Biz böyleydik... Ne oldu bizlere?

Hayyalcim ben senin neden böyle düşündüğünü az çok anlıyorum. Yavuz Sultan Selim zamanına dayanıyor değil mi? yanılıyor muyum?

Açık açık yazamıyorum, din ile ilgili konuşmak yasak ya forumda...

Bu ve bunun gibi pek çok şey daha canım...
Bunu anlamak için belki içinde olmak lazım belki dışarıdan bakmak...
Ben ikisi de sayılırım işte...
Hem o dönemde yaşamayan hem de onlardan olan biriyim...
Neyse...
yerimseniben
Sonuç olarak bizler Şanlı bir Osmanlı geçmişli, ne şehitler vermiş bir Türkiye'nin evlatlarıyız.
Ne geçmişimizi unutma(yapılanlar bakımından) ne de geleceğimizi umursamama lüksümüz var.
Var olsun sonsuzluğuyla Türkiye Cumhuriyeti...
turkbayragi

şanlı bir geçmişimiz var bunu kimse yok sayamaz...İslamiyet öncesi Türkler ve Selçuklulardan itibaren
topraklarımız kazanılmış hatta Anadolu onlar sayesinde Türklere açılmışdır...küçük beyliklerden
oluşan Türkler birleşerek Osmanlı İmparatorluğunu oluşturmuşdur Osmanlının katkısı
inkar edilemez.
Ve sonrası Cumhuriyet...Cumhuriyet kazanma mücadelesi ile dökülen kanlar ...istiklal marşımız...
ilk meclis ve anayasamız...bunlar hep birliktelikden olmuşdur...
hiç bir dış kuvvetin bizi çöketmesine izin vermemeliyiz.
şu da bir gerçek ki Cumhuriyetin biz kadınlara verdiği çok şey var...kızlara okuma hakkı,seçme ve seçilme hakkımız,medeni kanunumuz...bunlar Türkiye adına kadını adına yapılan en önemli
ve inkar edilemez gelişmelerdir.

nepertes;
Olayı saptırdığınızı düşünüyorum...
Siz açık açık insanları rencide etmeyin isterseniz...
Ben Allah'a inanıyorum.
Kaldı ki inanmasam bile şunu açık açık söyleyin deme hakkına sahip değilsiniz ne benim ne başkası için.
Kimseye bunu yapın şunu yapın diyemezsiniz.
Bundan sizi men ederim...
Lütfen bir şey söylerken karşınızdakini nasıl zan altında bıraktığınızı görün.
:umursamaz:

ben size şunu açık açık söyleyin diye bi emrivakilik yapmadım.cümlemi doğru okursanız ya şöyle diyin ya da böyle deyin....diyerek bizlere son noktayı koyun ki biz de bu din konusunu kapatalım.tabii bu bir emir değil istek.çünkü siz böyle derseniz din konusu kapanır ve daha sağlıklı bi ortamda tartışırız.Allaha inandığınızı söylüyorsanız bir müslüman olarak kurana da inanıyorsunuzdur ve kurandaki bir ayeti inkar edemezsiniz.belki bu sizin feminen düşüncelerinize uymayabilir ama emir buysa bunu yargılamak hatta hakaret olarak görmek de bize düşmez.lütfen kırılmayın.belki de bu hükmün kuranda geçtiğini bilmiyordunuz ondan böyle ağır konuştunuz.bu hükmün bizleri yaradanın bir emri olduğunu unutmayalım lütfen.sevgiler...

Din konuşmak yasak...
Ama gene de madem bu arkadaş beni zan altında bırakta kararlı...
Son noktayı koyuyorum...
sengözlerimebaksanab
İslamoğlu’nun "gerekçeli meal-tefsir"inde Bakara Sûresinin 282. âyet-i kerîmesinde ge- çen:“..Erkeklerinizden iki kişinin şahitli ğine başvurun. Eğer iki erkek bulunmazsa, bu durumda doğruluğundan emin olduğu nuz kimselerden bir erkekle iki kadını şâhit tu tun ki ikisinden biri şaşırır, unutur, yanılır sa diğeri ona hatırlatabilsin..”kavl-i şerîfi nin 3 nolu dipnotundaki ifâdelerini aynen aktarıyo ruz:
“Bu ibare öyle sanıldığı gibi iki kadını bir erkeğe denk saymak değildir. Âyet haksızlığı önleyip adâleti sağlama konusundaki titizlikle alakalıdır.

şanlı bir geçmişimiz var bunu kimse yok sayamaz...İslamiyet öncesi Türkler ve Selçuklulardan itibaren
topraklarımız kazanılmış hatta Anadolu onlar sayesinde Türklere açılmışdır...küçük beyliklerden
oluşan Türkler birleşerek Osmanlı İmparatorluğunu oluşturmuşdur Osmanlının katkısı
inkar edilemez.
Ve sonrası Cumhuriyet...Cumhuriyet kazanma mücadelesi ile dökülen kanlar ...istiklal marşımız...
ilk meclis ve anayasamız...bunlar hep birliktelikden olmuşdur...
hiç bir dış kuvvetin bizi çöketmesine izin vermemeliyiz.
şu da bir gerçek ki Cumhuriyetin biz kadınlara verdiği çok şey var...kızlara okuma hakkı,seçme ve seçilme hakkımız,medeni kanunumuz...bunlar Türkiye adına kadını adına yapılan en önemli
ve inkar edilemez gelişmelerdir.

vereliniortak vereliniortak vereliniortak

Osmanlı torunu olmak osmanlının mükemel olduğunu göstermez...
Osmanlı kötüdür asla demedim demem de..
Ama OSmanlı şöyle ahlaklıydı şöyle faziletliydi şöyle iyiydi böyle iyiydi diyer de allayıp pullamanın hiçbir mantığı yok....
Osmanlı devleti çok adilane yönettiği dönemler olduğu gibi gaddarlığın dizboyu olduğu dönemleri de vardı...
Çok ahlaklı faziletli dönemler yaşanırken, kendi içki müptelası olup tebaasına içkiyi yasaklayan padişahlar da vardı... Hamamda cariye peşinde koşarken düşüp beyin kanamasından ölen padişah da vardı... Allah korkusuyla titreyip zerre kul hakkı yememiş, mümkün oldukça ahlaklı yaşamış padişahlarda vardı....

Bu dönemden döneme değişiyor...

Yani sakın ola Osmanlı şöyle ahlaklıydı böyle ahlaklıydı diye genelleme yapmayın....
Her devletin iftihar dönemleri olduğu gibi yüz karası dönemleri de vardır.. Osmanlının da var...

Ayrıca Osmanlı yada başka bir evlet farketmez.. Bir devletin ahlaklı olması mümkün değildir... O devlette yaşayan insanların çoğunluğu ahlaklıdır o devlete mal edilemez, çoğunluğu ahlaksızdır o devlete maledilemez...

Ayrıca ahlaklı olmanın faziletli olmanın da direkt dinle alakası yoktur bence.... Ahlaklı olmak için illa ki dindar olmak gerkmiyor.. Çok ateist tanıdım, bırak dindar olmayı TAnrıyı bile kabul etmezler ama çok ahlaklı ve faziletli dürüst hayatları vardır...
Çok namazında niyazında dindar gördüm kul hakkından tut gıybetten tut kınamadan tut bir sürü günahları var....

Ahlaklı bir hayat sürmek eşittir dindar olmak demek değildir. Lütfen öncelikle bu geellemeden kurtulalım....

Din konuşmak yasak...
Son noktayı koyuyorum...
sengözlerimebaksanab
İslamoğlu’nun "gerekçeli meal-tefsir"inde Bakara Sûresinin 282. âyet-i kerîmesinde ge- çen:“..Erkeklerinizden iki kişinin şahitli ğine başvurun. Eğer iki erkek bulunmazsa, bu durumda doğruluğundan emin olduğu nuz kimselerden bir erkekle iki kadını şâhit tu tun ki ikisinden biri şaşırır, unutur, yanılır sa diğeri ona hatırlatabilsin..”kavl-i şerîfi nin 3 nolu dipnotundaki ifâdelerini aynen aktarıyo ruz:
“Bu ibare öyle sanıldığı gibi iki kadını bir erkeğe denk saymak değildir. Âyet haksızlığı önleyip adâleti sağlama konusundaki titizlikle alakalıdır.

kendinizle çelişmeyin.önce 2 kadının şahitliğinin 1 erkeğe eşit olduğunu söyleyerek kadınların aşağılandığını söylerken şimdi de aynı ayeti karşımıza çıkarıp ( kavl-i şerifinin ifadeleriyle) adaleti sağlamakla alakalıdır diyorsunuz :eek:lmaz: önce kendi söylediklerinizde bi mantık arayın.daha fazla din konuşmak istemiyorum işte burda haklısınız!

denizbarris o kadar güzel anlatmışsınki doğruları.Seni tebrik etmek istiyorum.kaydirigubbakcemile5Düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum.

:roflol: :roflol: :roflol: :roflol: :roflol: :roflol:
ılahi...
Çok güldürdünüz beni.

Biz de bir grup feminist, kendi çapımızda kadın hakları diye yırtınalım senelerdir.
Sizin kafadakiler o kadar çok ki, bazen verdiğim mücadeleden bile soğurtuyorsunuz beni.
Ama yılmayacağız!:lepi:

Osmanlı torunu olmaktansa,
Cumhuriyet çocuğu olmayı tercih ederim...
:kahve:

üslubunuz hiç hoş değil,siz benimle bu şekilde konuştuğunuza göre benim de sizinle böyle konuşmamdan rahatsız olmazsınız demek ki

feminizm adı altında kadın hakları savunuculuğu yapmadan önce hemcinsinize saygı duymayı öğrenmenizi öneririm.:lepi::lepi:

artık spor bültenlerini bile -sırf erkeklerin daha fazla ilgisi çekilsin diye -güzel kadınlar sunarken de feminizmin çabalarını görmek isterim

mücadelenizin ne olduğunu ,başarılarınzıı da merak ettim açıkçasıkaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:
Din konuşmak yasak...
Son noktayı koyuyorum...
sengözlerimebaksanab

CADIARZUCADIARZU ee ben de bunu yazıp durdum bana itiraz ettiniz
amaç kadını küçültmek değil hem korumak hem adalet
belki anlatmayı beceremedim ama buu söylemeye çalıştım hep

Yavuz Sultan Selime özellikle bayılırım ..kendisi cihan imparatorudur..Ayrıca ALLAH a inanıp da KURANI okumamış ,google dan arama yapıp da buraya kopyala yapıştır yapan tiplere de attığım kahkahalar yakında tüm kkdan duyulur....bilmediğini savunan insan tipi..bir şeyi savunmak için önce o konuda bilgili olmak okuyup araştrmak gerek ,google dan arattırıp da buraya yapıştırmak mafiret olsaydı ben de bütün ayetleri açıklamaları ile buraya kopyalardım...kaldı ki KURAN ı bilmeyen insanların onu yargılamaları kadar saçma birşey olamaz..yargılamaya vakit ayıracaklarına KURANI TEFSıRı okuyup bilgilenmek en mantıklısı gibi geliyor bana ..
bu arada ben de arimle aynı fikirdeyim ...başımıza ne geliyorsa ahlaki değerlerimizin yozlaşmasıdır..öyleki kendi dininin ne olduğunu bilmeden ,açıp iki KURAN ayeti okuyup da ne demek istediğini anlamadan hala kimliğinde müslüman yazan bir ülkede yaşıyoruz..
insanlar neye inandıklarını bilmedikçe yaşadıkları gib iinanmaya başlıyorlar işte ..
herşeyin temel sebebi bu ...

[ı]İŞte bİz bÖyle bİr mİllettİk... Bİr Çok bİz medenİyİz dİyen toplumlara medenİyetİ bİz ÖĞrettİk....temİzlİĞİ... İnsanlıĞı...teknolojİnİn, matematİĞİn, fİzİĞİn ,tıbbın ,astrolİjİnİn temel derslerİnİ bİz verdİk... Şİmdİne oldu bİzlere .. Ne bu uyuŞuluk... Bu ne tembellİk...nedİr bu armut pİŞ aĞzıma dÜŞ durumları.... [/ı]

Paylaşımın çok hoşuma gitti canımm..
Fakat bu durumlara böylesine karşı çıkarken yazı stilin neden küçük büyük harflerden oluşuyor ?
Dilimize,Türkçe'mize de sahip çıkmamız gerekmiyor mu ?

okulda öğretmenimiz anlatmıştı eskiden adamın biri yardım edecek ama yok kimseyi bulamıyor çok şükür karnımız doyuyor diyorlar kabul etmiyorlar bazıları da utanıyor söyleyemiyor daha sonra bir fikir geliyor aklına köy meydanındaki ağaca bir kese bağlıyor ve halka söylüyor buraya yardım etmek isteyenler bu kesenin içine koysun ihtiyacı olanlarda bu keseden alsın tabi kimin aldığı kimin koyduığu belli olmadığı için insanlar yardımını da yapıyorlar ihtiyacı olanlarda ihtiyacı kadar alıyorlar

şimdi düşünüyorum da keseyi bırakınca ağacı sökerler yerinden valla şu anda yapılsa

okulda öğretmenimiz anlatmıştı eskiden adamın biri yardım edecek ama yok kimseyi bulamıyor çok şükür karnımız doyuyor diyorlar kabul etmiyorlar bazıları da utanıyor söyleyemiyor daha sonra bir fikir geliyor aklına köy meydanındaki ağaca bir kese bağlıyor ve halka söylüyor buraya yardım etmek isteyenler bu kesenin içine koysun ihtiyacı olanlarda bu keseden alsın tabi kimin aldığı kimin koyduığu belli olmadığı için insanlar yardımını da yapıyorlar ihtiyacı olanlarda ihtiyacı kadar alıyorlar

şimdi düşünüyorum da keseyi bırakınca ağacı sökerler yerinden valla şu anda yapılsa

ardından da yardım yapan insanları takip eder soyarlar...

Yavuz Sultan Selime özellikle bayılırım ..kendisi cihan imparatorudur..Ayrıca ALLAH a inanıp da KURANI okumamış ,google dan arama yapıp da buraya kopyala yapıştır yapan tiplere de attığım kahkahalar yakında tüm kkdan duyulur....bilmediğini savunan insan tipi..bir şeyi savunmak için önce o konuda bilgili olmak okuyup araştrmak gerek ,google dan arattırıp da buraya yapıştırmak mafiret olsaydı ben de bütün ayetleri açıklamaları ile buraya kopyalardım...kaldı ki KURAN ı bilmeyen insanların onu yargılamaları kadar saçma birşey olamaz..yargılamaya vakit ayıracaklarına KURANI TEFSıRı okuyup bilgilenmek en mantıklısı gibi geliyor bana ..
bu arada ben de arimle aynı fikirdeyim ...başımıza ne geliyorsa ahlaki değerlerimizin yozlaşmasıdır..öyleki kendi dininin ne olduğunu bilmeden ,açıp iki KURAN ayeti okuyup da ne demek istediğini anlamadan hala kimliğinde müslüman yazan bir ülkede yaşıyoruz..
insanlar neye inandıklarını bilmedikçe yaşadıkları gib iinanmaya başlıyorlar işte ..
herşeyin temel sebebi bu ...

Bu cümle çok hoşuma gitti. Yerinde bir tespit :kahve:

Türk milleti olarak önce kendimize güvenmemiz lazım. Yok Türkler şöyle yok böyle gibi espri ve komedi içinde insanların beynini yıkayan tv yayınları yapıyor bunu özellikle. Gençlerin kendi milletine güveni kalmadı. Özenti bir gençlik oluştu ülkemizde. Sadece gençler değil tabi yabancı milletlere-özellikle de Amerika-özenip kendini çok bilgili çok entel göstermeye çalışıp kurduğu 2 cümlenin biri yabancı kelimelerle dolu tipler de dolu maalesef. Önce dilimize sahip çıkalım biz. Türkçemize sahip çıkmak lazım herşeyden önce. Atatürk de Kurtuluş savaşı için halkı hazırlarken onlara Türk olduklarını hissettirmiş , dile önem vermiş , milli değerlere önem vermelerini sağlamış halkın. Aynen bu şekilde belki eski değerlerimize kavuşabiliriz.Kendi milletimize kendi dilimize değerlerimize güvenerek , gurur duyarak...

Tartışma kapanmış gibi,yeniden başlatmak istemem ama gerçekten çok ilginç mesajlar oluşmuş burda,

Bazıları var ki zaten her konuda karşılaşıyoruz,sırf muhalefet başka bi amaç yok yani,

Neyse toplum olarak bi arada yaşıyoruz ama her koyun kendi bacağından asılır demişler,

Peki ya o koyunun leş kokusu sizin burnunuza da gelirse nolur?
:KK68:

X