Bahçe Bakımı ve Çiçekler Çekirdekten Avokado Yetiştirmek

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.143
48
Tohumdan,çekirdekten meyve,sebze,çiçek yetiştirmek gibi önüne geçemediğim bir hevesim var.Yıllardır hep avokadoyu da yetiştirmek istemiştim hatta çok yıllar önce şu üç kenarına kürdan saplayıp uç kısmı suyun içinde bekletilen yöntemide denemiştim fakat başarılı olamamıştım.En son yediğim 6 adet avokadonun çekirdeğini atmadım ve güzelce yıkayıp su dolu bir kabın içinde cam önüne koydum.Bu kez gerçekten sadece denemek için çok ciddiye almadan yaptım.Hatta kabuğunun soyulması falan gerekir diyenlerde olmasına rağmen tamamiyle bir deneyeyim bakalım ne olacak diyerek yaptım.Yaklaşık 10 gün suda kaldılar çekirdekler.Arada suyu döküp temiz su doldurdum.10 gün kadar sonra dış yüzeyinde hafif çatlaklar oluşunca terasımdaki saksının içine gömdüm çekirdekleri.

Veeee yaklaşık 2 hafta sonra terastaki çiçekleri sularken birde ne göreyim benim çekirdek avokado filizlenmiş.Nasıl mutlu oldum anlatamam.6 çekirdekten 1 tanesi olmuştu.Hemen bundan sonraki aşamada nelerin yapılması gerektiğini araştırdım.Saksıda bırakıp yeterli büyüklüğe eriştiğinde bahçeme ekmeye karar verdim.Hergün gelip gidip seviyorum canım avokado fide mi.Bakalım başarılı olabilecekmiyiz meyve almada.Ama gerçi ürün vermesi 5-13 yılmış.Sabırla büyütüp bekleyeceğiz bakalım...

106134976_3162582860431458_3942366881235426741_o.jpg

Saksıda ki avokado sayısı üçe çıktı en son. İkisi gelişimini güzelce sürdürürken bir tanesi sararmaya başladı. Tepe kısmını kopardım bakalım toparlanacakmı..

İlk oluşan fide harika bir şekilde ilerliyor. Epeyce büyüdü. Onu daha geniş bir saksıya almam gerekiyor. Okuduğum kaynaklarda 15 cm kadar bir boya ulaştığında tepe kısmı koparılırsa daha iyi gelişim göstereceği yazıyordu. Uyguladım ve ondan sonra çok daha güzel gelişti,dallanıp budaklandı. İşte son halimiz...:nazar::nazar::nazar:

20200810_090711.jpg

20200810_090803.jpg

Yaa çok güzel olmuş :) ekim zamanı ne zamanmış inşallah toprağa alınca da devam eder böyle çok özendim şuan

Merhaba, çok güzel olmuş. Biz de Mart Nisan gibiydi sanırım avokado çekirdeğini saksıya gömmüştük öyle açık balkondaydı. Biz onu unutmuşuz geçen ay babam fark etmiş çatladığını şimdi minik iki tane dal çıkıyor. Çok şaşırdık. Karasal iklimde olmaz diye düşünmüştük😊

Yaa çok güzel olmuş :) ekim zamanı ne zamanmış inşallah toprağa alınca da devam eder böyle çok özendim şuan
Cok teşekkür ederim. Umarım yaşatabilirim :KK36:
Ben aylara çok dikkat etmedim açıkçası şubat gibiydi sanırım çekirdeği suya koymam. 15 gün kadar sonrada çatlayıncaya ya tutarsa diye saksıda ki toprağa gömdüm. Bu aşamada saksıya büyütmeyi düşünüyorum. Ama bahçeye geçirmek için bakmam lazım hangi dönem yapmam gerektiğine..

Merhaba, çok güzel olmuş. Biz de Mart Nisan gibiydi sanırım avokado çekirdeğini saksıya gömmüştük öyle açık balkondaydı. Biz onu unutmuşuz geçen ay babam fark etmiş çatladığını şimdi minik iki tane dal çıkıyor. Çok şaşırdık. Karasal iklimde olmaz diye düşünmüştük😊
Çok teşekkür ederim ..Aynen tamamı ile şans eseri sizinki de benimkide.Bende öylesine bir deneyeyim demiştim. Tutmaya tuttular umarım bundan sonrasında yaşatabiliriz :KK36:

İnşallah. Bende çok ilgiliyim bahçeye,çiçeklere..Özellikle de tohumdan üretime :KK36:
Ben en fazla fasulye mercimek nohut filizlendirdim oğlumla. Sonrada eşimle beraber arka bahçeyi değerlendirdik domates patlıcan biber karpuz ektik. Hamileyken güzel ilgilendim ama genişten sonra yanlarına uğrayamadım
Bi baktım ürünler gelmeye başlamış bile foto atacağım 1 sny

Ben en fazla fasulye mercimek nohut filizlendirdim oğlumla. Sonrada eşimle beraber arka bahçeyi değerlendirdik domates patlıcan biber karpuz ektik. Hamileyken güzel ilgilendim ama genişten sonra yanlarına uğrayamadım
Bi baktım ürünler gelmeye başlamış bile foto atacağım 1 sny
Eki Görüntüle 2673401

Şunun güzelliğine bak ya
.
Büyüyüp karpuz olacak bu yaa 🌱💗💗

Bahçe işi emek işi..Başka hiçbirşeyle ilgilenmeye vakit bırakmıyor. Ama o kendi yetiştirdiklerinin toplaması,yemesi keyfide bambaşka bir mutluluk...

Maşallah sizinkilerde harika :nazar::nazar::nazar:Ellerinize sağlık..

Benim bahçemde burda

Tohumdan,çekirdekten meyve,sebze,çiçek yetiştirmek gibi önüne geçemediğim bir hevesim var.Yıllardır hep avokadoyu da yetiştirmek istemiştim hatta çok yıllar önce şu üç kenarına kürdan saplayıp uç kısmı suyun içinde bekletilen yöntemide denemiştim fakat başarılı olamamıştım.En son yediğim 6 adet avokadonun çekirdeğini atmadım ve güzelce yıkayıp su dolu bir kabın içinde cam önüne koydum.Bu kez gerçekten sadece denemek için çok ciddiye almadan yaptım.Hatta kabuğunun soyulması falan gerekir diyenlerde olmasına rağmen tamamiyle bir deneyeyim bakalım ne olacak diyerek yaptım.Yaklaşık 10 gün suda kaldılar çekirdekler.Arada suyu döküp temiz su doldurdum.10 gün kadar sonra dış yüzeyinde hafif çatlaklar oluşunca terasımdaki saksının içine gömdüm çekirdekleri.

Veeee yaklaşık 2 hafta sonra terastaki çiçekleri sularken birde ne göreyim benim çekirdek avokado filizlenmiş.Nasıl mutlu oldum anlatamam.6 çekirdekten 1 tanesi olmuştu.Hemen bundan sonraki aşamada nelerin yapılması gerektiğini araştırdım.Saksıda bırakıp yeterli büyüklüğe eriştiğinde bahçeme ekmeye karar verdim.Hergün gelip gidip seviyorum canım avokado fide mi.Bakalım başarılı olabilecekmiyiz meyve almada.Ama gerçi ürün vermesi 5-13 yılmış.Sabırla büyütüp bekleyeceğiz bakalım...

hep bunu merak ediyordummmmmmmmmmmmmmmm
çöp oldu canımmmm çekirdeklerrrrrrrrrrrrrrr
ama evde daha 3 avokado var.. mutlaka deneyecem.. eline sağlık abla

Avokadom maşallah büyümeye devam ediyor.:nazar:ilk ettiğimin boyu 60 cm kadar oldu.Bu kışı saksıda geçirdikten sonra baharda bahçeye taşımayı düşünüyorum :KK36:
20201112_103955.jpg

20201112_103940.jpg

Cokk güzell bunu denemem lazim..
Suda bekletildiğini bilmiyordum..
Ben Direk saksıya ektim ama bisi çıkmadı..

Cokk güzell bunu denemem lazim..
Suda bekletildiğini bilmiyordum..
Ben Direk saksıya ektim ama bisi çıkmadı..
Yaklaşık 2 hafta kadar suda bekletmek gerekiyor. Zaten suda iken çatlamaya ve o çatlaktan görünmeye başlıyor. Dikerken dikkat edin o filizlenen baş kısmı toprak altında kalmamalı

X