Bebek Beslenmesi Çocugum çorba içmiyor

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

fatma_4161

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2014
69
6
2 yasında 10 aydır corba içmiyor pilav makarna köfte yer bu kadar cok kafaya takıyorum ac bıraktım olmadı ne yapmam lazım moralım bozuluyor sureklı benım gıbı olan varmı lütfen yazın

Farkli corbalari denediniz mi? Bir donem benim kizimda yapti aynini ben normalde hic hazir corba yapmazdim 1 2 kez sehriyeli tavuk yaptim severek icti istahini acti sonra biraktim.
Yogurt corbasi
Tarhana
Brokoli corbasi
Mercimek
Minik bulgur kofteli corba
Bunlari iciyor simdi

Köfte seviyorsa içinde minik köfteler olan çorbalar yapsanız? Pirinçli, şehriyeli denediniz mi ? Pirinç, şehriye oranını ilk başlarda çok tutsanız sevdikten sonra normal kıvamda yaparsınız.

Taneli, yoğun çorbaları denediniz mi? çorba değil de yemek gibi oluyorlar. belki öyle ufaktan alışır.

Mercimek ezogelin tarhana hepsini icerdi bıraktı denedim sehriye vs ınanın ama sulu yemekte yemiyor onceden pılava fasulye nohut koyardım sımdı anlıyor o olunacada yemıyor köfteye sebze koyuyorum düzelirmiki zamanla

Farkli corbalari denediniz mi? Bir donem benim kizimda yapti aynini ben normalde hic hazir corba yapmazdim 1 2 kez sehriyeli tavuk yaptim severek icti istahini acti sonra biraktim.
Yogurt corbasi
Tarhana
Brokoli corbasi
Mercimek
Minik bulgur kofteli corba
Bunlari iciyor simdi
Bir de ben hic pilav makarna yapmadim. Direk karbonhidrat oldugu icin bebekliginden bu yana etli dolma sarma seklinde yedi pirinci makarna konusunda da hic vermedim. Kendi yaptigim bebek mantilarini verdim eriste verdim. Paket gidalar cocugun yeme duzenini bozuyor belki pilavi birakip etli dolma filan verebilirsiniz. Zahmetli oluyor ama dengeli besleyebilmek icin bunu deneyebikirsiniz.

Ya benim cocugum da corba icmiyor; cok nadirdir ictigi. Aglatarak 1 kasik verdigim oldu; sonra cok uzuldum. Zorlayarak yedirmek hic tarzim degildir aslinda. 2 bucuk yasinda sayilir. O benden daha inatci cikti; ben vazgectim corba icirmekten. Dusununce cok da gerekli degil. Mesela brokoli corbasi icecegine az yagda kavrulmus, ya da buharda pismis brokoliyi kitir kitir yiyor. Besin degeri olarak bu sekilde yemesi de daha iyi aslinda. Corbada yedigi brokoli miktari cok daha az dusununce. Varsin corba yemesin, ben takmiyorum.

İçmese de olur büyük bir kayıp yok... yani diğer şeyleri yiyor yazmışsınız , zaten çorbanın büyük bir besin değeri yok çoğunluğu su, içmese de olur gayet.
olmuyor ki. kabız oluyorlar sonra. yediği şeyler lifli değil. çorba bağırsaklarını yumuşattığı için önemli. bu aylarda çocuklar lifli şeyleri bayıla bayıla yemiyorlar pek. karbonhidrata düşüyorlar. çorba da çok ciddi alternatif oluyor anneler için.

Ya benim cocugum da corba icmiyor; cok nadirdir ictigi. Aglatarak 1 kasik verdigim oldu; sonra cok uzuldum. Zorlayarak yedirmek hic tarzim degildir aslinda. 2 bucuk yasinda sayilir. O benden daha inatci cikti; ben vazgectim corba icirmekten. Dusununce cok da gerekli degil. Mesela brokoli corbasi icecegine az yagda kavrulmus, ya da buharda pismis brokoliyi kitir kitir yiyor. Besin degeri olarak bu sekilde yemesi de daha iyi aslinda. Corbada yedigi brokoli miktari cok daha az dusununce. Varsin corba yemesin, ben takmiyorum.
Ilerde kabızlık olur dıye korkuyorum

olmuyor ki. kabız oluyorlar sonra. yediği şeyler lifli değil. çorba bağırsaklarını yumuşattığı için önemli. bu aylarda çocuklar lifli şeyleri bayıla bayıla yemiyorlar pek. karbonhidrata düşüyorlar. çorba da çok ciddi alternatif oluyor anneler için.
Evet ondam ıstıyorum bende yasadınızmı bu surumu

Öylemı dusunuyorsunuz ciddden

Ablacım, benim düşüncem değil bu doğrusu. Köfte yiyor yazmışsınız protein alıyor, demir alıyor. Şöyle olabilir, çorba sebze çorbasıysa sebze yemiyor diye düşünebilirsiniz ama o sebzeler zaten iyice kaynıyor besin değerinin iyice kaybediyor. Onun yerine buharda sebze yapabilirsiniz, sebze kroket yapabilirsiniz, kıymalı sebze yemeği yapabilirsiniz, köftenin yanına yeşil salata koyabilirsiniz ... çorba yemiyorsa da yemiyor boşverin sebzeleri farklı şekillerde sunarsınız olur biter. Sıvı şeyler yesin diyorsanız onun da çaresi var ayran var, evde sıkma portakal suyu var... sıkmayın canınızı.

Kabız olur dıye korkuyorum ilerde oglunuz da ıcmıyormu artık bende cok zorlamıyorum kıtlıyor agzını

Evet ondam ıstıyorum bende yasadınızmı bu surumu
Ben yaşamadım ama neden çorba içirmek istediğinizi de anlıyorum. Normalde sebze yiyorsa, lifli besleniyorsa çorba illa da gerekli değil. lakin bu yaşlarda yemiyorlar pek dediğim gibi. köfte seviyorsa sebze köfteleri yapabilirsin, mücverler yapabilirsiniz. çorba yemiyorsa en azından lifli beslenmiş olur. gün içinde de bol bol su içmeyi hatırlatın ki kabız olmasın.

Ablacım, benim düşüncem değil bu doğrusu. Köfte yiyor yazmışsınız protein alıyor, demir alıyor. Şöyle olabilir, çorba sebze çorbasıysa sebze yemiyor diye düşünebilirsiniz ama o sebzeler zaten iyice kaynıyor besin değerinin iyice kaybediyor. Onun yerine buharda sebze yapabilirsiniz, sebze kroket yapabilirsiniz, kıymalı sebze yemeği yapabilirsiniz, köftenin yanına yeşil salata koyabilirsiniz ... çorba yemiyorsa da yemiyor boşverin sebzeleri farklı şekillerde sunarsınız olur biter. Sıvı şeyler yesin diyorsanız onun da çaresi var ayran var, evde sıkma portakal suyu var... sıkmayın canınızı.
Evet az az köftenın ıcıne koydum kabak vs

X