BES SİSTEMİ

Namename

Guru
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2012
1.738
1.917
Merhaba hanımlar
İşe başladım. İlerisi için bes düşünüyorum. Kızım 3,5 yaşında. Ya ona yapıcam ya da kendim için. Sonuçta ikiside ona gidecek. Ama sistem şuan ne kadar güvenilir. Sistemde ki paraya el konulması gibi bişey olabilir mi gibi sorular var kafamda.

Yapanlar hangi kurumları seçtiler yardımcı olursanız en azından kafa karışıklığım geçer.
(Bu arada farklı birikimimde olucak bi bu olmucak)

Devlet bankalarının bes lerini seçebilirsin, devlet güvencesinde bir sistem lakin şu ana kadar sorun yaşanmamış olması bundan sonra yaşanmayacak olduğunu kesin olarak belirtmez. Şimdilik bir sorun olmaz gibi görünüyor tabii.

Çocuğun üstüne yaptırırsan besten ziyade çok karlı kumbara hesapları var bankaların, yine devlet katkılı. Onlardan birini düşünmeni öneririm, biz mesela ziraat bankasının kumbara hesabını kullanıyoruz yeğenim için, 18 yaşına geldiğinde eğitim masraflarına ne kadar destek olsak o kadar iyi diye düşündük.

Firma fark etmiyor hepsi aracı kurum ayni havuzda toplanıyor. Ben bes sistemini çok içime sindiremiyorum. Uzun vade yatırımda bile kontrol sizde olmali uzun süre çekmemek mantıklı gelmiyor.

Merhaba hanımlar
İşe başladım. İlerisi için bes düşünüyorum. Kızım 3,5 yaşında. Ya ona yapıcam ya da kendim için. Sonuçta ikiside ona gidecek. Ama sistem şuan ne kadar güvenilir. Sistemde ki paraya el konulması gibi bişey olabilir mi gibi sorular var kafamda.

Yapanlar hangi kurumları seçtiler yardımcı olursanız en azından kafa karışıklığım geçer.
Daha birkaç gün önce banka ile yaptım 5 yaşındaki oğlum için.. Sistemdeki paraya el koyulması için hortumlanması lazım bankanın.. O da en son imar bank zamanıydı.. Allah o günleri kimseye göstermesin tabi..

Önemli olan fonunu takip etmen getirisi olan fon seçimi diğer şeyler zaten her şirket için aynı devlet desteği vs.

Mayısta 6 sene olacak Bes hesabım için.24 ayar altın hesabından yatırdık.Altın değerlendikçe benim hesabıma yatırdığım parada değerlendi ve devlet katkısıyla çok güzel para birikti.Bende çocuklarım için birikim yapıyorum ve oldukça karlı bi yatırım.
Hangi bankadan yaptınız acaba ? Altın olan mantıklı geldi.

Hangi bankadan yaptınız acaba ? Altın olan mantıklı geldi.
Kuveyttürk e yaptırdık o zaman.Devlet bankasından daha kârlıydı. İyi ki altın hesabından yapmışız .Şöyle söyleyeyim 6 senede bizim ödediğimiz
ana para =12391 tl
Altın hesabı getirisi (%52)=18297 tl
devlet katkısı=4192
Toplamda 34 bin küsür TL para oldu.
Yatırdığımızdan daha çok kazandık.Bizim son bir yılda altın çok yükseldiği için çok kâr ettik besten.Hatırladığım kadarıyla ne kadar yüksek para yatırırsanız o kadar kâr elde ediyorsunuz.Biz cüzi miktarda başladık.Arttırabiliyorsunuz da

Kuveyttürk e yaptırdık o zaman.Devlet bankasından daha kârlıydı. İyi ki altın hesabından yapmışız .Şöyle söyleyeyim 6 senede bizim ödediğimiz
ana para =12391 tl
Altın hesabı getirisi (%52)=18297 tl
devlet katkısı=4192
Toplamda 34 bin küsür TL para oldu.
Yatırdığımızdan daha çok kazandık.Bizim son bir yılda altın çok yükseldiği için çok kâr ettik besten.Hatırladığım kadarıyla ne kadar yüksek para yatırırsanız o kadar kâr elde ediyorsunuz.Biz cüzi miktarda başladık.Arttırabiliyorsunuz da
Çok güzel bir kar etmişsiniz masallah
Bende 2 çocuğum için beş dusunuyorum altına endexli. Ne kadar yatiriyordunuz ayda öğrenebilir miyim?
Kızım 14 yaşında olunca 5 yıllık 500tl
Oğlum 9 yaşında 10 yıllık 250 olsa az mı olur bilemedim de.

Bende 2 çocuğum için beş dusunuyorum altına endexli. Ne kadar yatiriyordunuz ayda öğrenebilir miyim?
bütçenize göre karar verin.Birikimin azı çoğu olmaz başlayın bence

Merhaba hanımlar

Merhaba. Biz de ocak ayinda iki cocugumuz icin ve esim.icin baslattik.Esimin kurum katkisi da bizim icin baya avantajli oldu. Altin fonunu sectik. 10 yil.sonra ana paranin tamamini,devlet.katkisinin %60 ini ve altin fon getirisinin de %90ini alabilirsiniz dediler. Cocuklarim 8 ve 3 yasinda. Allah nasip ederse egitimleri icin harcamak istiyorum. Bes i tercih.etme.sebebimiz acikcasi istesigin an parayi cekemiyor olmak. Yoksa her ihtiyacta harcanip gidiyor. Yani bence.mantikli ve guzel.bir sistem.

Kizin için gram altın heabi aç, eline geldikçe yüz ikiyuz at daha iyi.
Valla ben hayatta güvenemem devletin işine, hele ki kaç sene sonrası.
Hükümet değişir,yeni gelen beğenmez bilmemne...bizim oralar kentsel dönüşüme girecekti,kaç ev yıkıldı. Sonra şehrin belediyesi değişti, durdu,3 senedir..onca insanın evi yikildigiyla kaldi.
O yüzden hiç güvenemiyorum böyle seylere... bence kendi bildiğin yoldan git, bese falan hiç ilişme:)

Firma fark etmiyor hepsi aracı kurum ayni havuzda toplanıyor. Ben bes sistemini çok içime sindiremiyorum. Uzun vade yatırımda bile kontrol sizde olmali uzun süre çekmemek mantıklı gelmiyor.
Ben 7 senelik birikimimi çektim arsa aldığımız için altın fonunda olunca güzel kar getirdi. Tekrardan başladım altın fonunda öyle bir düşünveniz varsa tavsiye ederim.

Başladığınız parada kalmıyor size sormadan enfilasyon farkı heryıl ekleniyor yani 250 başlayıp 10 sene 250 ödemiyorsunuz artış oluyor.

X