Bozuk konserve yemiş olabiliriz

Fasulye turşusu kavurup yedim kendi yaptığım.
Sanırım bozulma olmuş açtıktan sonra buzdolabına koymamistim.
Bir de çok tuzlu yapmamisim o yüzden de olmuş olabilir.
Neyse akşam yedim sabaha bir mide krambi ama öyle böyle değil.
Midemi içerden sıkıp sıkıp bırakıyorlar tam bırakırken yeniden sıkıyorlar gibi çok fena birşey.
Ben mide ağrısı bilmem.
Mahvoldum.
Kussam rahatlayacagim belki çıkmıyor da bulantı da var.
Sonra hafiften ishal oldu.
Kramp akşama doğru dakka başı yerine on, on beş dakikaya bir geldi derken ertesi gün azalarak geçti.
Doktor tanıdığıma sordum.
Vücut atınca rahatlarsin şuan aciliyeti yok, mide dışarı atmaya çalışıyor atamiyir kramp ondan dedi.
Bir iki güne birşey kalmaz dedi.
Ama nasıl bir şeydi o anlatamam.
Az yediyseniz birşey olmaz bence ben baya yemiştim çünkü.
Bir de patlıcanlı sosları her ihtimale karşı buzdolabında tutun.
Kapak atmasa da belli bir zaman sonra bozulmaya çok müsait oluyorlar.

Ay siz boyle diyince ben çok korktumm domates konservelerimin kapaklari sismemis tatlarini da kullanirken kontrol ediyorum eksi gelmedi hic. Hersey normal gorunuyorsa bozuk olma ihtimali yoktur degil mi ben ilk defa kendim yaptim da konservemi endiselendim şimdi bak. Yemeklere lap diye dökuyorum yani.

ben de yemeklere lap diye dökerdim artık tadıcam. Ama yukarıda yazmışlar 80-90derecede 10 dk kaynarsa bir şey olmuyormuş.

patlıcan ve kapya biberden eşit miktarda domatesten biraz daha fazla sayı olarak yani.
3 patlıcan 3 biber 4-5 domates gibi. Bu ölçüyle devam edersek 3 diş sarımsak 1 tatlı kaşığı tuz biraz sirke.
közmatikte veya fırında her şeyi sarımsak dahil közlüyoruzKabuklarını soyup minnak minnak doğruyoruz. Sonra tencerede yarım saat falan kaynatmak gerekiyor bu kadar :)
Közlemeden sadece kaynatarak da yapabilirsiniz. Doğramak yerine robottan geçirebilirsiniz. Benim anlattığım ideal tarif 🤣
Ss aldim gelecek seneye yasarsak denerim 😄😄

Varlığının en büyük belirtisi kapakta şişmedir. Bu bakteri oksijensiz ortamda gelişir. Bulunduğu ortam düşük asitli, düşük şekerli ve yine düşük tuzluysa yoğun bir şekilde artmaya devam eder. Konservelerde olmasının sebebi oksijensiz ortam olmasıdır ancak sucuk gibi yine bağırsak içine oksijensiz ortam yapılarak dolum yapılan ürünlerde de bulunabilir yada 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmez mesela. Sebebi bebeğin bağırsağının çap olarak küçük olup oksijensiz ortamı kolay yaratıp baldaki kalıntılarla bu bakterinin de gelişmesine ortam hazırlamasıdır.
Umarım böyle bir durum yoktur sizde ama ben yinede tedbirli olmanızı isterim

sucuğa bu yüzden mi nitrit koyuyorlar dışarıda. Dedem yıllarca sucuk yaptı. Hiç bilmiyorduk böyle bir şeyi.

Midemi içerden sıkıp sıkıp bırakıyorlar tam bırakırken yeniden sıkıyorlar gibi çok fena birşey.
Ben mide ağrısı bilmem.
Mahvoldum.
Kramp akşama doğru dakka başı yerine on, on beş dakikaya bir geldi derken ertesi gün azalarak geçti.
Vücut atınca rahatlarsin şuan aciliyeti yok, mide dışarı atmaya çalışıyor atamiyir kramp ondan dedi.
Mutfagimda koyacak yer olmadigi icin bende yaz ortasinda yapinca buzdolabina koymustum hala dolaptalar 😄
Iyi bir sey yapmisim sanırım😊

Ben mide ağrısı bilmem.
Mahvoldum.

Sizinki konserve değil ama normal gıda zehirlenmesi olmuş ama neyse mi.
Evet patlıcan domatesten daha sıkıntılı sanırım.

sucuğa bu yüzden mi nitrit koyuyorlar dışarıda. Dedem yıllarca sucuk yaptı. Hiç bilmiyorduk böyle bir şeyi.
Evet çok doğru bir tahminde bulundunuz. Nitrit ve nitrat kullanımının ilk sebebi budur. Clostridium botulinum dışındaki antimikrobiyal aktiviteyi de durdurur bununla birlikte. Sonraki sebepleride tat, aroma ve renk vermedir.
Ancak uzun vadede kanserojen etki yapar. Yani hem artısı hem eksisi mevcut

Evet çok doğru bir tahminde bulundunuz. Nitrit ve nitrat kullanımının ilk sebebi budur. Clostridium botulinum dışındaki antimikrobiyal aktiviteyi de durdurur bununla birlikte. Sonraki sebepleride tat, aroma ve renk vermedir.
Ancak uzun vadede kanserojen etki yapar. Yani hem artısı hem eksisi mevcut

ay valla yemekten soğudum evde yapsan ayrı dert hazır alsan ayrı dert

Sizinki konserve değil ama normal gıda zehirlenmesi olmuş ama neyse mi.
Evet patlıcan domatesten daha sıkıntılı sanırım.
Bozulmuşsa belki diye belirtileri yazdım.
Ama diğer bakteri oluşumunda nasıl belirti veriyor bilmiyorum.
Araştırmak lazım aslında.
Domates sosu yapıyorum sadece.
Patlıcanlı sos yapmıştım çabuk bozulunca denemedim artık nolur nolmaz.
Hoş bu yıl domates de yapamadım.
Buzluğa attim bütün bütün.

e süpermiş bundan sonrakileri sağlam bile olsa kaynatırım artık 😂
Kaynatma ile yok olsaydi ayni aileden 4 kişi ölmezdi bence konserveyle

Bu yaz patlican kapya domates köz yapıp konserve yaptim
Kapak yeniydi
Sonrasi sıcak suda kaynattim falan kavanozlari ama bir ay sonra yemek istedigimde kapak bombe olmuş ve sızmış bunu görmeme rağmen bir ayda bozulmamistir diye bir iki kaşık yedim :/ ama gitmedi bozulmuş çünkü
Eşimde yedi bir kaşık çok şükür zehirlenmedik
Bir daha konserve asla yapmayi düşünmüyorum çöp oldu hepsi

O evhamlı eşten bendede var. Bazen ateşimmi var diye sorunca alnında öpüp aman yarabbim yanıyorsun sen diyorum. Ohhh bi telaş bi telaş ateş ölçerlerle aşk yaşatıyorum adama :halay::KK53:

Kaynatma ile yok olsaydi ayni aileden 4 kişi ölmezdi bence konserveyle

Bu yaz patlican kapya domates köz yapıp konserve yaptim
Kapak yeniydi
Sonrasi sıcak suda kaynattim falan kavanozlari ama bir ay sonra yemek istedigimde kapak bombe olmuş ve sızmış bunu görmeme rağmen bir ayda bozulmamistir diye bir iki kaşık yedim :/ ama gitmedi bozulmuş çünkü
Eşimde yedi bir kaşık çok şükür zehirlenmedik
Bir daha konserve asla yapmayi düşünmüyorum çöp oldu hepsi

ayy sakın kapak bombe yaparsa hemen çöp o.
süreyle ilgisi yok bozulmanın. Kapağı doğru kapatamamış olabilirsiniz tesadüf olabilir vs vs. Çok şükür bir şey olmamış.
O menemen kısmını düşünemedim doğru 😞

ayy sakın kapak bombe yaparsa hemen çöp o.
süreyle ilgisi yok bozulmanın. Kapağı doğru kapatamamış olabilirsiniz tesadüf olabilir vs vs. Çok şükür bir şey olmamış.
O menemen kısmını düşünemedim doğru 😞
Ilk kez konserve yaptim ve son tabi 😊

Allah'tan bişey olmadi bide yedik
Ben zamanla bozulur diye düşündüm o zaman niyeyse

Bozulmuşsa belki diye belirtileri yazdım.
Ama diğer bakteri oluşumunda nasıl belirti veriyor bilmiyorum.
Araştırmak lazım aslında.
Domates sosu yapıyorum sadece.
Patlıcanlı sos yapmıştım çabuk bozulunca denemedim artık nolur nolmaz.
Hoş bu yıl domates de yapamadım.
Buzluğa attim bütün bütün.

patlıcanın bozulduğu doğru galiba.
Y Yengec anasi da aynı şeyden şikayet etmiş.

Aynen. Bir de serin yerde saklamak lazım.
Evim sıcak.
Ve de nemli bir ilde yaşıyorum.
Bu sebepten az birşey yapınca da buzdolabında saklarım ve çabuk tüketmeye çalışırım.

ben balkona koydum ama bir ara havalar sıcak gitti ya. O arada balkonda patlıcanlar ekşidi demek ki. Konserveden bağımsız bir şey bu durumda diye düşünüyorum 😂

Ben şuan şok içindeyim herkesin bu kadar rahat olmasına. Mikrobiyolojiden biraz anlayan varsa aranızda lütfen benimle birlikte bu olayı biraz abartsın. Çünkü bozuk konservede gelişen "clostridium botulinum" direkt felce hatta ölüme neden oluyor.
Bu işin şakası yok hanımlar
Hah ben de bu yorumu bekliyordum. Oyle sakaya alinacak bir konu degil. Konserve cok riskli bir sey. Mikrobiyolog bir tanidigim soylemisti, bazen konservede hicbir bozulma belirtisi gorulmeden bile zehirleyebiliyormus. O yuzden kendisi hic risk alip konserve yapmiyor.

Hah ben de bu yorumu bekliyordum. Oyle sakaya alinacak bir konu degil. Konserve cok riskli bir sey. Mikrobiyolog bir tanidigim soylemisti, bazen konservede hicbir bozulma belirtisi gorulmeden bile zehirleyebiliyormus. O yuzden kendisi hic risk alip konserve yapmiyor.
Gerçekten öyle. Diğer zehirlenmeler gibi değil. Sinir uçlarını tahrip ediyor hatta şöyle denir öldürmese bile öyle bir süründürür ki o felçli halleriyle insanlar ölmeyi diler

X