Bebek Hazırlığı

evlive

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2023
99
29
28
Merhaba 4 aylık hamileyim bir kızım olacak. Fakat hazırlık kısmı beni biraz geriyor şimdiden, kız tarafı erkek tarafı diye beklentide kv ve görümcem.

Neleri benim annem yapmalı ona göre yavaş yavaş kendini hazırlamasını söyleyeceğim maddi anlamda.Tecrübeli anneler beni aydınlatabilir mi?

Her iki tarafın da ilk torunu olacak. Evlenirken bu konularda sorun yaşadım bir de bebek heyecanım gölgelensin istemiyorum hazırlıklı olayım ailemden ne bekleneceğine dair.

Annem sağ olsun ben söylemeden düşünmez uzaktan yabancı gibi bir ihtiyacın var mı diye sorar ihtiyacım olsa da yok derim. Bu defa ne olması gerekiyorsa söylemek istiyorum.

Cocuk sizin çocuğunuz değil mi, insanlara sipariş mi vereceksiniz şunu alın bunu alın diye?
Bence çok ayip. Neye uygun gördülerse kendileri söylemeliler. Söylemezlerse de kendileri bilir. kayınvalidenin falan beklemesi çok saçma.
Benim yeğenim olduğunda ailem oda takımını ve bebek arabasini almak istediler. Her ikisini mi aldılar, sadece odayı mi aldilar bilmiyorum. Doğunca da altın isimli künye aldılar. Ben de onun adına 9 fidan diktirdim 😂😂 arasıra canım isterse kıyafet falan aldım. Hiç öyle pahalı bir şey almalıyım telaşına düşmedim, bana sipariş verselerdi de almazdım heralde ya, ne alaka
Yarın bir gun ben de anne olacağım, ne ailemden ne es ailesinden ne anlamdan ne arkadaşımdan bir şey talep ederim diye düşünüyorum. Çocuğu yapan her masrafını karşılasin bir zahmet. İlk torun olunca ne olduğunu da anlamadım.daha mi kıymetli olmuyor?

İnterneti açıyorsunuz ordan gerekenler listesi buluyorsunuz, internet üzerinden nerede hangisi uygun araştırıyorsunuz ve alıyorsunuz. Ömrü hayatımda duymadım kız tarafı erkek tarafı yapar diye bir şey.
Ya da kocanızı kolunuza takıp alışveriş yapıp geri geliyorsunuz. Çünkü artık ikiniz ebeveynsiniz.

Cocuk sizin çocuğunuz değil mi, insanlara sipariş mi vereceksiniz şunu alın bunu alın diye?
Bence çok ayip. Neye uygun gördülerse kendileri söylemeliler. Söylemezlerse de kendileri bilir. kayınvalidenin falan beklemesi çok saçma.
Benim yeğenim olduğunda ailem oda takımını ve bebek arabasini almak istediler. Her ikisini mi aldılar, sadece odayı mi aldilar bilmiyorum. Doğunca da altın isimli künye aldılar. Ben de onun adına 9 fidan diktirdim 😂😂 arasıra canım isterse kıyafet falan aldım. Hiç öyle pahalı bir şey almalıyım telaşına düşmedim, bana sipariş verselerdi de almazdım heralde ya, ne alaka
Yarın bir gun ben de anne olacağım, ne ailemden ne es ailesinden ne anlamdan ne arkadaşımdan bir şey talep ederim diye düşünüyorum. Çocuğu yapan her masrafını karşılasin bir zahmet. İlk torun olunca ne olduğunu da anlamadım.daha mi kıymetli olmuyor?
Ne ben ne esim hicbir sey talep etmedik, oglum ilk torundu ama nolmus sanki padisah mi dogurdum da istek listesi hazirlayip ellerine tutusturayim. Aileden birisi “ee ilk torun ya annengil altin takmadi mi” demisti de ben onun yerine boyle bir soru sordugu icin utandim o gorgusuzlugunden utanmadi.
Ailem oglumu cok sever el ustunde tutarlar ama 1 corap almadilar, simdi gidip sorun mu cikarayim almadilar diye😂 Yeter ki guzel davransinlar guzel soz etsinler diyorum.
Bu aileden bir sey isteyip beklentiye girmeyi de asla anlayamiyorum, bebegi yapan her turlu masrafini sorumlulugunu kendi ustune almali bence.

Ne ben ne esim hicbir sey talep etmedik, oglum ilk torundu ama nolmus sanki padisah mi dogurdum da istek listesi hazirlayip ellerine tutusturayim. Aileden birisi “ee ilk torun ya annengil altin takmadi mi” demisti de ben onun yerine boyle bir soru sordugu icin utandim o gorgusuzlugunden utanmadi.
Ailem oglumu cok sever el ustunde tutarlar ama 1 corap almadilar, simdi gidip sorun mu cikarayim almadilar diye😂 Yeter ki guzel davransinlar guzel soz etsinler diyorum.
Bu aileden bir sey isteyip beklentiye girmeyi de asla anlayamiyorum, bebegi yapan her turlu masrafini sorumlulugunu kendi ustune almali bence.
Yapılan her şey beklenti doguruyor bir de. Bu evlenirken de aynı, çocukta da aynı. Benim iki kuzenim var, ikisinin de market alisverisini bile babaları yapar (biri kadın biri erkek) çocukların dedesi gibi değil de babası gibi adamlar, en son karar onlardan cikiyor ve ikisi de babasının adını koydu cocuklara 😐😐 bu normal mi?
Bir iş arkadasim var, eşi hamile. Onun da babası çok istemiş cocuk, elinden geleni ardına koymadı , her masrafı karşılamaya gönüllü. Ama cinsiyet belli olunca tutturdu adımı koyun diye 😂😂
Yani genelde böyle olur. İsim olmaz başka şey olur, hiç gerek yok bence

Biz her şeyi, olması gerektiği gibi, eşimle yaptık. Ailelerden bir talebimiz olmadı. Böyle bir gelenek de mi varmış? Hediye elbette olur zaten içinden gelir aile fertlerinin ama yatak odasını kız tarafı alır gibi muhabbetlerin bebekte de döndüğünü hiç duymamıştım.

Ay sok oldum okurken
Kiz tarafi erkek tarafi yazinca acaba evlilik hazirligi mi yanlis mi okudum diye tekrar okudum 🥴
Nette liste yaziyor gidip aliyor ve karttan geciyorsunuz tik tik 😬
Aileler sorarsa da kalan ufak tefek eksikleri soylersiniz
Taki olarak kac burma isteyeceksiniz diye sorasim geldi :süslü:

sizden bizde de var bir tane yengem. hadi annemden babamdan beklentisini anlıyorum ama bana bile zamanında trip atmıştı bir şeyler almıyorum diye

Merhaba 4 aylık hamileyim bir kızım olacak. Fakat hazırlık kısmı beni biraz geriyor şimdiden, kız tarafı erkek tarafı diye beklentide kv ve görümcem.

Neleri benim annem yapmalı ona göre yavaş yavaş kendini hazırlamasını söyleyeceğim maddi anlamda.Tecrübeli anneler beni aydınlatabilir mi?

Her iki tarafın da ilk torunu olacak. Evlenirken bu konularda sorun yaşadım bir de bebek heyecanım gölgelensin istemiyorum hazırlıklı olayım ailemden ne bekleneceğine dair.

Annem sağ olsun ben söylemeden düşünmez uzaktan yabancı gibi bir ihtiyacın var mı diye sorar ihtiyacım olsa da yok derim. Bu defa ne olması gerekiyorsa söylemek istiyorum.
Bende 4,5 aylık hamileyim kızım olacak :) bu süreçte almak isteyen olursa zaten söylüyor örneğin annem ; kızım ben bebek arabası pusetını almak ıstıyorum begen ne kadar ıse ben sana gondereyım oradan alırsın dedı. kardeşim de yine bir şey alacağım sen söyle dedi bütçesini öğrendim ve ona göre ihtiyaçlarımdan birini alabileceğini söyledim. Siz artık eşiniz ile aile olduğunuzdan ancak destek olmak isteyen olur ise sizde alabileceği bir öneri de bulunabilirsiniz.

Derdim oahalı bir şeyler aldırmak değil, burada gördüğüm beşik bebek arabası bir komidin alınacak zaten alt tarafı. Yeğeninize aileniz oda takımını almış bakın ne kadar güzel. Benim istediğim de bundan fazlası değil. Abartı bir tepki verdiniz. Hangisini annem alabilir diye soruyorum. Ailenizden sizin kardeşinizin talep etmesine gerek kalmamış ki istedi diye kızasınız. Zaten içinden gelen yapıyor. Ben de kendi annemden bir şey istemek istiyorum yıllar sonra. Evladı olarak hakkımdır herhalde. Yoksa annemin üzerine çökecek değilim şimdiye kadar hiç bir şey istemedim.

Yapılan her şey beklenti doguruyor bir de. Bu evlenirken de aynı, çocukta da aynı. Benim iki kuzenim var, ikisinin de market alisverisini bile babaları yapar (biri kadın biri erkek) çocukların dedesi gibi değil de babası gibi adamlar, en son karar onlardan cikiyor ve ikisi de babasının adını koydu cocuklara 😐😐 bu normal mi?
Bir iş arkadasim var, eşi hamile. Onun da babası çok istemiş cocuk, elinden geleni ardına koymadı , her masrafı karşılamaya gönüllü. Ama cinsiyet belli olunca tutturdu adımı koyun diye 😂😂
Yani genelde böyle olur. İsim olmaz başka şey olur, hiç gerek yok bence
Ay bu adimi koyun olayi da cok sacma geliyor bana da, cocugu kari-koca yapip neden buyuklerin adi koyulur ki? Cok sacma baski yapiyorlar anne adaylarina yaa iste benim babamin adini koyalim vs
Ben kimsenin adini koymadim gayet mutluyum boyle.😂
Bazi insanlar buyuyup olgunlasamiyor ne yazik ki, kazik kadar insanin market alisverisini neden buyukler yapar ki? Sacmaligin daniskasi.
Ben dugun bile yapmadim, nikah yaptim sadece sonra eglence yemek vs. Bana herkes karsi cikti iste dugun yap pisman olursun sen dul musun vs boyle sacma seyler duydum, kimseyi dinlemedim esimle ortak karar sadece nikah yapmak oldu. Simdi Turkiye’ye gittigimde herkes sen en iyisini yaptin diyorlar, kuzenimin dugun masrafindan agizlari yandi tabi.
Cok takmamak lazim boyle insanlari, beklentileri de umrumda degil acikcasi. Benim hayatimi ne onlar yasiyor ne verdigim kararlarin sorumlulugunu onlar aliyor. Gerek yok.

Ne hazirligi yapacaksiniz ki?
Esinizle beraber almaniz en dogrusu bana gore, sonra basiniz agrimaz biz sana sunu yaptik bunu aldik diye.
Aslında bir çekmeceli şifonyer ve beşik almayı düşünüyoruz. Ben de eşimle almak istiyorum kv biraz sinirimi bozdu. Bakalım annen düşünüp bir şey alacak mı diye beklentileri var. Direkt yüzüme söylemediler ama, ben laf söz duyup canım sıkılsın istemiyorum. Önceden tedbir almak istedim

İnterneti açıyorsunuz ordan gerekenler listesi buluyorsunuz, internet üzerinden nerede hangisi uygun araştırıyorsunuz ve alıyorsunuz. Ömrü hayatımda duymadım kız tarafı erkek tarafı yapar diye bir şey.
Ya da kocanızı kolunuza takıp alışveriş yapıp geri geliyorsunuz. Çünkü artık ikiniz ebeveynsiniz.
Bu sertliğe gerek yok. Bilsem buraya yazıp sizlerden cevap beklemem zaten, bu da mı gelenek ben de anlamadım. Kv attı ortaya bir laf beşiği vs kız annesi alır diye.

Aslında bir çekmeceli şifonyer ve beşik almayı düşünüyoruz. Ben de eşimle almak istiyorum kv biraz sinirimi bozdu. Bakalım annen düşünüp bir şey alacak mı diye beklentileri var. Direkt yüzüme söylemediler ama, ben laf söz duyup canım sıkılsın istemiyorum. Önceden tedbir almak istedim
Onlarin beklentileri sizin icin neden bu kadar onemli ki? Cocugu esinizle yaptiniz dogurmasi bakmasi buyutmesi her seyi esinizle sizin sorumlulugunuz, onlarin karisma ve beklentiye girme hakki yok hele ki sizin annenizden. Bence biraz sinir cizin ben esimle her seyi yapacagim bir seye gerek yok diyin.

Simdiden kv nin onunu kesmezseniz daha cok basiniz agrir, net cevaplar verin ben esimle her seyi beraber almak istiyorum diyin. Dogumdan sonra her seye karisma potansiyeli var gibi gorunuyor.

Kız tarafı erkek tarafı ne ya? Bebek karı koca siz yaptınız sizin ya hani, karı koca gidip alıp geliyorsunuz. Süreç bu şekilde ilerliyor. Hediye almak isteyen de sorup bütçesije göre lazım olan bir şeyi alıyor almak isterse.

Türk milletinin de en büyük sorunu bu göbek bağını asla kesemiyor aileler 🤷🏻‍♀️
Evlenmişsiniz siz bir aile olmuşsunuz hala kız tarafı erkek tarafı muhabbeti çıkamıyoruz şu Orta Doğu kafasından
Bunu ortaya atan kayınvalideniz ise ben olsam evlilik düğün merasimi bitti geçti artık onlar biz bir aileyiz yaparız elimizden geldiğince çocuğumuzun her şeyini kimseden beklentimiz yok hediye almak isteyen olursa ne ala içinden gelmiş ama kimseye bir şey dayatamayız ne size ne karşı tarafa derdim
Evlilik meselelerinde yapıyorlar bu saçma muhabbeti anladık da evlenip barklanmış insanların hayatlarını da hala şu taraf şunu bu taraf bunu diye yönetmeye çalışmasalar keşke
Ya da siz buna müsaade etmeseniz
Ne münasebet ya kaynanam gelip bana ahkam kesecek çocuğumun alışverişi hakkında.

Bende 4,5 aylık hamileyim kızım olacak :) bu süreçte almak isteyen olursa zaten söylüyor örneğin annem ; kızım ben bebek arabası pusetını almak ıstıyorum begen ne kadar ıse ben sana gondereyım oradan alırsın dedı. kardeşim de yine bir şey alacağım sen söyle dedi bütçesini öğrendim ve ona göre ihtiyaçlarımdan birini alabileceğini söyledim. Siz artık eşiniz ile aile olduğunuzdan ancak destek olmak isteyen olur ise sizde alabileceği bir öneri de bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kucağınıza alırsınız umarım :) benim annem pek o tarz biri değildir, elini taşın altına koymayı sevmez. Ya da aklına gelmiyor bilemiyorum. Bunu ben alırım da demez. Ben de yüzümü karartıp isteyeyim diyorum eşimin ailesine laf söyletmemek için.

X