Davranış Bozuklukları Bebeğimin Doktor Fobisi

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bu sorunu yaşayan tek siz değilsiniz. Ben muayene ederken mahcup olan anne babaları görünce çok üzülüyorum. Bu geçici bir süreç. Bir süre sonra düzeliyorlar. Hatta bir kızı muayene edecektik annesi sedyeye oturturken iğne yapmayacak korkma demişti. Kız annesine dönüp :''Burda iğne mi yapılır akıllım zaten biliyoruz.'' demişti. :KK70:

Benim kızımda da ayni durum var,3 yaşında inan ne yapacağımı şaşırdım, kendim de hemşireyim, aşılarını falanoyle oyunla korkutmadan yapmaya çalıştık hatta bütün çocukları ayni şekilde yapmaya çalışıyoruz ama mümkün değil olmuyor, biraz hasta gibi yarın Dr a götüreceğim bugünden neler anlattım,Dr arkadaşım var ağzına bakacak vs şimdi bana tamam diyor ama yarın kıyamet kopacak, normal zamanda da anlatıyorum bugün bir tane tatlı bebek geldi, hasta olmasın diye ilaç verdik vs, hatta iş yerime masama falan götürdüm, ordaki Drun da kızı var dışarda buluştuk oynuyorlar, o zaman da anlattım bak Dr amca sizinle oyun oynuyor falan ama değişen birşey yok

Ben eve doktor oyuncak seti almıştım.Onunla doktorculuk oynuyordum.Giderkende şimdi doktor seninle oynayacak diyordum.En son doktora gittiğimizde kendi nefes alıp öksürüyordu.Diş doktoruna göz doktoruna muayene ya da hastalık icin gittiğimizde hiç ağlama yaşamadık.

Doktora gitmeden sureci anlatin. Ne olacak nasil olacak. Bir bebek ve doktorculuk seti alin beraber muayene edin bebegi. Bak sana da boyle yapacaklar diye anlatin. Ilk birkac sefer icin sonuca ulasamazsiniz ama uzun vadede ise yarar

Bir de asi va konularinda hic acimayacak muhabbeti yapip yalan soylemeyin. Bira aciyacak ama gececek. Biz yanindayiz. Konuyu cesarete vs de baglamayin.

Bence de süreci anlatmak gerekiyor.
Bir kere çok hastayım doktora gitmem dedim. Küçücüğüm ama biliyorum iğne verecekler, konuşamıyorum ağrıdan.
Annem iğne yazdırmayacağım şurup isterim dedi. Ama doktor başka türlü iyileşmez deyip 20 gün sabah akşam iğne verdi. Hiç unutmuyorum. Sen misin onu yazan doktorun yüzüne o zaman sağlık karnesini fırlatmıştım nasıl ağlıyorum acıyan boğazım iyice pert konuşabilsem salak manyak filan diyebilirim adama o kadar sinirlendim. :KK70: kimliğim de düşmüş kaybolmuştu ayy babam bi kızdı bana. Ben de o zaman söz vermeseydiniz gelmezdim ben de diye iyice ağladım.
Çocuğum ama 8 yaşındayım.
Sonra artık her iğne saatinde rüşvetle iğne yaptırdılar :KK70: peynirli çitos aldırırdım :-)

Özel muaynesi olan bi doktora gidin. Tek doktor sonucta uyum saglayabilir. Hastane gibi kalabalik olmaz. H3m başta doktor biraz konuşur vs. Alişır her gitmenize de rahat edersiniz

Benim oglum da 2.5 yasinda.surekli goturdugumuz doktorumuzu daha gördüğü an ağlamaya basliyordu.ki kadıncağız kiziminda doktoru 12 yildir taniriz. Gecenlerde mecbur baska bir doktora gittik. doktor erkekti ve hic aglamadi.gayet normal muayenesini oldu sesi hic çıkmadı bende anlam veremedim. Doktorunuzu değiştirmeyi deneyebilirsiniz
Doktorumuzu zaten değiştireceğiz bakalım belki işe yarar :dua: :dua: :dua:

Bu sorunu yaşayan tek siz değilsiniz. Ben muayene ederken mahcup olan anne babaları görünce çok üzülüyorum. Bu geçici bir süreç. Bir süre sonra düzeliyorlar. Hatta bir kızı muayene edecektik annesi sedyeye oturturken iğne yapmayacak korkma demişti. Kız annesine dönüp :''Burda iğne mi yapılır akıllım zaten biliyoruz.'' demişti. :KK70:
Aaaa siz çocuk doktorusunuz harika :KK200: Bizim doktorumuz da bu dönemlerde normal demişti 11 aylık falanken. Ama benim sıkıntım açıkçası mahçup olmak vs değil de muayene olamıyor oğlum doğru dürüst. Hastayken acile gitmiştik burnu falan akıyordu, ne kulağına ne boğazına ne burnuna bakabildiler, çünkü itiyo kaçıyo, kafasını asla sabit tutamıyoruz vs,bir de güçlü hakim olmak mümkün değil, zaten ağlamaktan ciğerlerini hiç dinleyemediler anlaşılmıyor dedi, dışarı çıkardık sakinleşti geri girdik yine aynı şekilde. Sağlıklı bir muayene olmuyor kısacası, ateş düşürücü ağrı kesiciyle dönüyoruz, ciddi bişey olsa bilemeyeceğiz (bilemeyecekler) diye kafama takılıyor. Siz hakimsinizdir konuya kaçıncı aylarda geçiyor bu durum?16 aylık henüz oğlum.

Benim kızımda da ayni durum var,3 yaşında inan ne yapacağımı şaşırdım, kendim de hemşireyim, aşılarını falanoyle oyunla korkutmadan yapmaya çalıştık hatta bütün çocukları ayni şekilde yapmaya çalışıyoruz ama mümkün değil olmuyor, biraz hasta gibi yarın Dr a götüreceğim bugünden neler anlattım,Dr arkadaşım var ağzına bakacak vs şimdi bana tamam diyor ama yarın kıyamet kopacak, normal zamanda da anlatıyorum bugün bir tane tatlı bebek geldi, hasta olmasın diye ilaç verdik vs, hatta iş yerime masama falan götürdüm, ordaki Drun da kızı var dışarda buluştuk oynuyorlar, o zaman da anlattım bak Dr amca sizinle oyun oynuyor falan ama değişen birşey yok
Valla 3 yaşına kadar sürerse işimiz var desenize :KK43: İnşallah aşabiliriz hepimiz bu fobiyi ya ne kadar zormuş bu olaylar. Dün kulağı ağrıyordu biraz, normalde olsa hemen götürür bi baktırırdım ama şimdi beklemeyi seçiyorum, ateşi çıkarsa vs götürürüm diye, dişi vuruyordur diye düşünmüyorum inşallah öyledir. Bugün sabah iyiydi tutmuyordu kulağını. Size de çok geçmiş olsun :dua:

Ben eve doktor oyuncak seti almıştım.Onunla doktorculuk oynuyordum.Giderkende şimdi doktor seninle oynayacak diyordum.En son doktora gittiğimizde kendi nefes alıp öksürüyordu.Diş doktoruna göz doktoruna muayene ya da hastalık icin gittiğimizde hiç ağlama yaşamadık.
Maşallah size ya harikasınız :KK200: Ben de bugün bir doktor seti spariş vereceğim hemen, en mantıklı çözüm bu gibi görünüyor. İnşallah bizde de işe yarar :dua:

Bence de süreci anlatmak gerekiyor.
Bir kere çok hastayım doktora gitmem dedim. Küçücüğüm ama biliyorum iğne verecekler, konuşamıyorum ağrıdan.
Annem iğne yazdırmayacağım şurup isterim dedi. Ama doktor başka türlü iyileşmez deyip 20 gün sabah akşam iğne verdi. Hiç unutmuyorum. Sen misin onu yazan doktorun yüzüne o zaman sağlık karnesini fırlatmıştım nasıl ağlıyorum acıyan boğazım iyice pert konuşabilsem salak manyak filan diyebilirim adama o kadar sinirlendim. :KK70: kimliğim de düşmüş kaybolmuştu ayy babam bi kızdı bana. Ben de o zaman söz vermeseydiniz gelmezdim ben de diye iyice ağladım.
Çocuğum ama 8 yaşındayım.
Sonra artık her iğne saatinde rüşvetle iğne yaptırdılar :KK70: peynirli çitos aldırırdım :-)
Ay çok tatlısınız yaa :KK70: :KK70: Valla benimki konuşabilse de her muayenede değil çitos, cumhuriyet altını istese veririm hahahahahah :KK70: :KK70:

Özel muaynesi olan bi doktora gidin. Tek doktor sonucta uyum saglayabilir. Hastane gibi kalabalik olmaz. H3m başta doktor biraz konuşur vs. Alişır her gitmenize de rahat edersiniz
Bu da mantıklı aslında ama biz üni hastanesinde takip oluyoruz (Başkent), bebeğim doğduğunda (özel hastanede) sepsis enfeksiyonu varmış farketmediler. Bizi öyle eve gönderdiler. Benim CRP değerim (enfeksiyon)700 lerdeymiş çocuğa benden geçmiş. 3 günlükken Başkentin aciline kaldırdık. Ölümden döndü çünkü hiç solunumu yokmuş çocuğun emememiş bile, tüm organları iflastaydı,7 gün yoğun bakımda entübe kaldı. Ben ha keza öyle ölümden döndüm. Şimdi bu hastane resmen bizi ipten aldı bir güven duygumuz var onlara karşı, şu anda hiçbir özel hastane muayenehaneye güvenim yok (gerçi burası da özel ama Başkent'i bilirsiniz en iyilerden).Mevzu para değil, çünkü burda da onlardan daha yüksek ücretler ödüyoruz. Ama güveniyorum onlara bebeğimin hayatını kurtardılar.. Bilmiyorum anlatabildim mi ama.. Bu arada benim Doğum yaptığım hastane de iyi diye bildiğimiz hastanelerden (LİV). Ama malesef beni bebeğimden ediyorlardı, kendi canımı hiç söylemiyorum bile :KK43:

Valla 3 yaşına kadar sürerse işimiz var desenize :KK43: İnşallah aşabiliriz hepimiz bu fobiyi ya ne kadar zormuş bu olaylar. Dün kulağı ağrıyordu biraz, normalde olsa hemen götürür bi baktırırdım ama şimdi beklemeyi seçiyorum, ateşi çıkarsa vs götürürüm diye, dişi vuruyordur diye düşünmüyorum inşallah öyledir. Bugün sabah iyiydi tutmuyordu kulağını. Size de çok geçmiş olsun :dua:
Biz bugün mecbur gittik inan orda bile biz konuştuk di mi? Birazdan bakacak Dr amca falan dedik, hatta Dr arkadaş da baya ilgilendi, gönlünü yapmak için uğraştı ama malesef yine iş muayene etmeye gelince kıyamet koptu, hatta önlük falan yoktu yani, şuan ne verdiği oyuncak ile oynuyor ne verdiği çikolatayı yiyor, hayır yani mahcup da oluyorum 🙄

Doktor oyuncaklari alin ve surekli onunla oynayin ben cok faydasini gördüm bunun bebekliginde ...kucuk diye anlamaz sanmayin baya baya anliyor ve korkusunu yenebilir oyun oynadikca..simdi 4 yasinda 2 gun önce geniz eti ameliyati olucakti 1 hafta onceden ona sana bi gorev veriyorum doktor olucaksin ve labaratuvar geziceksin diye anlatmaya başladim..sana doktor onlugu giydircekler ablalar elinden tutup annelerin giremedigi cok gizli binyere giriceksin ordaki doktor aletlerinin adini ögrenmen gerek diye baya kafasina girdim..ameliyat gunu güle oynaya bana el sallayip anne gorevimi yapip gelicem dedi ..tabi kandirmis gibi oldu ama ellerinden kollarindan zorla tutplup kucagimdan zorla alsalardi bi travma olucakti hikaye uydurup kandirmak en iyisi :KK66: tabi cıktıginda ağladi ama hemsirelee saolsun icerde onu hazirlarken gercekten aletleri anlatmislar ve ikna olup damar yolu acmislar gorev yaptigini dusundugu icin hic zorluk cekmemiş kiaymammm yaa yawrum benm

Son düzenleme:
Merhaba kızlar, çok uzatmadan anlatacağım; 16 aylık bebeğim var en son doktor kontrolünü 13. aydayken yaptırdık, sonra bir acil servis deneyimimiz oldu. Ama bebeğim 11 aydan sonra doktor/hastane görünce içine girince inanılmaz bir ağlama tutturuyor, Öyle ki son bikaç muayenemizi yaptıramadık asla izin vermiyor, o kadar ki boyunu ölçtürmüyor,kilosuna bakamıyorlar, boğazına kulağına bakamıyorlar, o kadar ağlıyor ki ciğerlerini dinleyemiyorlar (dinleseler de sağlıklı sonuç olmuyor).Zaten kan alma ve aşı maceralarımızı hiç söylememe gerek yok tam bir facia :KK43: Şimdi annem aradı kulağını tutuyor ağlayarak uyandı diye, doktora götürmem lazım ama götürmeye korkuyorum zaten götürsek de pek sonuca ulaşamıyoruz. Ne yapabilirim bu konuda? Bu fobiyi yenmemizin bir yolu var mı? Bu aylarda hep böyle mi oluyor? Ne zaman düzelecek bu? Deneyim ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim :dua:
C

Desenize daha çok var bu fobiyi aşmamıza :işsiz: :işsiz: Valla hani rutin kontrolleri geçtim artık boyunu kilosunu falan kendim ölçüyorum da, asıl sorun bir sağlık problemi olduğunda oluyor :KK43: Bir de mesela utangaç testis durumu var, ameliyat olması gerek en geç 2 yaşına kadar ama bu konuda detaylı bir muayene bile yaptıramadık genel cerrahiye gidip :KK43: Kara kara düşünüyorum nasıl olacak diye :KK43: Ya öyle ağlıyor ki gerçekten tükrükleri sümükleri boğazına falan kaçıyor boğulacak kadar ağlıyor yani çok canımı sıkıyor :KK43:
Utangaç testislerin ameliyata gerek yok diye biliyorum canım bizşm doktor öyle dedi... zamanla torbaya yerleşiyor zaten

X