Bu ekonomide ev alabilmek?

pembe dusler

Guru
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2010
1.039
359
Merhaba..bu devirde hala ev alabilen var mı.bankalar kredi vermıyormuş 300 bine kadar verebiliyormuş.çünkü bankalarda para yokmuş böyle bi kural getırılmiş.ıyıde bu parayla nasul alınır.adam akıllı evler olmuş 3 milyon ve üstü .yapan bi baksın anlatsın merak ettim.kenarda birikimin var üstüne çekelim defol banka vermedi istedğimiz miktarı kaldık öylece

Merhaba geliriniz ne kadar? Birikim yoksa ev alınmaz. Bunun için ya ,küçükte olsa farklı şehirden ev alıp, odeyp ilerde satıp ev alacaksınız.
Birikimlede zor, yatırım yapacaksınız bir şekilde. Ben borsada yatırım yapıyorum . Sepet yapıp biraz altin , biraz iyi şirketlerin hisseleri ile mümkün bence😊

Yarın bir konut paketi açıklanacak ama ortada bir şart dolanıyor 1. Derece yakınlarda tapu olmamasi. Eger öyle olursa mülteci kampanyası olur bizim için değil. Ama ikametgah şartı olursa belki faydalanabilirsiniz. Hızlıca ev bakın elinizin altında olsun

Sadece birikimle mümkün değil. Borsa altın vs kumar gibi, düşer çıkar. Kazanadabilirsin, kaybedebilirsin. Kredileri 0.99 a düşürdüklerinde biz hemen harekete geçtik. Meğer o koşullara uygun ev yokmuş. Eski oranlarla daha da yükselmiş olan ev fiyatlarına da razı gelmedik. Ev almak bizim için imkansız

Borsa ,altin kumar olur mu? Tabi ki yıl içinde düşüp çıkacak. 1 yıl sonundaki getirisi önemli.
Altin çıkardı, malum seçim vs baskilandi.
Borsa ise şöyle düşün. Bir market var ,ortak oluyorsun karına zararına , ticaret gibi yani.
Bu şirketleri iyi seçmek önemli.
Hiç birikim yapmadan ,tek veya çift maaşla da ev alınmaz.

Borsa ,altin kumar olur mu? Tabi ki yıl içinde düşüp çıkacak. 1 yıl sonundaki getirisi önemli.
Borsa ise şöyle düşün. Bir market var ,ortak oluyorsun karına zararına , ticaret gibi yani.

Bizim finansal okur yazarligimizi çok geliştirmemiz lazım
99dan bu yana hepsini incelesek getirilerek baksak hersey net aslında
Gunde yüzde 1 bilesik getiri hesaplasak, ayda yüzde 20 hedeflesek neler oluyor bilsek hiç problem olmayacak

Kumar gibi tabi düşer mi çıkar mı kestiremem ki. Ben altın aldım altın düştü ve 1 sene ay değil 1 sene boyunca aldığım fiyata yükselmedi. Sonra aldığım fiyata çıksa bile bu kar olmaz ki. Bir bakıyorsun altın tırmanıyor. Bekleyeyim düşsün öyle alayım diyorsun, düşmüyor, alıyorsun düşüşe geçiyor. Giderim vadeli hesaba yatırırım daha iyi. Ne olacağı belli en azından kaybetmem. Altın hesabım da var hiç dokunmadığım, vadeli de. Vadeli bana daha çok kazandırdı

Bizim finansal okur yazarligimizi çok geliştirmemiz lazım
99dan bu yana hepsini incelesek getirilerek baksak hersey net aslında
Gunde yüzde 1 bilesik getiri hesaplasak, ayda yüzde 20 hedeflesek neler oluyor bilsek hiç problem olmayacak
Ben mümkün olduğunca okuyorum ve videolar izliyorum. Çok çabalamak lazım. En iyisini bulamayız belki ama başlamakta önemli.
Maaşlar az çok demeden kenara koymalı ve iyi bir şekilde degerlendirmeli.

Kumar gibi tabi düşer mi çıkar mı kestiremem ki. Ben altın aldım altın düştü ve 1 sene ay değil 1 sene boyunca aldığım fiyata yükselmedi. Sonra aldığım fiyata çıksa bile bu kar olmaz ki. Bir bakıyorsun altın tırmanıyor. Bekleyeyim düşsün öyle alayım diyorsun, düşmüyor, alıyorsun düşüşe geçiyor. Giderim vadeli hesaba yatırırım daha iyi. Ne olacağı belli en azından kaybetmem. Altın hesabım da var hiç dokunmadığım, vadeli de. Vadeli bana daha çok kazandırdı
O da bir tercih.
Ben böyle zamanlar için soyle dusunuyorum. Altin mesela çıkmıyorsa biriktirmek için fırsattır.
Ama ben altini yatırım olarak görmüyorum, nakit yerine paranın değerini koruma aracı olarak görüyorum.
Benim için yatırım borsa, ,arsa ,dükkan gibi şeyler.

O da bir tercih.
Ben böyle zamanlar için soyle dusunuyorum. Altin mesela çıkmıyorsa biriktirmek için fırsattır.
Ama ben altini yatırım olarak görmüyorum, nakit yerine paranın değerini koruma aracı olarak görüyorum.
Benim için yatırım borsa, ,arsa ,dükkan gibi şeyler.
Kesinlikle katılıyorum. Altın yatırım değil. Yani bundan kazanç sağlamanın garantisi yok. Ama değerini koruması için de uzun vadede beklemek gerekiyor. Mesela ben zararına satmamak için çok bekledim, elim sıkıştı ihtiyacım oldu. Satsaydım büyük zarara girecektim. Param olsa yatırımı taşınmazlarda kullanırım ama onlar da ev fiyatlarına yaklaşmış. Borsaya cesaret edemiyorum.

Altin elimizdeki paranın değerli maden karşılığıdır ne kazandırır ne kaybettirir tüm dünyada geçerlidir yoksa kağıt para aslında baskı neye göre değerli olur kimse düşünmuyor
Bizim gibi enflasyon ile mücadele eden ülkelerde para değeri koruma aracıdır
Ama borsada ticarete ortak olmuş olursun hele ki bebek hisse denk gelir kumbara mantığı ile ilerlerken biraz kar şirket değeri bilgin olursa sırtın asla yere gelmez
Gidişte 3 seneyi değerlemis şirketlere tepeden girersen olmaz tabiki bir laf var kalkan uçağa binilmez diye, onun gibi

Altin elimizdeki paranın değerli maden karşılığıdır ne kazandırır ne kaybettirir tüm dünyada geçerlidir yoksa kağıt para aslında baskı neye göre değerli olur kimse düşünmuyor
Bizim gibi enflasyon ile mücadele eden ülkelerde para değeri koruma aracıdır
Ama borsada ticarete ortak olmuş olursun hele ki bebek hisse denk gelir kumbara mantığı ile ilerlerken biraz kar şirket değeri bilgin olursa sırtın asla yere gelmez
Gidişte 3 seneyi değerlemis şirketlere tepeden girersen olmaz tabiki bir laf var kalkan uçağa binilmez diye, onun gibi

Kesinlikle katılıyorum. Altın yatırım değil. Yani bundan kazanç sağlamanın garantisi yok. Ama değerini koruması için de uzun vadede beklemek gerekiyor. Mesela ben zararına satmamak için çok bekledim, elim sıkıştı ihtiyacım oldu. Satsaydım büyük zarara girecektim. Param olsa yatırımı taşınmazlarda kullanırım ama onlar da ev fiyatlarına yaklaşmış. Borsaya cesaret edemiyorum.
Borsayla ilgili konum var ,gelip bakabilirsin.
Borsayi araştırmani tavsiye ederim
Cok az riskli temettü veren hisseleri araştırmanı öneririm. Youtube da bir sürü video var.
Hiçbir şey yapmamaktan iyidir .

Merhaba geliriniz ne kadar? Birikim yoksa ev alınmaz. Bunun için ya ,küçükte olsa farklı şehirden ev alıp, odeyp ilerde satıp ev alacaksınız.
Birikimlede zor, yatırım yapacaksınız bir şekilde. Ben borsada yatırım yapıyorum . Sepet yapıp biraz altin , biraz iyi şirketlerin hisseleri ile mümkün bence😊
Merhaba gelirimiz 20 bin şu an.500 bin kenarda var.üç beş kenardan toplasak bide kredi çeksek dedik ama olmadı malum durumlar.biz kenardaki parayı altına yatırmayı düşünüyoruz.2 ye katlıcakmış altın.yani ev alıp kiraya versek daha az gelir getırecek altından.bide ev alın demişiniz evet aldığımız ev artacak evet ama almak istediğimiz ev de artıyor haliyle hep aynı oluyor yani kısır döngüye girmiş oluyoruz 🥴

Merhaba gelirimiz 20 bin şu an.500 bin kenarda var.üç beş kenardan toplasak bide kredi çeksek dedik ama olmadı malum durumlar.biz kenardaki parayı altına yatırmayı düşünüyoruz.2 ye katlıcakmış altın.yani ev alıp kiraya versek daha az gelir getırecek altından.bide ev alın demişiniz evet aldığımız ev artacak evet ama almak istediğimiz ev de artıyor haliyle hep aynı oluyor yani kısır döngüye girmiş oluyoruz 🥴
Tam olarak aynı sorun var bende de. Paramın yettiği taşınmazı alayım diyorum ama istediğim taşınmazla aradaki makas hep artacak. Altın artınca ama ev fiyatları daha da artmaz mı? Altın daha mı karlı olacakmış?

500 bin tl de mi duruyordu? Aynen aynı döngü. Altin çıkardı ama ev de pahalanir. O zaman alabileceğiniz evi alıp, onun borcunu bitirip tekrar borca gireceksiniz.
Yada alternatif borsayı araStirabilirsiniz.

Siz baya yolun basindasiniz 500 bin inşallah biriktirerek olusmamistir kisa bir surede miras fln gelmistir asiir değer kaybı olur bari borçlanmaya korkmayın

Borsayla ilgili konum var ,gelip bakabilirsin.
Borsayi araştırmani tavsiye ederim
Cok az riskli temettü veren hisseleri araştırmanı öneririm. Youtube da bir sürü video var.
Hiçbir şey yapmamaktan iyidir .
Baktım araştırdım zamanında. Ama risksiz diyemeyiz. En tecrübeli borsacılar bile kaybetmeden kar olmaz diyorlar. Bu da beni korkutuyor. Şu sıralar tekrar düşünmeye başladım. Bakarım konuya teşekkürler 👍🏻

X