Çeyize ne zaman başlanmalı, neler alınmalı?

Merhabalar, ben özel sektörde öğretmenim. Bu soruyu buradan paylasma nedenim annemle bu konuların bahsinin asla geçmemesi.
Ne ceyiz, ne geleceğimiz, ne benim evliliğin söz konusu.. genelde beni yok saymaya daha yatkın. Hayatımdaki hiçbir şeyi bilmez, sadece ev arkadaşı gibiyiz. Okuma, meslek edinme, ne mesleği yapacağımı bile okurken bilmiyordu mezun olunca işe girince haberi oldu. Yaşlı birisi değil bu arada sadece uzak birisi..
Yani evet şu an hali hazırda bir damat yok, flört yok.. ama insan kızının geleceği hakkında biraz konuşur. Veya benim denk geldiğim anne kız ilişkisinde genelde konuşuluyor.
Ben 26-27 yaşlarındayim. Kazandigim para ile eve de bir şeyler alıyorum ama geri kalan kısmı biriktirip evleneceğim zaman mı çeyiz alayım yoksa şimdiden mi alayım ne dersiniz?
Ya da paramı altin olarak biriktirip, evleneceğim zaman mı bir şeyler yapayım? Ne diyorsunuz tecrübeli hanimlar
Her gün yeni birşey çıkıyor modeller degisiyor döviz yada altın olarak tutun derim tabi birikiminizi ailenize yada çevrenize kaptirma ihtimaliniz yoksa. Bizim millet altın para kokusu alınca hemen borç ister dikkat edin. Fiyatlar sürekli arttığı için muhafaza edecek yeriniz var ise ceyizin bir kısmını alabilirsiniz ben öyle yapmıştım

Merhabalar, ben özel sektörde öğretmenim. Bu soruyu buradan paylasma nedenim annemle bu konuların bahsinin asla geçmemesi.
Ne ceyiz, ne geleceğimiz, ne benim evliliğin söz konusu.. genelde beni yok saymaya daha yatkın. Hayatımdaki hiçbir şeyi bilmez, sadece ev arkadaşı gibiyiz. Okuma, meslek edinme, ne mesleği yapacağımı bile okurken bilmiyordu mezun olunca işe girince haberi oldu. Yaşlı birisi değil bu arada sadece uzak birisi..
Yani evet şu an hali hazırda bir damat yok, flört yok.. ama insan kızının geleceği hakkında biraz konuşur. Veya benim denk geldiğim anne kız ilişkisinde genelde konuşuluyor.
Ben 26-27 yaşlarındayim. Kazandigim para ile eve de bir şeyler alıyorum ama geri kalan kısmı biriktirip evleneceğim zaman mı çeyiz alayım yoksa şimdiden mi alayım ne dersiniz?
Ya da paramı altin olarak biriktirip, evleneceğim zaman mı bir şeyler yapayım? Ne diyorsunuz tecrübeli hanimlar
Bir kızın en değerli çeyizi öpülmemiş dudaklarıdır.( şaka tabi, ciddiye alan çıkmaz heralde😀)

Sakın şimdiden almayın, arkadaşım işe ilk başladığından itibaren yaklaşık 12 yıldır çeyiz alıyor. Bütün çeyiz eskidi artık atacak hali yok mecbur kullanacak. Bence siz parayı altın ve dövize yatırın evleneceğiniz zaman 1 ayda alınır çeyizler
Bende evlenmeden bi kaç ay önce halletmistim alışverişi

Fiks olan parçalari alabilirsiniz ben öyle yapıyorum çünkü bazı şeyler inanılmaz zamlaniyor mesela geçen gün jumbodan çatal bıçak takımı aldım trendyolda yarı yarıya indirimdeydi bunun modası geçmez mesela. Ama elektronik vs almayın onların hem garantisi bitiyor hem modası geçiyor. Kenarada biraz para atarsınız yavaş yavaş hepsi hallolur .

Ya eğer partneriniz yoksa evlilik de düşünmüyorsanız almanıza gerek yok ki altın alın, dolar alın, dövize yatırın bir şeyler yapın yani. Çeyiz çabuk modası kaçar hiç girişmeyin bence çeyiz işine kendinize yatırım yapın

Hiç ozenmeyin.Kendinize sevdiğiniz rastgele ürünler alın.Hem eksik bitmiyor hemde kimseye yaranamiyorsun.Kaynanalara yaranilmiyor.

Mutfak esyalarini biriktir.(tabak, canak, servis gerecleri, caydanliklar, bardaklar, tencereler, tavalar vb)
Ev tekstili esyalarini biriktir. (Nevresimler, yorganlar, yatak ortuleri, yastiklar, kiliflar vb)

Elektronikler / mobilyalar icin kenara altin / doviz koy ve evlilige 5-6 ay kalmasini bekle.

Çeyiz dediğin 1 haftada hazır yeter ki para olsun 😂 ne çeyizi yahu… biriktirin çoğunu da yiyin.. gençsiniz maaşınız var. Öğretmensiniz vizyonunuz da nispeten vardır diye tahmin ediyorum.

Kızım bana gelip çeyiz meyiz dese şaşırırım açıkçası. Hiç çeyiz konusu açmayı da düşünmüyorum ileride😂 annenize neden sitemlisiniz bu konuda hiç anlamadım.

Gram altın alıp kenara koyabilirsiniz. Bilezik vs. takı şeklinde altın olmadan alabilirsiniz. (Y.t.d. :)).
Modası geçmeyen şeyler bana göre düz nevresim takımları ve yatak örtüsü bir de bornoz seti. Bunları alabilirsiniz.
Sadelikten şaşmam derseniz Lav markasının bardaklarını 18+18 (3 ayrı boy 12 şer adet olur elinizde.)şeklinde alıp günlük kullanmak için kenara koyabilirsiniz.
Tavanın modası olmaz güzel Tefal alıp kenara koyabilirsiniz.

Para biriktirmek en mantıklısı.
Nişanlıyken araya pandemi girmişti, beklediğimiz bir iş vardı o da olmayınca öf yeter be evlenelim artık dediğimizde Eylül'dü, evlendiğimizde Kasım.

Evde çeyizimden bir şeyler vardı tabi ama para olmasaydı asla bu cesarette olamazdık. En az Eylül'den yeni yılın Kasım'ına kadar ancak evlenirdik.

Ben altın yapmıştım paramı evlenmeye yakın çeyiz dizerken bozdurdum ama keşke onun yerine eşyayı alsaydım demiştim çünkü bu ülkede her şey aynı değerde artmıyor. Modası geçmeyen yada mesela sadeliği seviyorsanız sade yemek takımı vs bunları alabilirsiniz. Elektronik sıkıntı olabilir ama bazı şeyleri almakta fayda var.

Bu tamamen sana kalmış bişey aslında. Ben ufak ufak, beğendikçe, denk geldikçe, indirim kovalayarak yaptım. Elektronikleri almadım sadece ütü hariç. Herşeyimi 1 senelik süreçte çalışırken kendi paramla aldım. Evimizde yerimiz de vardı. Sorun yaşamadım

Mesela arkadaşımda almak istiyor ancak evlerindr yer olmadığından mecbur alamıyor. Altın yapıp kenara atıyor şuan.

Bir kuzenimde senelerce para biriktirdi. Param var evlenceğim zaman giderim 1 haftada herşeyimi seçer alırım, şimdiden alırsam modası geçer diyordu. Ama öyle olmadı. Düğüne 5 ay varken başladı. Hiç bişeyi beğenerek içine sinerrk alamadı. Şunuda halledeyim aradan çıksın diye diye aldı herşeyini. Ona rağmrn 5 ayda zor yetiştirdi. Şuan 2 senelik evli. Hiç bir eşyasını beğenmiyor hepsini değişmek istiyor.

Bu iş biraz sende bitiyor. kişiye bağlı. Mesela ben 4 sene öncr aldığım şeyleri bile şuan aşırı beğeniyorum çünkü sabit ve sade bi zevkim var. O sebeple erken almak benim için sorun teşkil etmedi. Ama kuzrnim gibi seneden seneye zevkin değişiyorsa erkenden almamanı tavsiye ederim.

Birde hayatında biri varken çeyiz yapmak daha bi zevkli. Onunla kullanacağını bilerek hayal ederek almak daha tatlı geliyor. Hayatımda kimse yokken rastgele alıyomuşum gibi gelebilirdi bana.

Bu tamamen sana kalmış bişey aslında. Ben ufak ufak, beğendikçe, denk geldikçe, indirim kovalayarak yaptım. Elektronikleri almadım sadece ütü hariç. Herşeyimi 1 senelik süreçte çalışırken kendi paramla aldım. Evimizde yerimiz de vardı. Sorun yaşamadım

Mesela arkadaşımda almak istiyor ancak evlerindr yer olmadığından mecbur alamıyor. Altın yapıp kenara atıyor şuan.

Bir kuzenimde senelerce para biriktirdi. Param var evlenceğim zaman giderim 1 haftada herşeyimi seçer alırım, şimdiden alırsam modası geçer diyordu. Ama öyle olmadı. Düğüne 5 ay varken başladı. Hiç bişeyi beğenerek içine sinerrk alamadı. Şunuda halledeyim aradan çıksın diye diye aldı herşeyini. Ona rağmrn 5 ayda zor yetiştirdi. Şuan 2 senelik evli. Hiç bir eşyasını beğenmiyor hepsini değişmek istiyor.

Bu iş biraz sende bitiyor. kişiye bağlı. Mesela ben 4 sene öncr aldığım şeyleri bile şuan aşırı beğeniyorum çünkü sabit ve sade bi zevkim var. O sebeple erken almak benim için sorun teşkil etmedi. Ama kuzrnim gibi seneden seneye zevkin değişiyorsa erkenden almamanı tavsiye ederim.

Birde hayatında biri varken çeyiz yapmak daha bi zevkli. Onunla kullanacağını bilerek hayal ederek almak daha tatlı geliyor. Hayatımda kimse yokken rastgele alıyomuşum gibi gelebilirdi bana.
Neler aldın zevkin nasıl? Bir iki resim at bize de örnek olsun 🤌

Haa birde ürün fiyatıyla altın döviz fiyatı orantılı artmıyor bizim ülkemizde. Atıyorum 10 000 tllik dolar aldın koydun. 1 sene sonra 20.000tl oldu. Yani 2 katına çıktı. Ürün fiyatı 2 değil 3 katına çıkıyor. Zarardasın. Mesela sevgilimin birikmiş parası vardı araba alacaktı vazgeçti altına koydu 2 sene önce. 2 sene önce ortalama bir araba alabiliyordu elindeki parayla. Şuan altını satsa eline geçecek parayla o arabayı alamıyor. Veya başka bir örnek vereyim. Çalıştığım dönem asgari ücretin 1/4ü ile yani çeyreği ile ütümü almıştım. Şuan aynı ütü asgari ücretin yarısı. Alım gücü düşüyor. O yüzden yeriniz varsa, eş adayınız varsa, sabit bir zevkiniz varsa, garantisi bitecek şeyleri değilde diğer ürünleri yavaş yavaş alabilirsiniz.

Neler aldın zevkin nasıl? Bir iki resim at bize de örnek olsun 🤌
Sade ürünleri daha çok seviyorum. Resim atmak yerine söyliyim mesela. Çünkü hepsi kolili ve dağ gibi yığılı. Pierre cardinin yemek takımını almıştım hillary modeldi sanırım adı. En hareketli o zaten. Onun harici biri beyaz biri pudra 2 yemek takımı aldım kütahya porselenden günlük kullanım için. Keramikadan bi takım aldım kare siyah mat yemek takımı. Kahvaltı takımı almadjm gereksiz buşduğum ve fazlasıyla yemek takımı aldığım için. Biri karacadan biri nehirden çkb setlerimi aldım karacanınki sade. Nehirinki akasya model. Çok zarif mesela. Nevresim takımlarım genelde sade. 1 2 minik çiçekli hafif modellerdrn var. Özdilek taç yoğunluklu almıştım. Çok fazla bardak vs aldım paşabahçe allegra modeli misafir için aldım kadehli vs full takım yapmıştım. Günlüktekilerde hep desensiz bardaklarım. Vs vs yani herşeyim sade. Çokta beğeniyorum hala. Elektronikte sadece ütü aldım. Phillips azur elite siyah olan İQ teknolojili. Kesinlikle öneririm. Şuan fiyatı çok arttı ama ben 3 4 sene önce almıştım. Arada saten elbisr vs ütüliyceğim zaman açıp kullanıyorum şuanki evdeki ütümüze güvenmediğim için :KK70:

Birikim yapmak elbette önemli ama altın ve dolar biriktirdiğinizde bugün alacağınız malzeme de aynı fiyatta maalesef kalmıyor, onlara da zam geliyor. Ben sevgililik döneminde bir takım modası geçmeyecek ve her zaman kullanıma uygun olabilecek beğendiğim parçalardan almaya başlamıştım. Aynı zamanda kenara altın da yapıp koyuyordum. Şimdi aldıklarıma baktığımda iyi ki zamanında almışım diyorum. Örneğin karacadan aldığım bir nevresim o zaman 250-300 TL arasında ise şuan ki güncel fiyat neredeyse 1000 TL' ye yakın :KK43:

Birikim yapmak elbette önemli ama altın ve dolar biriktirdiğinizde bugün alacağınız malzeme de aynı fiyatta maalesef kalmıyor, onlara da zam geliyor. Ben sevgililik döneminde bir takım modası geçmeyecek ve her zaman kullanıma uygun olabilecek beğendiğim parçalardan almaya başlamıştım. Aynı zamanda kenara altın da yapıp koyuyordum. Şimdi aldıklarıma baktığımda iyi ki zamanında almışım diyorum. Örneğin karacadan aldığım bir nevresim o zaman 250-300 TL arasında ise şuan ki güncel fiyat neredeyse 1000 TL' ye yakın :KK43:
Kesinlikle öyle. Ben de ilk çıktığında airfry almıştım şimdi fiyatlar uçtu gitti . Dün hazır Kasım indirimi varken bi tane fisler düdüklü tencere aldım attim kenara 🥳

X