Bohça meselesi gelenekler

Herkese merhaba öncelikle,
Haziran ayının sonunda nişanım olacak. Eylül ayında da düğün yapacağız.
Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Ya neden ben 70 yaşındaki kadının zevkini evime taşıyorum?
Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Bana yol gösterin. Please!
Kendi adıma ben belki kullanmam ama kabul ederim, sonrası ise zaten kimse çeyizi kullanıyormusun kullanmıyormusun diye kontrol etmiycek bir kaç defa idare edin işte 😄

Benim ailem karşı taraf için bir şey yapmayacak. Zaten annem babam ayrı. Annem çok çalışıyor. Yani çeyiz bohça vs yapacak vaktimiz ve ilgimiz vs yok

Çeyiz denilen şey düğün hediyesi gibi bir şeydir. Kimisi sadece damat ve gelin için, işte birer paraça pijama, terlik, havlu hazırlar ya bir beze sarar, ya hediye paketi yapar.

Böyle şeyler kanun gibi bir yerde yazılan şeyler değil. Sülalece toplu yapılacak şeyler değil. Bunu bu ülkede yaşayan her tip insan bilir ve akıl edebilir. İlgiyle alakalı bir şey değil. İstersen tek başına gidip bir migrostan alır bunları paketler karşı tarafa çeyiz diye verirsin.

Bunlar böyle komplike, karışık içinden çıkılmayacak şeyler değil. Öyle ailede aile görmeyle bilenecek şeyler değil. Bu ülkede doğup büyümüş, tv izleyen insan bilr bilir bunu.

"dürü" denileni kız tarafı erkek tarafına bohça olarak veriyor bizde, davetiye olarak değil. erkeklere gömlek, yaşlı kadınlara örgü yelek, havlu, seccade, vs. bu amcaya, teyzeye vb. herkese hemen hemen aynı olur k.valide, elti filan varsa onlara biraz daha fazla olur kanaviçe takım vs. gibi. bu dantelleri oyaları patikleri filan kız hazırlar-dı.

kız tarafının kendi tarafına bohça olarak verdiğine "gönüllük" derler daha az olur bu sadece bir gömleklik kumaş olurdu mesela eskiden -yine eskiden nişan alışverişinde bu gönüllük koyulacak kumaşı erkek tarafı alırdı kıza verirdi, kız dağıtırdı.

davetiye olarak verilen hediyeyi genelde erkek tarafı kendi akrabalarına verir ona ise "okuntu" derler -batı karadenizde tavuk kesip yolup verirler bazı köylerde mesela, benim en prgratik bulduğum okuntudur. (onlarda adının okuntu olduğundan emin değilim).
Tamam okuntu bizde de okuntu derler bohcaya dürü derler karıştırmışim teşekkürler düzeltme için 🤣 bizde hala her davetiyenin yanında gelir hediye akrabalardan yada bulunduğumuz yerde ki köylerden bu adeti buranın yerlileri yapar çoğunlukla.

Sivaslı arkadaşım elbise falan hediye etmişti. Ben de buna dayanarak yani benim akrabalarımı tanımaz ermezler neye göre gömlek, pantolon, elbise alacaklar diye şaşırdım. Eğer sizin dediğini gibiyse tabi sorun değil.

Dediğim gibi evimiz büyük değil. Nereye sığdıracağım ben o kadar şeyi bilmiyorum.
arkadşınız kime elbise hediye etti?

neredeyse yurdun her yöresinden evlilik görmüşümdür, yaşamışımdır
%99 ihtimalle elbise sizden başkasına alınmaz bir de varsa evde bekar kardeş ona alınabilir. aile dışı akrabaya elbise alan ise ben görmedim hiç-- bizde mesela eskiden şu olurdu "nişan alışverişine" kızla birlikte giden genç bir kız daha (kuzen, nöker, nedime, artık ne derseniz) olurdu ona da nişanı olarak kıza kıyafet alışverişi yapılırken aynı anda (yani prova ederek) 1 kat elbise alırdı erkek tarafı. çooook eskiden de ailenin terzisine gidilirmiş birlikte.

akrabalara gömlek koyarlar erkekse, erkek hediyesi başka zor oluyor çünkü. amcalara gömlek konuyor mesela -çünkü başka ne koysunlar?
belki sizin annenize bluz filan koyarlar ama onu da nadiren görüyorum.

Konu bence yastık yorgan değilde siz içten içe eşinizin ailesini begenmiyorsunuz gibi geldi bana. Umarım öyle değildir çünkü ister istemez bir.omur goruseceksiniz. Ve eşinizi onlar yetiştirdi. Belli şeyleri onlardan almış olabilir o da( davranışlar, gelenekler vs) iyi düşünün derim. Bu farklara çok takiliyorsaniz sonra problem yaşama ihtimaliniz oluyor. Eş ailesi atsan Atılmıyor cunku.

Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Karşılıklı müzakere için ailecek görüşün, bohça sadece gelin damat için yapılsın , diğer şeyleri gene annenizle usule uygun kırmadan biraz da imtiyaz verecek şekilde orta yolda buluşarak halledin. Nişanlı ile de görüşün kullanılmayacak şeyleri taşıyıp ne kendilerine eziyet olsun ne sizin evde kalabalık etsin. Kadının emeği var heba olmasına lüzum yok. Kadın çağa vs bakmaz eskinin evleri büyük ve yüklük vardı. Kadın yeni evleri görmedi ise ne bilsin küçüldüğünü. Bunu bilmemek de ayıp değil bana göre. Kime göre çağ içi çağ dışı tartışılır medeniyet minder paspas kullanımı ile mi kararlaştırılır? İstememenize saygı duyuyorum ben de kalabalık sevmem evde ama bunun çağ ile alakası yok orada yanlış bir ifade kullanılmış. Sizin yapmıyor oluşunuz da karşı tarafın normal algısında maalesef anormal karşılanıyor, onlar için de sizin tepkiler tuhaf gelecek 🤷🏻‍♀️ biraz empati yapmak gerekiyor..
Sülaleye bohça yapılır aynı şekilde de karşılık verilir, eğer yapmayacak iseniz karşı tarafa söyleyin ne siz yapın ne onlar yapsın. Gelin damat ile olayı çözün gitsin. Bu arada nişanlı ile müzakere halinde kalın çok hassaslaşabilecek bir mevzu dengeyi sağlasın arada

Son olarak nişanlı ile , nişan takmadan evvel aileyi gördünüz tanıdınız. Böyle şeyler gelebileceğini tahmin ediyordunuz. Bu kadar abartmaya lüzum yok, nişanlınzın kalbini de kırmayın sonuçta onu yetiştiren ailesi, arada bırakmayın çocuğu orta yolu bulmayı deneyin. Diğer türlü hoş olmayan şeylere doğru evrilir. O kadar iki taraflı emek verilmiş eften püften şeyler için heba olmasın veya zedelenmesin

Ben kendi yorgan döşeklerimi filan kendim aldım. Ince hazır yorganlar. Kaynanamınkileri de onlar geldikçe sadece onlara kullandım. Hem kullandığımı görmüş oldular. Hem de makineye tepebildiklerimi daha sık kullandım daha pratik ilerledim. Bohçama koyduğu asla tarzım olmayan dantelli nevresimi doğumda serdim. Bi yerimden bi şey de eksilmedi.

Örtüyü de sadece o gelince örtersin gönül alırsın. Mobilyana çivilemek zorunda değilsin sonuçta abartmaya, gömmeye gerek yok.

Kaynanalar da öcü değil ya. Bir ana ve sizin bayıldığınız kocaları o doğurdu bu yaşa getirdi sonuçta. (Birazdan eşim aslında hep uzakta yasamış ailesinden naraları gelecek bekliyorum.)

Amcalara filan hediyeye gerek yok zahmet olmasın diyin atıntı olmasın. Kadın emek verecek hepsine neticede. Yazık.

bence müstakbel eşinize söyleyin o güzelce anlatsın durumu.
aynı şeyi annem ve teyzem de yapıyor. güzel bir dille istemiyorum diyorum anlamıyorlar, illa sinirlenip kaba konuşma noktasına getiriyorlar insanı. ben kına düğün filan da yapmayacağım için oradan ayrı bilendiler zaten.
ev sizin, hayat sizin. bunca eşyayı nereye koyucam derdi olmasını istemiyorsanız ciddi tavır koymanız lazım.
Beni anladığınız için minnettarım. İki saattir kadınlar kulübü tarafından linçleniyorum çünkü 😅

Ben de kına gecesi düğün vs istemiyorum. Ama zorla yapacaklar. 😕

Az önce müstakbel görümcem ile konuştum. Çok şükür benim içimi rahatlattı ve orta yolu bulduk 😊
Bu ne dehşet bir üslup ya. Kaç yaşında kadın kendince doğru bildiği şeyi iyi niyetle yapmaya çalışıyor. Ne kadar beğenmeseniz de alır bir köşede tutarsınız. Ezmeye uğraşmanıza gerek var mı cidden?
Müstakbel görümcemle az önce konuştum. Çok şükür beni anladı ve orta yolu bulduk. Değerli yorumunuz için teşekkürler

Benim ailem karşı taraf için bir şey yapmayacak. Zaten annem babam ayrı. Annem çok çalışıyor. Yani çeyiz bohça vs yapacak vaktimiz ve ilgimiz vs yok
Bilemiyorum karşı taraf sizin ailenize yaparsa anne ve babanıza sizinde onlara yapmanız uygun düşer bence insanlar mutlu olur vakit yok derken 7/24 çalışmiyorsunuz heralde değil mi bir alisverise yemeğe vs gidiyorsunuz dur.

Örgü patik,lif,örgü yelek bir başörtüsü konur zaten kayınvalideye kayınpeder için de gomlek, tesbih,lif ve seccade olabilir.

Bilemiyorum karşı taraf sizin ailenize yaparsa anne ve babanıza sizinde onlara yapmanız uygun düşer bence insanlar mutlu olur vakit yok derken 7/24 çalışmiyorsunuz heralde değil mi bir alisverise yemeğe vs gidiyorsunuz dur.

Örgü patik,lif,örgü yelek bir başörtüsü konur zaten kayınvalideye kayınpeder için de gomlek, tesbih,lif ve seccade olabilir.
Az önce müstakbel görümcemle konuştum. Orta yolu bulduk. Beni anladı çok şükür.

Beni anladığınız için minnettarım. İki saattir kadınlar kulübü tarafından linçleniyorum çünkü 😅

Ben de kına gecesi düğün vs istemiyorum. Ama zorla yapacaklar. 😕

Az önce müstakbel görümcem ile konuştum. Çok şükür benim içimi rahatlattı ve orta yolu bulduk 😊

Müstakbel görümcemle az önce konuştum. Çok şükür beni anladı ve orta yolu bulduk. Değerli yorumunuz için teşekkürler
çok sevindim orta yolu bulmanıza🙏
kötü niyetli değiller tabi ki ama bazı şeyleri istememek de en doğal hakkımız. biz de kötü niyetli değiliz.
şahsen söz nişan bile düşünmüyordum, bari bunu yapın yeter diye çıkıştı benimkiler. fıtı fıtı yürüyüp sunucam kahveleri mecbur😂
şimdiden tebrik ederim, mutluluklar ☺️✨

Ailemizde ve akrabalarımız arasında ilk evlenecek olan benim dediğim gibi. İlk defa bu duruma şahitlik ediyorum. Verilen şeyleri evimde bulundurmam gerektiğini sanıyordum. O yüzden böyle bir telaşa kapıldım. Sağa sola dağıtsam ayıp olmaz mı yani?

Ayıp olur tabii ki. Onun yerine kayınvalideniz madem köy evinde yaşıyormuş; "burada kalsın, geldikçe kullanırız vb" demeniz çok daha mantıklı olur. Bayramda, seyranda gittiğinizde kendi eşyalarınızı kullanmış olursunuz.

'İdare etmek' evlilikte iki tarafta zaman zaman yapar bunu. Bide madem böyle şeyleri sevmiyorsun ona göre birisiyle evlenseydin. Böyle konularda bişey kabul etmezsiniz ama maddi konulara geldi mi hiç aa geleneksel aile demeden herşeyi beklersiniz :) Ne güzel is.

çok sevindim orta yolu bulmanıza🙏
kötü niyetli değiller tabi ki ama bazı şeyleri istememek de en doğal hakkımız. biz de kötü niyetli değiliz.
şahsen söz nişan bile düşünmüyordum, bari bunu yapın yeter diye çıkıştı benimkiler. fıtı fıtı yürüyüp sunucam kahveleri mecbur😂
şimdiden tebrik ederim, mutluluklar ☺️✨
bana kalırsa kızın (mesela o kız ben de olsam) "istenmesi", bunun adının kız isteme olması daha büyük bir trajedi
sahibinden mal ister gibi...

bohça yapıp içine hediye babında havlu, patik koymak mal gibi istenmekten çok daha masum benim nazarımda

Canım kabul edip kullanmıyorsun bu kadar basit. Kimseyi kırmaya gerek yok. Bırakın kendi geleneklerini yerine getirsinler üzülmesinler. Sen yine istediğimi alırsın

X