Premature Bebekler Bebeğimin topuk kani

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Yenidoğan bebeklerin ter bezleri bir süre çalışmazmış diye okumuştum biyerden.seninkide prematüre ya belki biraz daha geç çalışır daha 1 aylık bile değil bebek.
yoğun bakımda kaldımı hiç?
bizimki 1 hafta kaldı 2 kere topuk kanı alınmış sonra şüpheli çıkmış diye aradılar s.ocağından 3.yü aldılar temiz çıktı.özel hastanede doğan bebeklere genelde şüpheli diyolarmış dedi biri nedendir bilmiyorum.ama bu yeni test nedir anlamadım sen kafana takma çocuğunla ilgilen sadece temiz çıkar inşallah terleyene kadar düşünmemeye çalış temiz çıkar inşallah genelde gereksiz yere panik yapiyolar insanı

Yenidoğan bebeklerin ter bezleri bir süre çalışmazmış diye okumuştum biyerden.seninkide prematüre ya belki biraz daha geç çalışır daha 1 aylık bile değil bebek.
yoğun bakımda kaldımı hiç?
bizimki prematüre değil ama 1 hafta yoğunbakımda kaldı 2 kere topuk kanı alınmış sonra şüpheli çıkmış diye aradılar s.ocağından 3.yü aldılar temiz çıktı.özel hastanede doğan bebeklere genelde şüpheli diyolarmış dedi biri nedendir bilmiyorum.ama bu yeni test dediğin nedir anlamadım bizimkide 2015 doğumlu. kafana takma çocuğunla ilgilen sadece temiz çıkar inşallah terleyemeye başlayana kadar düşünmemeye çalış. bu şüpheli diye çağırdılarının çoğu sağlıklı çıkıyo boşuna strese sokuyolar aileleri sakin ol inşallah herşey iyi çıkar olumlu dualar et. Allah sabır versin beklemesi çok zor gerçekten

kistik fibrozis cocugu olan bir tanidigim var ama bildigim kadariyla onlarin topuk kaniyla belli olmamisti. kistik fibrozisin en buyuk belirtisi tuzlu ter ki sizinki terlemiyormus bile. birde cok sik kaka yapma

Benim kızım da premature doğdu. Bizim de değerlerimiz yuksek çıktı. Tekrar kan verdik. Sorun çıkmadı. Kistik fibroz ile alakalı olduğunu sonradan öğrendim. Allah'tan bilmiyordum yoksa ben de epey tedirgin olurdum. Eşimin yeğeni bulgular olduğu için epey tedavi gormuştu. Neticede kistik fibroz değilmiş. Gen testi yaptılar. Ama şüphesi bile yetiyor. Bence siz de içinizi ferah tutun premature bebeklerde sonuçların yuksek çıkması çok rastlanan bir durummuş.
Ikinci kani ne zaman verdiniz?

Bugun bebegimi iki ayri doktor gordu.Biri prof.digeri docent.Ter testi tekrarlandi ve yine yeterli miktarda ter toplanamadi.Ikiside Turkiye de testin yeni oldugu ve belli bir referans araliginin olmadigini..Amerika da 170 uzerini ter testine yolladiklarina buna gore degerimizin cok yuksek olmadigini bebekte bulgu olmadigini ve diger sonuclarin cok cok iyi oldugunu hastalarin 200 mg uzeri ciktigini ve bizim 106 ciktigini bosuna evham yaptigimi ve hasta cikarsa kendilerine de surpriz olacagini soylediler..Biraz rahatladim.

Nıhayet bugun sonucumuzu aldık.Çok şukur ki oğlum kistik fibrozis değilmiş.Ter testimiz negatif geldi.Benimle aynı durumu yasayabılecek arkadaslar ıcın yazıyorum.1.2 hatta 3. topuk kanınızda bu hastalık cıksa bıle panık yapmayın.Tanı koydurucu ter testi ve pozitif çıkarsa gen analizi.

Merhaba arkadaşlar,benim oğlumda 29 günlük ve geçtiğimiz hafta sağlık ocağından aradılar, kistik fibrosiz için tekrar topuk kanı istediler: o kadar üzgünüm ki, umarım sonucumuz temiz çıkar.doktor bu testin 1,5 senedir uygulandığını ve çok sık bu durumlarla karşılaştığını söyledi ama içim hiç rahat değil, durmadan ağlıyorum..ne yapmalıyım hiç bilmiyorum!

Ah kistik fibrozis ne biçim dertsin sen! 20 aylık oğlum var doğuştan böbrek rahatsızlığı vardı. Ameliyat olmasi gerekti. Bir ayda 3 defa ameliyat oldu. İşitme testini 3.seferde geçti. Nerdeyse işitme engelli diyeceklerdi. Hastanede enfeksiyon kaptı daha 2 haftalikken. Bu dertlerle ugraşirken sağlık ocağından aradılar ki Kistik fibrozis şüphesi var ter testi yaptiracaksiniz. Perişan olduk hangisiyle ugrasalim hangisine yanalim. Neyseki o sırada hastanedeydi oğlum doktoru genetige gönderelim kesin sonuç alırız dedi. Çok şükür sonucumuz temiz çıktı ama ölüp ölüp dirildik. Sevgili anneler size tavsiyem bu supheyi fazla ciddiye almayın çünkü referans aralığı düşük olduğu için bebeklerin çoğunda bu şüphe çıkıyor. Yetkililerin buna bir ayar vermeleri gerekiyor. Rabbim bütün yavrulara sağlık versin.

Beni de dün aradılar sağlık ocağından bu hastalık yüksek çıkmiş gittik verdik sonucu beklıyoruz çok korkuyorum Allah yardımcmz olsun:KK43:((

Merhaba arkadaşlar,benim oğlumda 29 günlük ve geçtiğimiz hafta sağlık ocağından aradılar, kistik fibrosiz için tekrar topuk kanı istediler: o kadar üzgünüm ki, umarım sonucumuz temiz çıkar.doktor bu testin 1,5 senedir uygulandığını ve çok sık bu durumlarla karşılaştığını söyledi ama içim hiç rahat değil, durmadan ağlıyorum..ne yapmalıyım hiç bilmiyorum!
Sonucunuz ne çıktı

Merhaba arkadaşlar. Oğlum 18gunluk iki kez topuk kanı verdik ikisinde de değer 90 geldi. Üniversiteye yönlendirdiler ter testi için. Bugün test yaptırdık sonuç 21 cikti sukurler olsun. 60in altinda çıkması gerekiyor. Çok sukur biz iyi haberlerini aldik. Allah bu şekilde bekleyenleri güzel haberlerle sevindirsin insallah. Allahim kimseyi evladıyla sinamasin..

Konu sahibi değerler düştü mu bilgi verir mı sınız
merhaba biz de iki sene önce aynı durumu yasamıştık sonra değerimiz düşmüştü şükür ne kadar zor olduğunu bilirim bu sürecin.ins değeriniz düşer.aslında güzel bir uygulama erken teşhis için ama türkiye de değer aralığı düşük olduğu için hemen arıyorlar ve bize lohusalıkta kabusu yaşatıyorlar.amerikada bu değer sınırı oldukça yüksekteymis diye biliyorum sizin değeriniz kaç çıktı

merhaba biz de iki sene önce aynı durumu yasamıştık sonra değerimiz düşmüştü şükür ne kadar zor olduğunu bilirim bu sürecin.ins değeriniz düşer.aslında güzel bir uygulama erken teşhis için ama türkiye de değer aralığı düşük olduğu için hemen arıyorlar ve bize lohusalıkta kabusu yaşatıyorlar.amerikada bu değer sınırı oldukça yüksekteymis diye biliyorum sizin değeriniz kaç çıktı

Söylenmedi canım değerinin yüksekliği sınırın biraz üstünde dediler şimdi beklemedeyiz henüz üçüncü topuk kanı sonucu gelmedi inşallah temiz dır

Söylenmedi canım değerinin yüksekliği sınırın biraz üstünde dediler şimdi beklemedeyiz henüz üçüncü topuk kanı sonucu gelmedi inşallah temiz dır
Sınır yanlış hatırlamıyorsam 80 ya da 90 diye biliyorum bizim de sınıra yakındı 114 muydu ne ben hatta il sağlık müdürlüğünu aramıştım sürekli çıktı mı çıktı mı diye adamlar en son içiniz rahat olsun bu ilde bir tane çıktı onun da değeri 300 lerde falan gibi çok yükseklerde çıktı dediler o zaman rahatlamıştim biraz bir de bu topuk kanı herşeyden etkileniyormus işte hemşirenin kullandığı pamuktan bile demislerdi.yani şunu diyecegim kendinizi harap etmeyin sutunuz azalmasına.ben yaşadım o süreci o yüzden yazmak istedim insan tutunacak birşeyler arıyor.Allah evlatlarımıza sınamasın ins değer düşük çıkacak goruceksiniz.

Sınır yanlış hatırlamıyorsam 80 ya da 90 diye biliyorum bizim de sınıra yakındı 114 muydu ne ben hatta il sağlık müdürlüğünu aramıştım sürekli çıktı mı çıktı mı diye adamlar en son içiniz rahat olsun bu ilde bir tane çıktı onun da değeri 300 lerde falan gibi çok yükseklerde çıktı dediler o zaman rahatlamıştim biraz bir de bu topuk kanı herşeyden etkileniyormus işte hemşirenin kullandığı pamuktan bile demislerdi.yani şunu diyecegim kendinizi harap etmeyin sutunuz azalmasına.ben yaşadım o süreci o yüzden yazmak istedim insan tutunacak birşeyler arıyor.Allah evlatlarımıza sınamasın ins değer düşük çıkacak goruceksiniz.

Etrafımda ki herkes bana teselli veriyor su an bu çocuk hasta olamaz diye gerçekten de hiç öyle hasta bir çocuğa benzemiyor kilo alımı çok çok iyi hareketleri filan herşeyi çok güzel her kucağıma aldığım da dili mı alnına değdiriyorum teri tuzlu mu diye çünkü o hastaların teri çok tuzlu olurmuş öyle diyorlar bilmiyorum içim sıkılıyor hiç bir yere sığmıyorum

Şimdi aradım ben 117 çıkmış ikinci tahlili inşallah bu üçüncü de düşmüş olur .

Sınırı 40-60 mis

Etrafımda ki herkes bana teselli veriyor su an bu çocuk hasta olamaz diye gerçekten de hiç öyle hasta bir çocuğa benzemiyor kilo alımı çok çok iyi hareketleri filan herşeyi çok güzel her kucağıma aldığım da dili mı alnına değdiriyorum teri tuzlu mu diye çünkü o hastaların teri çok tuzlu olurmuş öyle diyorlar bilmiyorum içim sıkılıyor hiç bir yere sığmıyorum

kilo alımı çok önemli zaten inş bişey çıkmayacak merak etmeyin bizim kız bir de sütüm azdı kilo bile kaybetmişti ben de düşündükçe kafayı yemiştim terini yalamaktan bi hal olmuştum ki her ter tuzludur o psikolojiyle daha bir tuzlu geliyordu ama sizin değeriniz de çok yüksek çıkmamış inş düşecek çok kişinin başına geliyormuş bunlar yengem sağlık ocağında ebe de öyle demişti.inş güzel haberlerinizi bekliyorum.ha bir de internetten çok araştırma yapıp kafayı yemeyin ben ettim siz etmeyin.sağlıcakla

kilo alımı çok önemli zaten inş bişey çıkmayacak merak etmeyin bizim kız bir de sütüm azdı kilo bile kaybetmişti ben de düşündükçe kafayı yemiştim terini yalamaktan bi hal olmuştum ki her ter tuzludur o psikolojiyle daha bir tuzlu geliyordu ama sizin değeriniz de çok yüksek çıkmamış inş düşecek çok kişinin başına geliyormuş bunlar yengem sağlık ocağında ebe de öyle demişti.inş güzel haberlerinizi bekliyorum.ha bir de internetten çok araştırma yapıp kafayı yemeyin ben ettim siz etmeyin.sağlıcakla

İnşallah temiz çıkar cuma günü tekrar arayın dediler inşallah temiz dir

X