El Sanatları Buda benim folyo ile süslediğim vazo

sxuxnger53

lokum suratlı kızım
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2007
1.277
6
söz günü bana gelen çiçekler artık beğenmiyodum vazosunu degerlendirmek istedim ve bence çok hoş bir aksesuar oldu umöarım behenirsiniz
s5001809tp7.jpg

ilk defa resim ekliyorum umarım becerebilmişimndir sırnaşık şey

yorumlardan dolayı herkese teşekkür ederim bunlarda başka yaptıgım işler
buna gaziantep aynası diyolar arkasına ayna taktırıp duvara asıyolarmış ama ben sandıga yapıştırcam sırnaşık şey
25ay5.jpg

buda eşime yaptıgım osmanlı arması daha etrafından oyularak çıkartılıp çerçevelenecek o zamnada resmini koyarım
100hu5.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
begenmenize sevindim folyoyu cetvelle düzeltiyosun sonra istediğin modelin fotokopisini folyonun üstüne koyup üzerinden kalemle geçiyosun kopyasını çıkarır gibi sonra 2b resim kalemiyle arkadan kabartıyosun aslında böyle anlattmakla pek anlaşılmaz yapılışını görmen lazım

ellerıne emegıne saglık sabır işi bırazcık fazla kabarsın derken patlama rıskı cogalıyor sonrasında yenı baştan başlamak gerekıyor yanı bır daha yapılan hatadan donulmuyor sana kolay gelsın :)

bu folyo bizim mutfakta kullandığımız folyomu yoksa daha kalınları oluyo onlardanmı yapılıyo ayrıca emeğinize sağlık gerçekten öok güzel olmuş

modelin fotokopisinin üstünden geçerken fotokobi yırtılmazmı ben kesin yapmak istiyorum lütfen daha ayrıntılı anlatırmısın bana

bu folyo bizim mutfakta kullandığımız folyomu yoksa daha kalınları oluyo onlardanmı yapılıyo ayrıca emeğinize sağlık gerçekten öok güzel olmuş

arkadaşımın sorusuna katılıyorum mutfakta kullandğımız folyo bu ? lise yıllarında benzer bi çalışmayı bakırla yapmıştım bu folyo hakkında da bilgi verirsen sevinriz

cok super olmuslar emegınıze ve elınıze saglık.yapımını ve folyonun hangı folyo oldugunu anlatırsanız cok sevınırım

konu sahibi yoksa yapan arkadaşlar anlatabilir dimi:KK34:

söz günü bana gelen çiçekler artık beğenmiyodum vazosunu degerlendirmek istedim ve bence çok hoş bir aksesuar oldu umöarım behenirsiniz
s5001809tp7.jpg

ilk defa resim ekliyorum umarım becerebilmişimndir sırnaşık şey

yorumlardan dolayı herkese teşekkür ederim bunlarda başka yaptıgım işler
buna gaziantep aynası diyolar arkasına ayna taktırıp duvara asıyolarmış ama ben sandıga yapıştırcam sırnaşık şey
25ay5.jpg

buda eşime yaptıgım osmanlı arması daha etrafından oyularak çıkartılıp çerçevelenecek o zamnada resmini koyarım
100hu5.jpg

Eline sağlık çok şık olmuş.

Hanımlar ben yardımcı olayım sizlere. Bu işleme aleminyum rölyef denir.İnternetten bakarsanız detaylı bilgi bulabilirsiniz ama yinede kısaca ben bilgilendireyim.Bu folyo mutfakta kullkandığımız folyo değil. Kırtasiyelerde satılır genelde gümüşü ve bakır rengi var.2_3 liralık birşey Yapılışına gelince

desen folyoya çizlir arkasından desen işlenmeye başlanır bazı yerlere yazmayan tükenmezle tıktık vurularak bazı yerler çizilerek bazı yerlerde kabartılır.Kabartma daktilo silgisi veya tükenmez kalemin arkasıyla ilk önce ön taraftan sonra arka taraftan bastırmadan dairesel hareketlerle yavaş yavaş yapılır.

İşlem bitince ön yüzünden tüm şeklin üzerinden tekrar gidilir. Arka taraftan mum alçı slikon evde hangisini bulabilirsek kabarık yerler doldururlup kurutulur.Folyoyo nereye yapıştırmak istersek yapıştırıp eskitme yaparız.Benim en sevdiğim bölüm bu.Rapido mürekkebi yada ayakkabı boyasından çok az sürüp tüm çizgilere penye bir bezle yada pamukla ovmak.aralarına falan girecek şekilde bastırmadan yapın bunuda.Evinizde atmaya kıyamadığınız kırık porselen tabaklar kavonozlar bardaklar sandıklar duvar saatleri peçetelik fiiskos makyaj kutuları aklınıza ne gelirse yapabilirsiniz.Hem kolay hemde çok zevkli.Ben en son eski duvar saatimle bir tepsiyi folyoladım.maalesef resmini koyma şansım yok şimdilik.Resmen bir sanat eseri oldu evimde

Hanımlar anlayamadığınız bir yer olursa sorun anlatmaya çalışayım çooookkk kolay bir işlem hadi kolay gelsiin.

Son düzenleme:
arkadan vuracak isek folyoyu koyduğumuz zeminin ya yumuşak olması lazım yada kalıbın içi
birde aklıma takılan çiziliyor sonrasında işte farklı ürünler ile kabartılıyor
bazı yerler daha fazla bazı yerler daha az yada dalgalı v.s. olması lazım o zaman
buda iyi bir el hassasiyeti ister yada
rölyefini yapacağımız şeyin önce alçı kalıbını mı almak lazım
sonrasında alçı kalıba folyoyu koyup desenleri çıkarmak

Ben maddeler halinde yazayım daha kolay anlarsınız

1- önce desen beğenin deseni folyonun üzerine bantlayın kaymaması için
2-Yazmayan tükenmez kalemle desenin üzerinden giderek folyoyo çizimi yapın
3- Bunu masanın üzerinde yapın ama masanız zarar görmemsi için altına karton mukavva veya gazete koyabilirsiniz
4-Şekilde görüldüğü gibi tercih sizin istediğiniz şekilde folyoyu işlemeye başlayın.(NOT Buraya kadar sert zemin olması gerekir.
5-Kabartma işlemi yaparken altına havlu yada mutfak bezi koyun.
6-Daktilo silgisi yada düzgün bir tükenmez kalem arkasıyla yavaş yavaş dairesel hareketlerle kabartmalar yapın
7-folyoda hiç boşluk kalmayacak heryerini şekillendirin zevkinize göre
8-en son desenlerin ön yüzünden tekrar kalemle gidinki şekiller daha net çıksın ortaya
9-sadece kabarık yerlerin içi doldurullacak ben mumu yakıp oyuklara tersinden akıtıyorumki bu kabarık yerler içine çökmesin.Slikon
yada alçı hatta 1 kaşık unla az bi su hamur yapıp onunla bile doldurabilirsiniz.
10-folyoyu nerede kullanmak istiyorsak uhuyla yapıştırın.
11-Ayakkabı boyası veya rapido mürekkebinden 1 damla damlatıp tüm deseni penye bir bezle yada pamukla bastırmadan ovun.

Anlatınca karmaşık gibi geliyor ama yapmaya başlayınca zaten olay kendiliğinden çözülüyor.Sonuçta bunu ilköğretimlerde minicik çocuklara yaptırıyorlar. Ama bunu sanata dönüştürmek sizin elinizde.Takıldığınız yer olursa tekrar sorun Kolay gelsin:)

Ben aşama aşama fotoğraflarını koyacagım ama foruma fotograf koyamıyorum neden acaba??

Son düzenleme:
direk yükleme yapamıyorsan
resim yükleme sitelerinden birine yükle oradan link at
teşekkürler

X