bu bir ic dokus...

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.988
cok bunaldim, biliyorum bunun bir cozumu yok. kimseden cozum de beklemiyorum, sadece dertlesmek icin yaziyorum.

herkesin hayati kendine zor demisti dun bir arkadas konu acarken... gercekten oyle... kime desem hayatim cok zor diye herkesin hayati cok zor diyorlar haklilar da. ama gercekten herkesin zor hayatindan daha zor bir hayatim oldugunu dusunuyorum.

esim pazartesi sabahi ise gitti, mesai kavrami olmayan bir isi oldugu icin aksam gelip gelmeyecegi hic belli olmayan bir isi var, o yuzden aksam icin konusuruz gelemicek olursam haber veririm dedi.

ve pazartesj gittigi isten dun aksam 5 te cikti. evet tam 56 saat isyerinde uyumadan ayagindaki ayakkabisini bile cikarmadan iki bilgisayar ekranina baka baka calismis! takdir edersiniz ki eve geldiginde pestil gibi olmustu, dus aldi ve 7 olmadan yatti...

sabah uyandik guze bir kahvalti masasi kurduk ve tam kahvaltidayken "acil gelmen lazim is patladi" diye yine aradilar. lokmalar bogazimiza dizildi hicbisey yiyemeden gitti yine.

tekrar ne zaman gelir, bu gece mi gelir haftasonu mu gelir bilmiyorum.

lanet bir sektorde calisiyor. insan isi degil. bunye dayanmadigi icin biliyorum proje bittigi gibi hasta olacak. 3 gun evde olsa bile anca yatacak ya da hastane koselerinde gecirecek.

bu hayatin degismeyecegini bilmek icimi karartiyor. bu calisma sistemine ragmen aldigi ek bir mesai ucreti ya da karsiliginda izin yok. aldigi maas 6 bin civari, sabit. kaldiki senior seviyesinde calisiyor. turkiyedeki sektorun tek kurumsal firmasi, daha once farkli firmalarda da calisti, hepsi birbirinin aynisi... ustelik bu sabah koordinatoruyle bizzat ben konustum, esimin firmadaki en degerli eleman oldugunu, cok duzgun biri oldugunu, cok kotu bir donemden gectiklerini, esime destek olmami rica etti benden. "size o kadar asik ki akli sizdeyken ise odaklanamiyor lutfen destegini esirgeme" diye ekledi.

farkli bir sehire hatta ulkeye tasinma, bambaska bir is yapma ihtimallerinin hepsini degerlendiriyoruz. ancak suan o kadar cok cok cok fazla odememiz var ki sifirdan hayat kurmak icin kurusumuz yok ve hicbirini hayata geciremiyoruz.

ben 7 ay oncesine kadar calisiyordum. tabiki iki kisinin maasina gore bir yasam kurmustuk odemelerimiz kafa kafaya da olsa goturuyordu.fakat fillerin tepistigi ve papatyalarin ezildigi bir sebepten dolayi isten cikarildim, evimize giren para 9-10 bin civariyken birden 6 bine dustu. rutin giderlerimiz krediler kredi kartlari faturalar vs esimin maasindan, mutfak yeme icme cocugun ihtiyaclari evin ihtiyaclari benim maasimdan karsilaniyordu. fakat ben isten cikarilinca tabiki cok ciddi bir sikintiya dustuk, almam gereken 45 binliralik tazminatimin da uzerine yattilar, biz iyice dibe indik.

esim sabah ekmek almaya isyerinin ticketlariyla gitti dusunun. 1,5 lira dahi yok evimizde. maddi olarak ta cok cok cok sikintili bir durumdayiz.

artik cok bunaldim. nerdeyse bir hafta olacak, esimi gormedim, telefonla bile konusmadim dogru durust. oglum babaya cok duskun aslinda bende oyleyim esim de bize cok duskundur, cocuk iyice zivanadan cikti evde sagda solda tablolarda babasini gordukce aglamaya basliyor.

evimiz toplu tasimaya cok uzak, yakinda park bahce yok, arabasiz ulasabilecegim en yakin yer 1,5 km yokus yurume mesafesinde. cocukla dogal olarak eve kisilmis durumdayiz. ikimizde bunaldik, ikimizin de sabri kalmadi.

maddi olarak bu kadar zor durumda olmasak taksiye atlayip cocugu gun icinde disari cikarir, kendime iki uc parca alisveris yapar, beki biraz sureci kolaylastirabilirdim. ama hayatimiz tam bir kaosun ortasinda.

sende bir ise gir calis diyenler icin, gecmis konularimdan bilenler bilir zaten is olayim suan sikintili, yakin tarihte bu da benim icin mumkun degil. en erken eylul doneminde ucretli ogretmenlige basvurabilirim, cocugu krese verebilirim vs...

cok bunaldim, inanin cok cok cok bunaldim. kocami ozledim, alisveris yapmayi ozledim.

6 yillik evliyim, 6 yildir ne esimin ne benim ne de cocugumun dogum gununde birlikte olamadik, o hep son dakika cikan bir is yuzunden gelemedi. aldigimiz konser, tiyatro biletleri defalarca yandigi icin artik almiyoruz. hicbir erken rezervasyon firsatindan yararlanip tatile gidemedik. defalarca plan yapip, ozene bezene giydigim elbiseyi surdugum ruju o gormeden cikarttim. ve 3 gun once yemek icin izmir kofte yapiyordum, fark ettim ki 6 yillik evliyiz ve esim benim izmir koftemin tadina hic bakamadi. denk gelmedi, icine hangi baharati koyuyorum tuzunu nasil ayarliyorum hic fikri yok...

nasil kurtulurum bir yol gosterin diye yazmiyorum bunlari. ic dokmek istedim sadece. cunku inanin olabilecek tum cozum yollarini ariyoruz deniyoruz yillardir, henuz bir cozume ulasamadik ama denemeye devam ediyoruz. fakat grcmiste actigim bazi konulardaki gibi "sende herseye itiraz ediyorsun" seklindeki cevaplarin gelmemesi icin oncelikle yaziyorum, ben cozumsuz bir insan degilim, cocugum doktorculuk oynamak istedi elimde doktor seti yok diye sac tokasindan yaka kartindan steteskop yapabilen, bir problem yasandiginda hemen cozume odaklanan biriyim. esim de bende tasarimciyiz, isimiz geregi hayal gucumuzu fazla zorladigimizdan binlerce alternatif ve secenegi degerlendiririz, bu sartlarda yasayip susup kabullenecek bunu degistirmeye calismayacak insanlar degiliz. ama suan icinde bulundugumuz kaos cozulebilir turden degil, maddi manevi hazirligimizi tamamlamaliyiz adim atabilmek icin aksi halde suankinden daha iyi olmayacak bulacagimiz cozumler bunlarin hepsini tarttik.

sadece merak ediyorum, gercekten hayatinda boyle donemler gecirmis, sonra feraha kavusmus olanlar varmi icinizde? tunelin ucu aydinlik olabilir mi gercekten? yoksa herseyi kabullenip bu ayarda yasamaya alismak midir gerekli olan?

Üzülerek okudum konunuzu , komşularınız varmı etrafınızda görüşebileceğiniz insanlar ? konuşmak iyi gelecektir .

cok bunaldim, biliyorum bunun bir cozumu yok. kimseden cozum de beklemiyorum, sadece dertlesmek icin yaziyorum.

herkesin hayati kendine zor demisti dun bir arkadas konu acarken... gercekten oyle... kime desem hayatim cok zor diye herkesin hayati cok zor diyorlar haklilar da. ama gercekten herkesin zor hayatindan daha zor bir hayatim oldugunu dusunuyorum.

esim pazartesi sabahi ise gitti, mesai kavrami olmayan bir isi oldugu icin aksam gelip gelmeyecegi hic belli olmayan bir isi var, o yuzden aksam icin konusuruz gelemicek olursam haber veririm dedi.

ve pazartesj gittigi isten dun aksam 5 te cikti. evet tam 56 saat isyerinde uyumadan ayagindaki ayakkabisini bile cikarmadan iki bilgisayar ekranina baka baka calismis! takdir edersiniz ki eve geldiginde pestil gibi olmustu, dus aldi ve 7 olmadan yatti...

sabah uyandik guze bir kahvalti masasi kurduk ve tam kahvaltidayken "acil gelmen lazim is patladi" diye yine aradilar. lokmalar bogazimiza dizildi hicbisey yiyemeden gitti yine.

lanet bir sektorde calisiyor. insan isi degil. bunye dayanmadigi icin biliyorum proje bittigi gibi hasta olacak. 3 gun evde olsa bile anca yatacak ya da hastane koselerinde gecirecek.

bu hayatin degismeyecegini bilmek icimi karartiyor. bu calisma sistemine ragmen aldigi ek bir mesai ucreti ya da karsiliginda izin yok. aldigi maas 6 bin civari, sabit. kaldiki senior seviyesinde calisiyor. turkiyedeki sektorun tek kurumsal firmasi, daha once farkli firmalarda da calisti, hepsi birbirinin aynisi... ustelik bu sabah koordinatoruyle bizzat ben konustum, esimin firmadaki en degerli eleman oldugunu, cok duzgun biri oldugunu, cok kotu bir donemden gectiklerini, esime destek olmami rica etti benden. "size o kadar asik ki akli sizdeyken ise odaklanamiyor lutfen destegini esirgeme" diye ekledi.

farkli bir sehire hatta ulkeye tasinma, bambaska bir is yapma ihtimallerinin hepsini degerlendiriyoruz. ancak suan o kadar cok cok cok fazla odememiz var ki sifirdan hayat kurmak icin kurusumuz yok ve hicbirini hayata geciremiyoruz.

ben 7 ay oncesine kadar calisiyordum. tabiki iki kisinin maasina gore bir yasam kurmustuk odemelerimiz kafa kafaya da olsa goturuyordu.fakat fillerin tepistigi ve papatyalarin ezildigi bir sebepten dolayi isten cikarildim, evimize giren para 9-10 bin civariyken birden 6 bine dustu. rutin giderlerimiz krediler kredi kartlari faturalar vs esimin maasindan, mutfak yeme icme cocugun ihtiyaclari evin ihtiyaclari benim maasimdan karsilaniyordu. fakat ben isten cikarilinca tabiki cok ciddi bir sikintiya dustuk, almam gereken 45 binliralik tazminatimin da uzerine yattilar, biz iyice dibe indik.

esim sabah ekmek almaya isyerinin ticketlariyla gitti dusunun. 1,5 lira dahi yok evimizde. maddi olarak ta cok cok cok sikintili bir durumdayiz.

artik cok bunaldim. nerdeyse bir hafta olacak, esimi gormedim, telefonla bile konusmadim dogru durust. oglum babaya cok duskun aslinda bende oyleyim esim de bize cok duskundur, cocuk iyice zivanadan cikti evde sagda solda tablolarda babasini gordukce aglamaya basliyor.

evimiz toplu tasimaya cok uzak, yakinda park bahce yok, arabasiz ulasabilecegim en yakin yer 1,5 km yokus yurume mesafesinde. cocukla dogal olarak eve kisilmis durumdayiz. ikimizde bunaldik, ikimizin de sabri kalmadi.

maddi olarak bu kadar zor durumda olmasak taksiye atlayip cocugu gun icinde disari cikarir, kendime iki uc parca alisveris yapar, beki biraz sureci kolaylastirabilirdim. ama hayatimiz tam bir kaosun ortasinda.

sende bir ise gir calis diyenler icin, gecmis konularimdan bilenler bilir zaten is olayim suan sikintili, yakin tarihte bu da benim icin mumkun degil. en erken eylul doneminde ucretli ogretmenlige basvurabilirim, cocugu krese verebilirim vs...

cok bunaldim, inanin cok cok cok bunaldim. kocami ozledim, alisveris yapmayi ozledim.

6 yillik evliyim, 6 yildir ne esimin ne benim ne de cocugumun dogum gununde birlikte olamadik, o hep son dakika cikan bir is yuzunden gelemedi. aldigimiz konser, tiyatro biletleri defalarca yandigi icin artik almiyoruz. hicbir erken rezervasyon firsatindan yararlanip tatile gidemedik. defalarca plan yapip, ozene bezene giydigim elbiseyi surdugum ruju o gormeden cikarttim. ve 3 gun once yemek icin izmir kofte yapiyordum, fark ettim ki 6 yillik evliyiz ve esim benim izmir koftemin tadina hic bakamadi. denk gelmedi, icine hangi baharati koyuyorum tuzunu nasil ayarliyorum hic fikri yok...

nasil kurtulurum bir yol gosterin diye yazmiyorum bunlari. ic dokmek istedim sadece. cunku inanin olabilecek tum cozum yollarini ariyoruz deniyoruz yillardir, henuz bir cozume ulasamadik ama denemeye devam ediyoruz. fakat grcmiste actigim bazi konulardaki gibi "sende herseye itiraz ediyorsun" seklindeki cevaplarin gelmemesi icin oncelikle yaziyorum, ben cozumsuz bir insan degilim, cocugum doktorculuk oynamak istedi elimde doktor seti yok diye sac tokasindan yaka kartindan steteskop yapabilen, bir problem yasandiginda hemen cozume odaklanan biriyim. esim de bende tasarimciyiz, isimiz geregi hayal gucumuzu fazla zorladigimizdan binlerce alternatif ve secenegi degerlendiririz, bu sartlarda yasayip susup kabullenecek bunu degistirmeye calismayacak insanlar degiliz. ama suan icinde bulundugumuz kaos cozulebilir turden degil, maddi manevi hazirligimizi tamamlamaliyiz adim atabilmek icin aksi halde suankinden daha iyi olmayacak bulacagimiz cozumler bunlarin hepsini tarttik.

sadece merak ediyorum, gercekten hayatinda boyle donemler gecirmis, sonra feraha kavusmus olanlar varmi icinizde? tunelin ucu aydinlik olabilir mi gercekten? yoksa herseyi kabullenip bu ayarda yasamaya alismak midir gerekli olan?
Ücretli öğretmenlik için 1 hafta öncesinde başvurular vardı. KEşke haberiniz olup başvurabilseydiniz. Allah yardımcınız olsun ne diyrlim...

Üzülerek okudum konunuzu , komşularınız varmı etrafınızda görüşebileceğiniz insanlar ? konuşmak iyi gelecektir .
ne yazikki kimse yok. apartmanimiza tasinali 3 yil oldu zaren komsuluk adetim yoktu calisiyorum diye ama, komsularimiz ya calisiyor ya da yasli basli teyzeler... ailem aslinda yakin oturuyor, ancak onlarda ilk baharda memlekete gidiyorlar, sonbaharda donuyolar. kislari beraber geciriyorduk, ancak abimin esi dogum yapti ve sikintili bir bebek, bu kis gelinimiz annemleri cagirdi yardim edin kendi basima idare edemiyorum diye, memleketten donduklerinden beri onlarda kaliyorlar sanirim bahara kadar orda olacaklar sonra da memlekete gececekler.
Ücretli öğretmenlik için 1 hafta öncesinde başvurular vardı. KEşke haberiniz olup başvurabilseydiniz. Allah yardımcınız olsun ne diyrlim...
bu yil cocugum kres yasini doldurmadigi icin basvuramadim, cocugu birakabilecegim kimse yok eskiden annem bakiyordu bu sene farkli sebeplerden o da bakamiyor. ise devam etseydim krese verecektim o yuzden bu yil birakip eylul doneminde krese basladiktan sonra ise donmeyi dusundum

Öncelikle, inşallah tez zamanda gönlünce ve mesai saati belli olan bir iş bulur eşin.
Seninki gibi mesaisi belli olmayan bir işi yok ama benim eşim de maalesef haftanın 7 günü çalışıyor. O yüzden seni anlayabiliyorum. Daha bebegimizi ultrasonda bir kez göremedi. Hep yalnız ya da bir başkasıyla gidiyorum kontrole. Maddi anlamda biz de zordayiz. Deli gibi indirim kovaliyorum bebeğin ihtiyaçları için. Yine bugünümüze bin şükür. Ama sabah 6'da kalkan eşim geçen dengesini kaybedip düştü. Ağlayacaktim neredeyse. Bu saatte uyanıp ise gidiyor yorgunluktan geldiği hale bak diye. Ah ekmek cidden aslanın ağzında. Ben de mesleğimi yapamıyorum zaten şu an hamileyim. Ne diyeyim Allah güç kuvvet ve sağlık versin hepimize. Bugünleri geçip feraha ulaşıp daha çok sukretmeyi nasip etsin.

Bir faydam dokunmadı ama yalnız değilsin seni anlayan birileri var. Belki bunu bilmek bile iyi gelir...

Seni ve konularını genellikle takip ederim bence biraz daha sabırlı ol çocuğu.malum.emanet edebilecegin birileri vs yok en azından devlet kreşleri kayıt tarihine kadar sabret illa ki bu hep.boyle gidecek diye bisey yok dualar seninle olsun

bu calisma sistemine ragmen aldigi ek bir mesai ucreti ya da karsiliginda izin yok. aldigi maas 6 bin civari, sabit. kaldiki senior seviyesinde calisiyor. turkiyedeki sektorun tek kurumsal firmasi, daha once farkli firmalarda da calisti, hepsi birbirinin aynisi..

Vallahi madem tek adam, bu krizi biraz fırsata çevirsin. En azından maaşını daha iyi bişey yaptırsın.
6 yıldır böyle bir düzen mi olur?

Bende merak ettim ne iş yaptığını..

Öncelikle Allah sabir versin ama bende çok merak ettim diğer arkadaşlar gibi. Yoğun çalışan insanlar gördüm ama bu kadarını hiç gormedim. Eşiniz ne işle meşgul gercekten?

Bilgisayar bazlı kilit insanlar teker teker işlerini freelance'ye çeviriyor. Bu şartlarda 56 saat aralıksız çalışıp 6.000 kazanıyorsa, en azından kendi şirketini kurmayı denese? Evinde 56 saat çalışır belki ama şu an kazandığını birkaç katına katlar.

Ferahlıklar dilerim. Geçer elbet hayat hep yokuş değil.

ne iş yapıyor ki bu adam? 56 saat uyumadan bilgisayar başında?
Seni ve konularını genellikle takip ederim bence biraz daha sabırlı ol çocuğu.malum.emanet edebilecegin birileri vs yok en azından devlet kreşleri kayıt tarihine kadar sabret illa ki bu hep.boyle gidecek diye bisey yok dualar seninle olsun
henuz 28 aylik, devlet bu kadar kucukleri almiyor. hatta yakindaki devlet kreslerini arastirdim goturebilecegim hepsi 4-5 yastan itibaren aliyomus.
Vallahi madem tek adam, bu krizi biraz fırsata çevirsin. En azından maaşını daha iyi bişey yaptırsın.
6 yıldır böyle bir düzen mi olur?

Bende merak ettim ne iş yaptığını..
maasi 6 bin daha yeni oldu ustelik.3,5 civari aliyordu, 1 yil once gecinemiyorum bu parayla dedi 5 yaptilar 6 ay once de is degistirdi iste 6 bin ancak oldu. bu girdigi firmada mart ayi zam ayiymis bakalim martta ne olacak bekliyoruz.

ne is yaptigina toplu cevap vereyim. medya sektorunde, sinema dizi film (cogunlukla reklam) larin after effect programiyla duzenlemelerini yapiyor animasyon vs de kullaniyor. turkiyede bu isi yapan zaten 10 tane filan firma var, uluslararasi calisan, turkiyenin tek kurumsal firmasi, buyuk bir holding in medya sirketinde.

Şu son yazdığınıza istinaden söyleyebilirim ki benim annem ile babamın böyle zor bir dönemi olmuş.
2 senelik evliler, daha ortada ben falan yokum. Babam o zamanlarki işini batırmış, dünya maliye borcu varmış. Hiçbir gelir yokmuş. Eşyalarını, alyanslarını falan satmışlar. Baktılar böyle olmayacak köye dedemlerin yanına yerleşmişler.Köy hayatı da malum vakitli vakitsiz gelen giden falan. Bazen uyuyacak yer bulamazlarmış. Sığıntı gibi. Ve babamın yaşı 32 o zaman, nasıl ağır gelmiştir düşünün bu durum. Orda olmaları göze batmasın diye köydeki her işi yaparlarmış. Annem bebek düşürmüş, kanaması olmuş doktora bile gidememişler. VS. VS. Ve daha bir sürü zorluk.
Sonra nolmuş ise işleri rastgitmiş. Babam memur olmuş falan filan toparlamışlar biraz. Zaman zaman yine öyle zor dönemlerden geçtik maddi açıdan.Özellikle ben ve kardeşim okurken. Ama hepsi geçti gitti. Düzlüğe çıktı çoğu şey. Siz de daha gençsiniz, sağlıklısınız. Elbet hep böyle devam edecek değil. Umutsuz olmayın. Unutmayın her kışın sonu bahar, her gecenin sonu aydınlık.

Bilgisayar bazlı kilit insanlar teker teker işlerini freelance'ye çeviriyor. Bu şartlarda 56 saat aralıksız çalışıp 6.000 kazanıyorsa, en azından kendi şirketini kurmayı denese? Evinde 56 saat çalışır belki ama şu an kazandığını birkaç katına katlar.

Ferahlıklar dilerim. Geçer elbet hayat hep yokuş değil.
bu da ihtimallerimiz arasinda, ancak suan rutin odemelerimiz var, ve kenarda bir liramiz bile yok zaten cok icerdeyiz, freelance cevirebilmesi icin her ihtimale hazirlikli olmamiz lazim maddi olarak. suan en azindan sigortasi var saglik vs faydalaniyoruz. freelance oldugunda faturalandirma sigorta da eklenecegi icin ilk etapta bir miktar birikmis sart.

Bende çok merak ediyorum ve İnşallah o tünelin sonundaki ışığı hayatlar son bulmadan görürüz dayanacak ne gücümüz ne sabrımız var bizim inşallah sizinki farklı olur 😔😔

Siz ücretli öğretmenlik dışında başka bir iş dusunmez misiniz? Tasarımcıyım demissiniz. Ondan sormak istedim.

Sonuna kadar haklısınız.ama iş bulamayan aç sefalet yaşam süren babası ölmüş cocuklar var yahut sağlıgıyla sınanan ne zaman ölücem arkamda cocugumu eşimi nasıl bırakıcam diyen insanlar varken birazda bizim ki şımarıklık oluyor inanın ki benmde eşim zor sartlarda yasıyo bizde bu söylediklerinzi yasadık yinede şükretmek lazm en azından bi işleri bir gelir kapıları var en azından sağlar hayattalar

Allah kolaylık versin. Sadece şunu demek istedim. Koordinatörü telefonda zırvalamış pislik. Yok geçiciymiş yok destek olunmuş yok size çok aşıkmış da sizi düşünmekten işini yapamıyormuş. Bunun meali "eşinizi cok daha fazla sömüreceğiz, canını çıkaracağız sadece ses etmeyin diye size böyle söylüyorum." Böylesi yoğun bir işe 6 bin tl çok çok az. Resmen sömürüyorlar. Tekrardan Allah kolaylık versin. 🙏

Her kışın bir baharı vardır elbet. Çocuğu oyalamak zordur evde yalnız. Geçici olduğu nu düşün işe başladığında rahata erersiniz insallah

Siz ücretli öğretmenlik dışında başka bir iş dusunmez misiniz? Tasarımcıyım demissiniz. Ondan sormak istedim.
bununla ilgili konularim var forumda zaten. dusunuyorum dusunmesine ama ozel sektor calisma sartlari ve saatleri konusunda sikintili. vaktinde cok calistim ozelde de cunku. calisabilecegim firmalar istanbul merkezine cok uzak daha cok sehir disi diyebilecegimiz yerlerde, mesai saatleri cok uzun. yani sabah 5 te cikip aksam 9-10 da filan variyordum ozelde calisirken haftanin 6 gunu. esimin isi bu haldeyken boyle bir calisma sistemi bize fayda saglamaz.

usteik farkli sikintilar da var. 11 yildir ogretmenligini yapiyorum meslegimin. fakat biz el cizimleri yapiyorduk suan sektorde el cizimi kalmadi, once kurslara gitmem programlari ogrenmem lazim, sonrasinda o programlarda belli bir seviyeye geleene kadar calismam lazim...

kaldiki cocugu ise basladigimda krese verebilirim tek secenek. hicbir kres sabah 5 te ogrenci teslim alip aksam 9 da teslim etmeyecegi icin, hele haftasonu kabul etmeyecegi icin kres disindaki saatler icin de cocuguma birini bulmam gerekiyor. bu da alacagim paranin (4-5 bin civari) tamaminin yol, cocugun bakicisi, kresi servisine gidecegi anlamina geliyor. ustune zaten gorusemedigim esimle gorusme saatlerim tamamen rezalet bir hal alacak... o yuzden yine ogretmenlik gibi bir is bakmak zorundayim acikcasi

X