Bebeğim ve ben

mystery_girl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2008
73
14
Arkadaşlar ben 1.5 aylık bir anneyim.Ilk çocuğum çok tecrübesizim.Ilk zamanlar sütüm gelmedi mecburen çocuk sarılık olmasın diye mama verdim biberonla.Cocugum 36 haftalık doğmuştu emme kuvveti pek gelişmemişti.Sutum geldikten sonra emzirmeye çalıştım bu sefer de meme ucum içine göçük olduğundan bebeğim ememedi.Ben de silikon uc kullandım.Boyle devam ederken büyükler bu çocuk doymuyor deyip mama vermemi istediler.Ben çok direndim karışmayın biberonla alışırsa beni bırakır dedim.Gunde 1 seferden birşey olmaz dediler.Uyurken vermeye çalıştım.Bu arada doktora gittiğimde doktor da sütünü sağ kaşıkla ver dedi.Doktor bey mama içinde kaşıkla içirmeye çalıştım ama olmadı ya elime vurdu döktü etrafa ya da sabirsizligindan genzine kaçırdı veremedim dedim.Mamayi biberonla veriyordum bu arada aventin biberonu saydığım sütleri de uyku da biberonla vermeyecalistim.1 -2 gün geçmemişti ki bu sefer beni istememeye başladı memeyi her seferinde dayadigimda çığlıklar atıp kendini geri çekti.Ac bıraktım alması için gene olmadı.Medela biberonla geçiş yapayım dedim yine olmadı.Silikon ucu biberon gibi benimser dedim onu da almadı.Ne yaptimsa olmadı kızlar.Bunalima girdim ben sebep oldum diye.Simdi sağıp vermeye çalışıyorum ama çok zor oluyor her gün 2-3 sa bir sağmak ve 30 dk boyunca.Ayrica şimdi kolik olduğu ortaya çıktı durmadan gece gündüz ağlıyor kafayı yemek üzereyim.Bana bir akıl verin kizlar ruhen çökmüş durumdayim hep birileriyle konusmak istiyorum.Depresyona girdim çok çaresiz hissediyorum.Bari memeyi emseydi hem sagip hem de durmadan ağlamasını sonlandiramiyorum.Ne zaman bitecek bu kabusum bilmiyorum.Herkesten bir çare bekliyorum ne yapabilirim bu durumda bana bir akıl verin lütfen?

Saginca zaten gogus uclari cikiyor bu sirada bebegini emzir.Kolik oldugunu sanmiyorm bebek acliktan agliyordur.1.5 ayda hem emzirmisiniz hem biberon verip sütünuzu sagmisiniz.1.5 ayda bebek hangisine alisacak. Emzirmek istiyorsaniz gogsunuzden verin emdikce meme ucu cikar.

Sakin ol ve anne sütü alması elbet çok sağlıklı ama anneyi e bebegı de yıpratıyorsa bu yapacak birey yok. 34haftalık doğum yaptım 1ay sonrası ancak tutabıldı memeyı ama bu kez başka sebeplerden kesmek zorunda kaldım. Mamayla büyüdü. Eğer biberon alıyorsa bir sure daha sağ ver .elektrıklı pompa kıralayın çok hızlı sagıyor o .en azından bıberon alması da güzel birkaç saat sen dinlenirsin yada dışarı çıkarsın esin falan doyurur. Bugunler gerçekten gecıyor hem e hızla. Bir bakmışın ek gıdaya gecmış dişler çıkmış emeklemiş yürümüş.. Sabır ve tadını çıkar sürecin

Bebeginiz hayirli olsun oncelikle bende 34 haftalk dogum yaptm ayni sorunu yasadim emme kuvveti gogus ucum yoktu mama verdler hast de oda olmadi sarlk basladi kuvoze aldlar cocugumu cktk tam 1ay direndim ne yaptysam almadi silikon gogus ucu vs. Sagdm arti mama verdm. Tam 1ay snra tek gogsumu aldi az az emmeye basladi 40.gunde obur gogsumude aldi ama mamaya alsmsti suan 8aylk hem emiyor hem mama yiyor. Ben hc pes etmedm her biberon oncesi gogsumu verdm aglasada verdm. Sonunda aldi cok sukur sabrli olmaya calsn benm bebegmde devmli aglyordu gaz sancsndan siznde gaz sancsi olablr gecms olsun

Bebeğinin ayaklarına karnına masaj yapabilirsin. Gazını çıkardıktan sonra emzirmeye çalış. Çğnkü genelde bebekler gazı olduğu için ememiypr ve ağlıyor. Anne de emmek istemiyor diye düşünüyor. Mamayı kesin artık. Doğuştan gelen bir sür var. Bebeği tek başına büyütmeye yetecek kadar bu süt. Doymadığını nerden çıkarıyorlar anlamıyorum. Sağarsanız sütünüz azalabilir. Emzirmeye çalışın bol bol. Ağlatmadan 20-30 dakika da bir verin memeyi. Sakin olun. Severek, oynayarak, konuşarak deneyin. Zorlamayın. İlk aylrda herkesn başına gelir bunlar.

Özel nedenlerden dolayı bebegimin 1. Ayindan itibaren hergun 5 saat ayri kalmak zorunda kaldım.bebegime annem bakıyordu ve annem kaşıkla vermeyi beceremiyordu. Bebegim biberona alıştı. Medela calma biberon sayesinde beni emmeyi tamamen bırakmadı. tamamen diyorum cunku sut bol gelmediginde hala memeyi emmiyor biberon istiyor ben de sagip veriyorum.Ayrıca medelanin hastane tipi pompasi çok iyi onu kullandım en geç 10 dk da iki gogsude boşaltıyor. Şöyle soyliyim bebegim hiç emmeseydi bile bu pompayla sadece anne sutu verebilirim. Bebegim su an altı buçuk aylik ve ilk 6 ay toplasan sadece 1 kutu mama ancak almistir geri hep anne sutu.uğraş emzirmek için ama olmuyorsa psikolojini bozma.

Ah o mama mama diye tutturup sutun yetmiyor diye anneleri yanlış yönlendirip strese sokup bebelerin rizkiyla oynayanlari da Allah bildigi gibi yapsin.

Saginca zaten gogus uclari cikiyor bu sirada bebegini emzir.Kolik oldugunu sanmiyorm bebek acliktan agliyordur.1.5 ayda hem emzirmisiniz hem biberon verip sütünuzu sagmisiniz.1.5 ayda bebek hangisine alisacak. Emzirmek istiyorsaniz gogsunuzden verin emdikce meme ucu cikar.
Doktorlar kolik tanisi koydular.Sancı geldiğinde biberondaki mamasını da yiyemiyor agliyor.Gogus uçlarım çıktı bu sefer ama biberonu bile ememiyor sancidan.
Meme uçlarınız hala yok mu? Sağarken çıkıyor mu?
Pompa elektrikli mi manuel mi?
Elektrikli.gogus uçlarım var ama hep reddediyor.
Sakin ol ve anne sütü alması elbet çok sağlıklı ama anneyi e bebegı de yıpratıyorsa bu yapacak birey yok. 34haftalık doğum yaptım 1ay sonrası ancak tutabıldı memeyı ama bu kez başka sebeplerden kesmek zorunda kaldım. Mamayla büyüdü. Eğer biberon alıyorsa bir sure daha sağ ver .elektrıklı pompa kıralayın çok hızlı sagıyor o .en azından bıberon alması da güzel birkaç saat sen dinlenirsin yada dışarı çıkarsın esin falan doyurur. Bugunler gerçekten gecıyor hem e hızla. Bir bakmışın ek gıdaya gecmış dişler çıkmış emeklemiş yürümüş.. Sabır ve tadını çıkar sürecin
Haklısınız.Sagolun yorumunuz için.
Bebeginiz hayirli olsun oncelikle bende 34 haftalk dogum yaptm ayni sorunu yasadim emme kuvveti gogus ucum yoktu mama verdler hast de oda olmadi sarlk basladi kuvoze aldlar cocugumu cktk tam 1ay direndim ne yaptysam almadi silikon gogus ucu vs. Sagdm arti mama verdm. Tam 1ay snra tek gogsumu aldi az az emmeye basladi 40.gunde obur gogsumude aldi ama mamaya alsmsti suan 8aylk hem emiyor hem mama yiyor. Ben hc pes etmedm her biberon oncesi gogsumu verdm aglasada verdm. Sonunda aldi cok sukur sabrli olmaya calsn benm bebegmde devmli aglyordu gaz sancsndan siznde gaz sancsi olablr gecms olsun
Allah razı olsun.Keske birazcık tutsa 10 saniyelik onu da yapmıyor uyurken deniyorum onu da almiyor.Cok zormus çaresiz kalmak.

Doktorlar kolik tanisi koydular.Sancı geldiğinde biberondaki mamasını da yiyemiyor agliyor.Gogus uçlarım çıktı bu sefer ama biberonu bile ememiyor sancidan.

Doktorlar gaz sancısı oldukça da emzir derler. Belki emmemesi de strese sokuyor. Kolik bebekler genelde akşamüzeri gün batımı yaklaştıkça huzursuzlanmaya başlar.
Karnına bebe yağıyla sağdan sola yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Ayaklarını sıcak tutun.

Siz memeyi teklif etmeyi bırakmayın. Sık sık teklif edin. İnanın biberonla alakası yok. Kendinizi suçlamayın. Öyle olsaydı benim oğlum bırakırdı. Hem meme, hem biberon, hem de emzik verdim. Benim de ilk başta sütüm çok azdı çünkü.. Arkadaşlarım şırınga, kaşık bir sürü yöntem denediler ama ben hiç birini denemedim.
Kaşığı sadece gaz sancısı için rezene, kimyon çayı vermek için kullandım.

Gaz için bunu da deneyin bu arada. Kaynamış suyun içine rezene ve kimyon atıp ağzını kapatın 5 dakika bekleyin çökünce için. Bebeğe içerken 2 3 çay kaşığı verin.

Kolik bebek icin Buzuki Orhan -Kolik sarkilari var, benim oglumda kolikti ve cok yararini gordum, youtube da var.
Bunun disinda sling almalisin bitane, tasimalisin bebegini.
Kolik bebek dunyaya adapte sorunu yasayan bebektir, oyuzden mecbur koynundan ayirmayacaksin.
Sancilari aglamalari 5-6 ay civari kesilir az sabir.
Emzirme icin bunalima girme.
Olmadiysa olmamistir, kabullen bunu.
Keske alsaydi memeyi ama almadi diye kendini suclama.
Karsi komsum 1,5 sene sagdi sutunu, kizi biberondan iciyordu.
Onemli olan senin iyi olman.
anne sutu onemli evet ama annenin ruh sagligi da cok onemli.
Hep iyi olacaksin baska sansin yok.
Sen iyi ol bebek iyi olsun.
Aglamalari insani perisan ediyor evet ama bunu sling adi verilen tasiyicilarla halledebilirsin.

Arkadaşlar ben 1.5 aylık bir anneyim.Ilk çocuğum çok tecrübesizim.Ilk zamanlar sütüm gelmedi mecburen çocuk sarılık olmasın diye mama verdim biberonla.Cocugum 36 haftalık doğmuştu emme kuvveti pek gelişmemişti.Sutum geldikten sonra emzirmeye çalıştım bu sefer de meme ucum içine göçük olduğundan bebeğim ememedi.Ben de silikon uc kullandım.Boyle devam ederken büyükler bu çocuk doymuyor deyip mama vermemi istediler.Ben çok direndim karışmayın biberonla alışırsa beni bırakır dedim.Gunde 1 seferden birşey olmaz dediler.Uyurken vermeye çalıştım.Bu arada doktora gittiğimde doktor da sütünü sağ kaşıkla ver dedi.Doktor bey mama içinde kaşıkla içirmeye çalıştım ama olmadı ya elime vurdu döktü etrafa ya da sabirsizligindan genzine kaçırdı veremedim dedim.Mamayi biberonla veriyordum bu arada aventin biberonu saydığım sütleri de uyku da biberonla vermeyecalistim.1 -2 gün geçmemişti ki bu sefer beni istememeye başladı memeyi her seferinde dayadigimda çığlıklar atıp kendini geri çekti.Ac bıraktım alması için gene olmadı.Medela biberonla geçiş yapayım dedim yine olmadı.Silikon ucu biberon gibi benimser dedim onu da almadı.Ne yaptimsa olmadı kızlar.Bunalima girdim ben sebep oldum diye.Simdi sağıp vermeye çalışıyorum ama çok zor oluyor her gün 2-3 sa bir sağmak ve 30 dk boyunca.Ayrica şimdi kolik olduğu ortaya çıktı durmadan gece gündüz ağlıyor kafayı yemek üzereyim.Bana bir akıl verin kizlar ruhen çökmüş durumdayim hep birileriyle konusmak istiyorum.Depresyona girdim çok çaresiz hissediyorum.Bari memeyi emseydi hem sagip hem de durmadan ağlamasını sonlandiramiyorum.Ne zaman bitecek bu kabusum bilmiyorum.Herkesten bir çare bekliyorum ne yapabilirim bu durumda bana bir akıl verin lütfen?
Medikallerde beselenme sondasi satiliyor. Onlardan alip enjektorle memenizin kenarindan sut veya mama verebilirsiniz. Ayy tam anlatamadim emzirme destek sistemi mi deniyordu oyle birsey. Meme emmiyorsa da dunyanin sonu degil. Sagip vermeye devam edersiniz.

Kolik de 3 aydan sonra geciyor. Benim bebegim de kolikti 3 ayda gecti. Ama ilk 3 ay ne yasadim ben bilirim. Gun boyu hopla zipla evde cok zordu. Pilates topunun ustunde zipliyorduk birlikte. O gunlerden bana gunduz uykularini kucagimda yapan bir minnos kaldi. Bazen cok bunaliyorum ama yapacak bisey yok. Mesela su an acliktan ölüyorum uyansa da yemek yesem diye bekliyorum.

Yardim alabilecginiz biri varsa bi nefes almak icin bile iyi oluyor.

Canım ben bu dediklerini tam da 15 Temmuz zamanı yaşadım. Ailelerden 8 saatlik uzaklıktayız ve eşim polis olduğu icin hayatımda yaşadığım en zor zamandı.

Eşim eve sadece bir kaç saat uyumak icin geliyordu. Ben süt sağan ve gece gündüz uykusu oturmamış 1 buçuk aylık bir bebekle yalnızdım. Benimde göğüs ucum içine göçüyordu. Hem eşimi merak edip uyuyamıyordum hemde bebeğim yüzünden ve sanki sürekli süt sağıyordum. Çok zor oluyor. Yaşamak ile duymak arasında çok fark var ve ben seni çok iyi anlayabiliyorum.

Ama bu zamanlar geciyor. Şuan o kadar keyifli ve huzurlu bir yaşantım var ki Allah'a şükürler olsun. Geçecek buna inan ve sabır etmeye çalış. Çok zor oluyor ama yapacak birşey yok malesef. Şükür ederek geçir bu zamanları.

Zaten hep belli saatlerde daha yoğun bir ağlaması oluyor.Yuzu kızarıyor ayaklarını karnına çekiyor iki büklüm oluyor.
Benim bebeğimin bu kadar inatçı olacağı aklıma gelmezdi cabalamalarim hep hüsranla sonuçlanıyor.Emzirememek yavruma sutumu memeden verememek çok üzdü beni.Keske bilseydim böyle olacağını hiç biberonu evime sokmasaydım.Ama nerden bilebilirdim başıma gelecekleri birkac gün içinde benden vazgecebilecegini.En basında da eşiğinde sol göğse geldiğinde hep ağlardı almak istemezdi şimdi ise hiçbirini almaz oldu.O duyguyu doğru düzgün yaşayamamış olmama çok üzülüyorum.Gecenlerde bebek bakım odasına girdim emziren anneleri gördüğümde keşke ben de böyle verebilseydim deyip eve gelip ağladım.Cocugumun bir taraftan kolik olması bir taraftan emmemesi beni çok yıprattı.Her gün ağlama nöbetlerine giriyorum ben bununla nasıl bahsedeceğim diye hiç susmuyor ağlamaktan.

Selam canım. Bebeğin önce kollarını açıp kapat. Sonra kolay dirsek ve bacak dirseklerini birbirine değdir karnına saat yönünde mesaj yap 15 defa falan sonra ayaklarından karnına doğru bacağını bastır.
Böyle anlatabildim. Sen nazikçe yap tabikiii canını acıtmadan.

Rezene iç bi iki çay kaşığı bebeği de ver ben öyle yaptım.

Biberon vermek ile ilgisi yok

Bebek küçük doğmuş gücü yetmiyor vs

Memenizi sağın biraz süt ucundan akarken fışkırırken bebeğin ağzına verin

Uğraşmadan akıyor gibi olsun zira hemen ağzına gelmeyince kızıp hiç emmiyorlar

Haklısınız.Sagolun yorumunuz için.

Allah razı olsun.Keske birazcık tutsa 10 saniyelik onu da yapmıyor uyurken deniyorum onu da almiyor.Cok zormus çaresiz kalmak.
Cok iyi anlyorm seni cnm ayni sorunlari yasadgm icin. Rabbim sabr versn sna insallah cok zor heleki kolik bir bebekse biz suan 8aylgz gaz sancmz yok amaa. Hala huysuz bi oglum var cok aglar cok zor uyur az uyur anne olmak cok zor ama saglkli olsunlarda oyle yada boyle hayat gececek

Canım ben bu dediklerini tam da 15 Temmuz zamanı yaşadım. Ailelerden 8 saatlik uzaklıktayız ve eşim polis olduğu icin hayatımda yaşadığım en zor zamandı.

Eşim eve sadece bir kaç saat uyumak icin geliyordu. Ben süt sağan ve gece gündüz uykusu oturmamış 1 buçuk aylık bir bebekle yalnızdım. Benimde göğüs ucum içine göçüyordu. Hem eşimi merak edip uyuyamıyordum hemde bebeğim yüzünden ve sanki sürekli süt sağıyordum. Çok zor oluyor. Yaşamak ile duymak arasında çok fark var ve ben seni çok iyi anlayabiliyorum.

Ama bu zamanlar geciyor. Şuan o kadar keyifli ve huzurlu bir yaşantım var ki Allah'a şükürler olsun. Geçecek buna inan ve sabır etmeye çalış. Çok zor oluyor ama yapacak birşey yok malesef. Şükür ederek geçir bu zamanları.
Ne kadar sürdü sizin sağmaniz?Yaşayan biliyor zaten yaşamayan sadece dinlemekle yetiniyor.

Cok iyi anlyorm seni cnm ayni sorunlari yasadgm icin. Rabbim sabr versn sna insallah cok zor heleki kolik bir bebekse biz suan 8aylgz gaz sancmz yok amaa. Hala huysuz bi oglum var cok aglar cok zor uyur az uyur anne olmak cok zor ama saglkli olsunlarda oyle yada boyle hayat gececek
Amin canim.bebege bakmak zaten kolay bir iş değil ama kolik bebek annesi olmak ona bakmak çok ama çok zormus.beni cocugu kolik olan anneler daha iyi anlar zaten.sagolun yorumlariniz için biraz dertlesmek iyi geliyor bir nebze de olsa.

Medikallerde beselenme sondasi satiliyor. Onlardan alip enjektorle memenizin kenarindan sut veya mama verebilirsiniz. Ayy tam anlatamadim emzirme destek sistemi mi deniyordu oyle birsey. Meme emmiyorsa da dunyanin sonu degil. Sagip vermeye devam edersiniz.

Kolik de 3 aydan sonra geciyor. Benim bebegim de kolikti 3 ayda gecti. Ama ilk 3 ay ne yasadim ben bilirim. Gun boyu hopla zipla evde cok zordu. Pilates topunun ustunde zipliyorduk birlikte. O gunlerden bana gunduz uykularini kucagimda yapan bir minnos kaldi. Bazen cok bunaliyorum ama yapacak bisey yok. Mesela su an acliktan ölüyorum uyansa da yemek yesem diye bekliyorum.

Yardim alabilecginiz biri varsa bi nefes almak icin bile iyi oluyor.
Peki bu emzirme destek sistemi gerçekten ise yarıyor mu cevrenizde hiç uygulayan oldu mu merak ettim ?

Ne kadar sürdü sizin sağmaniz?Yaşayan biliyor zaten yaşamayan sadece dinlemekle yetiniyor.

Sütüm boldu ve azalmaması icin sürekli sağdım. Bu şekilde anca 4 ay verebildim ve bunun üzüntüsünü çok yaşadım. Dolaba da çok saklamıştım bitmeden yedekliyim diye 7 aylıkken bile vermiştim. Elinden geleni yap zor olsa da yap.

1 bucuk yaşında kızım ve 2 kere hasta oldu onlar da bir kaç günden fazla sürmedi. Aşılarında bile ateşlenmedi, rahatsızlanmadı. Bu yüzden sütün bitene kadar devam et ama bitince de üzülme.

X