Börekler Çıtır Çıtır Kat Kat Katmer Börek-Sek Krema Sponsorluğunda

Bittercoffee

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Mart 2016
6.637
13.443
Merhabalar k.k. nın güzel hatunları :KK25: sondan birincisiniz iftiharla sunar 🤭 yufka böreklerini pek sevmememe rağmen bu böreği ben bile bayılarak yiyorum. Hem pratik hem de dışı çıtır içi yumuşacık çok leziz bir börek. muhakkak denemenizi tavsiye ederek malzeme listeme geçiyorum efem ☺
IMG_20200606_135720.jpg

Bu arkadaşlar kullanacak olduğumuz malzemeler, fakat 1 bardakcık suyu unutmuşum 🤭 en iyisi tane tane yazalım.
Öncelikle 5 adet yufkamız var.

Ara katlara sos sürmek için malzemeler
200 gr krema
1 bardak maden suyu
1 çay bardağı sıvıyağ

Dışını bulamak için
1 bardak su
Yarım çay bardağı sıvı yağ

İç harcı içi
Tulum ve kaşar penirlerini karıştırdım. Siz dilediğiniz harcı kullanabilirsiniz.

Öncelikle ara katlara sürmrk için krema, maden suyu ve yağımızı uygun bir kaba alıp çırpıyoruz. İlk yufkamızı serip fırça yardımıyla yufkada kuru yer kalmayacak şekilde sürüyoruz. İkinci yufkamızı, 1 yufkamızın üstüne serip aynı şekilde sosluyoruz. Bu şekilde tüm yufkalarımızı üst üste soslayıp koyuyoruz. Sadece 5. Yufkamızı serdikten sonra sos sürmüyoruz. Yufkalarımızı önce 4 eşit parçaya sonra küçük seviyorsanız her bir parçayı 6 eşit parçaya, benim gibi azcık iri seviyorsanız 5 eşit parçaya bölün.
IMG_20200606_141533_1.jpg

Umarım açıklayıcı olmuştur 😊
IMG_20200606_142753_1.jpg

Tüm yufkalarımızı bu şekilde sardıktan sonra uygun bir tabağa alıyoruz ve 15 20 dakika kadar dolaba kaldırıyoruz.

Şimdi böreğimizi bulamak için yarım çay bardağı yağımızı ve 1 bardak suyumuzu çırpıyoruz ve böreklerimizi dolaptan çıkarıp bu karışıma bulayıp fırın tepsimize alıyoruz.
IMG_20200606_144641.jpg

Fırınımızı 180 derecede ısıtıp böreklerimizi 40 45 dakika kızarıncaya dek pişiriyoruz. Sonrası çıtır çıtır ama içi yumuşacık enfes bir tat sizleri bekliyor afiyetler olsun. Bu arada asla ağır ve yağlı olmuyor, pişmeme gibi bir sorunu da yok. İçiniz rahat deneyebilirsiniz, zaten deneyince müptelası olacaksınız 🥰
IMG_20200606_154749_1.jpg
IMG_20200606_160338_1.jpg
IMG_20200606_155907_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar k.k. nın güzel hatunları :KK25: sondan birincisiniz iftiharla sunar 🤭 yufka böreklerini pek sevmememe rağmen bu böreği ben bile bayılarak yiyorum. Hem pratik hem de dışı çıtır içi yumuşacık çok leziz bir börek. muhakkak denemenizi tavsiye ederek malzeme listeme geçiyorum efem ☺Eki Görüntüle 2645410
Bu arkadaşlar kullanacak olduğumuz malzemeler, fakat 1 bardakcık suyu unutmuşum 🤭 en iyisi tane tane yazalım.
Öncelikle 5 adet yufkamız var.

Ara katlara sos sürmek için malzemeler
200 gr krema
1 bardak maden suyu
1 çay bardağı sıvıyağ

Dışını bulamak için
1 bardak su
Yarım çay bardağı sıvı yağ

İç harcı içi
Tulum ve kaşar penirlerini karıştırdım. Siz dilediğiniz harcı kullanabilirsiniz.

Öncelikle ara katlara sürmrk için krema, maden suyu ve yağımızı uygun bir kaba alıp çırpıyoruz. İlk yufkamızı serip fırça yardımıyla yufkada kuru yer kalmayacak şekilde sürüyoruz. İkinci yufkamızı, 1 yufkamızın üstüne serip aynı şekilde sosluyoruz. Bu şekilde tüm yufkalarımızı üst üste soslayıp koyuyoruz. Sadece 5. Yufkamızı serdikten sonra sos sürmüyoruz. Yufkalarımızı önce 4 eşit parçaya sonra küçük seviyorsanız her bir parçayı 6 eşit parçaya, benim gibi azcık iri seviyorsanız 5 eşit parçaya bölün. Eki Görüntüle 2645418
Umarım açıklayıcı olmuştur 😊
Eki Görüntüle 2645419

Tüm yufkalarımızı bu şekilde sardıktan sonra uygun bir tabağa alıyoruz ve 15 20 dakika kadar dolaba kaldırıyoruz.

Şimdi böreğimizi bulamak için yarım çay bardağı yağımızı ve 1 bardak suyumuzu çırpıyoruz ve böreklerimizi dolaptan çıkarıp bu karışıma bulayıp fırın tepsimize alıyoruz.Eki Görüntüle 2645421

Fırınımızı 180 derecede ısıtıp böreklerimizi 40 45 dakika kızarıncaya dek pişiriyoruz. Sonrası çıtır çıtır ama içi yumuşacık enfes bir tat sizleri bekliyor afiyetler olsun. Bu arada asla ağır ve yağlı olmuyor, pişmeme gibi bir sorunu da yok. İçiniz rahat deneyebilirsiniz, zaten deneyince müptelası olacaksınız 🥰
Eki Görüntüle 2645423 Eki Görüntüle 2645425 Eki Görüntüle 2645426
Ellerinize sağlık ,güzel bir böreğe benziyor tat olarak,başarılar dilerim.

X