Biz öğretmenler,kötü insanlar değiliz...Ama çok yoruyorlar..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İki çocuğum da özel okula gidiyor ve bir tanesinin öğretmeni toplantıda kimse sınıf düzenime müdahale etmesin dedi. Whatsapp grubunda sadece öğretmenleri mesaj atabiliyor bizim soracağımız birşey varsa özelden yazıyoruz. Velilerin kendilerinin kurmuş olduğu bir grup yok Allah a şükür hatta kızlarımdan biri 3 senedir birkaç arkadaşı ile aynı sınıfta olmasına rağmen ailelerini tanımam.

Toplantı esnasında bazı ailelerin tutumundan ben bile bunaldım “çok ödev veriyorsunuz” diyen bir aile vardı çünkü çocukları akşam tablet ve tv ye bakıyormuş yetiştiremiyormuş ödevini

İki çocuğum da özel okula gidiyor ve bir tanesinin öğretmeni toplantıda kimse sınıf düzenime müdahale etmesin dedi. Whatsapp grubunda sadece öğretmenleri mesaj atabiliyor bizim soracağımız birşey varsa özelden yazıyoruz. Velilerin kendilerinin kurmuş olduğu bir grup yok Allah a şükür hatta kızlarımdan biri 3 senedir birkaç arkadaşı ile aynı sınıfta olmasına rağmen ailelerini tanımam.

Toplantı esnasında bazı ailelerin tutumundan ben bile bunaldım “çok ödev veriyorsunuz” diyen bir aile vardı çünkü çocukları akşam tablet ve tv ye bakıyormuş yetiştiremiyormuş ödevini
Gerçekten Tv izliyor yetiştiremiyor mu dediler, sizin yorumunuz mu? Bunu yüzsüzce söylediler mi merak ediyorum.

Derecesi çok çabuk yükselmiştir.Muayeneniz geçikmiştir bilemem.Ben de yirmi küsür yıl gözlüklüyüm yani.
Kaldı ki veli söylemeden ben çocuğun göremediğini anlayacağım için velinin söylemesine gerek kalmaz .
E Veli söyleyince de dün sınıfımın düzenine karışamaz dediniz 😅😃siz göz dr u değilsiniz ayrıca. Gözlüğü olsa da akıllı tahtayı göremiyor bazı insanlar. Gözlük numarası falan ilerlemiyor ayrıca.

Belki çocuğunda muayenesi gecikecek veya numarası hızlı yükselecek?? Kusura bakmayın ama çok bilmiş ve egoistsiniz gerçekten. Bunlar yorumlarınızdan buram buram akıyor. Velinin size çocuğum göremiyor deme hakkı bile yok. Çünkü siz mükemmel uzman başöğretmen olduğunuz için leb demeden Çorum u anlayacağınızı iddia ediyorsunuz. Benim anlamadığım bu kadar mükemmel be hatasızsanız, kimse size haşa çocuğu ile ilgili tek kelime edemeyecekse bu konuyu neden açtınız?
İstedğiniz yerden anlamışsınız.

E Veli söyleyince de dün sınıfımın düzenine karışamaz dediniz 😅😃siz göz dr u değilsiniz ayrıca. Gözlüğü olsa da akıllı tahtayı göremiyor bazı insanlar. Gözlük numarası falan ilerlemiyor ayrıca.
Burdan bunu anladığınız için tebrik ederim.Farkında mısınız attığınız mesajlar hep böyle demiştiniz,bakın üyenin eski mesajını buldum şeklinde?Lafı istediğiniz yerden anlamayın lütfen!Amacımız birini haksız çıkarmak değil.İçiniz rahatlayacaksa tamam siz haklı olun.Ama mesajlarımı bir daha alıntılamayın.

Bizim anaokulunda bir öğrenciyi o şekilde bir ay sonunda gönderdiler ama ilkokul kademesinde ben de hiç duymadım-görmedim böyle şeyler. Cidden çözümsüzüz aslında.
Özeldi okul. Belki devlette kabul edilmiyordur ilkokul kademesinde bilemedim.
Geçen yıl kızımın sınıfinda özel gereksinimli bir arkadaşları varmış mesela ben kızımdan duymadım bu çocukla ilgili tek kelime bile, sene sonunda mezun olacakken öğrendim o da bahçede bir sorun yaşanmış, diğer veliler ağladığini görmuş,güvenliğe niye ağlıyor öğretmenini çağırın demişler ,güvenlik o çocuk problemli zaten gibisinden bir cümle kurmuş,o sekilde öğrendim. Cocuk sakin sessiz kendi halindeydi,kimseye bir zararı olduğunu duymadım 2 sene boyunca. İrdelemedim de nesi var diye zira gayet adapteydi sınıfa. En ufak sorun yaratmadı. Ama tam tersi de pekala olabilirdi.
Öğretmenlerin böyle durumlarda gerçekten işi zor. Aile işbirliği içinde olmazsa zaten geçmiş olsun.

Mune Mune konumu kapatır mısın
Belki çocuğunda muayenesi gecikecek veya numarası hızlı yükselecek?? Kusura bakmayın ama çok bilmiş ve egoistsiniz gerçekten. Bunlar yorumlarınızdan buram buram akıyor. Velinin size çocuğum göremiyor deme hakkı bile yok. Çünkü siz mükemmel uzman başöğretmen olduğunuz için leb demeden Çorum u anlayacağınızı iddia ediyorsunuz. Benim anlamadığım bu kadar mükemmel be hatasızsanız, kimse size haşa çocuğu ile ilgili tek kelime edemeyecekse bu konuyu neden açtınız?
🤣🤣sakin..

Burdan bunu anladığınız için tebrik ederim.Farkında mısınız attığınız mesajlar hep böyle demiştiniz,bakın üyenin eski mesajını buldum şeklinde?Lafı istediğiniz yerden anlamayın lütfen!Amacımız birini haksız çıkarmak değil.İçiniz rahatlayacaksa tamam siz haklı olun.Ama mesajlarımı bir daha alıntılamayın.
E öğretmen arkadaş çocukken göremezdim arkada gözlüklü bile dedi. Siz ona inanmadınız.peki ben sizin derdini anlatan öğrenciye inanacağınızı düşünür müyüm? Tabi ki hayır.

Veli söylese ne olur ki?
Mesajda velinin söylemesine gerek kalmadan ben anlarım zaten demişim ..Sonuçta ben gerekeni yapıyorum.Farkında olmadığım,bilmemin mümkğn olmadığı durumları veli gelip iletebilir ama bana işimi öğretemez.Mesela çocuk da astım bronşit var.Bunu bana söyledi.Ben o çocuğu zaten pencere kenarına oturtamam..Ya da o gün gözlüğğnü takmadı.Sırasını çekerim tahtaya doğru.Zaten çocuk en önde de olsa göremez.
Çocuk haylaz ama kendine haylaz .Vurmuyor,kırmıyor,küfür etmiyor.o çocuğun yanında oturmasının sakıncası yok.Buna müdahale etmesine izin vermem..Aksine haylaz çocuklar daha popüler ve arkadaş canlısı oluyor.Çocuk sakinse onun yanına oturturum ki biraz açılsın.
Küfür eden ,şifdet yanlısı çocuğu da kendime yakın bir tarafa alırım ki gözüm üzernde olur.Yanındaki çocuk benden dolayı zaten zarar görmez..
Veliler tabiki de özel durumlarını anlatacak.Burada pek çok velinin kastettiği öğretmenin işine karışmak.

Mesajda velinin söylemesine gerek kalmadan ben anlarım zaten demişim ..Sonuçta ben gerekeni yapıyorum.Farkında olmadığım,bilmemin mümkğn olmadığı durumları veli gelip iletebilir ama bana işimi öğretemez.Mesela çocuk da astım bronşit var.Bunu bana söyledi.Ben o çocuğu zaten pencere kenarına oturtamam..Ya da o gün gözlüğğnü takmadı.Sırasını çekerim tahtaya doğru.Zaten çocuk en önde de olsa göremez.
Çocuk haylaz ama kendine haylaz .Vurmuyor,kırmıyor,küfür etmiyor.o çocuğun yanında oturmasının sakıncası yok.Buna müdahale etmesine izin vermem..Aksine haylaz çocuklar daha popüler ve arkadaş canlısı oluyor.Çocuk sakinse onun yanına oturturum ki biraz açılsın.
Küfür eden ,şifdet yanlısı çocuğu da kendime yakın bir tarafa alırım ki gözüm üzernde olur.Yanındaki çocuk benden dolayı zaten zarar görmez..
Veliler tabiki de özel durumlarını anlatacak.Burada pek çok velinin kastettiği öğretmenin işine karışmak.
Siz her yorumda farklı şey yazıyorsunuz. Veli sorunu iletebilir diyorsunuz. E biz de aynını dedik. Sonra başka yorumda Veli iletmemeli çocuk söylemeli ya da ben anlarım diyorsunuz.sonra da bizi anlamamakla suçluyorsunuz. Tutarlı yazmadınız ki 2 gündür.

Veli söylese ne olur ki?
Tövbe de
images.jpeg-10.jpg

Gerçekten Tv izliyor yetiştiremiyor mu dediler, sizin yorumunuz mu? Bunu yüzsüzce söylediler mi merak ediyorum.
Evet eve gelince tv ve tablete bakıyormuş yemek yeniyormuş ödevler fazla olunca yetiştiremiyormuş dersin başına ancak 8 gibi oturuyormuş. Öğretmenin verdiği ödevde 3-4 soru ancak ve günlük kitap okuma. Daha neler neler söylediler her konuda muhalefet bir aileydi.

Merakımdan soruyorum, veli çocuğun net göremediğini biliyor. Ama size söylememeli çünkü sizin fark etmenizi veya çocuğun (diyelim ki içine kapanık bir çocuk) grup alıştırmalarıyla açılıp derdini anlatmasını mı beklemeli? Bir günde tek cümle ile çözülecek bir konu için üstelik? Diğer iki senaryo gerçekleşene kadar geçen süre ne olacak?

İnsanları memnun etmek o kadar zor ki..Hoş öyle de bir niyetim yok ama,en azından bir teşekkür beklerken herkesin olumsuzu görmesi,yargılaması,iğneyi kendine batırmadan çuvaldızı başkasına batırması..Buna rağmen bu insanları anlamak için uğraşmam..
İlkokulda öğretmenim..Velilerin dertleri bitmiyor..Takmamak için uğraşsam da sabahlara kadar uyuyamıyorum bu tavırlar yüzünden..Sanki bu kadar sene onlar okumuşlar, her şeyi onlar biliyorlar gibi tavır içindeler..O da yetmezmiş gibi çocuklar arasındaki ilişkileri abartıp beni sıkıştırmaları yok mu..Bizim zamanımızda öğretmenin numarası ne gezerdi biz de..Şimdi bütün velilerle akraba olduk nerdeyse..Ne özel hayatımız kaldı,ne mesafemiz..Biz koymaya çalışsak da olmuyor..
Mesela sınıf düzenini bozan çocuklar var..Bunlar için ödül ve ceza yöntemini uyguluyorum..Öyle böyle yaramaz değiller..Çok afedersiniz başka sınıfın öğretmenine ana bacı düz gitti bir tanesi..Detayları anlatıp değerli vaktinizi almayacağım.Bir hafta gözlem yaptım.Her gün bir kişi başkanlık yapıyor.(Tek bir kişiye vermiyorum bu görevi,çünkü başkanın velisini topa tutuyorlar sonra..) Her günün başkanından durum bilgisi alıyorum.Bu çocukları da onların söylemesine gerek kalmadan zaten tanıdığım için ceza vermeye karar verdim.Psikolojide ikinci tür ceza yöntemi var.Sevdiği şeylerden mahrum bırakma yöntemi..Cuma günü beden eğitimi dersine çıkmayacaklarını ,hataları üzerinde düşünmeler gerektiğini söyledim..
Beni mesaj yağmuruna tutmuşlar.”Hocam,başkan hep benim çocuğumu yazmış,benim çocuğum aslında böyle yapmamış,ağlıyor sabahtan beri,hasta olacak,psikolojisi bozulacak.Siz hep ceza veriyorsunuz.A öğrencisi de böyle yapmış.B öğrencisi benim çocuğuma bunu demiş vs.”Ay sabaha kadar beni topa tutmuşlar.İlk iki ders İngilizce olduğu için biraz geç gittiğim günde okula gelmişler.Herkese beni sormuşlar..
.Bunda takacak ne var diye düşünebilirsiniz.Bunun gibi her hafa yüzlerce olay yaşıyorum..Bir tanesi de iki hafta öncenin vukuatını anlatıyor.Oğluyla arkadaşı yaramazlık yapmış.Ben o çocuğa değil sadece oğluna kızmışım..
Yine bir gün genel değerlendirme sınavı yaptım.İki kişi sınıfta en yüksek doğruyu yaptı.Sonuçları gruptan paylaşıyorum.Biri yazmış,benim kızımın doğrusu daha fazla,o öğrenciyi siz bir fazla göstermişsiniz.Ben saydım.E ben bu çocukları tebrik etmişim,ödüllendireceğimi söylemişim.”Kızım sen bir tane eksik yapmışsın aslında,ödül hakkını kaybettin deyip ,hevesini mi kırayım.”
“Hocam siz Ayşe’ yi kaldırmamışsınız.Parmak kaldırmış.Benim kızım çok üzülüyor..”
“Hocam yılbaşı etkinliği yapılacaksa ben çocuğu göndermeyeceğim,günah..”
“Hocam,benim çocuğumun dersleri biye kötü?”
“Benim çocuğum öyle şey yapmaz,siz benim çocuğumu sevmiyorsunuz.”
“Benim çocuğum terliyor çok koşmasın..”
“O çocuk benim çocuğumla oturmasın..”
“Benim çocuğum beslenmesini bitirmiyor.”
“Çocuğum teneffüste düşmüş,kim düşürmüş?”
“Ödevler çok,”
Bu arada bu sebeplerle Cimer şikayet olayları..
Yoruldum arkadaşlar yaa..Bu velilere biri dur desin..
Bu arada okulun karşısındaki kırtasiyelerden biri de esnafluğını beğenmeyip ordan alışveriş yapmadığımız için veliler dolduruşa getirip üzerimize salıyor.Bir kaç tane arkadaşın gizlice numarasını alıp onlara ağza alınmayacak laflar etmiş.Dolandırıcıkla suçlamış..Kaynak kitap aldırmak yasak ama bizler velilerin talepleri ve meb kitaplarının yetersiz kalması üzerine mecbur aldırdığımız için adamı şikayet de edemiyoruz..
öğretmenlerin çok üzerne geliniyor..Bırakın bizi işimizi yapalım...Bizler dolandırıcı değiliz,çocuğunuzun istikbali ve vatana millete hayırlı olmasından başka bir kaygımız yok,diye bağırmak ..Haykırmak istiyorum..
Ben bile daraldım. Allah yardımcınız olsun öncelikle.
Acaba haftada bir gün belli saat aralığında size ulaşmalarını sağlayabilir misiniz? Mesela iki hat alın ve bir tanesi iş bir tanesi ise özel hattınız olsun sonra wp grubundan çıkın ve bir adet sınıf annesi seçip onu gruba admin yapın siz tüm ödev ve duyuruları bu anneye söyleyin o da gruba yazsın. Haftada bir defa belirlediğiniz saat aralığında da iş hattınızı açıp gelen mesajları yanıtlayın. Onun dışında iletişim kurmayın.
Bir de naçizane yanlış hesaplandığınız çocuğa da ödül verebilirsiniz. Böylece diğer çocugun da hevesini kirmamış olursunuz sonuçta hak eden o..

Ben bile daraldım. Allah yardımcınız olsun öncelikle.
Acaba haftada bir gün belli saat aralığında size ulaşmalarını sağlayabilir misiniz? Mesela iki hat alın ve bir tanesi iş bir tanesi ise özel hattınız olsun sonra wp grubundan çıkın ve bir adet sınıf annesi seçip onu gruba admin yapın siz tüm ödev ve duyuruları bu anneye söyleyin o da gruba yazsın. Haftada bir defa belirlediğiniz saat aralığında da iş hattınızı açıp gelen mesajları yanıtlayın. Onun dışında iletişim kurmayın.
Bir de naçizane yanlış hesaplandığınız çocuğa da ödül verebilirsiniz. Böylece diğer çocugun da hevesini kirmamış olursunuz sonuçta hak eden o..
Merhabalar,iletişim konusundaki sorunu bir şekilde çözdüm gibi.Haylaz saldırgan ve velisiyle iletişim problemi yaşadığım öğrencime bol bol görev verip ödüllendiriyorum ama beklemediği bir anda.Sönmedi davranışları ama azaldı.Tabi bol boş da özel olarak konuşuyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X