.. Bebeğimde ense kalınlığı tespit edildi :S

joyjoyjoy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2012
142
3
Merhaba arkadaşlar
Ben aranıza yeni katıldım. Katılmamın en büyük nedeni, sizlerin birbirleriniz ile konuşmalarınızı okuyup, en kötü anlarınızda bile birbirinize destek verişlerinizdir. İnanın morale ve iyi şeyler duymaya öylesine ihtiyacım var ki.
17.03.2012 tarihinden beri gece gündüzüm belli değil. 12 haftalık hamileyim. 17.03.2012 de rutin kontrollerimi yaptırmaya gittiğimde bir şok ile karşılaştık. Doktorum bebeğimde ense kalınlığı tespit ettiğini söyledi. Ense kalınlığını en az 4mm olarak ölçtüğünü söyleyerek beni bir profösöre yönlendirdi. hastanedeki doktorum apar topar bir doktoru arayarak bebeğimde ense kalınlığı olduğunu ve beni oraya yönlendirdiğini söyleyerek bizi o doktorun muayenehanesine gönderdi. Ancak ikisi arasında çıkan sonuçlarda çok farklar olduğunu gördük. Hatanedeki doktor ense kalınlığını 4,7 mm., baş ve popo arasını da 46,3 ölçerken, yönlendirdiği doktor ense kalınlığını 3,13; popo ve baş arasındaki mesafeyi 44 mm. olarak ölçerek, hemen o gün içerisinde amniosentez yapması gerektiğini söyleyerek fiyatı söyledi, kafamız çok karıştı, başka doktorlar bu işlem için 16. haftayı beklememiz gerektiğini söylerken diğer doktor o gün içinde yapmak için baskıda bulundu, daha sonra hastanedeki doktora gittiğimizde bir süre düşündükten sonra benim söylediğimi söylemeyin ama 16. haftayı bekleyin şeklinde yanıt aldık. ikili test sonuçlarım ise biraz daha iyi durumda ama öyle kötü şeyler duydum ki. yani bebeğin 16. haftaya kadar yaşamaz zaten. yok sana suni sancı verip bebeğini 20. haftada doğurtucaklar vs vs. psikolojim hiç iyi değil.

Amniosentez işlemini Antalya, İzmir ve Aydın'da yaptırma imkanlarım var. Bana doktor önebilir misiniz arkadaşlar? Tavsiyelere ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Aynı sorunla bende karşılaştım (ense kalınlığı) ama gittiğim doktorlar ense kalınlıklarında bu denli yüksek farklar ölçmediler, ayrıca amniyosentezde de hiçbir şekilde ısrarcı olmadılar. Bu ailenin kararına bırakılacak bir seçim zaten, doktorun değil. korkma ve içini ferah tut bebeğinde hiçbirşey yoktur Allah'ın izniyle. 3,2-3,4 arası çıkmıştı bizde de. Amniyo yaptırmadım, gebeliği sonlandırmayı düşünmediğim için. Geçen hafta detaylı ultrasona girdim ve çok şükür herhangi bir down sendromu belirtisi bulunmadı. Dilersen bu haftaları da (18-22) bekleyebilirsin, aldırmayı düşünmezsen.
Bol bol dua et, Allah'a sığın. O ne eylerse güzel eyler zaten.

bu gibi durumlarda tek güvencemiz allah. bol bol dua et allaha o bebeği sana veren allah esirgeyen yetirende allahtır. hiç birşey olmaz merak etme içini serin tut ve allaha güven... iki doktor muayenesi arasında farklar olduğunu kendin söylüyorsun. insanlar çok çabuk yanılabilirler bu ihtimali göz önünde tut. amniyosentez işlemine gelince bende ilk gebeliğimde 2'li testtimin yüksek olmasına bağlı olarak yaptırmıştım allaha şükür bir sorun çıkmadı çocuğumu sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım.sana tavsiyem; amniyosentez mutlaka yaptır sonuç yaklaşık 3 haftada falan çıkıyor. zaten amniyosentez sonucuna göre ayrıntılı ultrasonla bebeğine mutlaka bakılacaktır. ve bebeğinin durumu hakkında da kimseyle konuşma herkes ayrı bir yorum yapıp zaten zayıf olan moralini daha da bozacaktır. unutma onu allah verdi sana ve allahın emri olmadan bebeğine hiç birşey olmaz bol bol dua et.

Merhaba arkadaşlar
Ben aranıza yeni katıldım. Katılmamın en büyük nedeni, sizlerin birbirleriniz ile konuşmalarınızı okuyup, en kötü anlarınızda bile birbirinize destek verişlerinizdir. İnanın morale ve iyi şeyler duymaya öylesine ihtiyacım var ki.
17.03.2012 tarihinden beri gece gündüzüm belli değil. 12 haftalık hamileyim. 17.03.2012 de rutin kontrollerimi yaptırmaya gittiğimde bir şok ile karşılaştık. Doktorum bebeğimde ense kalınlığı tespit ettiğini söyledi. Ense kalınlığını en az 4mm olarak ölçtüğünü söyleyerek beni bir profösöre yönlendirdi. hastanedeki doktorum apar topar bir doktoru arayarak bebeğimde ense kalınlığı olduğunu ve beni oraya yönlendirdiğini söyleyerek bizi o doktorun muayenehanesine gönderdi. Ancak ikisi arasında çıkan sonuçlarda çok farklar olduğunu gördük. Hatanedeki doktor ense kalınlığını 4,7 mm., baş ve popo arasını da 46,3 ölçerken, yönlendirdiği doktor ense kalınlığını 3,13; popo ve baş arasındaki mesafeyi 44 mm. olarak ölçerek, hemen o gün içerisinde amniosentez yapması gerektiğini söyleyerek fiyatı söyledi, kafamız çok karıştı, başka doktorlar bu işlem için 16. haftayı beklememiz gerektiğini söylerken diğer doktor o gün içinde yapmak için baskıda bulundu, daha sonra hastanedeki doktora gittiğimizde bir süre düşündükten sonra benim söylediğimi söylemeyin ama 16. haftayı bekleyin şeklinde yanıt aldık. ikili test sonuçlarım ise biraz daha iyi durumda ama öyle kötü şeyler duydum ki. yani bebeğin 16. haftaya kadar yaşamaz zaten. yok sana suni sancı verip bebeğini 20. haftada doğurtucaklar vs vs. psikolojim hiç iyi değil.

Amniosentez işlemini Antalya, İzmir ve Aydın'da yaptırma imkanlarım var. Bana doktor önebilir misiniz arkadaşlar? Tavsiyelere ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Arkadaşım, sen hangi doktora gidiyorsun? bu nasıl mantık??

canım gebeliğimin 16.haftasındayım... 2li tarama yaptırdım 11-12 hafta arası... 2 li tarama dediğin bebeğin ense kalınlığını ölçüyolar, senden kan alıyorlar, yaşını vb. şeyleri ekliyorlar bir doktor yorumluyor... öyle bebeğin ensesini net ölçmek kolay değil. ensesi kalınsa bile risksiz olabilir.... önemli olan toplam sonuçtur. ayrıca bu testi önüne gelen görüntüleme merkezi, hastane, doktor... yapıyor ama öyle herkesin yapacağı test değil. çok zor doğru yorumlayabilmek...

bu test, risk belirleme testidir. yani daha detaylı olan 3lü 4 lü gibi taramaları kime yapacaklarını elemek içindir. 2lisi kötü çıkan kadına, yaşı çok ileri değilse amniyo yapılmaz... olabilir çünkü... riskli demek hasta demek değil... riskli demek "bu bebeğe daha detaylı testlerde yapalım" demektir.

yaşın kaç arkadaşım? 36dan büyük mü? ondan mı amniyo istedi acaba? normalde 3lü de yapılır bu durumda ki ben 3lü yaptırmıyacağım inanmıyorum ona... direkt 5.ayda ayrıntılı ultrasona gireceğim...

sen ferah ol... neredesin bilmiyorum ama adam gibi bir doktora ve hastaneye git daha erkenken... istnabuldaysan hem kendi doktorumu hem de ikili yaptırdığım doktoru söyleyebilirim... ben 2limi kendi gittiğim hastanede yaptırmadım... araştırdım ve daha deneyimli olduğuna inandığım birine yaptırdım. kendi doktoruma sonucu götürdüğümde sonucun iyi olduğunu ama Allah korusun kötü de olsa hemen hasta demek olmadığını söyledi..

doktorunun sana "hemen bugün amniyo yapalım" demesi saçma...

etrafında aldırırsın diyenlere ne oluyor? Allah korusun da hasta olduğunun ya da olmadığının garantisi mi var? Hasta diye aldırırsın sağlamdır nasıl ödersin vebalini? ayrıca her test temiz çıkar, doğumdan sonra görürsün hastalığını... bazı şeyler biraz da kader...

panik olma arkadaşım...

.. öncelikle hepinize verdiğiniz moraller için ayrı vyrı teşekkür ederim. şimdi daha iyi hissediyorum :)

.. ben 28 yaşıdayım. yaşım ilerlemiş durumda da değil ama kesinlikle amniosentez yaptırıcam. içime kurt düştü bi kere. bu c.tesi yine randevum var. bakalım ne diycek doktorum. ben aydın didim de yaşıyorum. aydın da medline hastanesinde cenk tan isimli doktora gidiyorum. çok ilgili bir doktor. ama detaylı araştırmalar için izmir ege üniversitesinde iyi doktorlar olduğunu duydum. bu hafta detaylı araştırıcaz inşallah. Allah kimseye yaşatmasın yarabbim. bu sürecin gelip gçmesinden başka hiç birşey istemiyorum.

İzmir ege üniversitesinde bu konularda tecrübeli olan doktorlardan biri sermet sağol du sanırım böyleydi ismi muaynehaneside vardı 3 sene önce bende ense kalınlığını ölçtürmeye ona gitmişdim hamileyken doktorum onun adını vermişdi

canım git ozaman sermet sağol a tekrar ense kalınlığını ölçtürmeye ona göre amniyo yaptırıp yaptırmayacağına karar verirsin ense kalınlığı tek başınada önemli bir unsurdur ama çok hassasdır ölçmek öyle her doktorun harcı değil bence birde amniyosentez gerçekdende 12. haftada yapılmaz sanırım bende 16. hafta civarı yaptırmışdım öyle korkulacak bir işlemde değil yaptırırsın gerekirse kafan rahat eder tüm hamilelik boyunca kendini yemezsin birde çok kafana takma bunlar illah bir kriter değil tek başına down sendromu için çok duydum ense kalınlığı fazla çıkıpda amniyosentez sonucu hiç birşey çıkmayan insan

bende bu sene hamile kalmayı planlıyorum eylül gibi 2.gebeliğim olacak 35 yaşındayım amniyosentez standart mı yapılıyor eşim doktor gerekmez diyor:44:

merhaba benim ilk hamileliğim ikizdi birinde ense kalınlığı vardı hidroseferi tanısı koyuldu banada amniyosentezi önerdi doktorlar ama ben bunu uygun görmedim çünkü onun orada atan minik bi kalbi vardı ve kesin sakatlığı çıksada ben onun kalbini durduramazdım yaptırmadım ve bebeğim 23. haftada kardımda öldü.ikizinin durumuda çok iyi idi,29. haftada erken geldi oğlum ve 15 dk yaşadı eğer ikizinin kalbini ben durdurmuş olsaydım acaba ikizide bunun günahından mı öldü diyecektim kahrolacaktım en azından içim ve kalbim rahat şuan.bu hamileliğimden 6 ay sonra tekrar hamile kaldım bebeğimde hiçbir problem yoktu ama 35. haftada bebeğim karnımda öldü.Eğer önceki ikizimin kalbini ben durdursaydım bu damı acaba onun günahından öldü diyecektim şimdi sadece mevlama sığınıyorum ve kalbim yüreğim rahat.3. bebek ölümüm olmasına rahmen hiç kolay olmamasına ramen yinede halime hamd olsun diyorum.
Sana tavsiyem canım dua et ve mevlana sığın amniyosentez yaptırsan ve bir problem çıksa aldıracakmısın ilk buna karar ver.eğer aldırmayacaksan bu sonucu bile bile 9 ayı geçirmek çok zor.bilmeden umut ederek mevlamıza dua ederek inan daha kolay geçiyo zaman.Ama tabi bu karar sana ait ii düşün ve dua et.İnş. herşey kalbince olur hayırlısı olsun

.. arkadaşlar o kadar mutluyum ki anlatamam size. bugün rutin kontroller için yine doktoruma gittik. herşey o kadar normal çıktı ki. ense kalınlığı ortadan kalkmış. doktor birinde 2.0, birinde de en fazla 2.4 ölçtü. boyunu posunu heryerini ölçtü. çok normal görünüyor bebeğim. bebeğin çok iyi ama biz her halükarda içimiz rahat etsin diye bu amniyosentez işlemini yaptıralım dedi. bende yaptığım araştırmalar sonucunda Sermet SAĞOL isimli doktora karar vermiştim. Şimdi sizlerinde tavsiye ettiğini görünce daha bi içime sindi. Allah nasip kısmet ederse amniyosentez işlemimi ona yaptırmak istiyorum. İşinde çok ama çok iyi bi doktormuş. Hayırlısı bakalım. Allah kimseye yaşatmasın böyle birşeyi. Ama bu kontrollerimden sonra nasıl mutluyum inanın anlatamam :))

İzmir ege üniversitesinde bu konularda tecrübeli olan doktorlardan biri sermet sağol du sanırım böyleydi ismi muaynehaneside vardı 3 sene önce bende ense kalınlığını ölçtürmeye ona gitmişdim hamileyken doktorum onun adını vermişdi

.. bende araştırmalarım sonucunda bu doktora gitmeyi düşünüyordum. şimdi sizlerde tavsiye edince hiç şüphem kalmadı. çok teşekkür ederim.

Gerçekden iyi bir doktor kendi kadın doğumcum bile eğer gideceksen ona git demişdi birde ona gittiğimde 12 haftalıkdı hamileliğim bebeğimin cinsiyetini bilmişdi çok büyük bir ihtimal kıza benziyor demişdi

.. arkadaşlar o kadar mutluyum ki anlatamam size. bugün rutin kontroller için yine doktoruma gittik. herşey o kadar normal çıktı ki. ense kalınlığı ortadan kalkmış. doktor birinde 2.0, birinde de en fazla 2.4 ölçtü. boyunu posunu heryerini ölçtü. çok normal görünüyor bebeğim. bebeğin çok iyi ama biz her halükarda içimiz rahat etsin diye bu amniyosentez işlemini yaptıralım dedi. bende yaptığım araştırmalar sonucunda Sermet SAĞOL isimli doktora karar vermiştim. Şimdi sizlerinde tavsiye ettiğini görünce daha bi içime sindi. Allah nasip kısmet ederse amniyosentez işlemimi ona yaptırmak istiyorum. İşinde çok ama çok iyi bi doktormuş. Hayırlısı bakalım. Allah kimseye yaşatmasın böyle birşeyi. Ama bu kontrollerimden sonra nasıl mutluyum inanın anlatamam :))

Maşallah ne güzel haberler.. Allah tamamına erdirsin. Nacizane fikrim amniyosentez keşke yaptırmasanız yönünde. Zaten maşallah bebeğinizin ense kalınlığı ortadan kalkmış hemde ölçülen değer zaten 2,4 en fazla. bu risk gurubuna bile girmiyor. İçinize su serpilmiş, Allah nasip etmiş onu sapasağlam görmüşsünüz ne güzel. Küçük de olsa onu riske atmaya, bulunduğu yerde tüm bu olumlu haberlerden sonra rahatsız etmeye ne gerek var ki. Hem değil mi ki amniyosentez, gebeliğin sonlandırılması gereğinin önünü açıyor. İnanın o içlerimiz hamileliğin tüm süreci boyunca rahat etmeyecek. Her yerimizi dinleyecek, orada iyi olup olmadığı endişesini hep taşıyacağız. Kucaklarımıza alana değin, herşeyden şüphelenir olacağız.Ama ondan önce orada Ona emanetler sadece. Gerçi aldıktan sonrada..:)
Kimselerin fikrini değiştirmek için yazmıyorum bu mesajı, bende zor süreçlerden geçenlerdenim, Allah yardım etti, nasip etti de yazabiliyorum şimdi, buradayım. Daha bundan birkaç gün önce haberlerde, hepimiz okuduk anne ve bebeğinin amniyosentezde başına gelenleri, her amniyosentez düşünen anne için endişe duymama, daha çok duymama neden oldu maalesef. Allah gebeliğinizi tamamına erdirsin, sağlıklı sıhhatli bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin inşallah.

ozek009 benimde ikili testim çok iyi çıkmamıştı daha doğrusu eski doktorum korkuttu beni değerler sınırda dedi hiç açıklayıcı konuşmadı neyin sınırında olduğunu bile anlamadık eşimle.ogün doktorumuzu değiştirdik CENK TAN beye gitmeye karar verdik iyikide kendisiyle tanışmış olduk sonucumuzu gösterdik.. o kadarda kötü değil bide ben yapayım ölçümleri dedi.. ense kalınlığı ve diğer ölçümler çok normal çıktı .. bu ölçümlere göre test yapmaya bile gerek yok dedi Allah razı olsun ondan çok ilgili ve alakalı bir doktor sen cenk beye güven aminsontez derse yaptır gerek yok dersede yine dinle bence

.. haberler maalesef ki çok kötü.
.. ense kalınlığı düşmüştü son kontrollerde ama doktorum Cenk Tan (iyiki o benim doktorumdu ve bundan sonrada Allah nasip kısmet ederse ondan başkasına gitmem), amniyosentez işlemini kesinlikle yaptıralım içimiz rahat etsin diyince araştırmalarım ve tavsiyeler üzerine sermet sağol ile irtibata geçtik. gerçektende çok ama çok iyi bir doktor. işinin ehli olmasıyla beraber hasta psikolojisinden çok iyi anlıyan bir doktor -ki bu inanın çok ama çok önemli birşey. uzun incelemeleri ardından amniyosenteze karar verdi ve steril bir ortamda (canım çok tatlı olmasına ve iğneye karşı inanılmaz bir korkum olmasına karşın beni öyle rahatlatarak ben hiç anlamadan) amniyosentez işlemini yaparak ilk önce 48 saat içerisinde alınacak en önemli beş sonuç için işlemler başlatıldı ve trizomi 18 saptandı :S zaten cenk beyde tekrar kontrol ettiğinde gördük ki aslında 18 haftalık olması gereken bebek gelişmediği için 15 haftalık görünüyordu. dün acilen aydında bulunan özel medline hastanesine yatışım yapılarak düşürme tedavisine başlandı. yaşadıklarımla ilgili detay vererek kimseyi korkutmak istemediğimden ayrıntıya girmeden anlatıcam. bu sabah altıda düşük işlemim gerçekleşti. normal doğum şeklinde fetus ve eşi dışarı attırıldı. sonra uyutuldum ve geri kalan işlemler yapıldı. bugünde taburcu olduk. Allah önce kendi annem ve kendi annemden hiç eksik olmadan yanımda olan ikinci annemden (eşimin annesi) binlerce kez razı olsun. sonra başta cenk tan ve ekibinden, bütün gece sancılarım esnasında bana çok sevecen ve anlayışlı davranan ve benimle çok ilgilenen ebe neşe tekeli'den (soyisminden emin değilim) Allah binlerce kez razı olsun. telefonla arayıp yanımızda olan, dualarıyla destek veren tüm akraba ve dostlarımızdan da Allah binlerce kez razı olsun. bu dönemde bunlar çok destek veriyo insana. herkese çok teşekkür ederim. şükür ki atlattık. şükür ki erken tespit edildi. aksi halde yaşıyacaklarımı düşünmek bile istemiyorum. Allah kimseye böyle birşey yaşatmasın inşallah. tesellim şu ki beni yada eşimin tedavi görmesi gereken bi durum yok ortada. 6000 de 1 yaşanan birşey gelmiş başımıza. Allah'ın takdiri böyleymiş.

.. haberler maalesef ki çok kötü.
.. ense kalınlığı düşmüştü son kontrollerde ama doktorum Cenk Tan (iyiki o benim doktorumdu ve bundan sonrada Allah nasip kısmet ederse ondan başkasına gitmem), amniyosentez işlemini kesinlikle yaptıralım içimiz rahat etsin diyince araştırmalarım ve tavsiyeler üzerine sermet sağol ile irtibata geçtik. gerçektende çok ama çok iyi bir doktor. işinin ehli olmasıyla beraber hasta psikolojisinden çok iyi anlıyan bir doktor -ki bu inanın çok ama çok önemli birşey. uzun incelemeleri ardından amniyosenteze karar verdi ve steril bir ortamda (canım çok tatlı olmasına ve iğneye karşı inanılmaz bir korkum olmasına karşın beni öyle rahatlatarak ben hiç anlamadan) amniyosentez işlemini yaparak ilk önce 48 saat içerisinde alınacak en önemli beş sonuç için işlemler başlatıldı ve trizomi 18 saptandı :S zaten cenk beyde tekrar kontrol ettiğinde gördük ki aslında 18 haftalık olması gereken bebek gelişmediği için 15 haftalık görünüyordu. dün acilen aydında bulunan özel medline hastanesine yatışım yapılarak düşürme tedavisine başlandı. yaşadıklarımla ilgili detay vererek kimseyi korkutmak istemediğimden ayrıntıya girmeden anlatıcam. bu sabah altıda düşük işlemim gerçekleşti. normal doğum şeklinde fetus ve eşi dışarı attırıldı. sonra uyutuldum ve geri kalan işlemler yapıldı. bugünde taburcu olduk. Allah önce kendi annem ve kendi annemden hiç eksik olmadan yanımda olan ikinci annemden (eşimin annesi) binlerce kez razı olsun. sonra başta cenk tan ve ekibinden, bütün gece sancılarım esnasında bana çok sevecen ve anlayışlı davranan ve benimle çok ilgilenen ebe neşe tekeli'den (soyisminden emin değilim) Allah binlerce kez razı olsun. telefonla arayıp yanımızda olan, dualarıyla destek veren tüm akraba ve dostlarımızdan da Allah binlerce kez razı olsun. bu dönemde bunlar çok destek veriyo insana. herkese çok teşekkür ederim. şükür ki atlattık. şükür ki erken tespit edildi. aksi halde yaşıyacaklarımı düşünmek bile istemiyorum. Allah kimseye böyle birşey yaşatmasın inşallah. tesellim şu ki beni yada eşimin tedavi görmesi gereken bi durum yok ortada. 6000 de 1 yaşanan birşey gelmiş başımıza. Allah'ın takdiri böyleymiş.

canım benimm çok çok geçmiş olsun Allah bir daha yaşatmasın sabrını versin inşallah
çok üzüldüm durumuna ama böylesi daha hayırlımış belkide
Allah en kısa bir zamanda hayırlı ve sağlıklı bir şekilde nasip etsin tekrar

kızlar ben çok korkuyorum. bende 13+ 2 iken test yaptırdım ense kalınlığı 3.2 çıktı. gerçi burun kemiği vardı. hareketleri iyiydi. kalp atışları normal ama ense kalınlığı doktor fazla dedi. benim durumuda olup normal doğum yaşayanlar var mı yardımlarınızı bekliyorum..

.. her ense kalınlığı down sendromu anlamına gelmiyor :S bizde 6000 de 1 görülen trizomi 18 çıkmıştı :S sizde inşallah hiçbirşey çıkmaz. benim gebeliğim sonlandırıldı. gebelik sonlandırma işleminden sonra dün en son kontrolüme gittim. patoloji sonuçlarıda çıkmıştı. Allaha şükür patoloji sonucumuz tertemizmiş. Cenk Bey sonuçlar bazen çok kötü çıkabiliyor. bebeklerde kanser bile çıkabiliyor dedi. sonra beni muayene etti. normale dönmüş herşeyim ve çok sağlıklıymışım :) isterseniz hemen bebek sahibi olabilirsin dedi :))

X