Konuşma Problemleri cocugum konusmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

masum56

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
136
64
Mrh kizlar benim 20 aylik bi kizim var 10 dan fazla kelimesi var ama henuz pek anlasilmiyor birde isaret parmagini kullanmiyor bir suru doktora goturdum hepsi normal diyor cocugu boyle olan anneler var mi

Benimkiler değil ama üst komşumun torunu tam 2 yaşında ama konuşmuyor. Derdini hep göstererek anlatıyor.

Kızım da 18 ay hiç konuşmadı ama bir ay içinde cümle kurmaya başladı şoke olduk. Biriktirmiş biriktirmiş bi anda konuştu :)

Bence de normal daha çok küçük. Konuşmadı için yüreklendirin. Suyu gösteriyorsa mesela su mu istiyorsun diye sorup verirken bak bu su tarzında cümleler kurabilirsiniz.

Her çocuk farklıdır.
Benim oğlum da 27 aylık, ikili kelimeler kurabiliyor "anne geldi, baba gitti, saat 10, parka gidiyoruz" gibi...
Fakat şakır şakır konuşmuyor. Bazı kelimeleri o kadar bozuk söylüyor ki ne dediğini anlamıyoruz.

Zamanla düzelecektir.
Hele ki doktora götürüp doktorlar normal dediyse, zaman vermenizde yarar var.

oğlum 24 aylık kreşe başladı, çok az kelime söylüyordu o dönem, bir iki ay içinde şakımaya başladı,

artık kreşin mi faydası oldu,
zaten konuşma dönemi mi o zamandı bilemiyorum.

bence çok acele etmeyin, doktor normal diyorsa çok endişelenmeyin.

Ohooo, benim kizim 30 aylik, 4-5 kelime konusuyor sadece. Ki onun yasitlari bulbul gibi :KK66: zekasi yerinde, istedigim herseyi anlayip yerine getirebiliyor, herseyin adini biliyor. Ben de cok istiyorum ama bizim istememizle olmuyor, zamani var demek ki.
Surekli konusuyorum, yureklendirmeye calisiyorum, kitap okuyorum, bekliyorum...

Benim kızım da 17 aylık konuşmuyor. Doktor normal dedi.Oyun grupları,kreş konuşmasını hızlandırır,gayet normal bir çocık dedi.doğduğundan beri sürekli konuşuyorum,tv seyrettirmiyorum, kitap okuyorum,bakıcısı da konuşuyor bol bol ama kızım konuşmuyor.
Zeka ile ilgili bir sorunu yok ne dersem anlıyor,onu ver bunu getir dediğimde yapıyor.ama konuşmuyor.sıkmayın canınızı her çocuğun gelişimi farklı farklı oluyor.

Teşvik etmeye devam edin.
Birşey mi istedi,işaret diliyle mi anlattı siz o şey neyse ismini söyleyerek bunu mu istiyorsun deyin.
Bol bol konuşun. Benim kızım 15.5 aylık olana kadar yürümedi ama konuşuyordu cümle düzeyinde 2,3 kelimelik cümleler kuruyordu.
Ben bebekken dahi konuşurdum kızımla bol bol. O mama sandalyesinde otururdu ben mutfakta işim varsa hallederken,orada bile anlatırdım bak patates doğruyorum,yemek yapıyorum vs diye. Her zaman işaret diliyle anlattığı şeyleri ismiyle söylerdim,kitap okurdum,resimlerine bakarak anlatırdım göstererek.
Sizde devam edin teşvik etmeye,doktorlar bir sorun görmüyorsa zamanı gelmemiş demekki henüz. Zamanla muhakkak artacaktır kelime dağarcığı,şu an biriktiriyor,kaydediyor.
Sağlıkla büyütün

Benim kizimda 20 aylik 10 kelimeden fazla bilmiyordur ama anlasiyoruz. Bu kadar evham yapmayin daha 1.5 yasindaki cocuktan ne kadar konusmasini bekleyebiliriz ki.. 2.5 yasindan sonra tam konusmaya baslar

kız çocukları genelde geç konuşur.. sonra da susturamazsınız.. bu zamanların kıymetini bilin :-)

Her çocuğun gelişimi başka. Benim kızımı bıraksanız doğduğu anda konuşmaya başlardı o kadar çok seviyor konuşmayı:) Zaten yaşına gelmemişti konuşmaya başladığında. Arkadaşımın oğlu kızımla aynı yaşta ama 3,5 yaşına kadar konuşmadı ama öyle bir konuşmaya başladı ki kızımın yanında abi gibi, sanırsınız o kadar sene konuşmayan benim kızım da sanki o çocuk hep konuşuyormuş gibiydi, bariz fark vardı dile hakimiyet açısından. İnanılmaz filozof bir çocuk oldu. O kadar felsefi cümleler kuruyordu ki biz büyükler ağzı açık çocuğu izliyorduk. Yani geç olmasına takılmayın, vakti saati gelince bülbül gibi şakır yavrunuz inşallah

Benim yegenim 20 aylik anne baba,mama isini gorecek kadar kelime ogrendi:KK66:
Konusur sikinti yapmayin diger yegenim 3 yasinda konusmaya basladi birdahada hic susmadi:KK34:

Mrh kizlar benim 20 aylik bi kizim var 10 dan fazla kelimesi var ama henuz pek anlasilmiyor birde isaret parmagini kullanmiyor bir suru doktora goturdum hepsi normal diyor cocugu boyle olan anneler var mi
canım 2yasini doldursun bi . 20 aylik bebekten ne bekliyorsunuz anlamiyorum ki. ???

Benimkiler değil ama üst komşumun torunu tam 2 yaşında ama konuşmuyor. Derdini hep göstererek anlatıyor.

Kızım da 18 ay hiç konuşmadı ama bir ay içinde cümle kurmaya başladı şoke olduk. Biriktirmiş biriktirmiş bi anda konuştu :)

Bence de normal daha çok küçük. Konuşmadı için yüreklendirin. Suyu gösteriyorsa mesela su mu istiyorsun diye sorup verirken bak bu su tarzında cümleler kurabilirsiniz.
Sagol canim icimi rahatlattin

hepsi normal dıyorsa sorun nedır? bence sorun sızın beklentınızn fazlalığı bu yuzden bebişi bol bol parklara goturun gezdırın oynatın ...

ben size moral vereyim oğlum 30 aylık anne,baba gbi tekli kelimeler kullanmaya başladı. 32 aylık şimdi iki kelimelik cümleler kuruyor. baba gitti, araba düştü gibi.
psikolog kontrol etti. komutları yapıyor, anlıyor her şeyi sıkıntı yok dedi. o yüzden siz boşa endişe ediyorsunuz.

oğlum 24 aylık kreşe başladı, çok az kelime söylüyordu o dönem, bir iki ay içinde şakımaya başladı,

Evet canim kres cok faydaliymis doktor bizede tavsiye etti

Yeterince kalabalık bir ortamda mı? Çocuğa sık sık hitap ediyor musunuz?

Bizim bir komşu çocuğumuz vardı kardeşimin yaşıtı, bizimki baya sohbet ederken, o cümle bile kurmuyordu. Bir anne-baba çekirdek aile; ne zaman bizden çıkmaz oldu çocuk bülbüle döndü. Malum kalabalık ailemizde her kafadan bir ses çıkıyordu. :KK66:

X