Çaresizlik

Boşansanız babanız evini size açar mı ona da iyi olur yemeğini temizliğini yapacak birileri olur yalnız yaşamaktan daha iyi
evden yine biraz iş yaparsanız bir de örgü örebiliyorsanız örgü kazaklar çantalar çok moda ya da örgü tokalar. Onlardan da yapıp pazarcılara falan sorabilirsiniz.
1-2 sene idare etseniz sonra çocukların hepsi okullu olur
Öncelikle teşekkür ediyorum...Baba evine bir kaç defa sığındım yine geri yollandım,eski kafalı bir insan.Ve istememesi de umrumda olmazdı şu durumda ama bir yeğenim var 12 yaşında (erkek) berbat ağızlı,küfürbaz bir çocuk,kızlarıma saçma sapan hareketler yaparken yakaladım.Haftanın 4 günü orada gece 1 2 kere kadar ve bayramda oradaydım 2 gün dayanabildim o çocuğa.Evet bazılarına tuhaf hatta bahane gibi gelebilir ama tam da sıkışmış durumdayım.İki kızım ilkokuldalar ,şuan okuldalar.Oğlum bir ilkokul çağına gelse her şey çok kolay güzel olacak.Elimden her iş geliyor.

Size dua edecegim aklima sadece Eskiden tanidigim 2 abla vardi bosanmistilar ikisininde kucuk kiz cocuklari vardi, el ele verip kucuk bir ev tutmustular namuslariyla calisip dönüşümlü olarak 2 gün biri 2 gün biri çalisiyordu cocujlara bakabilmek icin temizlik bulasik ne is olursa gidiyorlardi, . Dimdik durdular ayakta namuslariyla kazandilar cocuklarini kimseye rezil etmeden büyüttüler ve eriskin çaga gelince cocuklar ayni binadan 2 ayri ev kiraladilar birbirlerine bakalak olmak için. Birinin çocugu doktor birinin ki mühendis olmuştu Allahım bu hikayeden sizede nasip etsin. Bazilarimizin küçümsedigi hayatlar kimine bir nimet Allah kimseye utandirmasin. Cektiklerimizi biran önce dindirsin ve bir çağre nasip etsin

Size dua edecegim aklima sadece Eskiden tanidigim 2 abla vardi bosanmistilar ikisininde kucuk kiz cocuklari vardi, el ele verip kucuk bir ev tutmustular namuslariyla calisip dönüşümlü olarak 2 gün biri 2 gün biri çalisiyordu cocujlara bakabilmek icin temizlik bulasik ne is olursa gidiyorlardi, . Dimdik durdular ayakta namuslariyla kazandilar cocuklarini kimseye rezil etmeden büyüttüler ve eriskin çaga gelince cocuklar ayni binadan 2 ayri ev kiraladilar birbirlerine bakalak olmak için. Birinin çocugu doktor birinin ki mühendis olmuştu Allahım bu hikayeden sizede nasip etsin. Bazilarimizin küçümsedigi hayatlar kimine bir nimet Allah kimseye utandirmasin. Cektiklerimizi biran önce dindirsin ve bir çağre nasip etsin
Çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden🤲Çok yakın dostlarım var ama evliler çok şükür bir sorunları yok.Bir yol arkadaşım olsaydı asla sırtım yere gelmezdi,iş çok ama 3 küçük çocukla şaşırıp kaldım.Ama inanıyorum ben de birgün hayat bana da gülecek inşallah.Tekrar çok çok teşekkür ediyorum size...

Çok teşekkür ederim öncelikle.Evet elimden geleni yapıyorum.
Acaba çocuklarınız ile birlikte yaşlı bakımı gibi bir işe mi yerleşsiniz bazen tek başına yaşayan yaşlılar oluyor en azından ev kirası fatura mutfak vs masrafınız olmaz iyi de para biriktirip sonrasında kendi evinize çıkabilirsiniz

Merhaba ,aylar önce densiz kuzenim hesabıma girip üyelere hadsizlik edip ,benim yaşantımla da dalga geçmişti.Farkedip konu açıp özür dileme rağmen samimi görülmedi (senelerdir üyeyim ve kimseye bir saygısızlığım olmamıştır),her neyse canları sağ olsun ama yaşadığım duruma inanmayanlar olmuştu galiba.Çocuklarımın babası(maalesef) yine bana ve küçük kızıma şiddet uyguladı.İhanet,sahip çıkmama,eve bakmama,her şey vardı ve son olayda öğrendim ki şüphelendiğim kişiyle beraber tırnak protez merkezi açmışlar.Ben çocuklarımla aylarca ser sefil kirada sürünürken, bana şuana dek bir kuaför parası bile vermemişken.Yazacak çok şey var fakat işin özetine gelecek olursam çok çaresizim,her zaman ki gibi ailem arkamda değil(darp raporu,uzaklaştırma her şey mevcut şuan).Tek suçum anne olmak sanırım... Çocuklarım var diye (3 tane , büyük kızım 9 yaşına girmek üzere,diğer kızım 7 buçuk,oğlum da 2 yaşında( zorla beraberlikten)) her şeye yine boyun eğ deniliyor.Gururum,onurum yerler altına alınsın isteniyor tekrar tekrar..Baba yaşlı kirada tek yaşıyor emekli maaşı diğer fertler başka şehirlere dağılmış durumda.Bir kaç siteden kapıcılık işi buldum fakat yol arkadaşım yok cesaret edemiyorum,çiftliklerde iş buldum evli çift aranıyor.Tek hayalim çocuklarımla dimdik ayakta durabilmek.2 aydır tanıdıklarım vasıtasıyla geçinmeye çalışıyoruz.Kızımın sınıfından avukat bir veliyle konuştum ( kendisi 2 senedir Türkiye ye dönüş yapmış, Avusturya da yaşamış) ve bana bir kez daha acı gerçekleri tokat gibi suratıma çarptı.En çok da yetkili bir insanın böyle konuşması yıktı beni.Avantajımın Türkiye şartlarında sadece nafaka ve velayet olduğunu,tavsiyesinin susup çocuk büyüyene kadar ev arkadaşı modunda takılmak olduğunu söyledi.Lise çağımdan beri takip ettiğim,sözlerine çok itimat ettiğim üyeler var ve danışmak istedim sizlere.Vaktini ayırıp okuyanlara teşekkür ediyorum...
Şiddet varsa bitmiştir, boşan, çalış tek bak çocuklarına...

Şiddet varsa bitmiştir, boşan, çalış tek bak çocuklarına...
eminim kadın da bu kadarını biliyor da nasıl olacak diye soruyor

2 çocuğu ilkokulda, genel olarak ilkokullar 9-2 gibi filan oluyor
1 tanesi zaten daha 2 yaşında kreşe en iyi ihtimalle 1 senesi var, o da tam gün kreş en iyi ihtimalle 15 bin lira filan istiyor
bir ev tutup kirasını faturasını verse o da en kötü 15 bin lira tutcak

şimdiii
cumartesi pazarı olmayan, h.içi 9-2 çalıştıran ve en az 30 bin lira maaşı olan bu işi, bu kadın nereden bulacak??? şu anda bulsa küçük oğlana kim bakacak?

dediği gibi bir yol arkaşı bulsa, yani misal kendisi gibi eşinden ayrılmış çocuklu başka kadın olsa, temizliğe gider, bulaşık yıkar, apartmanlara merdiven siler- böyle işler inanılmaz derecede çok. biri evdeyken diğeri çalışır. ama tekken nasıl olacak?

1 tanesi zaten daha 2 yaşında kreşe en iyi ihtimalle 1 senesi var, o da tam gün kreş en iyi ihtimalle 15 bin lira filan istiyor

şimdiii
cumartesi pazarı olmayan, h.içi 9-2 çalıştıran ve en az 30 bin lira maaşı olan bu işi, bu kadın nereden bulacak??? şu anda bulsa küçük oğlana kim bakacak?

dediği gibi bir yol arkaşı bulsa, yani misal kendisi gibi eşinden ayrılmış çocuklu başka kadın olsa, temizliğe gider, bulaşık yıkar, apartmanlara merdiven siler- böyle işler inanılmaz derecede çok. biri evdeyken diğeri çalışır. ama tekken nasıl olacak?
Ya valla biz aynen bu durumu yaşadık , babam psikopattan halliceydi, annemi evi ve bizi yakmakla tehtit edermiş sürekli her türlü şiddet vardı yani , en son annem bu adamı def etti ve biz 3 kardeşe tek başına baktı, devlet yardımları ve terzicilik yaparak bizi okuttu hepimiz meslek sahibi olduk , bence bir kadın isterse herseyi yapabilir yeter ki istesin, yeter ki Konfor alanından feragat edebilsin ...

Haklısınız tabii ki.Ben de akıllı, tecrübeli hanımlardan fikir istedim zaten.Bahane arkasına sığınmış olsaydım anında darp raporu alıp,şikayetçi olmazdım 2 ay oldu eve giremiyor,.Bu süreçte çalmadığım kapı kalmadı herkes,her şey kapı duvar.Doğum yaptığımdan beri günlüğu 50 tl ye etiket işi yapıyorum 3 saat uyuyorum.Neyse bu detaylara gerek de yok sanırım.Kısacası ne yapabilirim onun derdindeyim.
Allah yardimcin olsun insanin cocugu olunca herşeye katlaniyor bi şekilde benim eşimde gecen sinirlendi kalkti bikac tane vurdu arkamda aile yok bişey yapamadim yapcak bişey yok dedim cok zor bi durum yaşamayan anlamaz kızım 7 aylik el kadar

Ya valla biz aynen bu durumu yaşadık , babam psikopattan halliceydi, annemi evi ve bizi yakmakla tehtit edermiş sürekli her türlü şiddet vardı yani , en son annem bu adamı def etti ve biz 3 kardeşe tek başına baktı, devlet yardımları ve terzicilik yaparak bizi okuttu hepimiz meslek sahibi olduk , bence bir kadın isterse herseyi yapabilir yeter ki istesin, yeter ki Konfor alanından feragat edebilsin ...
benim büyüdüğüm mahallede de aldığı maaş içkisine yetmeyen çok adam vardı, eşleri dikiş dikerdi, dantel ören çoktu (şu anda mesela hiç yok benim etrafımda datel ören, benim bile örmüşlüğüm var düşünün buna rağmen kalmadı, kısa bir zamanda toplum ne kadar değişti.) mesela evinde örgü makinesi olan teyzeler vardı...o mikneleri bugün gibi hatırlıyorum.

annenizin de terziliği varmış, evde dikmiştir muhtemelen

bu kadın da evden iş yaparak geçinebilse şahane tabii ama benim bildiğim kadarıyle eve iş veren yerler geçinecek para vermiyorlar bu devirde. eskiden oluyordu, evet.

yine biz çocukken -belki lojman olmasının da etkisi vardır- sokağa çıkıp oynuyorduk okuldan gelince, sokağımız trafiğe kapalıydı tamamen lojmandı herkes birbirini bilirdi, lojmanda olmadığımız zaman da köydeydik zaten. yani benim annem çalışmazdı hep evdeydi o ayrı ama annem çalışıyor olsaydı bi komşu teyzeye anahtar bırakırdı misal -düşünüyorum da şimdi- biz üstümüzü değiştirip sokağa çıkardık en kötü. ya da annem gelene kadar otururduk kış günüyse o komşuda. ki ben 8-9 yaşından itibaren kardeşlerime yemeğiyle vs ile bakmış bir insanım. ama şimdi maalesef çocuklar öyle yetişmiyor. 9 yaşındaki kızının kardeşlerine bakma ve evde tek kalma ihtimali epey bir düşük...burdaki hanımlara sorsan 14-15 yaşına kadar evde tek çocuk bırakmıyorlar....

eskiden olabiliyordu ama şimdi zor kısacası.

ben de eskiye göre düşünüyorum bazen çoğu şeyi ama şimdi bakıyorum, çocuklar ödevlerini bile yapmıyor annesiz. ödevini dersini hep anne takip ediyor... bana kalırsa saçmalığın dik alası ama öğretmenler geliyor burada da "ya ne olacaktı tabii öyle olacak" diyor, herşey çok değişti.

Acaba çocuklarınız ile birlikte yaşlı bakımı gibi bir işe mi yerleşsiniz bazen tek başına yaşayan yaşlılar oluyor en azından ev kirası fatura mutfak vs masrafınız olmaz iyi de para biriktirip sonrasında kendi evinize çıkabilirsiniz
Öyle bir iş bulsam mükemmel olacak.çok çok iyi olurdu.

Allah yardimcin olsun insanin cocugu olunca herşeye katlaniyor bi şekilde benim eşimde gecen sinirlendi kalkti bikac tane vurdu arkamda aile yok bişey yapamadim yapcak bişey yok dedim cok zor bi durum yaşamayan anlamaz kızım 7 aylik el kadar
Allah sizin de yardımcınız olsun inşallah.Evet gerçekten yaşamayan bilemiyor o çaresizliği.

şimdiii

Allah siz den razı olsun.Tam da anlatmak istediğimi anlatmışsınız.sabah 2 bina sildim küçük çocukla,kızlarımı 2 40 da aldım 2 bina daha sildim şimdi girdim içeriye.Çok kapıcı işleri buldum,en azından kira derdim olmayacaktı bir komşumuz eşya yardımında da bulunacaktı ama tek başıma cesaret edemiyorum İstanbul gibi bir yerde.

Ben konuyu okurken inanılmaz üzüldüm ya, o çaresizlik içime işledi.
3 çocuk, en küçüğü 2 yaşında, kabul etmeyen bir aile, meslek yok çok zor çok.
Hani 1 çocuk olsa yine yatılı hasta bakımı işleri falan belki daha kolay olurdu.
Devletin imkanlarına tam olarak hakim olmadığım için soruyorum, sığınma evlerine çocuklarla beraber gidemiyor musunuz? Prosedür nasıl işliyor?

Ben de def ettim zaten,anında polis çağırıp hastaneye gittik sonra da şikayetçi oldum uzaklaştırma verdiler,2 aydır tek başıma mücadele ediyorum.Bizim jenerasyon şanslıydı,sokakta komşu evinde büyüdük,mülteci belası yoktu,güven vardı.Sabah komşu "bana bırak git öyle merdivenini sil " dedi.Yine de güvenemedim yanımda götürdüm.

Ben konuyu okurken inanılmaz üzüldüm ya, o çaresizlik içime işledi.
3 çocuk, en küçüğü 2 yaşında, kabul etmeyen bir aile, meslek yok çok zor çok.
Hani 1 çocuk olsa yine yatılı hasta bakımı işleri falan belki daha kolay olurdu.
Devletin imkanlarına tam olarak hakim olmadığım için soruyorum, sığınma evlerine çocuklarla beraber gidemiyor musunuz? Prosedür nasıl işliyor?
Çok teşekkür ediyorum öncelikle iyi niyetiniz için.Gittim daha önce 2 kızımla,6 ay sonra "bizden bu kadar"diyorlar haklı olarak.Ben 80 gün kalmıştım 2 kadınla aynı odada,baba evine döndüm 6 gün sonra ablamla babam yolladılar eve.

Çok teşekkür ediyorum öncelikle iyi niyetiniz için.Gittim daha önce 2 kızımla,6 ay sonra "bizden bu kadar"diyorlar haklı olarak.Ben 80 gün kalmıştım 2 kadınla aynı odada,baba evine döndüm 6 gün sonra ablamla babam yolladılar eve.
Peki bu 6 ay içinde imkanlara sahip oluyor musunuz? Yani çocuklar için orada bakan birileri var mı? Hani o 6 ay içinde bir iş bulup düzen kurmaya çalışmanız daha kolay olur.
Allah yardımcınız olsun, o kadar üzüldüm ki. Keşke hiçbir kadın bunları yaşamak zorunda kalmasa

Peki bu 6 ay içinde imkanlara sahip oluyor musunuz? Yani çocuklar için orada bakan birileri var mı? Hani o 6 ay içinde bir iş bulup düzen kurmaya çalışmanız daha kolay olur.
Allah yardımcınız olsun, o kadar üzüldüm ki. Keşke hiçbir kadın bunları yaşamak zorunda kalmasa
Allah razı olsun,çok teşekkür ederim... Çocuğunu okula yolluyorlar,çok az bir meblağ harçlık veriliyor, çocuklarım o zaman yeni yeni anaokul çağındaydılar gitmediler,iş de buluyorlar,talep ettiğin takdirde başka şehire naklediyorlar ama sadece bu kadar.Süre dolunca maalesef ayrılmak zorunda kalıyorsun.Tabii ellerinden geleni yapıyorlar ama o bölgede binlerce kız,kadın, çocuk.Hangi birine yetişecek ki imkanlar.Ve her çesit insan var ,şanslıysan ruh sağlığı düzgün biri ya da birileriyle aynı odayı paylaşıyorsun.

Allah razı olsun,çok teşekkür ederim... Çocuğunu okula yolluyorlar,çok az bir meblağ harçlık veriliyor, çocuklarım o zaman yeni yeni anaokul çağındaydılar gitmediler,iş de buluyorlar,talep ettiğin takdirde başka şehire naklediyorlar ama sadece bu kadar.Süre dolunca maalesef ayrılmak zorunda kalıyorsun.Tabii ellerinden geleni yapıyorlar ama o bölgede binlerce kız,kadın, çocuk.Hangi birine yetişecek ki imkanlar.Ve her çesit insan var ,şanslıysan ruh sağlığı düzgün biri ya da birileriyle aynı odayı paylaşıyorsun.
Buradan akıl vermek kolay biliyorum ama size buldukları işten kazandığınız parayla ne yapılabilir onlara bakmak gerekiyor asıl, mesela kızımın gittiği kreşte yemek yapan abla kocasından boşanmış kendi küçük kızıyla kreşe geliyor.
Etrafa bakıp belki böyle bir şey araştırabilirsiniz. En azından kızlarınız okuldayken küçük gözünüzün önünde olur. Gidebileceğiniz bir akrabanız var mı?

Eşiniz size defalarca şiddet uygulamış ve bu da yetmezmiş gibi tecavüz etmiş. Avukat arkadaşınızın tavsiye ettiği gibi “ev arkadaşı olarak” yaşamak ne derece uygulanabilir bilemedim. Bir sonraki zorunlu beraberlikten tekrar çocuk doğmayacağı ne malum değil mi?

Durumunuz zor geçmiş olsun. 3 çocukla tek başına geçim imkansıza yakın açık konuşalım. Keşke hiç çocuk olmadan o kapıdan çıkıp gitseydiniz ama işte keşkeler fayda etmiyor…

X