X