Düğün Çiftlerin aileleri farklı şehirdeyse ne yapılır?

Impressionsharee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2020
43
21
28
Merhaba arkadaşlar. Ben evlilik gelenekleri hakkında asla bilgisi olmayan ve sevmeyen bir gelin adayıyım. Erkek arkadaşımın ailesi istanbulda erkek arkadaşım ve ben de istanbulda yaşıyoruz fakat benim ailem Muğlada. Artık evlilik konusu açılmaya başladı ama ben stres oldum. Söz nişan tanışma vs hepsi Muğlada bir günde olsa olur mu çünkü iznim yok işyerinde 1.yılım dolmadı henüz. Ama öyle olursa da hazırlık vs yapamayacağım yani evde aile arasında olacak tören kesinlikle olmayacak ama olsun her şeyi annemlerin haletmesini de istemiyorum. Bunlar nasıl oluyor? Bir de ben 10 yıldır istanbulda yaşıyorum tüm çevrem dostlarım burada ailem de muğlaya yeni taşındı sayılır bir tek amcamlar var. Kına gecesi düşünmüyoruz sadece nikah ve düğün olacak. Bana kalsa ikisi de istanbulda olsun ama öyle de olur mu bilemedim. Diğer seçenek muğlada sade nikah istanbulda küçük bir düğün ama bunda da akrabalar hangisine gelecek onu bilemedim bir de gelin çıkarma vs illa ki isterler onu nasıl yaparız bu durumda kafam çok karıştı ve şimdiden stres oldum bana kalsa belediyede bir nikah oldu bitti ama aileler illa ki bir tören istiyor. Orta yolu bulmaya çalışırken işin içinden çıkamıyorum kimseyi tanımadığım muğlada da sırf yapmış olmak için sıkılacağım bir düğün istemiyorum en azından madem yapıyoruz arkadaşlarım da olsun eğlenelim diyorum tecrübeli arkadaşlar beni aydınlatabilir mi?

Bence sizi mugla'da ailenizin evinde istesinler, ayni gün nisan yuzuklerini de takarsiniz. Sonra idtanbul'da nikah dugun yaparsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Ben evlilik gelenekleri hakkında asla bilgisi olmayan ve sevmeyen bir gelin adayıyım. Erkek arkadaşımın ailesi istanbulda erkek arkadaşım ve ben de istanbulda yaşıyoruz fakat benim ailem Muğlada. Artık evlilik konusu açılmaya başladı ama ben stres oldum. Söz nişan tanışma vs hepsi Muğlada bir günde olsa olur mu çünkü iznim yok işyerinde 1.yılım dolmadı henüz. Ama öyle olursa da hazırlık vs yapamayacağım yani evde aile arasında olacak tören kesinlikle olmayacak ama olsun her şeyi annemlerin haletmesini de istemiyorum. Bunlar nasıl oluyor? Bir de ben 10 yıldır istanbulda yaşıyorum tüm çevrem dostlarım burada ailem de muğlaya yeni taşındı sayılır bir tek amcamlar var. Kına gecesi düşünmüyoruz sadece nikah ve düğün olacak. Bana kalsa ikisi de istanbulda olsun ama öyle de olur mu bilemedim. Diğer seçenek muğlada sade nikah istanbulda küçük bir düğün ama bunda da akrabalar hangisine gelecek onu bilemedim bir de gelin çıkarma vs illa ki isterler onu nasıl yaparız bu durumda kafam çok karıştı ve şimdiden stres oldum bana kalsa belediyede bir nikah oldu bitti ama aileler illa ki bir tören istiyor. Orta yolu bulmaya çalışırken işin içinden çıkamıyorum kimseyi tanımadığım muğlada da sırf yapmış olmak için sıkılacağım bir düğün istemiyorum en azından madem yapıyoruz arkadaşlarım da olsun eğlenelim diyorum tecrübeli arkadaşlar beni aydınlatabilir mi?
Muglali değilsiniz anladığım kadarıyla. Su yuzden muglalilar için bu örf adet işleri fazla önemlidir her şeyi usulüne uygun yapmak isterler her şey öyle yapılsın isterler.ama değilseniz bence akrabalarınızin yoğunlukta olduğu ve ailenizin bu zamana kadar yaşadığı yer neresiyse orda dugun yapılabilir nikah istambulda yapılabilir.ama böyle bir yer yoksa herkes bölük porsuk yerlerdeyse İstanbul daha ortak nokta aileleri ikna ederek istanbilda bir nikah yapabilirsiniz.

Ev yap tugladan kız al Mugla'dan demiş atalarımız ama niye demişler konuyla bu atasözümüzün ne alakası var ben de bilmiyorum. Öyle bi paylasayım dedım.

Ben yurtdışındayım. Eşim Türkiye'de, ailesinden ayrı bir şehirde. Ikimizin aileleri arasında 6 saatlik mesafe var. Bu sebeplerden biz tanışma isteme nişan hepsini bir günde yaptık. Ailem eşimi zaten tanıyordu. Kimsenin kız vermiyoruz diyecek hali yok - ki babam "öyle kız alıp vermek yok, kararlarında destek oluruz" dedi :). Ben şahsen formaliteden yapılan bu şeylerin zahmetsiz olması gerektiğini düşünüyorum. Ammaaaa eğer karşındaki aile "bu kız da her şeye evet diyor, bir kusuru mu var" modundaysa yada bunu söyleyebilecek, seni bu yüzden değersiz görebilecek tiynette insanlarsa süründür. Haftada bir Muğla'ya gelsinler 😄😄 tabii ki en önemlisi senin ne istediğin. Senin bu törenlerde gözün varsa (yok gibi) istediğin gibi yap, ama senin için önemli değilse kendini hiç üzme, hızlıca olsun bitsin. Ben kolay yoldan yaptığıma çok memnunum. Zaten tatillerim kısıtlı onu da bunlara harcayacak halim yoktu. Herkese tavsiye ederim :)
Düğünü de bir ilde kına+düğün diğerinde düğün şeklinde yaptık. Muglada hem kına hem düğün saçma olur, hele ki bu hastalık zamanı. Kimse bayılmıyor günlerce birinin eğlencesine gitmeye.
Mutluluklar dilerim 😊

X