Nişan Bayramda nişanlı çift ne yapmalı?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

mavilisiyah

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2018
42
4
Hanımlar selamlar, ben geçen hafta nişanlandım. Nişanlım ve ailesi bodrumda yaşıyor. Ben ve ailem izmirde. Bayram muhabbetlerinde annem erkek tarafı kız evini ziyaret eder, bayramlık alır, hatta bilezik takar falan dedi. Çünkü bana nişanımda da bisey takılmadı. Nişanlimda bizim burda işlerimiz var öyle her istediğimizde çıkamıyoruz masraf yapmaya gerek yok bence dedi. Ben gelirim ailenin yanına bayramlasiriz sonra seni alıp bizimkilerin yanına gideriz dedi. Annem kesinlikle hayır diyor. Düşününce nişanlıma hak veriyorum. Sonuçta yaşlı insanlar daha geçen hafta burdalardi. Siz ne düşünüyorsunuz ne yapılması uygun olur??
Şimdiden teşekkürler...

Her yörenin adeti farklıdır ve aynı yerde yaşamadığınız için şartlar değişir. Orta yolu bulun kimse kırılmasın

Yaşlı da olsalar evlenme çağında çocukları var
Gelip ailenizle bayramlasmalari daha uygun olur.
Bayramın son günü yada bir kaç gün sonra da siz ailesini iadeyle ziyarete gidebilirsiniz

Bence gelmeliler daha bismillah yeni nişanlanmıssınız ilk bayram hemde bence gelmeleri gerek

Erkek tarafının gelmesi lazım. Yani bizim buralarda öyle. Ondan sonra da siz gidip bayramlaşırsınız..

Bu ilk bayramınız olduğu için gelmeleri gerekir , bayramlık alınıyor ama altını bilmiyorum genelde altını alıp gelirler gelinin yakasına takarlar bilezik duymadım. Heryer de farklı tabi , senin gitme konuna gelirsek Benim ailem nişanlı iken asla izin vermezdi onlarsız hiç gitmedim bizim de şehirler farklı... o biraz aileye bağlı

Nişanda ufak bir şey takılır bayramda erkek kurbanlık alıp gider küçükler büyüklere ziyarete gider bayramlık bilezik doğu adeti gibi çoğu yapmıyor bazıları yapıyor

Eskidenmiş bu adetler, hayat bu kadar zor değilken yani. Herseyi para olarak görüyorsun diyebilirsiniz ama ailece size gelip bayramlaşma, bilezik vs 5000 TL masraf en kabaca. O 5000 TL yi evlenirken kullanabilirsiniz mesela. Bende nisanlıyım hiç böle seyler beklemiyorum. Kayınvalidem kayınpederim taaa 800 km yoldan ayagıma mı gelecek anlamadım ki. Anneler hep ister sonuc olarak ama sen ara bulmalısın.

Anneniz haklı onu dinleyin . O kadar da uzak gelinemeyecek bir yol değil gelmeleri lazım . Bilezik kıyafet ekstra adet ona bi şey diyemem . Eğer siz adet isterseniz ilerde onlar da isteyebilir bunu düşünün .

Bizim burda nişanlı kızın evine kurbanlık bile götürülür. Bilezik de takılır. Hiçbir şey yapmasalar bile size bayramlaşma için gelmeleri gerekir.

Hanımlar selamlar, ben geçen hafta nişanlandım. Nişanlım ve ailesi bodrumda yaşıyor. Ben ve ailem izmirde. Bayram muhabbetlerinde annem erkek tarafı kız evini ziyaret eder, bayramlık alır, hatta bilezik takar falan dedi. Çünkü bana nişanımda da bisey takılmadı. Nişanlimda bizim burda işlerimiz var öyle her istediğimizde çıkamıyoruz masraf yapmaya gerek yok bence dedi. Ben gelirim ailenin yanına bayramlasiriz sonra seni alıp bizimkilerin yanına gideriz dedi. Annem kesinlikle hayır diyor. Düşününce nişanlıma hak veriyorum. Sonuçta yaşlı insanlar daha geçen hafta burdalardi. Siz ne düşünüyorsunuz ne yapılması uygun olur??
Şimdiden teşekkürler...
Bizim buralarda kurban da erkek tarafı Koç alıp getiriyor mesela nişanlı olan kıza ama heryerde adet farklı bi bilezik getiriliyor ki sizin nişanınızda da takılmamış anneniz doğru söylüyor hadi Koç almayı geçtim en azından bi bilezik bi kaç küçük hediye ile gelinebilir hani normal olan bu sekil oluyor yöre ye göre değişme gösterir illaki ama erkek tarafı maddiyatına göre küçük büyük birseyler illaki yapar

Şimdiden teşekkürler...
anneniz haklı kesinlikle ilk bayramınız daha gelmeleri lazım bizde öyle oldu 2 bayramı nişamlı geçirdik, kayınvalidem beni alıp alışverişe çıkardı kıyafet ayakkabı, çantama, kadar aldı, bayramda geldiklerinde de nişanlım elinde çiçeği, hediyesi, çikolatasıyla geldi.

Bzde şöyle olur: kurban bayramı olduğu için bi tane kuzu mu koç mu ufak hayvan alıp kızın ailesine getirirler. Durumu olmayan 1. Olan 2 bilezik takar.
Ve bunun yanında giyim kuşam vs hediyelikler getirirler. Bayramlaşıp giderler. Sonra akşam üzere erkek gelir kızı alır. Ailesine götürür anne babayla gelin kız bayramlaşır 1 saat en fazla oturup döner.

Ha olan bu ama artık pek kalmadı. 10 aileden 3ü yapıyor artık.

Ya bunlar hep eski adetler. Yaşlı başlı insanları en az 3 saatlik yola çıkartacak mısınız yani? Arayıp kutlayabilirler. Bilezik yada kurbanlık olayı nedir ya? Anneniz bence haksız. Böyle şeylere takarak daha en baştan sorun çıkartıyorlar. Bunlar sonrasında size evliliğinizde yansır.

Geçen hafta ordalarmis zaten damadi gelsin annenizin elini öpsün siz de onun ailesinin yanina gidin. Zorlastirmaya gerek yok. Gonuller bir olsun :)

Şimdiden teşekkürler...
Nisanliniz gelsin madem ama siz gitmeyin bence . Arayın görüşün

Bizim burda da Kurban bayramında geline kurbanlık götürülür durumları varsa bilezikte takarlar ve bayramlık alınır . Ama ilk erkek tarafı kız tarafına gider sonra kız erkek tarafına bayramlaşmaya gider .

X