Bahçe Bakımı ve Çiçekler Çiçeklerimle başım dertte :(

Bu mereti sevmeyin atın bi köşeye kendini kurtarır :KK70:
Ben orkideyi hiç sevmem bana çok ukala geliyor, hediye gelene ölsün ama ölmeyecek kdr su verdim 3 sene yaşadı çıcek actı mübarek şey nasıl bi inattır ya :KK70:
1 ay tatile gittim, kediler yemesin diye çamaşır odasina kapattım. Kurumadiklari gibi çiçek açmışlar :)

Tü tü tü maşallah. :nazar: Totomu bile kaşıdım. :KK48:

Özendiriyorsun beni. Saracağım yine orkidelere..
Al ya al bi kedilerim bir orkidelerim :KK200:

Birde bonzai ağacım fide verırse oda eklencek :oops:
Alırsan mesaj at onlar hakkında konuşalım bayılıyorum :) Benım orkidelerle senıde çekiştirirz bak bak omergry nın orkide ne kadan güzell bide size bak derim :KK70:

Alırsan mesaj at onlar hakkında konuşalım bayılıyorum :) Benım orkidelerle senıde çekiştirirz bak bak omergry nın orkide ne kadan güzell bide size bak derim :KK70:

Orkide gıybeti olala :KK70:
Oğlumun şefkatle yaklaşacağını bilsem alacağım. Da her an üstlerine doğru şut çekecek endişesi yaşamak. Yapraklarına oyun hamuru gibi davranmak. Bilemiyorum.. :KK64:

• Beğen
Reactions: H E
ben bi plazada calısıyorum ve +40 kartta cam kenarında güneş gören kısımda dünya kadar orkide var kimse dogru düzgün bakmamasına ragmen deli cicek acıyorlar
direk güneş görüyorlar ve yukarda oldugumuz icin ısıgı daha yukardan alıyorlar ama siz bilirsiniz :)

Dolap mı yok Allah iyiliğini versin?
Ceza vermeye kıyamıyorum desene sen şuna.. :KK70:
Dolap var ama benim oğlan rahat durmuyor. Bir de evim çok küçük hep içleri eşya dolu. Yazdıktan sonra aklıma geldi koli gibi bir şey de pekala karanlık ortam sayılabilir. Kesmekle tehdit ediyorum ceza da verebilirim bence:KK70:

Ben o bonzailere bayılıyorum. Bir de bambu dalları güzel vazolar konup bir köşeye yerlestiriliyor çok yakistiriyorum. Kaktüs de severim. Ama oğlan yaramaz ve çok meraklı orkideyi zor kurtardım elinden.

• Beğen
Ben o bonzailere bayılıyorum. Bir de bambu dalları güzel vazolar konup bir köşeye yerlestiriliyor çok yakistiriyorum. Kaktüs de severim. Ama oğlan yaramaz ve çok meraklı orkideyi zor kurtardım elinden.
Benımde 2 kedım var.
Sukulentlerim sürekli yiyorlar :skandal:
Ama orkidelerime yanaşmaya kalktıkalrında bır kaplan kesıldiğim için korkuyolar. İşteykende orkilerin oldugu oda kapalı duruyor :KK70:
İlerde çocuk olunca nolurar bılemıyorum ama :KK53:

Benımde 2 kedım var.
Sukulentlerim sürekli yiyorlar :skandal:
Ama orkidelerime yanaşmaya kalktıkalrında bır kaplan kesıldiğim için korkuyolar. İşteykende orkilerin oldugu oda kapalı duruyor :KK70:
İlerde çocuk olunca nolurar bılemıyorum ama :KK53:
Sandalyeyi ünitenin önüne çekip üzerine çıkıp çiçeği alıp masaya koyuyordu. Stratejilere gel. Bir üst rafa koydum. Bir iki mirin kirin etti istedi. Vermeyince vazgeçti. Titek diye çiçeklere koşup koparıp koklar parkta görünce. Çiçekleri çok sever.

• Beğen
Sandalyeyi ünitenin önüne çekip üzerine çıkıp çiçeği alıp masaya koyuyordu. Stratejilere gel. Bir üst rafa koydum. Bir iki mirin kirin etti istedi. Vermeyince vazgeçti. Titek diye çiçeklere koşup koparıp koklar parkta görünce. Çiçekleri çok sever.
Canım benım Allah bağışlasın :dua:

Tüm orkideciler toplanmış, orkideler direkt güneş ışığına maruz bırakılmaz, güneş altında kalırlarsa yaprakları sararır, gün ışığını alacağı hafif esintili bir yerde durmaları iyi olur, en azından benim orkidem havadar ve aydınlık yerleri seviyor o yüzden terasta duruyor, saksısı mutlaka şeffaf olmalı, hatta saksının yanlarına da belli aralıklarla delikler açıp köklerin hava alması sağlanmalı, orkidelere orkide toprağı satılıyor çiçekçilerde veya ziraatlerde, aynı şekilde orkide besini de çiçekçi ya da ziraatlerden alınabiliyor, orkide besinini abartmamak lazım ama, 15 günde bir yarım litre suya 1 çay kaşığı besin yeterli gelir, besini çok kullanırsanız orkide yanar.

Haftada bir sulama suyuna sade maden suyu koyabilirsiniz, yarım litre suya bir çay bardağı maden suyu yeterli, maden suyunda dikkat etmeniz gereken şey asidinin gitmesi için en az 1 saat evvelinden bir bardağa koyup dinlendirmeniz gerekir, sulama suyunuz asla soğuk olmasın, oda sıcaklığında su kullanın.

Birde orkideler çam ağacı kabuklarını, çam kozalaklarını seviyor, mümkünse biraz çam ağacı kabuğu ve bir tane kozalak bulun, üstlerinde bitkiye zarar verecek zararlılar olabileceğinden güzelce yıkayın ve yumuşamaları için bir gece suda bekletin, ertesi gün koyu renkli bir su elde etmiş olursunuz, o suyu sulama suyu olarak kullanabilirsiniz, yumuşayan kabukları ve kozalağı da küçük parçalara ayırıp orkide toprağına katabilirsiniz.

Çiçekleri varsa çiçeklerine gelmeyecek şekilde arada bir duş yaptırın yaprakları rahatlasın, sulama işini de bir kaba sulama suyunu koyarak daldırma metoduyla yapın, saksı tabağınıza saksının dengesi bozulmayacak şekilde çakıl taşları koyarsanız sulama sonrası süzdürdüğünüz halde saksı içinde kalan su direkt tabaktan çiçeğe temas etmeyeceği için kökleri çürüme yapmaz.

Ben bu yöntemleri deneme yanılmayla buldum, baştan orkidem biraz sarsıldı, alttan bir yaprak süzüldü ama şimdi hem bolca kök hem yaprak veriyor, benimki çiçeklerini döktü, yeni çiçek açma zamanını bekliyorum, o güne kadar hem toprağı kurudukça sulama yapıyorum hem de her akşam konuşuyorum, terastaki tüm çiçeklerim konuşa konuşa coştular, bir lokmacıkken aldığım fesleğenim bile öyle büyüdü ki çiçek açıyor şu an, sohbetlerden etkilenmiş olacak ki aloe veram da çiçeklendi :)))

Benimkiler camın önünde duruyor haftada bir suluyorum çiçekleri açıyor düşüyor çıbıkları sarariyor kesiyorum başka yerden yine filizleniyor. Orkidelerim 10 senelik canım

X