Boşanma davası

E

EU2

Ziyaretçi
Boşanma davaları ile ilgili bir sitede bir kaç bilgiye rastladım..sizlerle paylaşmak istedim :)

Boşanma davası

virüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüsvirüs-Boşanma veya Ayrılık Davalarında yetkili mahkeme,eşlerden birinin yerleşim veya davadan önce son defa 6 aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Boşanma ve Ayrılık Davalarında uyulması gereken kurallar nelerdir?

Boşanma ve Ayrılık Davalarında,Hakim aşağıdaki kurallara uymak zorundadır:

1-Hakim,boşanma ve ayrılık sebebi olarak gösterilen olayların varlığına hukuken ve mantıken inanmadıkça,bunlar ispatlanmış olmaz.

2-Hakim,bu olaylar için,gerek kendiliğinden,gerek tarafların istemi üzerine,yemin teklif edemeyeceği gibi yemin yerine geçecek açıklamada bulunulmasını da isteyemez.

3-Tarafların bu konudaki her türlü kabullenmeleri de Hakimi bağlamaz.

4-Hakim,dellileri serbestçe değerlendirir.

5-Boşanma ve ayrılığın yan sonuçları ile ilgili olarak iki taraf arasında yapılan sözleşmeler,Hakimin tasdikinden geçmedikçe geçerli olmaz.

6-Hakim,taraflardan birinin istemi üzerine duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir.

Boşanma Davasının sonucu ne olabilir?

1-Red.

2-Dava'nın düşmesi.

3-Boşanma.

4-Ayrılık.

Boşanma hükmü ne zaman yürürlüğe girer?

Kesinleşikten sonra yürürlüğe girer ve ancak o zaman Kanun'da yazılı sonuçları doğurur.

Boşanma hükmü kesinleştikten sonra,boşanan kadın hemen evlenebilir mi?

Evlenemez.Kadın,evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez.Ancak,bu süre,kadının doğurmasıyla biter.
300 günlük iddet süresinin bitimini beklemeden evlenebilmek için,''ıddet süresini kısaltma davası''açmak ve kazanmak gerekmektedir.

Bilgiler doğru birtek iddet müddeti konusunda yanlış bilgi var..

Kadın eğer hamile olmadığını doktor raporu ile ispatlarsa iddet müddetini beklemek zorunda değildir.. 300 günlük süre kadının hamile ise çocuğunun nesebini belirlemek amacıyla konulmuş bir süredir..

Hamile değilseniz böyle bir süreyle bağlı değilsiniz ve hamile olmadığınızı ispatlayıp mahkemeden izin alarak evlenebilirsiniz :1rolleyes:

Arkadaşlar neden öyle diyorsunuz sizce ben hatamı yapıyorum boşandığım eşimle tekrar birleşiyoruz bir kızım var 7 yaşında tabi sadece onun için değil şuna inandığım için eşimi gerçekten seviyorum ve onsuz bir hayat olmuyor aramızdaki sorunlar aşılamayacak sorunlar değildi aslında ama benim diretmemle 2.5 sene önce anlaşmalı boşandık şimdi ise tekrar görüşmeye başladık ve birleşmeyi düşünüyoruz. sizce hatamı yapıyorum.

X