Çıkmazdayız Ne Yapmalıyız Bilmiyoruz..

Annen sana yapılan zammı bilmek zorundamıydı da burda gelip isterse napıcam diye soruyorsun. Zamdan vazgeçti patron veremicekmiş dersin madem söyledin. Bebeğine de 3 yaşına kadar bakıcaksa sağolsun biyerde ananesi zamsız idare etsin. Annelik bunu gerektirir. Zam yapamam anne biz de kıt kanaat geçiniyoruz dersin. Yok kabul etmem derse o onun ayıbı başka bakıcı ararsın. Helal süt emmiş ve gözü gibi bakacak çok bakıcı var.

Eger annenden başkası olmaz diyorsan anne bu zammı ben sana yapamam de durumunu anlat.
Annen yok o zaman ben bakmam diyorsa ver bakıcıya lady.
Dert etme artık bu kadar.
Herkesin çocugu ya bakıcıda ya da kreşte.
o zaman zam isterse vermek yerine anne veremem demek en güzelimi ?

Annen sana yapılan zammı bilmek zorundamıydı da burda gelip isterse napıcam diye soruyorsun. Zamdan vazgeçti patron veremicekmiş dersin madem söyledin. Bebeğine de 3 yaşına kadar bakıcaksa sağolsun biyerde ananesi zamsız idare etsin. Annelik bunu gerektirir. Zam yapamam anne biz de kıt kanaat geçiniyoruz dersin. Yok kabul etmem derse o onun ayıbı başka bakıcı ararsın. Helal süt emmiş ve gözü gibi bakacak çok bakıcı var.
allah razı olsun yorumunuz için inanın beni anlayan birilerine deli gibi ihtycm var cok bunaldm eşimde aynı sizin gib diyor bir zahmet zam istemesin o anne diyor ya annenne diyor bu kadarını ben kaldıramam diyor mevzu zam değil annemin o konuma gelmesi beni anlıyorsunuz değil mi ?
2300 yeter diyor eşim olanını yersin olmuyor yetmiyor işte :KK43: bu arada asgari ücrete zam gelirse banada gelir yani bunu bir annem değil herkes bilir.

Ben de çalışan anneyim. Oğlunuz için üzüldüm. Aynı paraya sizin eve gelecek dediklerinizi yapacak bir bakıcı bulsanız daha mantıklı olur. 2 yaş öncesi tv çocuklar için çok zararlı:KK43: 100 tl zam alacaksanız annenize 50 tl zam yapabilirsiniz. Eşinize katılmıyorum anane de olsa bakıcı anneniz.

annen bencil bir kadın kendini düsünüyor. cıkma işten bu günleride unutma . ..sen yinede cevrene bak bakın iyi insanlar vardır bakacak . mesela bizim sitede bir kadın var cocuksuz hasta .hastaolmsam para bile almam bakardım derdi.ALLAH yardımcın olsun dua et karsına iyi biri cıksın

artık oglumu bakıcıya vermem annemede kalkıp anne sen git baskasıın cocuguna bak diyemem..
zam istediği zaman baskın basanın mantıgı en iyi çözüm mü dersiniz yoksa
2300 tl gecinmeye calışmakmı dersiniz hangisi ?
paraya ihtiyacınmı var de biraz sitem et konus zaten 100 aldım anne de . bence içindekileri kırmadan söyle. utansın

Ben de çalışan anneyim. Oğlunuz için üzüldüm. Aynı paraya sizin eve gelecek dediklerinizi yapacak bir bakıcı bulsanız daha mantıklı olur. 2 yaş öncesi tv çocuklar için çok zararlı:KK43: 100 tl zam alacaksanız annenize 50 tl zam yapabilirsiniz. Eşinize katılmıyorum anane de olsa bakıcı anneniz.
biliyorum ck zararlı ama elimzden birşey gelmiyor.. aksamları hiç acmıyorum bütün zamanımızı ogluma ayırıyoruz.. uyuyana kadar. ama gündüzleri full tv izliyor
ama annem o benim ya.. elin kadını gibi zam istenir mı çok ayıp değil mi :KK43: o anı nasıl kaldırırım nasıl sindiririm bilmiyorım eşimin fikri direk işten cıkmam..

allah razı olsun yorumunuz için inanın beni anlayan birilerine deli gibi ihtycm var cok bunaldm eşimde aynı sizin gib diyor bir zahmet zam istemesin o anne diyor ya annenne diyor bu kadarını ben kaldıramam diyor mevzu zam değil annemin o konuma gelmesi beni anlıyorsunuz değil mi ?
2300 yeter diyor eşim olanını yersin olmuyor yetmiyor işte :KK43: bu arada asgari ücrete zam gelirse banada gelir yani bunu bir annem değil herkes bilir.
sen annenin altında cok eziliyrsun .

Özet geçerek anlatmak istiyorum bilmeyenler için
Geçen sene ocak ayında işe başladım. maddi anlamda zor durumdaydık zaten kıt kanaat geçiniyorduk. asgari ücretle çalışıyorum işim rahat.. hiç birşey yaptıgım yok nerdeyse ilçede yaşıyoruz. iş imkanları cok kısıtılı burayada akraba sayesinde girebildim. başka iş bulma sansım hiç yok böyle biryerde.
Annem o zaman şimdiki eşi ile nişanlıydı. başka bir kadının 2 çocuguna (650tl ) bakıyordu , iş haberi geldi annemle konuştum, anne başkasının 2 cocuguna bakacagına gel ogluma bak biz emegin neyse veririz dedim.. tamam dedi..
Gönlümüzden kopan bir miktar para verecektik zaten yahut 1 ay ihtiyaçlarını karşılarız 1 ay başka birşey yaparız gibi hesap ettık eşimle çünkü , emek verecek neticede aksam oldu annem aradı.. ( ben ogluna bakarım ama malum evleniyorm elin adamı ile.. burda ne alıyorsam sizdende aynısını alırım dedi! ) o zamanlar bakıcı istemedik güvenemedik.. maddi anlamda zor durumdaydk tamam anne dedim zorumuza gitti ama elden birşey gelmedi.. başkaları ile bizi bir tuttu.. Maaşımı alıyorum, 650 tl anneme veriyorum 750 tl bana kalıyor belki burda diyen olur, 750 tl için neden çalışıyorsun ? ama 750 tl benim mutfak masrafımı, cocugumun ve kendi ihtiyaçlarımı karşılıyor eşimin maaşıda yetiyor maddi anlamda cok ama cok rahatladık. annem ile zamannda cok sıkıntılar proplemler oldu eşi ile iligili olsun annem ile ilgili olsun bakıcıya veremedim oglumu kıyamadım anneme cok alışmıştı, şimdiki fikrimiz kreş yaşına kadar idare etmek ( burda 3 yaşından evvel kreşe almıyorlar 1 tane özel kreş var orasıda cok pahalı. bakıcıyada vermem bu saatten sonra ) verecek olsam su an 500 tl bakabilecek insanlar var ama artık ogluma bunu yapamam. annemlede durduk yere kötü olurum.. )
Şimdi asıl mevzuya geleyim. Annemlerin karşı komşusu hemşire.. kadın cocuguna bakıcı arıyormuş birtane bulmuş, 900 tl veriyormuşta işte yemek ütü temizlik iş vs hepsi varmış ama bakıcıdan memnun değilmiş , annemde bana söyledi, işte ne kadar çok veriyor demi vs diyerek. annem ogluma bakmasa başka cocuga bakar yine boş durmaz..
Benm karşı apartmanda birtane komşum var severim kendisini gelip gider.. geçen annem varken ugramış kızı ile annemle konuşmuşlar ,annem bizden para aldıgını felan söylemiş. kadın zaten biliyordu. hatta hemşirenin cocuguna bakıcı aradıgını belirtmiş komşumda demiş ki
abla madem ikisine baksan felan yok öyle olmaz felan demiş ama torunuma bakmasam ben yine başka cocuga bakarm .. / ( zam için zemin hazırlıyor )
Annemin ihtiyacımı var hayır.. benden aldığı parayı direk çeyrek atıyor.. 2 tane. banada siz neden birikim yapmıyorsunuz boşa calışıyorsun diyor.
Biz bu ay çok sıkıştık maddi anlamda kış geliyor malum 16 aylık bebegim var kıslık ihtiyaçları var gecen senekiler olmuyor haliyle kaldırdım.. kendi ihtiyclarım var hava buz gibi hala yazlık pantolon giyiyorum alamadım bu ay. bekletiyorum. makinemizn moturu yandı tv bozuldu hastane masraflı derken su an elimzde 100 tl para var ayın 10 u na kadar eşimin maaş günü.. neyse annem bu ay ne kadar sıkıştıgımızı cocugumun ihtiyaçlarını bile dogru düzgün alamadıgımızı biliyor.. gecen gün parasını verdim aldı.. telefonda konşuyoruz işte size nasıl para yetmiyor ben anlamıyorum siz müsrifsinz bence bak ben direk alıyorum çeyrek atıyorum köşeye dedi.!! yahu kızım bu ay cok sıkıştınız bana vermeyin de ihtiyçlarınızı alın cocugun ihtiyaçlarını tamamla diyemedi çok zoruma gidiyor sen bakıcı değlsin benim annemsin ya ihtiyacnda yok ihtiyacı olan insan ceyrek almaz demi ? herkez başındaki kocayı ne diye almış diyor.. ( annem bekar olsa geliri olmasa anneme bin tl versekde zorumuza gitmezdi.. )
şimdi ocakda benm maaşım 1500 tl olacak ve büyük ihtimalle annem aldıgı parann üstüne para isteyecek zam gibi yani..
Eşimin dediği ; eger annen öyle birşey isterse o konuma düşerse diyeceksin ki anne benim aldığm 100 tl zam onuda sana verdikten sonra benm calışmamın anlamı yok oturup evde cocuguma bakar olanı yerim! olmayanı yemem yeter ben bittim tükendim dedi eşim..
Benim fikrim; eğer annem olurda isterse napacagımı bilmiyorum ama maddi anlamda cok sıkıntıya düşeriz eşim ile bilyorum eski kabus dolu günlere dönmek istemiyorum bende eşimde dedim ki ; isterse veririm.. oglum 3 yaşına gelene kadar idare edelim o zamn iyi kötü kv idare edebilir kreşden gelince ama su an bakamaz kv hasta. maddi anlamda zora gireriz ihtiycmz varsa boyun egmek zorundayız dedim. bakıcı olsada yapacaktık bu zamı dedim annen bakıcı değil diyor !!! anne o annenne diyor zaten alacagını alıyor diyor.. !
Eğer ben işten cıkarsam ocaktan sonra size gelirimizi söyleyim.
2300 bin tl eşimin maası olacak
500 tl kiramiz arabamız var vergisi sigortası vizesi vırt zırt mümkün değil bana bir yol gösterin çok dardayım zordaym..
ocaktan sonra işten cıkmaz isem 3100 civarı gelirimiz
cok zorluk cektik hiç birşey alamazdım cocugum dogdu dogum parası için bilezik bozdurduk.. kıyafet ihtiyaçlarını karşılamayızdım.. bezi biterdi bezi alacak gücümüz olmazdı zaman zaman.. cok zor günler yaşadık kimse destek olmazdı o zmaan gelirimiz 1600 tldi... cok agladım cok içime attım aylarca hamileik kıyafetlerimi giydim yoktu..
2300 tl yeter mi szce kafayı yemek üzereyim..
Bu kadar derdi sıkıntıyı cekmektense olanla yetinip gerekirse kuru ekmek mi yemek annemin ocaktan sonra o hamlesine karsılık cıkmalımıyım devam mı etmeliyim ?
Kısa bir not ( bu arada sanmayın ki annem oglumla cok iyi ilgileniyor.. elinde bir sigara.. balkonda içer içerde içmez.. kulagında telefon ne zaman arasam oglum ya kendi kendine oynuyor ya tv bakıyor bütün gün.. uyuyor birde.. ne zaman arasam annemin telefonu dakikalrca meşgul komşum bile diyor.. oglun kendi halinde oynuyor annene ne zaman sorsam içerde tv bakıyor uyuyor kendi kendine oynuyor diyor dedi aksamları cok eziyet ediyor bize bütün gün ilgisizlikten sanırım özlüyor... cok hırcınlaşıyor maddiyatsızlık cok zormuş :KK43: )
sızın annenız anne degıl kusura bakmayın ama ben kendı öz annesıne parayla cocugunu baktıran kısılerı anlamıyorum zaten o cocuga bakmıyor bır zahmet yaptıgı altını degıstırmek bır tas yemek vermek onu el de yapar, hem annesız bencıl bır kadın bence tek dusundugu kendı huzuru ve rahatı ve eşiniz sonuna kadar haklı.. benımde cocuguma aılem bakıyor onun ıcın evlerını bırakıp yanımıza yerlestıler, bızdede aynı evde yasamanın getırdıgı zorluklar oluyor zaman zaman ama onlar bıze her anlamda destek pazarımızı onlar duzer kızımıza gozlerı gıbıbakarlar arada hedıye alırlar kıyafet oyuncak bez vs alırlar.... basımın ustunde yerlerı var ve bızımkıde krese kadar ıdareten bır durum ama benden para ıstese annem gıder uc kurus fazlasını verır adam akıllı baska bırıne baktırırım cocugumu...
sıze gelırsek asla bır kurus fazlasını vermeyın zamdanda annenzıe bahsetmeyın, egerkı zam ısterım dersede o zaman sende evın temızlıgını yemegını yap o zaman gel konusalım deyın...
yazık yaaa su an kendı annemın kıymetını bır kez daha anladım...

2300 ile geçinebilirsiniz benim eşimde bi sene öncesine kadar bu maaşı alıyodu bin tl ev kredimiz var üstelik evet lüks yaşamıyoruz ama bişeylerden kısarak yetiririyoruz mesela oğlum bi yaşına gelene kadar kaliteli bez kullandım sonrasını bimdeki bezi kullandım çocuğumun bi ihtiyacı varsa kendi ihtiyacımızı erteledik bende çalışmak istiyorum ama oğlum henüz devlet okuluna gidemiyo ayından ötürü seneye tutuyor annem çalışmak zorunda benim vereceğim üç beş kuruşluk yardım yetmez kv desen bak desem evimize yerleşcek o yüzden çekiyoruz sıkıntıları eğer hiç çıkar yolunuz yoksa oturup iyice düşünün mesela eşiniz zam istesin biraz ordan biraz burdan kısarak geçinirsiniz

biliyorum ck zararlı ama elimzden birşey gelmiyor.. aksamları hiç acmıyorum bütün zamanımızı ogluma ayırıyoruz.. uyuyana kadar. ama gündüzleri full tv izliyor
ama annem o benim ya.. elin kadını gibi zam istenir mı çok ayıp değil mi :KK43: o anı nasıl kaldırırım nasıl sindiririm bilmiyorım eşimin fikri direk işten cıkmam..
buda senin kırılma noktan

annem sadece kendini düşünüyor ve cok fena inanın utanmaz bile zam isteyen insanın utanmasıda olmaz evladından değil mi.
utanmasın sen söyle esinin fikrinide söyle. yıldıgını söyle rest cek.tabi karakter meselesi bu belki bunlar sana agır gelir .zatn ne alıyorsunda ne istiyor daha

sızın annenız anne degıl kusura bakmayın ama ben kendı öz annesıne parayla cocugunu baktıran kısılerı anlamıyorum zaten o cocuga bakmıyor bır zahmet yaptıgı altını degıstırmek bır tas yemek vermek onu el de yapar, hem annesız bencıl bır kadın bence tek dusundugu kendı huzuru ve rahatı ve eşiniz sonuna kadar haklı.. benımde cocuguma aılem bakıyor onun ıcın evlerını bırakıp yanımıza yerlestıler, bızdede aynı evde yasamanın getırdıgı zorluklar oluyor zaman zaman ama onlar bıze her anlamda destek pazarımızı onlar duzer kızımıza gozlerı gıbıbakarlar arada hedıye alırlar kıyafet oyuncak bez vs alırlar.... basımın ustunde yerlerı var ve bızımkıde krese kadar ıdareten bır durum ama benden para ıstese annem gıder uc kurus fazlasını verır adam akıllı baska bırıne baktırırım cocugumu...
sıze gelırsek asla bır kurus fazlasını vermeyın zamdanda annenzıe bahsetmeyın, egerkı zam ısterım dersede o zaman sende evın temızlıgını yemegını yap o zaman gel konusalım deyın...
yazık yaaa su an kendı annemın kıymetını bır kez daha anladım...
sagolun teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için inanın tükendim.. annemden tiskinir hale geldim.. insan annesinden nefret eder mi ? ediyormuş gördükce içimde birşeyler eriyor bu hayatta bir annem var
evet annede olsa cocuguma bakmak zorunda değil lakin baktıgı gibi karsılıgınıda alıyor
ee sen birde üstüne kalkıp zam istersen pes artık değil mi.

Torunlarına para karşılığında bakan insanları anlamadım anlamayacağımda. 2 çocuğum var ileride torunlarıma bakmam istenirse eğer bakabilecek durumdaysam bakarım, değilsem bakamayacağımı söylerim ama asla bakarım ama şu kadara demem. Çocuğum bana para teklif etse de kabul etmem. Durumum olmasa da kabul etmem kendisi düşünür ufak tefek mutfak alışverişi yaparsa yapar yapmazsa talep etmem. Annenizle durumunuzu açık açık konuşun, biz de zor durumdayız anne zam yapmak yerine ihtiyacın olduğu zamanlar durumum uygun olursa destek olmaya çalışırım, ne dersin demeyi deneyin.

buda senin kırılma noktan
evet bu zam olayı kırılma noktası..
ama işten cıkarsamda 2300 tl naısl geciniriz :KK43: kimse yardm etmiyor.. nice anneler bilyorum.. cocuklarının cocuguna bakıyor üstüne yardm eden.. benm annemden hiç bir beklentim yok ama sen kalk birde üstüne zam ister
bu hayat bu kadar acımasız mı :KK43: allah kahretsin.

Sizin sorununuz annenizi bakıcı gibi görmemeniz. Neden? Her anane babaanne fedakar değil ki. Para karşılığı da torununa bakan insanlar var. Zam isterse yapamam deyin. Bakalım ne diyecek. Bakmıyorum derse bakıcı bulursunuz istediğiniz fiyata.

evet bu zam olayı kırılma noktası..
ama işten cıkarsamda 2300 tl naısl geciniriz :KK43: kimse yardm etmiyor.. nice anneler bilyorum.. cocuklarının cocuguna bakıyor üstüne yardm eden.. benm annemden hiç bir beklentim yok ama sen kalk birde üstüne zam ister
bu hayat bu kadar acımasız mı :KK43: allah kahretsin.
bunu annene söyle . ilerde kocasıyla kötü olunca kimin evine gelmek kafa dinlmek isteyecek evladıının.ilerde hasta olunca kim bakacak ozaman sizde bakmayın parayla akın olurmu öyle sey

2300 ile geçinebilirsiniz benim eşimde bi sene öncesine kadar bu maaşı alıyodu bin tl ev kredimiz var üstelik evet lüks yaşamıyoruz ama bişeylerden kısarak yetiririyoruz mesela oğlum bi yaşına gelene kadar kaliteli bez kullandım sonrasını bimdeki bezi kullandım çocuğumun bi ihtiyacı varsa kendi ihtiyacımızı erteledik bende çalışmak istiyorum ama oğlum henüz devlet okuluna gidemiyo ayından ötürü seneye tutuyor annem çalışmak zorunda benim vereceğim üç beş kuruşluk yardım yetmez kv desen bak desem evimize yerleşcek o yüzden çekiyoruz sıkıntıları eğer hiç çıkar yolunuz yoksa oturup iyice düşünün mesela eşiniz zam istesin biraz ordan biraz burdan kısarak geçinirsiniz
eşimin maası su an 2 bin tl canm ocakda 2300 olacak zaten yeternce zam yapılacak normalde bu kadar zam olmazdı lakin iş yerinde derecesi değişti o nedenle.. ben calşmıyorken cocugum dogdugnda 1600 tl yetmiyordu :KK43:

o zaman zam isterse vermek yerine anne veremem demek en güzelimi ?
Annene durumumu anlat lady.
Eşine de çok fazla yansıtma sonra senin canın sıkılıyor.
İşten çık otur sen bak der adam, yeter bize der.
Ama yetmeyecegini biliyorsun.
Annene dedigim gibi durumu anlat.
Zam yap derse 50 tl yaparım de fazlasını yapamayacagını söylersin.
Baktın ki kantarın topuzunu iyice kacırıyor.
Bakıcı aramaya başla o vakit sen de.
Elalemde ne anneler var yahu.

X