Bu zamanda para ile ne yapılır?

cunkuneden

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2021
1.269
1.917
Herkese merhaba arkadaşlar. Dert mi bilmiyorum da benim çok anladığım bir konu olmadığından sizden de fikir almak istedim.
ülke ekonomisinin son hali, maaş zamları falan derken kendimce bir gelir gider dengesi oluşturdum. Bana da harcaması daha mantıklı ve cazip gibi geliyor ama bekar biri olarak birikim şansım da varken yaomak da istiyorum (evim ve arabam var, ev kredim uzun süreli olsa da sarsmıyor artık beni. 36 yaşında, öğretmenim).
bireysel emeklilik, altın be döviz alımı (her ikisi de pahalı şu an), hisse senedi (hiç de anlamam riskli buluyorum)… derken arkadaşlarımın da konuyla ilgili çok fikirleri yok (zaten evli çocuklu olanların harcamaları yoğun olunca).
Siz ne dersiniz bu zamanda para nasıl biriktirilir? Şimdiden fikir verenlere teşekkürler..

Herkese merhaba arkadaşlar. Dert mi bilmiyorum da benim çok anladığım bir konu olmadığından sizden de fikir almak istedim.
ülke ekonomisinin son hali, maaş zamları falan derken kendimce bir gelir gider dengesi oluşturdum. Bana da harcaması daha mantıklı ve cazip gibi geliyor ama bekar biri olarak birikim şansım da varken yaomak da istiyorum (evim ve arabam var, ev kredim uzun süreli olsa da sarsmıyor artık beni. 36 yaşında, öğretmenim).
bireysel emeklilik, altın be döviz alımı (her ikisi de pahalı şu an), hisse senedi (hiç de anlamam riskli buluyorum)… derken arkadaşlarımın da konuyla ilgili çok fikirleri yok (zaten evli çocuklu olanların harcamaları yoğun olunca).
Siz ne dersiniz bu zamanda para nasıl biriktirilir? Şimdiden fikir verenlere teşekkürler..
Sanırım bekarsınız ve bundan mutlu musunuz ?

Gezin.
Ülkede göz değmemiş dünya harikaları var, ülkemizden başlayın..
Sonra yurtdışı, her tatil fırsatında 3-4 gün bile olsa farklı ülkeler görün, farklı toplumlar nasıl yaşıyor deneyimleyin. İnsana dünya görüşü kazandırıyor gezmek, vizyon ve bakış açısı genişletiyor...

bireysel emekliliğiniz yoksa en az 1 tane yapın bence. Onun dışında yatırım araçlarını çeşitlendirmekte fayda var. Borsadan korkmayın. Almak istediğiniz kağıtları bir süre izleyebilirsiniz. yatırım şirketlerin al tavsiyelerini takip edebilirsiniz.

Cocuk yapmayı düşünüyor musunuz? Buna göre cevabım değişir çünkü.
Elalemin çocuğuna bırakmak için mal mülk edinip yatırım yapmayı doğru bulmuyorum.
Yer içer gezerim dünyayı dolaşırım ama borca harca girmem
Bilmiyorum açıkçası… yani emin değilim diyim. Artık evlenebilir miyim (kendi kapasitem açısından) o da şüpheli. Terapi alıyorum bir senedir de, gelirimin ciddi kısmını da o kapsıyor söylemeyi unutmuşum. İyileşince nasip…

Bilmiyorum açıkçası… yani emin değilim diyim. Artık evlenebilir miyim (kendi kapasitem açısından) o da şüpheli. Terapi alıyorum bir senedir de, gelirimin ciddi kısmını da o kapsıyor söylemeyi unutmuşum. İyileşince nasip…
Terapi kendinize en iyi yatırımdır 🥰 👍🏻
Eviniz arabanız varmış borca girmeyi çok düşünmeyin derim yine de..
Kendinizi mutlu edecek şeyler yapın
Ben olsam bazı ufak tefek estetiklerimi yaptırır akabinde ülke ülke gezerdim 😅😅🥰
Bu süreçte karşınıza hayatınızın askı çıkabilir belki de ❤️

Terapi kendinize en iyi yatırımdır 🥰 👍🏻
Eviniz arabanız varmış borca girmeyi çok düşünmeyin derim yine de..
Kendinizi mutlu edecek şeyler yapın
Ben olsam bazı ufak tefek estetiklerimi yaptırır akabinde ülke ülke gezerdim 😅😅🥰
Bu süreçte karşınıza hayatınızın askı çıkabilir belki de ❤️
Terapi ye daha erken başlasaydım keşke diyorum. Çok teşekkürler, onlar da aklımda, küçük bir bes yatırımı dışımda hamle yapmamak en iyisi olqcak sanırım 🙃🙏🏻

Gezin.
Sonra yurtdışı, her tatil fırsatında 3-4 gün bile olsa farklı ülkeler görün, farklı toplumlar nasıl yaşıyor deneyimleyin. İnsana dünya görüşü kazandırıyor gezmek, vizyon ve bakış açısı genişletiyor...
Çok teşekkürler fikirler için. benim bir diğer sorunum da parayı yönetememek sanırım. Evet çok gezenti değildim hiç, değişmeye de çalışıyorum ancak arkadaşım misal hadi diyince bakıyorum param yok 🙄🙃önceliğime alacağım bunu da terapiden sonraya ancak 🙏🏻

Gezin.
11 yıl evli kaldım. Eski eşim çok çalışan ama hiç gezmeyen tatil yapmayan bi insandı. Yani bu yaşıma kadar doğru düzgün bi yer görmedim. Bu yıl arkadaşım ile tura katıldık ve gerçekten gezmek dünyanın en güzel şeyi. Ben şahsen artık öyle yapmayı düşünüyorum. Benim evim yok ama arabam var. Birikimle ev alma şansım yok şu devirde. Yaşta 30u geçti. Şimdi gezdim gezdim. Yaşlanınca mı gezcem. Çocuklarıma da bırakacağım bi arabam var. Benim ailem o kadar da bırakmadı bana. Eğitimleri içinde herşeyin en iyisini yapıyoruz. Birazda kendileri kazansınlar.

sanırım son zamanların en ciddi sorunu bu,altın düşermi,borsa çok dengesiz,araba fiyatları ne olur derken herkes şaşırmış durumda,faiz para değerini bile korumuyor,geriye birtek ev alma fikri kalıyor şöyleki ev alıp kiraya verilir,onun kirası ile yeni bir ev için eğer kredi verecek bir banka kaldıysa kredi çekilir,en azından ev fiyatları düşse bile şuanda kira fiyatları yüksek olduğu için aldığınız diğer ev zararınızı engeller.

evim ve arabam var,
bekarsın ve mesleğin var. hisse işlerine girme bilmiyorsan yada sıkıntı yaratmayacak bir meblayla al seni zorlamasın(yada geleneksel yol altın al). Aslında ev ve araban varmış bekarlığın tadını çıkartıp gez dolaş ya. tr turu yap yurt dışına git. ne güzel engelleyen yok ekonomik olarak zorda değilsin.

Ben önce ihtiyaçları karşılıyorum,sonra gezmeye yatırıyorum parayı. Kalanı da biriktirmeye. Ama önceliğim para biriktirmek değil kendime yatırım yapmak. Ne kadar gezersem o kadar mutlu oluyorum çünkü. Size de tavsiyem gezin tozun,yiyin için. Bir daha gelmeyeceğiz bu dünyaya.

finansal okuryazar olmamiz gerekiyor bence hepimizin .ben yatirimlarimi sepet yapiyorum .borsayla ilgileniyorum ama onunla ugrasamam derseniz fonlara bakabilirsiniz . her ay atiyorum 2 bini 4 e 5 e bolerek bolca yatirim cesidiniz olur .
Yurt disi gezilerim icin ufak ufak euro aliyorum tatil planlarinizda elinizin altina gelir .
bolca gezin pilatese gidin genclik asilari ,bakimlar kendinize yatirim yapin oh misss

X