Bireysel emeklilik sistemi hakkında

Sukufezar_

Çiçek bahçesi 🌸
Kayıtlı Üye
12 Mart 2023
554
632
Merhaba arkadaşlar,
Sekiz yaşındaki yeğenim için bes açmayı düşünüyorum ama bu konuda bir bilgim yok çalıştığım için bankaya gidip bilgide alamıyorum bes nasıl oluyor yatıracağımız miktarı biz mi belirliyoruz birde bir ay vs yatırmadığımızda sorun olur mu on yıl içinde çekilemez diye biliyorum başka bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim hayırlı ramazanlar herkese

Ben oğluma yaptırdım 4 yaş civarında

10 yil sistemde kaldığınızda çekebiliyorsunuz ve yüzde 60 civarını alıyorsunuz devlet katısınız

Fonları doğru yönetirseniz kazanç çok iyi

Ilk kendime yıllar önce actirinca bi şey bilmiyoruz tabii en düşük riskli neyse onu seçmişler ben de anlamiyorum ellememisim

Sonra gözüm açıldı

Altın fonu hisse fonu diş borçlar falan değişiklik yapa yapa param katlandı.

Oğluma daha bilinçli girdigim için onun durum daha iyi

Aylikk 455 tl kendine 455 tl oğluma kesiliyor
Kredi kartımdan otomatik
Ruhum duymuyor

Ben sepet mantığı yaptığım içiin elimde her şey var bes de bunlardan biri

Ben oğluma yaptırdım 4 yaş civarında

10 yil sistemde kaldığınızda çekebiliyorsunuz ve yüzde 60 civarını alıyorsunuz devlet katısınız

Fonları doğru yönetirseniz kazanç çok iyi

Ilk kendime yıllar önce actirinca bi şey bilmiyoruz tabii en düşük riskli neyse onu seçmişler ben de anlamiyorum ellememisim

Sonra gözüm açıldı

Altın fonu hisse fonu diş borçlar falan değişiklik yapa yapa param katlandı.

Oğluma daha bilinçli girdigim için onun durum daha iyi

Aylikk 455 tl kendine 455 tl oğluma kesiliyor
Kredi kartımdan otomatik
Ruhum duymuyor

Ben sepet mantığı yaptığım içiin elimde her şey var bes de bunlardan biri
Çok teşekkür ediyorum 🥰 şu an yeğenim 8 yaşında Ben ileride üniversiteye başlarken katkısı olsun diye bu bes uygulamasını düşünüyordum on yıl sistemde kalırsam çekebiliyorum parayı ama yüzde 60 devlet katkısını alıyorum anladım teşekkür ediyorum 🥰yüzde 60 devlet katkısı da çok iyi bence o zaman zaten 18 yaşına girmiş oluyor tam üniversite zamanı önümüzdeki ay inşallah bu sistemi yaparım yeğenim için
Birde bir şey daha sormak istiyorum diyelim ki bir sıkıntı oldu ben parayı yatıramaz oldum o zaman bir yaptırımı oluyor mu acaba

Son düzenleme:
Çok teşekkür ediyorum 🥰 şu an yeğenim 8 yaşında Ben ileride üniversiteye başlarken katkısı olsun diye bu bes uygulamasını düşünüyordum on yıl sistemde kalırsam çekebiliyorum parayı ama yüzde 60 devlet katkısını alıyorum anladım teşekkür ediyorum 🥰yüzde 60 devlet katkısı da çok iyi bence o zaman zaten 18 yaşına girmiş oluyor tam üniversite zamanı önümüzdeki ay inşallah bu sistemi yaparım yeğenim için
Birde bir şey daha sormak istiyorum diyelim ki bir sıkıntı oldu ben parayı yatıramaz oldum o zaman bir yaptırımı oluyor mu acaba

Benim oğlum için de yaptığım hesap o şekilde

Üniversite baslarken bozdurmak gibi duruma göre

Kendim için olan emeklilik icin, inşallah o günleri görürsek

Dondurma diye bir şey vardi bankaciya bi sorun hiç bir şey olmaz bence

Ödemediğiniz aylarda plan otomatik olarak donuyor. Bir sorun olmaz. 10 yılın sonunda çekilebiliyor. İstediğiniz fonları da tercih edebiliyorsunuz. Döviz, altın, teknoloji, vadeli mevduat vs. Devlet katkısı %30 sanırım. 10 yılın sonunda %30 un %60 ı alınabiliyor. 55 yaştan sonra devlet katkısının tamamı alınabilir.

Benim oğlum için de yaptığım hesap o şekilde

Üniversite baslarken bozdurmak gibi duruma göre

Kendim için olan emeklilik icin, inşallah o günleri görürsek

Dondurma diye bir şey vardi bankaciya bi sorun hiç bir şey olmaz bence

Ödemediğiniz aylarda plan otomatik olarak donuyor. Bir sorun olmaz. 10 yılın sonunda çekilebiliyor. İstediğiniz fonları da tercih edebiliyorsunuz. Döviz, altın, teknoloji, vadeli mevduat vs. Devlet katkısı %30 sanırım. 10 yılın sonunda %30 un %60 ı alınabiliyor. 55 yaştan sonra devlet katkısının tamamı alınabilir.
Kızlar çok teşekkür ediyorum bu bilgilerin çok faydası oldu önümüzdeki ay bende yeğenim için açacağım inşallah 💟

Selamlar...Biz de torunumuz için doğar doğmaz yaptık. Haziran ayında 10 yıl dolacak. Döviz ve altın olarak ilerledik. Üniversite için ihtiyaç duyana kadar da çekmeyi düşünmüyoruz. Karttan çekildiği için farketmiyoruz bile, sanki havadan gelen para gibi...🙃 İyi ki üzerine olup yapmışız, zaman her şekilde geçiyor...

Selamlar...Biz de torunumuz için doğar doğmaz yaptık. Haziran ayında 10 yıl dolacak. Döviz ve altın olarak ilerledik. Üniversite için ihtiyaç duyana kadar da çekmeyi düşünmüyoruz. Karttan çekildiği için farketmiyoruz bile, sanki havadan gelen para gibi...🙃 İyi ki üzerine olup yapmışız, zaman her şekilde geçiyor...
Doğru söylüyorsunuz zaman çok çabuk geçiyor üniversite zamanı eline güzel bir katkısı olur inşallah benim tek korkum özel sektördeyim olurda işten çıkma durumu olur yatıramazsam diye ama bir şey olmuyormuş yukarıda arkadaşlar da sağolsunlar bilgi verdiler zaten böyle bir durum olursa bu seferde babam yatırır diye düşünüyorum ben bir adımı atayım da şöyle böyle diye diye kalacak çünkü annemde çok istiyordu yapalım diye :)

Doğru söylüyorsunuz zaman çok çabuk geçiyor üniversite zamanı eline güzel bir katkısı olur inşallah benim tek korkum özel sektördeyim olurda işten çıkma durumu olur yatıramazsam diye ama bir şey olmuyormuş yukarıda arkadaşlar da sağolsunlar bilgi verdiler zaten böyle bir durum olursa bu seferde babam yatırır diye düşünüyorum ben bir adımı atayım da şöyle böyle diye diye kalacak çünkü annemde çok istiyordu yapalım diye :)
Başlayınca arkası gelir, hayırlı olsun...🌸

X