bebek üzerine biraz dertleşme , kabullenme, akışa bırakma....

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

eflaak

Üye
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2023
347
221
29
Merhaba buraya üye olma sebebim hamilelikle ilgili sizlere sorular sorup cevaplar almaktı. Son paylaştığım yazıda da gebe kalmak istediğimden bunu kafaya çok taktığımdan bahsetmiştim. Sebepsiz infertilite tanısı koydu doktorlar. Çocuğunuz sebep yokken olmuyorsa aşılama yapalım demişlerdi. Yaptırıcam diyordum benim de çocuğum olacak... . Çok kafama takıp bunu bir görev haline getirmiştim. Olmalı diyordum herkesin oluyor, benim neden olmuyor şöyle yaparsam olur böyle yaparsam olur diye diye kimine göre kısa bana göre ise uzun bır zaman geçirdim. Hatta kafama takmadığım zaman oldu dıyen insanları gördükçe yalandan kafama takmıyormuş gibi yapıp yine bebeğimin olacağını bekliyordum. Bugün aşılama için doktora gidecektim tedaviye başlayacaktık.. Olmalıydı artık süreç daha da uzayamazdı dediğim gibi görev haline gelmişti. Pazartesi doktora gideceğim ve benim de cocuğum olacak diye kendimi telkin ediyordum. Umut etmek değildi yaşadığım, benimki inat etmekti.. içimde bir şey de çok huzursuzdu ya olmazsa? Ya yanlış yapıyorsam? bunlar kafamda dönüp dururken iki gündür hakkımda hayırlı olanı görebilmek için işaretler kovalıyordum. Bu düşünceler kafamda dönüp dururken dün yakın bır arkadaşımla ansızın karşılaştık kahve içelim dedik ikimizde kahveyi sevdiğimiz için. İşten güçten konuşurken saçma bir şekilde konu bi anda bebeğe geldi bebek üzerine sohbet ettık o da ılerleyen günlerde bebek istediğinden bahsetti toplum baskısının onu yorduğundan yıprattığından bahsetti. aynı benım gibi düşünen birine ben de böyle düşünüyorum demek yerine ona teslli vermeye başlamıştım bi anda. Bu kadar kafana takma boyle düşüncelerde olmasına engel olabilir akışa bırak kendını derken söylediklerimle yaptıklarımın çeliştiğini fark ettim dilim tevekkül et Allaha bırak nasibinizde varsa olur dıyor ama kendime gelince bunu yapmıyordum.. Daha da sohbet ettikçe gerçekler yüzeme çarpıyordu. sanki kendime de şifa olacak şeyleri söylemeye başlamıştım.. o konuşmadan dersimi almıştım. Beklediğim işareti Allah'ın benim aracılığımla bana söylettiğini hissettim. Çok garip bir histi. Şifa da bendeydi aslında göremiyordum.. Ben bunu bi görev bi zorundalık gibi görmeye başlamıştım. önceki yazımda bir çok arkadaşım yorumda yazdı bunu kafanıza çok takıyorsunuz sırf bu yüzden bile olmaz dıye. Haklı, herkes haklı kafama takıyordum çünkü kendımı yetersiz hissediyorum kafama takıyordum çünkü hiç bir sorunn yokken olmamasını kabullenemiyordum . Takıyordum çünkü üzerimdeki toplum baskısının on katını kendime yapıyordum. Çok zor bir psikoloji yaşayanlar ne demek istediğimi anlar.
Neyse uzun lafın kısası dün fark ettiğim bi gerçek oldu ben tedavıye başlasam da ondan hayırlı bir sonuç alamayacağımı fark ettim. Olmalı / olacak kafasından çıkamadığım için olmayışını reddettiğim için. böyle bir ihtimali kendime yakıştıramadığım için.
Hayatın içinde böyle bir ihtimalinde olduğunu artık kabul etmem gerek ve sürecimle inatlaşmayı yaşayacaklarıma karşı gelmeyi bırakmam gerek artık. Belki kiminize doğru gelir, belki yanlış gelir bilmiyorum bunu da kendimi kandırmak için de yapmıyorum. Allah'ım hayırlı evladı hayırlı zamanda versin.. Nasip olmayanı, Allâh ne dile düşürür, Ne kalbe düşürür, Ne de Duâ'ya düşürür. Nasibimde varsa elbet birbirimizi bulacağız.. Çok düşenerek onun bana gelmesını de kısaltmıyorum bu kafayla tedavı olsamda stres yüzünden ilerlemesini engelleyecektım. Kelimelerin gücü vardır, kötü düşünüp kendine çekme olacak buna inan dıyoruz ya hep birbirmize biraz da olmama ihtimalini de kabul etmek gerekıyor be dostlar. bazen bız ne yaparsak yapalım olmaması gibi bir ihtimal de var çünkü. kontrol elimizde değil biz çabalarız gerisi gercekten allahın taktiri ovulasyon testı ıle yumurtlık takıbımı yapar zamanına dıkkat ederım tabı ama her belırtımde teste koşmayacagım belirti aramayacagım geçikince anlaşılıyor zaten hepimiz biliyoruz. Kendi kendimize belirti arayıp olmayınca üzülüyoruz.Ben her seyı yaptıktan sonra olmayışını kabullenmeden yalnızca kendı sürecimi zorlaştırdığımı fark ettiğimden bunları diyorum .. olmama ihtimalinde kabul ettikten sonra sürece başlamayı doğru buluyorum onu bulana kadar da kendıme işkence etmeyi bırakıyorumm..
Psikolog Marsha Linehan'ın belirttiği gibi, bir şeyi bırakabilir, değiştirebilir, kabul edebilir veya mutsuz kalabiliriz. Bazen bir şeyi değiştirecek veya çekip gidecek durumda olmayabiliriz, bu nedenle, bir dereceye kadar memnuniyet ve soğukkanlılıkla yaşamak istiyorsak, kabul etmek tek geçerli seçimimiz olur.

Cogu kisi tedaviye gun aldigi zaman hamile oldugunu ogreniyor
Cunku artik randevusunu aldi kafasi rahat doktora birakmis herseyden once Allah'a birakmis oluyor
O kafa rahatligiyla cift cizgiyi goruyor
Aslinda mucize icimizde, Rabbim bunu hepimize islemis
Sadece bizler olumsuz dusunmeye daha yatkiniz
Ilk cocugunu turlu tedavilerle dunyaya getirmis kisiler ikinci cocugu tedavisiz hatta beklemedigi zamanda dunyaya geliyor
Cunku eskisi kadar takmiyor oluyor bu meseleyi
Yine de tedaviye baslamak isterseniz adim atin ama ya olmazsa modundan cikmaniz gerekiyor
Bunu da deneyeyim de icimde kalmasin sonra akisina birakirim diyerekten surec hizlandirilabilir
Rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah 🙏

Arkadaşınızla sohbetinizde sadece teselli verip dualanmak yerine bilimsel bilgi alışverişi de yapsaydınız keşke..
insanlar birbirinden neden saklar anlam veremiyorum.
Yıllarca çocuğu olmadı bir tanıdıgın hayatında ovulasyon testinden bir haber çocuk muhabbeti vs asla açmadık sormadık etmedik.
Kimseyle konuşmaz kimseye söylemezdi, çoğunluk böyle. Sonra iki tane çocuğu oldu yıllar sonra ovulasyon testi öğrenmiş o sayede.
Bir iki yıl önce doktor bana sende ileri düzey pco var yumurtlamıyorsun bile senin çocuğun olmaz dedi. Basımdan aşağı kaynar su döküldü. Susarak oturarak dümdüz çözüme ulaşamayız ayıp değil ya bilim önemli.
Başladım yazmaya bu sorunu olan çocuğu olmayan sonra çocuğu olan tanıdıklara
Hepsi sağolsun yardımcı oldu kimi takviye kullanmış onu söyledi adını vs yöntemleri ovulasyon testini de öyle öğrendim zaten
Bizler neden konuşmuyoruz ?
Gerçekten neden alışveriş yapmıyoruz bilgiyi?
Yine yakın bir arkadaşım fazla kilosu var polikistik 2 yıldır çocuk olmuyor tüm sürecimi onunla paylaştım kullandığım takviye ovulasyon vs doktoruna kalsa tüp bebek yapalım hemen diyecek benden duydu bunları.
Aslında çocuk olmuyor değil bir çok kadın bilgiye ulaşamıyor
Kadınlar kulübü iyi ki var hamile kalma sürecinde bir sürü kadın birbirimize destek olduk ovulasyon testlerini heyecanla yaptık hem motive oldu hem bilgi kaynağı.. burada çok şey öğrendim üyelerden hepsi şifa oldu 🙏🏻

İlk çocuğum istediğim zamanda hemen nasip oldu ama ikinci çocukta bir türlü hamile kalamadım, deneyeceğimiz her şeyi denedik, sonra doktora gittk bende ve eşimde bazı sorunlar olduğunu öğrendik bazı tedaviler olduk, en sonunda ameliyat olmam gerekiyordu sonrasında da tüp bebek tedavisine başlayacaktık, ameliyat durumu elimizde olmayan sebepten bi kaç ay ertelendi o dönem karalar bağladım ağladım ama sonra hamile olduğumu öğrendim. Halbuki sağlık sorunlarımız vardı doktorlar tüp bebek olmalısın yoksa hamilelik çok zor demişti, bende bu durumu hep psikolojiye bağladım nasılsa ameliyat olamadım hamile kalamam kafasındayken bi anda olmuştu. Bence psikoloji gerçekten hamile kalmayı çok etkiliyor, ilk çocuğum büyüdü kardeş çok istiyordu ağlıyordu ya biz kardeş yapamazsak ya tek çocuk kalırsa diye kafamızı çok yormuşuz. Artık olmuycak dediğim zaman hamile kaldım çok şükür bi evladım daha oldu. Dilerim tüm bebek isteyenlere ve sana Allah en kısa zamanda nasip etsin 🤲

Arkadaşınızla sohbetinizde sadece teselli verip dualanmak yerine bilimsel bilgi alışverişi de yapsaydınız keşke..
Yıllarca çocuğu olmadı bir tanıdıgın hayatında ovulasyon testinden bir haber çocuk muhabbeti vs asla açmadık sormadık etmedik.
Kimseyle konuşmaz kimseye söylemezdi, çoğunluk böyle. Sonra iki tane çocuğu oldu yıllar sonra ovulasyon testi öğrenmiş o sayede.
Bir iki yıl önce doktor bana sende ileri düzey pco var yumurtlamıyorsun bile senin çocuğun olmaz dedi. Basımdan aşağı kaynar su döküldü. Susarak oturarak dümdüz çözüme ulaşamayız ayıp değil ya bilim önemli.
Hepsi sağolsun yardımcı oldu kimi takviye kullanmış onu söyledi adını vs yöntemleri ovulasyon testini de öyle öğrendim zaten
Yine yakın bir arkadaşım fazla kilosu var polikistik 2 yıldır çocuk olmuyor tüm sürecimi onunla paylaştım kullandığım takviye ovulasyon vs doktoruna kalsa tüp bebek yapalım hemen diyecek benden duydu bunları.
Kadınlar kulübü iyi ki var hamile kalma sürecinde bir sürü kadın birbirimize destek olduk ovulasyon testlerini heyecanla yaptık hem motive

Kadınlar kulübü iyi ki var hamile kalma sürecinde bir sürü kadın birbirimize destek olduk ovulasyon testlerini heyecanla yaptık hem motive oldu hem bilgi kaynağı.. burada çok şey öğrendim üyelerden hepsi şifa oldu 🙏🏻
yazdıklarımdan bilgi alısverişi yapmadığımızı, körü körüne biz istedik Allah'ta verir gibi bi durum mu ortaya çıktı anlamadım . zaten sormadan arastırmadan doktora gitmeden olacak iş değil sizler de biliyorsunuz benım sürecim için beklerken illa olacak kafasından çıkmam lazımdı bu sürecimi anlattım bu düşünceden sıyrılamak ıstediğimi ifade ettim artık tedavıyı bırakıp allahın bana cocuk vermesını beklemeyecgım çabamın içinde gizleyeceğim tevekkülden bahsettim. Kadınlar kulubü üyelerinin bana da faydası yadsınamaz bilmediğim çok sey ogrendım 1 hafta bı suru başlık açıp bir çok derdime derman oldular sağ olsunlar <3

Cogu kisi tedaviye gun aldigi zaman hamile oldugunu ogreniyor
Cunku artik randevusunu aldi kafasi rahat doktora birakmis herseyden once Allah'a birakmis oluyor
O kafa rahatligiyla cift cizgiyi goruyor
Aslinda mucize icimizde, Rabbim bunu hepimize islemis
Sadece bizler olumsuz dusunmeye daha yatkiniz
Ilk cocugunu turlu tedavilerle dunyaya getirmis kisiler ikinci cocugu tedavisiz hatta beklemedigi zamanda dunyaya geliyor
Cunku eskisi kadar takmiyor oluyor bu meseleyi
Yine de tedaviye baslamak isterseniz adim atin ama ya olmazsa modundan cikmaniz gerekiyor
Bunu da deneyeyim de icimde kalmasin sonra akisina birakirim diyerekten surec hizlandirilabilir
Rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah 🙏
ayne oyle bu surece bu kafa rahatlıgına ulasıp başlamam daha doğru olacak gıbı

Pco ile ilgili bilgi alabilir miyim ? Çocuk için değil şu anda regl düzeni için, doktor arayışına geçtim . Bu sürede neler yapabilirim ?

Pco ile ilgili bilgi alabilir miyim ? Çocuk için değil şu anda regl düzeni için, doktor arayışına geçtim . Bu sürede neler yapabilirim ?
Kesinlikle inositol takviyesi şart 🙏🏻 aylarca yumurtlama olmadığını biliyorum yumurta tembelliği de vardı inositole başladığımda düzenli yumurtlama sağladı
Kullandığım takviyeler İnofolic combi bir dönem, bir dönem de gynopol kullandım bu ikisi de çok iyidir doktora da danışabilirsiniz vitamin takviyeleri
Aynı zamanda pilates çok işe yaradı pco için özellikle bacak ve rahmi çalıştırdığı için yaptığım aylar düzenli adet gördüm
YouTube’a yumurtlama ve doğurganlık masajı yazın çıkan videoları uygulayın yine onlardan da sonuç aldım 🙏🏻 bunları düzenli yaptım ultrasonda pco görüntüsü çok azaldı demişti doktor hormonlarımda düzene girdi

Bana da 7 sene önce kızım zamanında kafandan at olacak dediklerinde çok kızıyordum. Hayır olmuyordu çünkü. Daha 6. Ayda doktora gitmiştim ve 8*8 cm kistim çıkmıştı.

İlk 6 ay sabah akşam ovülasyon testleri yapıyordum. İki günde bir düzenli ilişkiye giriyordum falan. Olmamasını kiste bağladım. Ki doktor da tüp bebek harici imkansız dedi. Diğer ay adet döneminde çağırdı beni kist büyüyor mu bakalım diye. O ay kendi derdime düştüm, bebek falan umrumda olmadı. Eşimle de yaşımız genç, tüp bebek sürecine şu an girmemeliyiz kararı aldık.

Tamamen saldık, ne test ne bebek düşüncesi. Gerçekten kistle ne yapacağımı düşünüyordum. Adet de olmak bilmedim ki doktora gideyim. Meğer hamileymişim.

Kafadan atınca oluyor düşüncesi doğru çıktı yani. Kontrolde kist falan da kalmamıştı. O arada gitmiş o da.

İkinci çocuğu kızım çok kardeş istiyordu. Bizim de niyetimiz vardı ama öyle çok net değildi. Hadi deneyelim dedik bakalım. Arada 7 sene korunduk ettik ama çok çok dikkatli de değildik insan hiç mi yanlışlıkla hamile kalmaz, kalmadım. O zaman anladım ki zaten kolay olmayacak. Ama bu sefer sorun değil, hiç olmazsa da üzerine düşmeyeceğiz zaten çocuğumuz var.

Takvimi açtım baktım, geçen hafta yumurtlamış olmam lazımmış, neyse bırakalım bakalım korunmayı zaten olmayacak ha deyince. Bu ay kesin yalan yani.

E ben yine adet olmuyorum. 31-32 günü de geçmez hiç ama...Hop, ilk aydan hamileyim. Adım gibi eminim üstüne biraz düşünsem yine olmayacaktı.

Biliyorum çok zor ama, cidden üstüne düştükçe olmuyor. Üstüne düşmemekse ilk çocukta gerçekten çok zor.

Bana da 7 sene önce kızım zamanında kafandan at olacak dediklerinde çok kızıyordum. Hayır olmuyordu çünkü. Daha 6. Ayda doktora gitmiştim ve 8*8 cm kistim çıkmıştı.

İlk 6 ay sabah akşam ovülasyon testleri yapıyordum. İki günde bir düzenli ilişkiye giriyordum falan. Olmamasını kiste bağladım. Ki doktor da tüp bebek harici imkansız dedi. Diğer ay adet döneminde çağırdı beni kist büyüyor mu bakalım diye. O ay kendi derdime düştüm, bebek falan umrumda olmadı. Eşimle de yaşımız genç, tüp bebek sürecine şu an girmemeliyiz kararı aldık.

Tamamen saldık, ne test ne bebek düşüncesi. Gerçekten kistle ne yapacağımı düşünüyordum. Adet de olmak bilmedim ki doktora gideyim. Meğer hamileymişim.

Kafadan atınca oluyor düşüncesi doğru çıktı yani. Kontrolde kist falan da kalmamıştı. O arada gitmiş o da.

İkinci çocuğu kızım çok kardeş istiyordu. Bizim de niyetimiz vardı ama öyle çok net değildi. Hadi deneyelim dedik bakalım. Arada 7 sene korunduk ettik ama çok çok dikkatli de değildik insan hiç mi yanlışlıkla hamile kalmaz, kalmadım. O zaman anladım ki zaten kolay olmayacak. Ama bu sefer sorun değil, hiç olmazsa da üzerine düşmeyeceğiz zaten çocuğumuz var.

Takvimi açtım baktım, geçen hafta yumurtlamış olmam lazımmış, neyse bırakalım bakalım korunmayı zaten olmayacak ha deyince. Bu ay kesin yalan yani.

E ben yine adet olmuyorum. 31-32 günü de geçmez hiç ama...Hop, ilk aydan hamileyim. Adım gibi eminim üstüne biraz düşünsem yine olmayacaktı.

Biliyorum çok zor ama, cidden üstüne düştükçe olmuyor. Üstüne düşmemekse ilk çocukta gerçekten çok zor.
kesınlıkle katılıyorum sıze dusunerek kafaya takarak olmasını sağlamıyoruz bunun farkına vardım ben de. hatta tam tersıne cok ıstedıkçe kafaya taktıkça her ay belırtı gosterıyor muyum acaba dıye kendımı ınceledıkçe bu ay kesın dıyorum yıne olmuyordu

Kesinlikle inositol takviyesi şart 🙏🏻 aylarca yumurtlama olmadığını biliyorum yumurta tembelliği de vardı inositole başladığımda düzenli yumurtlama sağladı
Kullandığım takviyeler İnofolic combi bir dönem, bir dönem de gynopol kullandım bu ikisi de çok iyidir doktora da danışabilirsiniz vitamin takviyeleri
Aynı zamanda pilates çok işe yaradı pco için özellikle bacak ve rahmi çalıştırdığı için yaptığım aylar düzenli adet gördüm
YouTube’a yumurtlama ve doğurganlık masajı yazın çıkan videoları uygulayın yine onlardan da sonuç aldım 🙏🏻 bunları düzenli yaptım ultrasonda pco görüntüsü çok azaldı demişti doktor hormonlarımda düzene girdi
Çok çok teşekkür ederim, stresli bı süreçten geçtim, şehir vs degistirince yeme, spor düzenim bozuldu ve doktorum başka şehirde kaldı . Yavaştan toparlayacagim bunları not ettim araştıracağım. İyi bir doktor bulmak baya mesele . Umarım sizin için her şey hep yolunda gider

Çok çok teşekkür ederim, stresli bı süreçten geçtim, şehir vs degistirince yeme, spor düzenim bozuldu ve doktorum başka şehirde kaldı . Yavaştan toparlayacagim bunları not ettim araştıracağım. İyi bir doktor bulmak baya mesele . Umarım sizin için her şey hep yolunda gider
Doktor çok önemli ben küçük bir yerde yaşıyorum burada kadın doğum sayısı çok az çok fazla da doktor değiştirdim psikolojik olarak da iyi gelmesi önemli umarım iyi bir doktor bulursunuz🙏🏻🙏🏻

Bakın ben öyle surekli ve tek hedef çocuk düşünen bir kadın olmadım hiçbir zaman. Allah'a şükür bin şükür evladım oldu. Simdi keske onceden yapsaydik diyorum. Fizikten ciddi kronik bir hastalığım vardi. Olmaması için nedenler vardı. İlk denemelerimizde oldu. Sebebi hiç takıntılı olmayıp, zaten spontan olmaz da hadi deneyelim kafasıydi .

2 çocugumada antidepresan kullanırken hamike kaldım...neden?çünkü kafam rahattıda ondan...(doktora danışmadan bunu yapmayın)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X