Bebeğim ve ben

Sütüm boldu ve azalmaması icin sürekli sağdım. Bu şekilde anca 4 ay verebildim ve bunun üzüntüsünü çok yaşadım. Dolaba da çok saklamıştım bitmeden yedekliyim diye 7 aylıkken bile vermiştim. Elinden geleni yap zor olsa da yap.

1 bucuk yaşında kızım ve 2 kere hasta oldu onlar da bir kaç günden fazla sürmedi. Aşılarında bile ateşlenmedi, rahatsızlanmadı. Bu yüzden sütün bitene kadar devam et ama bitince de üzülme.
Allah sağlıklı uzun ömürler versin kızına.Ins canim elimden geleni yapmaya çalışacağım artık Takdir Ilahi ne dilerse o olur.Rizki varsa alır yoksa da napabilirim.

Emzirme sanatı olması lazım adı öyle bir grup var facebookta.
Ben de kızım ilk doğduğu zamanlar emzirme ile ilgili sorunlarımda baya yardımcı olmuşlardı.
Özellikle meme reddi yapan bebeklerde, bebeğin memeye dönmesi için baya garantili yöntemleri var.
Sizin durumumuza benzer çok post gördüm, genelde çözüme ulaşmışlardı.
Kolik için de sling ya da yenidoğandam itibaren kullanılan ergonomik kangurulardan önerebilirim, benim de zor bir kızım var, kolik zamanlarını öyle aştık.

Peki bu emzirme destek sistemi gerçekten ise yarıyor mu cevrenizde hiç uygulayan oldu mu merak ettim ?
Ben hastanedeyken bi hemsire uygulamisti. Bebegim guzelce karnini doyrup uyumustu. Bence denemeye deger o beslenme sondalari pahali seyler degil zaten. Kalinligina gore numaralari var. Kac numara oldugunu hatirlamiyorum ama nette arastirirsan bulursun. Denemeye deger bence. Olmazsa da olmaz bosver emzirmeyle iyi anne olunmuyor. Sagip verirsin yine hiicc tasalanma kimsenin dedigine de takilma.

Sen elinden geleni yapmissin zaten. Bazen ne kadar zorlasanda olmuyor, bu sefer hem sen hem de bebek stres oluyor. Senin yasadigin ayni sorunlari yasadim nerdeyse birebir. Ben sagip veriyorum ve mama takviyesi yapmak zorundaydim. Simdi ek gidaya gecti sukur. Neden diye sorgulayip kendini uzme. Kabullenmen senin psikolojin icin en iyisi olacaktir.
Kolik icin gaz ilaclari var zararsiz onlardan verebilirsin doktoruna danisip. Ve ''white noise'' diye beyaz gurultu sesleri var, onlar uyumasina yardimci oluyor bebeklerin. Bacaklarina bisiklet surme hareketleri yaptirisan gaz cikarmasini kolaylastirirsin. Birde biberonla beslemeye devam edeceksen dr. brown in biberonlari kolikte cok basarili hava daha az yutuyorlar.

Merhabalar,

Ilk once baskalarin dediklerine kulaginizi kapatin.
Cunku SEN bebeginin annesisin. Herkesten daha cok hislerin bilir.. bence her anne ilk baslarda cok zorlanir.. bir yandan ilk tecrubeler, karmasik hormonlar.. benim bebis 7 aylik oldu..
Benimde sutum gelmedi, bebegim cok kusuyordu, veya uyuya kaliyordu memede. Ilk 2 ay emzirdim..
Ama sonra cok mutsuzdum olmuyordu..
Mamaya gectim. Olmuyorsa olmuyor. O ilk akan sarimsi sut onemli..
turkiyede bu memede sut emme konusu cok meshur insani depresiyona sokarlar.
Sabredin inanki hepsi gecer..

Medikallerde beselenme sondasi satiliyor. Onlardan alip enjektorle memenizin kenarindan sut veya mama verebilirsiniz. Ayy tam anlatamadim emzirme destek sistemi mi deniyordu oyle birsey. Meme emmiyorsa da dunyanin sonu degil. Sagip vermeye devam edersiniz.

Kolik de 3 aydan sonra geciyor. Benim bebegim de kolikti 3 ayda gecti. Ama ilk 3 ay ne yasadim ben bilirim. Gun boyu hopla zipla evde cok zordu. Pilates topunun ustunde zipliyorduk birlikte. O gunlerden bana gunduz uykularini kucagimda yapan bir minnos kaldi. Bazen cok bunaliyorum ama yapacak bisey yok. Mesela su an acliktan ölüyorum uyansa da yemek yesem diye bekliyorum.

Yardim alabilecginiz biri varsa bi nefes almak icin bile iyi oluyor.
İyi fikir. Beslenme sondasıydı galiba adı mama haznesine mama ya da süt koyuluyor. İnce borusu var meme ucuna yapışıyor. Siz bebeğinize meme veriyorsunuz bu sayede yavaş yavaş bebek emmeye başlıyor. Meme uçları uyarılıyor sütte göğüslere iniyor. Bu sayede bebek aç kalmamış oluyor

Arkadaşlar hepinizin yorumlarına teşekkür ediyorum.Evet elimden geleni yaptım bir tek beslenme sondasını denemedim.Onun harici hepsini yaptım demek ki rizki bu kadarmış olmuyor napayım.Dayanabilecegim kadar vermeye çalışacağım dayanamadigimda artık son vereceğim zaten satmaları azaltirsan süt de kesiliyor.Rabbim böyle dilemiş böyle olması gerekmiş diye kabullenmem gerek yoksa mutsuz bir hayat sürdüreceğim bu da çekilecek gibi değil.Hayirlisi artık.Bir de süt sagan anneler kaç sa bir sağıyordunuz onu merak ediyorum çocuk durmayınca nasıl sağıyordunuz benimki kolik saatlerce ağlıyor durmuyor bakan olmayınca sağmak da olmuyor o yüzden merak ediyorum siz nasıl yapıyordunuz?

Zaten hep belli saatlerde daha yoğun bir ağlaması oluyor.Yuzu kızarıyor ayaklarını karnına çekiyor iki büklüm oluyor.
Benim bebeğimin bu kadar inatçı olacağı aklıma gelmezdi cabalamalarim hep hüsranla sonuçlanıyor.Emzirememek yavruma sutumu memeden verememek çok üzdü beni.Keske bilseydim böyle olacağını hiç biberonu evime sokmasaydım.Ama nerden bilebilirdim başıma gelecekleri birkac gün içinde benden vazgecebilecegini.En basında da eşiğinde sol göğse geldiğinde hep ağlardı almak istemezdi şimdi ise hiçbirini almaz oldu.O duyguyu doğru düzgün yaşayamamış olmama çok üzülüyorum.Gecenlerde bebek bakım odasına girdim emziren anneleri gördüğümde keşke ben de böyle verebilseydim deyip eve gelip ağladım.Cocugumun bir taraftan kolik olması bir taraftan emmemesi beni çok yıprattı.Her gün ağlama nöbetlerine giriyorum ben bununla nasıl bahsedeceğim diye hiç susmuyor ağlamaktan.

Moralini bu kadar bozma bence, anne sutu vermıyor degılsınkı sagıp vermeye calıs, senı tamamen emene kadar eger gucun yetıyorsa ısrar etmeye devam et ama sagmayıda bırakma, sagrak 2 yıl bıle sut verenler var.
Benım kızımda aynı boyleydı, ıkı gun yogunbakımda kalmıstı belkı onun etkısı oldu bızde bılemıyorum, once bı trafı bıraktı sonra tamamen almadı, bır ıkı ısrar ettım sonra bende bıraktım, 9 ay sagdım sutumu verdım. ıs temposu falan fılan derken tembellık yapmasaydım daha da sutum gelirdi eminim. gunde 4 5 kes sagıyordum ılk zamanlar, cokca zahmetlı oluyordu ama olsun anne sutuyle beslendı bır sekılde.
Biberonuna sagmana arada verdiğin mamaya laf edenler varsa hiç kulak asma. Bnede bolca onlardan da vardı, kafaya taktıgımda ciddi problem oluyorlardı.

İlk zamanlar 10cc sağıyordum düşün. 2. Ayda 20cc yi zor buluyordu. Sabır sabır 3. Ayda 50cc 4.ayda 80cc çıktı. Her iki göğüs toplamından bahsediyorum. Sakin ol bebeğinin kıyafetlerini al yanına kokla. Onu düşün. Derin derin nefes al. Bol bol su iç özellikle sağarken emzirirken çok önemli. Birde dr.browns marka biberon gaz yapmaz. Mutlaka onunla ver. Ağladıkça memede tut. Ağladıkça emzir. Moralin yüksek olsun inşallah geçicek güzel anne geçicek

Moralini bu kadar bozma bence, anne sutu vermıyor degılsınkı sagıp vermeye calıs, senı tamamen emene kadar eger gucun yetıyorsa ısrar etmeye devam et ama sagmayıda bırakma, sagrak 2 yıl bıle sut verenler var.
Benım kızımda aynı boyleydı, ıkı gun yogunbakımda kalmıstı belkı onun etkısı oldu bızde bılemıyorum, once bı trafı bıraktı sonra tamamen almadı, bır ıkı ısrar ettım sonra bende bıraktım, 9 ay sagdım sutumu verdım. ıs temposu falan fılan derken tembellık yapmasaydım daha da sutum gelirdi eminim. gunde 4 5 kes sagıyordum ılk zamanlar, cokca zahmetlı oluyordu ama olsun anne sutuyle beslendı bır sekılde.
Biberonuna sagmana arada verdiğin mamaya laf edenler varsa hiç kulak asma. Bnede bolca onlardan da vardı, kafaya taktıgımda ciddi problem oluyorlardı.

İlk zamanlar 10cc sağıyordum düşün. 2. Ayda 20cc yi zor buluyordu. Sabır sabır 3. Ayda 50cc 4.ayda 80cc çıktı. Her iki göğüs toplamından bahsediyorum. Sakin ol bebeğinin kıyafetlerini al yanına kokla. Onu düşün. Derin derin nefes al. Bol bol su iç özellikle sağarken emzirirken çok önemli. Birde dr.browns marka biberon gaz yapmaz. Mutlaka onunla ver. Ağladıkça memede tut. Ağladıkça emzir. Moralin yüksek olsun inşallah geçicek güzel anne geçicek
Hepinize çok teşekkür ederim.Dediklerinizi yapmaya çalışacağım

Arkadaşlar hepinizin yorumlarına teşekkür ediyorum.Evet elimden geleni yaptım bir tek beslenme sondasını denemedim.Onun harici hepsini yaptım demek ki rizki bu kadarmış olmuyor napayım.Dayanabilecegim kadar vermeye çalışacağım dayanamadigimda artık son vereceğim zaten satmaları azaltirsan süt de kesiliyor.Rabbim böyle dilemiş böyle olması gerekmiş diye kabullenmem gerek yoksa mutsuz bir hayat sürdüreceğim bu da çekilecek gibi değil.Hayirlisi artık.Bir de süt sagan anneler kaç sa bir sağıyordunuz onu merak ediyorum çocuk durmayınca nasıl sağıyordunuz benimki kolik saatlerce ağlıyor durmuyor bakan olmayınca sağmak da olmuyor o yüzden merak ediyorum siz nasıl yapıyordunuz?
Canım
Canım bu mesajı yazarken bir yandan kızımı dizimde sallayıp bir yandan sut sagiyorum. Bu arada kızım 2 aylik. 3 saate 1 mutlaka satarım gece de dahil.alarm kuruyorum telefona.Lansinoh çift taraflı elektrikli pompa var.duzenli sandığım için sutum artti.bende burada konu açmıştım sutum az diye .Neler yaşadığını çok iyi anlıyorum. Üstelik benim 3 yaşında bir kızım daha var oda yanımda şu an.Planini güzel yap moralini hiç bozma. Ama sutunu mutlaka düzenli sağ Bu günler geçiyor gelmeseydi benimki geçmezdi. Benim kızımda kolik ti akşam 6 da bir başlardı gece 12 ye kadar ama azaldı sancılar bir de ben biogaia diye bir prebiyo tık damla kullanıyorum. Hem gaz için hem bağırsak florasan düzenliyor. Çok rahat ettirdi bana.her gün aynı saatte veriyorum.Gececek bu günler lütfen üzülme önce sağlığın sutu ver yetmeyince mama.ben sma kullanıyorum.

Doktorlar kolik tanisi koydular.Sancı geldiğinde biberondaki mamasını da yiyemiyor agliyor.Gogus uçlarım çıktı bu sefer ama biberonu bile ememiyor sancidan.

Elektrikli.gogus uçlarım var ama hep reddediyor.

Haklısınız.Sagolun yorumunuz için.

Allah razı olsun.Keske birazcık tutsa 10 saniyelik onu da yapmıyor uyurken deniyorum onu da almiyor.Cok zormus çaresiz kalmak.

Geçmiş olsun. Kolik tanisini nasıl koydular çok merak ettim. Şimdi sen bebeğine mama verirken kolik tanısı koymaları mümkün değil.

Sebebi kolik tanısı koymadan önce çok ağlayan gaz sancısı çeken bebeğin inek sütüne alerjisi olduğu düşünülür. Kolik oyle tsnisi belirtilere bakilarak konulan birsey degil. Once sut alerjisi olup olmadigi araştırılır. Sonrasinda laktaz enzimlerinin salgılanmasını bir sıkıntı var mı diye düşünülür vs.

Cocugun cok agliyorsa yapman gereken kırmızı et, süt ve süt ürünlerini kesmelisin. Sen çocuğa mama verirken direk inek sütü veriyorsun. Mama vereceksen de alerji mamalari var onlardan vermen gerekir.

Bunun dışında memeyi tekrar sevdirmek için yapman gerekenlerden en önemlisi çocuğun karnı doyduktan sonra meme teklif et. Acken tabii ki meme istemez. Acilen doymasi lazim. Sonra ten tene temas çok önemli. Onu soy, sadece bez kalsın sende üstünü çıkar memelere biraz kendi sütunden damlat istersen. Koyun koyuna yatın bakalım.

Esnek sling alabilirsin, neko marka esnek sling var benim bildiğim. İnternete sipariş verebilirsin. Ciplak tenine yine onu sarıp içine bebeği koyabilirsin. Allah kolaylık versin

Zaten hep belli saatlerde daha yoğun bir ağlaması oluyor.Yuzu kızarıyor ayaklarını karnına çekiyor iki büklüm oluyor.
Benim bebeğimin bu kadar inatçı olacağı aklıma gelmezdi cabalamalarim hep hüsranla sonuçlanıyor.Emzirememek yavruma sutumu memeden verememek çok üzdü beni.Keske bilseydim böyle olacağını hiç biberonu evime sokmasaydım.Ama nerden bilebilirdim başıma gelecekleri birkac gün içinde benden vazgecebilecegini.En basında da eşiğinde sol göğse geldiğinde hep ağlardı almak istemezdi şimdi ise hiçbirini almaz oldu.O duyguyu doğru düzgün yaşayamamış olmama çok üzülüyorum.Gecenlerde bebek bakım odasına girdim emziren anneleri gördüğümde keşke ben de böyle verebilseydim deyip eve gelip ağladım.Cocugumun bir taraftan kolik olması bir taraftan emmemesi beni çok yıprattı.Her gün ağlama nöbetlerine giriyorum ben bununla nasıl bahsedeceğim diye hiç susmuyor ağlamaktan.

Valla üzülme ben kaşıkla vermiştim yine meme reddi oldu. Bir de benden sağında çok az çıkıyordu. O yüzden 1 saate yakın sağmam gerekiyordu. Gece 1 saat sagıyorum, uyanıyordu sagdigim sütü kaşıkla veriyordum, altını temizliyorum zor bela uyutuyordum zaten 2 saat geçmiş oluyordu. Haydaa bir daha sağım yapıyordum. Geceleri toplasan 3-4 saat uyuyabiliyorum o da kesik kesik. Sen dirayet göster ısrarla meme teklif et.

Allah yardımcınız olsun bir an maziye döndüm. Şu anneleri az rahat bıraksalar herşey daha iyi olacak da işte. Yok doymuyor aç bu çocuk... maşallah diyim acayip sütüm vardı. Sadece yabancı biri geldiğinde çok aglardı kv hep bu çocuk aç mama verelim diye tuttururdu. E göğsüm akıyor süt var biliyorum. Neyse cnm sağ göğsünü 1 buçuk aylık bebek 80 cc içebilir 3'saatte bir. O kadar süt geliyorsa emzirmeye diren elbet alacak pes etme. Bebeğin kafası karışmış sadece hem meme hem biberon hem kaşık. Bi süre yine çok ağlar ama çabuk alışır. Sağlıkla buyut minigi

Hepinizin yorumlarına çok teşekkür.ederim.Deniyorum inşaallah bir gün alır.

Geçmiş olsun. Kolik tanisini nasıl koydular çok merak ettim. Şimdi sen bebeğine mama verirken kolik tanısı koymaları mümkün değil.

Sebebi kolik tanısı koymadan önce çok ağlayan gaz sancısı çeken bebeğin inek sütüne alerjisi olduğu düşünülür. Kolik oyle tsnisi belirtilere bakilarak konulan birsey degil. Once sut alerjisi olup olmadigi araştırılır. Sonrasinda laktaz enzimlerinin salgılanmasını bir sıkıntı var mı diye düşünülür vs.

Cocugun cok agliyorsa yapman gereken kırmızı et, süt ve süt ürünlerini kesmelisin. Sen çocuğa mama verirken direk inek sütü veriyorsun. Mama vereceksen de alerji mamalari var onlardan vermen gerekir.

Bunun dışında memeyi tekrar sevdirmek için yapman gerekenlerden en önemlisi çocuğun karnı doyduktan sonra meme teklif et. Acken tabii ki meme istemez. Acilen doymasi lazim. Sonra ten tene temas çok önemli. Onu soy, sadece bez kalsın sende üstünü çıkar memelere biraz kendi sütunden damlat istersen. Koyun koyuna yatın bakalım.

Esnek sling alabilirsin, neko marka esnek sling var benim bildiğim. İnternete sipariş verebilirsin. Ciplak tenine yine onu sarıp içine bebeği koyabilirsin. Allah kolaylık versin
Süt alerjisine bakıldı birşey yok dedi doktor.idrar yollarına bakıldı çok sukur birşey çıkmadı.Aksam 6 gece 2 ye kadar durmadan ağlıyor.Her gün aynı saatte.Kizariyor ayaklarını karnına çekiyor durmadan bağırıyor.Kac kere götürdük bu apaçık belli dedi doktor.Zaman sadece çekeceksiniz diyor.

X