Çalışan kadınlar pratik yemek tarifleri/ pratik öneriler

womaninlove

Çok aşık bir kadın ❤️
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2021
281
470
Mesela en pratik tarifleriniz neler? Ya da pratik önerileriniz var mı?
Ben yayla miks salatalara bayıldım tam öğle yemeği için harika. Bir de önceden haşlanmış nohut vs doğranmış soğan gibi şeyler çok iyi oluyor.
Full time çalışmaya basladım bu sebeple bir denge kurmaya calısıyorum🥰

Yeşillikleri yıkayıp kurulayıp tupperların içinde muhafaza etmek salata yaparken çok pratik oluyor. (Yıka kurut derken insan salata yapmaktan kaçıyor 😀)
Buzluğa kek,kurabiye,börek, sarma koymak.
Köfte (hem kızartmalık hem de çorba-yemeklik için minik toplar)
Tavuk haşlayıp didikleyip buzluğa koymak. (Hem çorba içine atmak için hem de tavuklu pilav yapmak için aşırı kolaylık oluyor.)
Fasülye,nohut haşlamak. Hem yemek hem salata için çok güzel.
Ben yemek yaptım diyelim. Mesela fasülye yemeği daha fokur fokur kaynarken hemen bi kavanoza koyup hemen ters kapatıyorum. Oluyor bana konserve. Hemen çıkar aç ısıt ye mis gibi. Çorbalar da çok güzel oluyor bu şekilde.

Yeşillikleri yıkayıp kurulayıp tupperların içinde muhafaza etmek salata yaparken çok pratik oluyor. (Yıka kurut derken insan salata yapmaktan kaçıyor 😀)
Buzluğa kek,kurabiye,börek, sarma koymak.
Köfte (hem kızartmalık hem de çorba-yemeklik için minik toplar)
Tavuk haşlayıp didikleyip buzluğa koymak. (Hem çorba içine atmak için hem de tavuklu pilav yapmak için aşırı kolaylık oluyor.)
Fasülye,nohut haşlamak. Hem yemek hem salata için çok güzel.
Ben yemek yaptım diyelim. Mesela fasülye yemeği daha fokur fokur kaynarken hemen bi kavanoza koyup hemen ters kapatıyorum. Oluyor bana konserve. Hemen çıkar aç ısıt ye mis gibi. Çorbalar da çok güzel oluyor bu şekilde.
Salata ne kadar süre gidiyor yağ sos olmadan?
Beni de salata yapmak çok yıpratıyor jsjskdmödö sürekli aynı döngü. Mutfağı eşime paslıyorum artık. Pek sevmem yemek yapmayı zaten jdkc

Salata ne kadar süre gidiyor yağ sos olmadan?
Beni de salata yapmak çok yıpratıyor jsjskdmödö sürekli aynı döngü. Mutfağı eşime paslıyorum artık. Pek sevmem yemek yapmayı zaten jdkc

Kıvırcık,marul, maydonoz-roka çok iyi kurutuyorum. Helalinden 1 haftası var. 😀 Sonra zaten yeşillikler bitiyor varamadık 10 güne. 😀

Ben de yeşillikleri yıkayıp kurutup saklama kaplarına koymaya yeni başladım. 25 gün falan dayandı maydanoz normalde 3 güne sararır. Hem de çat çat al doğra falan çok kolay oldu.

Ben konserve ürün çok kullanıyorum, ocağımda uzun süreli kaynatmalar yapamıyorum yoksa buzluğa da atardım, sizde sorun yoksa nohuttu bezelyeydi atın haşlayıp. İki soğan salça kavurup üstüne sıcak su ve nohut atınca mis gibi öğün oluyor yoğurtla.

Bir de kinoa haşlayıp koydum saklama kabına. Salatayı tek başına da severim ama doyurucu olması için kolaylık oldu bana.

Onun dışında çorbalar da oldukça zamandan kazandırıyor.

Çoğu yazılmış, ben de yeşillikleri çok iyi yıkayıp salata kurutucuda kurutup saklama kaplarında dolaba koyuyorum. Altına ve üstüne havlu kağıt koyup düzenli aralıklarla kağıtları değiştiriyorum. 1 ay gidiyor bana sararmadan bozulmadan. (Nane biraz çabuk bozuluyor bende sadece, ama o da 1 2 hafta dayanıyor.) Bakliyatları haşlayıp porsiyonluk olarak dondurucuya kaldırmayı herkes söylemiş, ben de yapıyorum. Nohutlu tavuklu pilav çok rahat yapılabilir bu şekilde ehehe.

Tavuğu haşlayıp dolaba da atanlar var ama ben tavuk için pek cesaret edemiyorum ona açıkçası. Et haşlayıp koyduğum oldu ama. Suyunu da buz küplerine koyup dondurucuya kaldırdım, çorbalara pilavlara kullanıyorum.

Boş bir gününüzde 1 kg yufka alıp börek sarıp buzluğa atabilirsiniz, o da keza çok pratik oluyor. Köfte yapıp koyabilirsiniz. Kasap köfte de koyuyorum, minik misket köfte de hepsi işime yarıyor. Mantı koyabilirsiniz, benim buzluğumda her daim bulunur kurtarıcıdır.

Ayaş domatesi gibi güzel domates bulduğumda rendeleyip bardaklara doldurup buzluğa kaldırıyorum. Tıpkı et suyu gibi yemeklere buzlu buzlu atıyorum çok güzel oluyor, lezzetinden de bir şey kaybetmiyor.

Herkesin yazdığı gibi en kurtarıcı bakliyat haşlayıp koymak.Yeşil mercimek,kuru börülce falan da haşlarım ben . Salatası çok sevilir bizde.Mevsiminde patlıcan közleme yapıp koyarım salata ya da beğendi yaparız.Taze fasulye de aynı şekilde neredeyse pişmiş olarak koyarım soğan kavurup eklerim fasulyeyi

X