Mutfak Dekorasyonu Çimstone tezgah kullananların bilgisine ihtiyacım var

ZemheriPoyraz

😈 Kendinden Asla Vazgeçme 😈
Pro Üye
Anneler Kulübü
9 Şubat 2010
17.043
37.175
Merhaba hanımlar,
yeni mutfak yaptırıyorum, tezgah için beyaz granit aradım ama maalesef pek bulunan bir şey olmadığından çimstone yaptırmak zorunda kaldım. Tezgah henüz takılmadı ve ben hayatımda hiç çimstone kullanmadım. Yıllardır granitin rahatlığını yaşamış tezgahta tahtasız sebze doğramış, hayvan kemiği kırmış bir insan olarak oldukça tedirginim.
Çimstone kullanırken nelere dikkat etmeliyim. Cif ve bulaşık teliyle temizlenebilir mi, yağ çözücü sıkılır mı, bıçak çabucak çizer mi, kesin lekesi kalır dediğiniz neler var, mesela üzerine rafta duran cam tencere kapağını düşürdüm çatlar mı?
tazgah belenco marka ayna kırıklı beyaz, bunu da göz önünde bulundurup beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.
20210210_210050.jpg

Çimstone firmasının kendine ait kullanım açıklamalarını buldum, burada da bulunursa ihtiyacı olanlara faydası olur diye düşündüğüm için paylaşıyorum

Günlük Temizlik
Çimstone Yüzeylerde Temizleme Aracı : Pamuklu nemli bir bez, hassas bulaşık süngeri
Çimstone Yüzeylerde Temizlik Maddesi :
Duru su, sıvı deterjan, sprey ürünler, cam temizleyici sıvılar

Çimstone Yüzeylerde Temizleme Şekli : Bankonuzu nemli ve deterjanlı bir bez ile temizleyin, durulayarak tamamen temizleyici maddeden arındırın.

Lekenin cinsine göre Çimstone bankonuzda güvenle kullanabileceğiniz temizlik ürünlerinden bazıları :
Kurumuş Artıkların Temizliğinde İnatçı Kirlerin Temizliğinde Pas ve Kireç Lekelerinin Temizliğinde Yağ Artıklarının Temizliğinde Cif Power Sprey (Unilever)
Domestos Ultra Çamaşır Suyu * (Unilever)
Marc Deodorantlı Kireç ve Pas Sökücü Jel (Reckitt Benckiser)
Mr. Muscle Sprey (Johnson Wax)
Mr. Proper Aktif Jel * (Procter & Gamble)
Cilit Bang (Reckitt Benckiser)
Ajax Sık ve Sil (Colgate Palmolive)
Scotch-Brite (3M) mavi hassas sünger ile ovalayın, ardından mutlaka durulayın.
Ürünleri Direkt leke üzerine uygulayın, ardından mutlaka bol su ile durulayın.

Dikkat:
* Temizlik ürünü iyice durulanmadan, yüzeyler kurumaya bırakılmamalıdır.
* 422 Riviera kodlu ürün, içerdiği organik efekt malzemesinden dolayı asit ve bazlardan etkilenebilir.
* Yukarıda belirtilen temizlik ürünlerine ilişkin marka bilgileri sadece örnek olarak belirtilmiştir. Benzer özelliklere sahip muadil ürünler de kullanılabilir.

Basit bir temizlik kalıcı hijyen için yeterlidir...
Bu ürünleri yüzey üzerine uygulamayın:
• Aktif Hidroksit içeren Alkali ürünler (lavabo açıcıları, vb
• Trikloretan veya Metilen Klorid içeren ürünler (Ağır yağ çözücüler, leke ve boya çıkarıcılar, vb)
Yüzeyin yukarıda belirtilen zarar verici maddelerden herhangi birine maruz kalması durumunda, hemen duru suyla silerek zararlı etkilerin oluşmasını engelleyin.

Küçük ürün örnekleri ve görselleri sadece fikir vermek içindir. Örnekler ve görseller ile taşlar arasında kısmi ton ve doku farklılıkları olabilir. Her üretim kullanılan kuvarsın yapısal özelliklerini taşır.

Günlük Temizlik

Çimstone yüzeyin yıllar boyu doğal parlaklığını ve estetik görünümünü muhafaza edebilmesi sadece basit ve rutin bakıma bağlıdır. Nemli bir bez ve az miktarda sıvı deterjan en ideal temizlik malzemeleridir.

İnatçı kirler ve kurumuş artıkların çıkarılması:
Herhangi bir çok amaçlı temizlik maddesi ya da deterjan [Frosch Marke (Erdal Rex) ve Marc Deo-Hijyen (Reckitt Benckiser) gibi çok amaçlı temizleyiciler, Cif Power Sprey (Unilever) ve Mr. Muscle Sprey (Johnson Wax) gibi banyo-mutfak yüzey temizleyicileri vb.] bezle uygulanıp ardından mutlaka durulama yapılmak şartıyla, bu lekelerde güvenle kullanılabilir.

Daha inatçı yemek döküntüleri ve artıklar için:
Scotch-Brite (3M) Mavi Hassas Sünger gibi açık renk bir bulaşık süngeriyle lekeyi ovmak gerekebilir. Yukarıda bahsi geçen temizleyiciler kullanılarak yapılacak bu ovma işlemi, Çimstone yüzeye herhangi bir zarar vermeyecektir. Tek seferde çıkarılması güç inatçı kirlerin temizlenmesini sağlamada; Domestos Ultra Çamaşır Suyu (Unilever) ve Mr. Proper Aktif Jel (Procter & Gamble) gibi çamaşır suyu katkılı jel temizleyiciler oldukça başarılıdır. Ancak çamaşır suyu katkılı ürünler, deniz kabuğu efekt malzemeli Çimstone yüzey üzerinde kullanılmamalıdır. Yüzeyler, temizlik ürünü iyice durulanmadan hiçbir şekilde kurumaya bırakılmamalıdır.

Leke ve izlerin çıkarılması:
Yemek artığı, sakız, oje ve kurumuş boya gibi yapışmış maddeleri çıkartmak için artığın öncelikle sivri uçlu spatula ile kazınması gerekir. Spatuladan kaynaklanan gri metal izler kalması durumunda, her zamanki temizlik maddesi ve Scotch-Brite (3M) Mavi Hassas Sünger gibi açık renkli bir bulaşık süngeri ile temizlenmelidir. Son olarak yüzeyin suyla durulanıp ardından kurulanması gerekir.

Pas ve Kireç lekelerini çıkarmak için:
Direkt leke üzerine uygulanması ve uygulama sonrası mutlaka durulanması şartıyla, Marc Deodorantlı Kireç ve Pas Sökücü Jel (Reckitt Benckiser) gibi ürünler kullanılabilir. Deniz kabuğu efektli Çimstone yüzeylerde ise temizlik öncesi teknik uygulama departmanımıza danışılması önemle tavsiye edilir. Por Çöz (Levent Kimya) ve Tuz Ruhu gibi güçlü pas ve kireç çözücü ürünlerin 24 saatlik laboratuvar testlerinde, deniz kabuklu ürünler haricinde, Çimstone yüzeyleri etkilediği saptanmamıştır. Bununla birlikte, çok gerekmedikçe bu ürünlerin kullanılmaları önerilmez.

Yüzeydeki yağ artıklarının temizliğinde: Efektsiz Çimstone yüzeylerde; Kombi Yağ Çöz (Levent Kimya), Cillit Bang (Reckitt Benckiser) ve Ajax Sık ve Sil (Colgate Palmolive) gibi yağ ve kir çözücü ürünler kullanılabilir. Deniz kabuğu efektli Çimstone yüzeylerde ise Cif Power Sprey (Unilever) ve Mr. Muscle Sprey (Johnson Wax) gibi yağ ve kir sökücülerin kullanılması önerilir. Temizlik sonrası yüzeyin suyla durulanması unutulmamalıdır.

Çimstone Sağlamdır; Ancak Tahrip Edilemez Değildir:
Her türlü yüzeyde olduğu gibi Çimstone’da da fiziksel özelliklerini zayıflatan çok güçlü kimyasallara ve çözücülere maruz kalması halinde, kalıcı olarak zarar görebilir. Alifatik veya aromatik solvent içeren ürünler (tiner gibi); trikloretan veya metilen klorid içeren ürünler kullanılmamalıdır. Fırın/ocak temizleyicileri gibi yüksek agresif temizleme ajanlarından ve yüksek alkalin/pH seviyesine sahip bulaşık makinesi deterjanlarından uzak durulmalıdır. Bu kimyasallar ve bunu içeren ürünlerin taş üzerinde kullanılması sakıncalı olabilir. Yağ veya pudra içeren ürünler de yüzeyde buğulu görüntü oluşturabilir. Çam yağı gibi malzemeler içeren temizleyiciler yüzeyde bırakılırsa, taşta iz kalabilir. Ayrıca içinde yumuşak ya da sert ovucu partiküller bulunan (Toz Vim, Cif Krem gibi) temizlik maddeleri kullanılması uygun değildir. Bunların yerine jel ve sıvı türünde ürünler tercih edilmelidir.

İçinde yüksek oranda asit (tuz ruhu gibi) veya baz bulunan temizlik malzemeleri de temizlik sonrası tamamen durulanmazsa, zaman içinde etki göstermeye başlar. Temizlik için pH’ı nötre yakın veya pH etkisi azaltılmış ürünler (raflarda bulunabilecek genel temizlik ürünleri) tercih edilmelidir. Aktif hidroksit içeren alkali ürünler ve derzleri etkileyecek yoğunluktaki asidik ürünler kullanılmamalıdır. Yüzeyin bu zarar verici maddelerden herhangi birine maruz kalması durumunda, hemen suyla silinerek zararlı etkinin nötralize edilmesine çalışılmalıdır.

Yüksek Sıcaklığa Maruz Bırakılmamalıdır:
Çimstone eğilme, dönme, renk bozulması, çatlama olmaksızın yüksek sıcaklıkları kısa süreli olarak tolere edebilir. Bu özellik, Çimstone’u mutfaklar için en ideal yüzey malzemesi haline getirir. Kısa süreli tezgaha konan sıcak bir kap, yüzeye zarar vermeyecektir. Ancak, ateşten alınan tencere gibi çok yüksek sıcaklığa ulaşmış mutfak kapları ile uzun süreli temastan kaçınılmalı, nihale kullanılmalıdır. Yüzeyin ısı farklılıklarına karşı diğer tüm malzemelerde olduğu gibi korunması önerilmelidir. Çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan yüzeyin ürün özelliğine göre farklı tepkiler (çatlama, renkte açılma, yüzey bozukluğu) vermesi beklenebilir. Özellikle işlem gören ve kesim yapılan kısımlar, zayıf olan bölgeler olduğundan, ısıya maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca, Çimstone süpürgelik veya bankosuna yakın duran bir ısı kaynağı mevcutsa, yansıyan ısıya dikkat edilmelidir. Bu ısı birikerek çok yüksek derecelere ulaşıp yüzeyde bozulmalara yol açabilir.

Tezgahınızı satın aldığınız işletmeden mutlaka “Bakım Koruma Broşürü”nü temin ediniz.
KURUMSALKUVARSÜRÜNLERGALERİİLETİŞİMDESTEKBLOGBilgi Toplumu Hizmetleri | Copyright © 2015 | Cimstone Tüm Hakları Saklıdır.

Gören arkadaş olursa konu eskimiş falan demeden yorum yaparsa çok mutlu olurum

Merhaba, ben Çimstone kullanıyorum. Kızım da kendi evinde kullanıyor. Çok çok memnunum.
Diğer malzemelere ne kadar dikkat edecek idiysek, buna da o kadar dikkat ediyoruz. Özel bir ihtimam göstermiyoruz.

Ağır kimyasallar kullanmanıza gerek olan bir yüzey yapısı yok. Bulaşık teline hiç bir zaman ihtiyacınız olmayacak. En fazla çift taraflı süngerle kolaylıkla temizlenir.
Ben Cif Likit Jel, Frosch Mutfak Yüzey Temizleyici, ve Arap Sabunu kullandım şimdiye kadar, hiç problem yaşamadım.
Üstüne kapak değil de dolaptan - yüksekten- bir iki Borcam devirdik. İyi denk geldi, bir şey olmadı. Olabilirdi de, ama öyle çok narin bir şey değil.
Üstünde bıçakla bir şey kesmedim ben, kesme tahtası kullanıyoruz, bir de zaten limon vs şeyleri tezgaha değdirmem ben. O yüzden bilmiyorum, değseydi ne olacaktı.
Onun dışında kullanımı temizlemesi çok kolay, konforlu, görünümü çok şık.
Güle güle iyi günlerde kullanın :)

Son düzenleme:
Merhaba, ben Çimstone kullanıyorum. Kızım da kendi evinde kullanıyor. Çok çok memnunum.
Diğer malzemelere ne kadar dikkat edecek idiysek, buna da o kadar dikkat ediyoruz. Özel bir ihtimam göstermiyoruz.

Ağır kimyasallar kullanmanıza gerek olan bir yüzey yapısı yok. Bulaşık teline hiç bir zaman ihtiyacınız olmayacak. En fazla çift taraflı süngerle kolaylıkla temizlenir.
Ben Cif Likit Jel, Frosch Mutfak Yüzey Temizleyici, ve Arap Sabunu kullandım şimdiye kadar, hiç problem yaşamadım.
Üstüne kapak değil de dolaptan - yüksekten- bir iki Borcam devirdik. İyi denk geldi, bir şey olmadı. Olabilirdi de, ama öyle çok narin bir şey değil.
Üstünde bıçakla bir şey kesmedim ben, kesme tahtası kullanıyoruz, bir de zaten limon vs şeyleri tezgaha değdirmem ben. O yüzden bilmiyorum, değseydi ne olacaktı.
Onun dışında kullanımı temizlemesi çok kolay, konforlu, görünümü çok şık.
Güle güle iyi günlerde kullanın :)
Çok teşekkür ederim, sitelerde yazılanlardansa kullananların yorumlarnı tercih ederim. Borcam düşünce bir şey olmadıysa korkulacak bir şey de yok 😁 kesme tahtası kullanmaya da alışayım artık.
Çok teşekkürler

Ben kullanıyorum için rahat olabilir sorunsuz bir şey limon da kestim tahtasız ekmekte kestim temizliğinde basit çamaşır suyu döküp sildik pütürlü deterjan kullanmadık bilemiyorum çizilebilir belki

Ben kullanıyorum için rahat olabilir sorunsuz bir şey limon da kestim tahtasız ekmekte kestim temizliğinde basit çamaşır suyu döküp sildik pütürlü deterjan kullanmadık bilemiyorum çizilebilir belki
Cif kremi hayatımdan çıkaracağım mecburen, yorumunuz için teşekkür ederim

Keske bana sorsaydın. Asla eve sokulmaması gereken sey ne deseler cımstone tezgah derım. 1.5 yılda degıstırıp yerıne mermer yaptırdım
Ay ne bileyim senin bildiğini, karşılaştığımız forum hiç bu konuya uygun değildi 😅 dün taktılar tezgahı inşallah pişman olmam, mermeri bile buna tercih ettiğine göre çok sıkıntı çekmişsin.
Pazartesiden sonra mutfağın resimlerini yüklerim buraya, daha ankastre takılmadı, tam bitmiş halini koymak istiyorum. Fikre ihtiyacı olanlara çok faydası oluyor.

Ay ne bileyim senin bildiğini, karşılaştığımız forum hiç bu konuya uygun değildi 😅 dün taktılar tezgahı inşallah pişman olmam, mermeri bile buna tercih ettiğine göre çok sıkıntı çekmişsin.
Pazartesiden sonra mutfağın resimlerini yüklerim buraya, daha ankastre takılmadı, tam bitmiş halini koymak istiyorum. Fikre ihtiyacı olanlara çok faydası oluyor.
Ben komaya gırmıstım hatta gelen yardımcı kadınlar bıle ılallah etmıslerdı. Cay damlasa leke, her dk elınde bez. Bır de yaptırırken cok kolay temızlenıyor demıslerdı külliyen yalan. Camasır suyu, kımyasal, cıflemek, tellemek yasak. Nemli bezle sılecekmısım. Yahu burası mutfak, cay damladı sılıyorsun (ılık nemlı bezle) leke oldugu gıbı orda. Sonradan bu bas olmayacak ben cıldırıyorum bastım cıfı camasır suyunu. Sonra tezgah ılk gunki formunu kaybettı, sonra 1.5sene sonra degıstırdım komple mermer. Camasır suyu yapıp yıkıyorum. Val dok yala mutfagım. Cımstone dan kapı esıgıne tas bıle yapmam:KK12:

Ben komaya gırmıstım hatta gelen yardımcı kadınlar bıle ılallah etmıslerdı. Cay damlasa leke, her dk elınde bez. Bır de yaptırırken cok kolay temızlenıyor demıslerdı külliyen yalan. Camasır suyu, kımyasal, cıflemek, tellemek yasak. Nemli bezle sılecekmısım. Yahu burası mutfak, cay damladı sılıyorsun (ılık nemlı bezle) leke oldugu gıbı orda. Sonradan bu bas olmayacak ben cıldırıyorum bastım cıfı camasır suyunu. Sonra tezgah ılk gunki formunu kaybettı, sonra 1.5sene sonra degıstırdım komple mermer. Camasır suyu yapıp yıkıyorum. Val dok yala mutfagım. Cımstone dan kapı esıgıne tas bıle yapmam:KK12:
İnşallah seninle aynı kaderi paylaşmam, beyaz granit aradım yok benim memlekette satan, baktım olmuyor ben de değiştiririm ne yapayım. İş işten geçti bir kere şansıma artık

İnşallah seninle aynı kaderi paylaşmam, beyaz granit aradım yok benim memlekette satan, baktım olmuyor ben de değiştiririm ne yapayım. İş işten geçti bir kere şansıma artık
Kımyasalı cok kullanmıyorsan rahata baglamıssan super . Hemde pahalı yahu ucuzda degıl. :KK76: evyeyı butun mu yaptırdın sadece lavabomu?

Allah affetsin isminizi görünce cinsellik ile tezgah ne alaka diye bir 3-4 sn zihinde karmaşalar geçti 🤣🤣

Bu arada bir fikrim yok tezgah ile alakalı ☺️

Kımyasalı cok kullanmıyorsan rahata baglamıssan super . Hemde pahalı yahu ucuzda degıl. :KK76: evyeyı butun mu yaptırdın sadece lavabomu?
Sadece lavabo yaptırdım, eski tezgahım 4 metreydi ve uzun tezgahtan çok bunalmıştım şimdiki tezgahım 2.30m fazlasıyla küçülttüm o yüzden geniş evyeyle yerden kaybetmek istemedim.
Narspirin ve cif krem kullanırdım, şimdi sadece narspirin kullanacağım, nemli bez bana uymaz kirin çabuk temizlenmesi lazım, gittiği yere kadar ya olmadı ben de yaptırırım bir mermer 😁 granit görmek istemiyorum artık, elini sürmeden kirli olduğunu anlama şansın yok bir de 4metre olunca delirtiyordu beni, artık tezgahım beyaz olacak mermer de olsa olur.

Allah affetsin isminizi görünce cinsellik ile tezgah ne alaka diye bir 3-4 sn zihinde karmaşalar geçti 🤣🤣

Bu arada bir fikrim yok tezgah ile alakalı ☺️
😂😂😂😂
Adım çıkmış dokuza inmez sekize, benim de evim var hayatım bütün ömür yatakta geçmiyor 😘
Kknın bütün nimetlerinden faydalanmak lazım

X