BOTOKS MAĞDURU

BTXMDR

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2022
2
0
40
merhaba 8 temmuzda botoks yaptırdım. Doktor alnıma ve kaş arasına biraz fazla yaptı gibime geldi ama tam da anlamadım. Sonrasında sağ gözüm kapandı neredeyse gözyaşı damlalarıyla açmaya çalıştım bir ayda ancak kendine geldi ama iki göz kapağımda da düşüklük oldu. 1,5 ay kadar sonra sağ ayak bileğimde bir güçsüzlük ve bir ödem var gibi hissettim. Sonra sol koluma aynı şey oldu ve iki bileğime de aynı şey güçsüzlük ve yorgunluk. Uykudan uyanınca tüm vücudum şişmiş gibi yatak yorgan izleriyle uyanıyorum. Daha öncesinde böyle sorunlarım hiç olmazdı. Hemen nörolojiye gidip MR çektirdim bir sorun görünmedi ama bende şikayetler hala devam ederken pelvik kaslarımda sorun olduğunu hissediyorum. Güçsüzlük hissettiğim kolumu ve bacağımı çalıştırıp spor yapıyorum ama çabuk yoruluyor ve sonrasında ağrılar oluyor. Birkaç gün sonra EMG çektireceğim. Araştırdım. myastenia gravis diye bir kas hastalığı varmış tam da botoksun kaslara yaptığını yapıyor. Yani botoks bence kanıma karıştı ve bütün kaslarım şu anda botokslu gibi gevşek ve çalışmıyor. Botoksun böyle bir etkisi var mı bilemedim ama başka ihtimal yok. Umarım etkisi en fazla botoks kadar sürer. Söyleyeceğim şu sakın botoks yaptırmayın.

10 yıldır cigneme kasıma (massetterbotox ) dişlerimi sıktığım icin botoks yaptiriyorum boyle bisey ilk defa sizden duydum. Yüze enjekte edilen botokslar cok az miktarlarda olabiliyor zaten söylediğiniz seyin mümkün olduğunu pek sanmıyorum.
Mutlaka konuyu doktorlar ile netleştir meye çalışın Allah sifa versin.

Şunu da ekleyeyim, botoks kana karışınca diger butun kaslari etkileyemez. Botoks sadece kasin içine yapıldığı takdirde o bölgeyi etkileyebilir kasin icinde bulunması gerekir, kas gevşetici değil ki yapılınca kana karışınca butun kaslara etki etsin. Sadece temas ettiği kas grubu etkilenir.

Botolinum toksini, Clostridium botulinumbakterisinin ve ilgili türlerin oluşturduğu nörotoksikbir proteindir. Akson uçlarından asetilkolinnörotransmiterinin salınımını önleyerek yumuşak felce (flask paralizi) yol açar. Bu bakterinin enfeksiyonu botulizm hastalığına sebep olur. Tıbbi ve kozmetik amaçlarla da kullanılan bir toksindir.

Botulinum toksini
Ticari olarak Botox (onabotulinumtoxinA), Dysport/Azzalure (abobotulinumtoxinA), Xeomin/Bocouture (incobotulinumtoxinA) ve Jeuveau (prabotulinumtoxinA) adlarıyla piyasada bulunur; ancak bu ürünlerin tamamına botoksdenilmesi de yaygındır.

Bi şekilde bir şey oldu vücudumdaki diğer kaslar da etkilendi. Etkilenmeye devam ediyor. Ben buradan herkesi uyarmak istedim. Kimsenin başına gelmesin.

merhaba 8 temmuzda botoks yaptırdım. Doktor alnıma ve kaş arasına biraz fazla yaptı gibime geldi ama tam da anlamadım. Sonrasında sağ gözüm kapandı neredeyse gözyaşı damlalarıyla açmaya çalıştım bir ayda ancak kendine geldi ama iki göz kapağımda da düşüklük oldu. 1,5 ay kadar sonra sağ ayak bileğimde bir güçsüzlük ve bir ödem var gibi hissettim. Sonra sol koluma aynı şey oldu ve iki bileğime de aynı şey güçsüzlük ve yorgunluk. Uykudan uyanınca tüm vücudum şişmiş gibi yatak yorgan izleriyle uyanıyorum. Daha öncesinde böyle sorunlarım hiç olmazdı. Hemen nörolojiye gidip MR çektirdim bir sorun görünmedi ama bende şikayetler hala devam ederken pelvik kaslarımda sorun olduğunu hissediyorum. Güçsüzlük hissettiğim kolumu ve bacağımı çalıştırıp spor yapıyorum ama çabuk yoruluyor ve sonrasında ağrılar oluyor. Birkaç gün sonra EMG çektireceğim. Araştırdım. myastenia gravis diye bir kas hastalığı varmış tam da botoksun kaslara yaptığını yapıyor. Yani botoks bence kanıma karıştı ve bütün kaslarım şu anda botokslu gibi gevşek ve çalışmıyor. Botoksun böyle bir etkisi var mı bilemedim ama başka ihtimal yok. Umarım etkisi en fazla botoks kadar sürer. Söyleyeceğim şu sakın botoks yaptırmayın.
Ben myastenia gravis hastasıyım yaklasik 18 senedir falan ve botox da yaptiriyorum, herhangi bir sorun yasamadim aksine iyi geldigini düşünüyorum sizin teşhisiniz kondu mu

Buna benzer bir şeyi ben de yaşadım. Yalnız ben botoksu yaptırır yaptırmaz dilimde bir tat , yutkunma problemi yaşadım. Daha sonrasında bacak ve sırt kaşlarımda aşırı bir ağrı ve sızlama hissettim. Sizin gibi aşırı doz uygulandığını düşündüm , doktorumla konuşmak istedim ama asistanı botoks böyle bir şey yapmaz diye beni savuşturdu. Sonrasında nöroloji doktoruna gittim . Bana bir yığın kan tahlili ve emg çektiler . Bir sonuç bulamadılar. Şikayetlerim yaklaşık 3 hafta boyunca azalarak devam etti. Sonrasında bitti. Yalnız ben bu durumun nedenini öğrenemediğim için botoksa aşırı mesafeliyim, doktor hatası mı yoksa ender rastalanabilecek alarjik bir durum mu bilemiyorum .

Ben myastenia gravis hastasıyım yaklasik 18 senedir falan ve botox da yaptiriyorum, herhangi bir sorun yasamadim aksine iyi geldigini düşünüyorum sizin teşhisiniz kondu mu
Merhaba,size bir şey sormak istiyorum.2 senedir ben de myasteni hastasıyım oküler formda.Siz nasıl botox yaptırabiliyorsunuz acaba?Sakıncalı çünkü.

X