Bu ekonomide ev alabilmek?

Tam olarak aynı sorun var bende de. Paramın yettiği taşınmazı alayım diyorum ama istediğim taşınmazla aradaki makas hep artacak. Altın artınca ama ev fiyatları daha da artmaz mı? Altın daha mı karlı olacakmış?
Aynen canım yılbasından 1 gün öncesi elimizdeki nakiti altına çevırdık.kuyumcu 2 katı olacak demiş altın için.her yerde öyle duydum.sözde faizleri düşüreceklermiş oranını ama o zaman da ev fiyatları tırmanıyo gecen senelerde de böyle olmuştu .çıkmazdayız😒

Siz baya yolun basindasiniz 500 bin inşallah biriktirerek olusmamistir kisa bir surede miras fln gelmistir asiir değer kaybı olur bari borçlanmaya korkmayın
Nasıl anlamadım.işte 500 bini kenarda TL yerine altın olarak tutmayı düşünüyoruz sene sonu 2 katı olur diye düşünüyoruz.altın hep çıkışta

Altin elimizdeki paranın değerli maden karşılığıdır ne kazandırır ne kaybettirir tüm dünyada geçerlidir yoksa kağıt para aslında baskı neye göre değerli olur kimse düşünmuyor
Bizim gibi enflasyon ile mücadele eden ülkelerde para değeri koruma aracıdır
Ama borsada ticarete ortak olmuş olursun hele ki bebek hisse denk gelir kumbara mantığı ile ilerlerken biraz kar şirket değeri bilgin olursa sırtın asla yere gelmez
Gidişte 3 seneyi değerlemis şirketlere tepeden girersen olmaz tabiki bir laf var kalkan uçağa binilmez diye, onun gibi
Borsa risklı geliyor çok.Hiç düşünmedik bilemiyorum..

Kesinlikle katılıyorum. Altın yatırım değil. Yani bundan kazanç sağlamanın garantisi yok. Ama değerini koruması için de uzun vadede beklemek gerekiyor. Mesela ben zararına satmamak için çok bekledim, elim sıkıştı ihtiyacım oldu. Satsaydım büyük zarara girecektim. Param olsa yatırımı taşınmazlarda kullanırım ama onlar da ev fiyatlarına yaklaşmış. Borsaya cesaret edemiyorum.
Evet bizde uzun vadede bekleyecegımız için altını tercih ettık zaten.

Nasıl anlamadım.işte 500 bini kenarda TL yerine altın olarak tutmayı düşünüyoruz sene sonu 2 katı olur diye düşünüyoruz.altın hep çıkışta

Yani kısım kısım mi biriktirdiniz x miktar y yılda mı birikti toplu mu elinize geçti
Altin ne kazandırır ne kaybettirir bizim için düşüş beklemek polyana olur fakat bu ülkede gramın 2200 tl olması ne demek kimse hayal edemez çok iyi düşünün araştırın
2016dan pandemiye 4 kat arttı pandemiden bu yana 2 kat geldi ortalama yazdım sonuçları düşünün o yılları dusunun

Baktım araştırdım zamanında. Ama risksiz diyemeyiz. En tecrübeli borsacılar bile kaybetmeden kar olmaz diyorlar. Bu da beni korkutuyor. Şu sıralar tekrar düşünmeye başladım. Bakarım konuya teşekkürler 👍🏻
Ben size birkaç örnek vereyim o şekilde araştırın.
Ereğli, isdemir, aksa, tupras, Ford,toaso, ,doas gibi hisseler. Tuncay tursucunun videolarını izleyebilirsiniz

Biz de ev almaya çalışıyoruz 3 büyük şehirden bir tanesinden. Ama ev fiyatları anlamsız şekild e sürekli yükseliyor. Resmen ev sahipleri o yükseltmiş benim neyim eksik diye birbirlerinden göre göre yükseltiyorlar. Almak istediğim semtteki evleri 1 yıldır sarı siteden takipteyim. Hep aynı evler fiyat yükseltilerek olana giriyor. Bu durum çok canımı sıkmaya başladı. Bizimde yaklaşık 600 bin kadar birikmisimiz var. Ama fiyatlar 2 milyondan başlıyor. Çok moralim bozuluyor .

Yani kısım kısım mi biriktirdiniz x miktar y yılda mı birikti toplu mu elinize geçti
Altin ne kazandırır ne kaybettirir bizim için düşüş beklemek polyana olur fakat bu ülkede gramın 2200 tl olması ne demek kimse hayal edemez çok iyi düşünün araştırın
2016dan pandemiye 4 kat arttı pandemiden bu yana 2 kat geldi ortalama yazdım sonuçları düşünün o yılları dusunun
Hayır canım biz sinpaş'a girmiştik kura da biz çıktık 8 ayda çıktık o şekilde 500 bin liramız oldu tabii bu paranın haricinde kenarda birikmişimiz de var ayriyeten

X