Bebeklerde TSH yüksekliği

Benbirdost

‍‍‍
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2017
6.359
7.585
Merhaba kızlar. 9 günlük bebegim var. Sağlık ocağında verdiğimiz topuk kanıyla ilgili hemşire aramış telin sesi kısıktı. Sonra msj atmış bebeğim TSH sı yüksek çıktı p.tesi tekrar gelin diye. Baktım Googleden bebeklerde TSH yüksekliğine zeka geriliği oluşuyormuş. Geri dönüş yapıp aradım hemşireyi ama açmadı.

Böyle bir durum başına gelen var mı? Sonra düzelen var mı?

Benim bebeğim doğuştan tiroid hastası ben de doğuştan tiroid hastasıyım tshm hep 11 12'dir oğlumun da 4-5 arası değişiyor ilaç kullanabilir bir endokrin bölümüne danışın ilaçla değerler normale dönüyor çok şükür herhangi bir zeka geriliği yaşamadım açıkçası

Benim bebeğim doğuştan tiroid hastası ben de doğuştan tiroid hastasıyım tshm hep 11 12'dir oğlumun da 4-5 arası değişiyor ilaç kullanabilir bir endokrin bölümüne danışın ilaçla değerler normale dönüyor çok şükür herhangi bir zeka geriliği yaşamadım açıkçası
Oğlunuz kaç yaşında şuan. Birde bebeklerde TSH belirtisi olarak;
"halsizlik,
emme güçlüğü,
kalın sesle ağlama,
vücut ısısını koruyamama ve üşüme,
kabızlık belirtileri de mevcuttur." Yazıyor. Benim kızımda hiç biri yok tam tersi emmesi çok güçlü ince sesle ağlıyor usumesi var ama o da klimalı oda da durunca elleri soğuyor. Kabızlıkta yok tam tersi sürekli kaka yapıyor.

Merhaba kızlar. 9 günlük bebegim var. Sağlık ocağında verdiğimiz topuk kanıyla ilgili hemşire aramış telin sesi kısıktı. Sonra msj atmış bebeğim TSH sı yüksek çıktı p.tesi tekrar gelin diye. Baktım Googleden bebeklerde TSH yüksekliğine zeka geriliği oluşuyormuş. Geri dönüş yapıp aradım hemşireyi ama açmadı.

Böyle bir durum başına gelen var mı? Sonra düzelen var mı?
Çok geçmiş olsun..Evet bizim başımıza gelmişti..sağlık ocağı 2.kez kan aldıklarında sonuç normal çıkabilir..bebekteki stres,iyot v.s tsh'i yükseltebiliyor.. ama siz sağlık ocağının sonucunu beklemeden hemen çocuk endokrin uzmanına gidin..orda da kan alacaklar ,troid filmi isteyecekler..eğer bebeğinizin triodi doğuştan hiç yoksa ya da normal büyüklükte v.s değilse ömür boyu ilaç kullanacak..kanda tsh'ı normal çıkmazsa minicik bir ilacı var,normal düzeye gelene kadar doktor o ilacın dozunu ayarlıyor.. üstüste normal çıkarsa bazı doktorlar ilacı bıraktırıp tekrar bakıyor, bazı doktorlar da 3 yaşına kadar kullandirip sonra ilaçsız deniyor..biz doğumdan 6 aya gelene kadar kullandık, sonra ilaçsız üst üste normal çıkınca biraktirdi doktor..

Çok geçmiş olsun..Evet bizim başımıza gelmişti..sağlık ocağı 2.kez kan aldıklarında sonuç normal çıkabilir..bebekteki stres,iyot v.s tsh'i yükseltebiliyor.. ama siz sağlık ocağının sonucunu beklemeden hemen çocuk endokrin uzmanına gidin..orda da kan alacaklar ,troid filmi isteyecekler..eğer bebeğinizin triodi doğuştan hiç yoksa ya da normal büyüklükte v.s değilse ömür boyu ilaç kullanacak..kanda tsh'ı normal çıkmazsa minicik bir ilacı var,normal düzeye gelene kadar doktor o ilacın dozunu ayarlıyor.. üstüste normal çıkarsa bazı doktorlar ilacı bıraktırıp tekrar bakıyor, bazı doktorlar da 3 yaşına kadar kullandirip sonra ilaçsız deniyor..biz doğumdan 6 aya gelene kadar kullandık, sonra ilaçsız üst üste normal çıkınca biraktirdi doktor..
Endokrin uzmanı bulunduğum yerde maalesef ki yok 😔 şehir dışında var oraya gidene kadar sağlık ocağında tekrar baktırırım sonrasında çocuk doktorumuza gideriz sonuçlarımızla birlikte. İnşallah normal çıkar.

Sizin adınıza sevindim yani tamamen kurtulmuş mu oldunuz? Tekrar kanda takip falan olacak mı?

Yeğenimin yüksekti 1 yıl takipte kaldı , şükür zamanla düştü

Yeğenimin yüksekti 1 yıl takipte kaldı , şükür zamanla düştü
Ne güzel geçmiş kurtulmuşlar. Bende hemşireye msj attım kaç çıkmış diye ama mesai bittigi için msjımı ancak p.tesi görür ozamana da zaten biz gidecez. Bu tür düzeliyor msjlarinı görünce içim rahatlıyor çok teşekkür ederim ❤️ inşallah bizim ki de p.tesi gittiğimiz zaman normal çıkar.

Ne güzel geçmiş kurtulmuşlar. Bende hemşireye msj attım kaç çıkmış diye ama mesai bittigi için msjımı ancak p.tesi görür ozamana da zaten biz gidecez. Bu tür düzeliyor msjlarinı görünce içim rahatlıyor çok teşekkür ederim ❤️ inşallah bizim ki de p.tesi gittiğimiz zaman normal çıkar.
İnşallah ama süreç o kadar kısa surmeyebilir, yeğenimin yavaş yavaş azalmıştı, içinizi ferah tutun ama önleminizi de alın. Sehrinizde olmasa bile yakındaki doktorları araştırın. Bizler de çok endiselenmistik

İnşallah ama süreç o kadar kısa surmeyebilir, yeğenimin yavaş yavaş azalmıştı, içinizi ferah tutun ama önleminizi de alın. Sehrinizde olmasa bile yakındaki doktorları araştırın. Bizler de çok endiselenmistik
Evet araştırcam tabiki de ama önce tekrar kan verip çocuk doktorumuza gitmemiz gerekiyor.

Oğlumun sağ böbreği diğerine göre büyüktü devletteki çocuk doktoru çok korkuttu bizi hemen endokrinolojiye yönlendirdi.

Bizde başka bir özel muayenehanesi olan çocuk doktoruna gittik hemen niye endokrinoloji doktoruna yonlendirdi dedi. Takip etti bir kaç ay sonrasında normale dönmüştü çok şükür. Şimdi kızım için de aynı şekilde çocuk doktoruna gidip sonrasında onun yönlendirmesi ile gitmek daha sağlıklı olur diye düşündüm.

Oglumda biyotinidaz eksikligi cikti.1 sene takipte kaldi ve biyotin kullandi duzene girdi.Merak etmeyin diyecegim ama bende kafayi yiyecek gibi olmustum.

Oglumda biyotinidaz eksikligi cikti.1 sene takipte kaldi ve biyotin kullandi duzene girdi.Merak etmeyin diyecegim ama bende kafayi yiyecek gibi olmustum.
Biyotinidaz ne demek o da mı tehlikeli bişey 😔 çok şükür düzene girmiş. Söz konusu çocuklarımız olunca aklımız çıkıyor evet. Allah'ım kimseyi evladiyla sınamasın.

Merhaba benim kızımında topuk kanında tsh yüksek çıkmıştı sonra başka bir hastanede tekrar test yaptırdık normal çıktı yani bir sorun yokmuş

İnşallah dediğiniz gibi olur. Aslında doğduğunda da hastanede topuk kanı almışlardı. Değerleri normal demişlerdi
Bence siz icinizi ferah tutun. Biz 1 kere aldirdik ilk dogdugu hafta. Siz neden 2. Kez aldirma ihtiyaci duydunuz ki? Bizi saglik ocagindan topyk kani icin aradiklarinda biz yaptirdik gerek yok dedik. Sonucu sordular soyledik.

Oğlunuz kaç yaşında şuan. Birde bebeklerde TSH belirtisi olarak;
"halsizlik,
emme güçlüğü,
kalın sesle ağlama,
vücut ısısını koruyamama ve üşüme,
kabızlık belirtileri de mevcuttur." Yazıyor. Benim kızımda hiç biri yok tam tersi emmesi çok güçlü ince sesle ağlıyor usumesi var ama o da klimalı oda da durunca elleri soğuyor. Kabızlıkta yok tam tersi sürekli kaka yapıyor.
İnternette yazanları okumayın endokrin bölümüne görünürseniz daha faydalı olur internete kalırsa gırtlak kanseri yazar çıkar Allah korysun ,😅 oğlum şu anda 3 yaşında hala 25'lik tiroit ilacı kullanıyor ama epey bir düşme oldu çünkü erken fark edilmek iyi oluyor bu şekilde bir an önce çocuk endokrine gözükün içiniz rahatlasın hapları kullanmak şart eğer yüksekse

X