Bankadan gram altın alma

inekobasi

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
3.181
10.024
Merhabalar ben eskiden birikimimle az çok demeden gram altın alırdım. Uzun zamandır da ücretsiz izindeyim altın alamıyordum. Maaş yatınca gram altın alayım dedim ama alış satış farkı 60 lira😳😬 mesai saatleri içinde hem de. Eskiden Kuveyt Türk’te fark 5-6 liraydı. Ay bu kadar farkı görünce altın almaktan vazgeçtim siz ne yapıyorsunuz nasıl yapıyorsunuz size sorayım dedim

Ben reel gümüş külçe alıyorum kuyumcukentten. Bankalara güvenmiyorum.

Geçen hafta çıkış yaptık türküye finans dan maalesef makas aralığı çok fazla önceden emir verebiliyordun istediğin rakama ulaşınca sistem bozuyordu falan iyiydi onu kaldırdılar ben alırken kesinti de yapılıyor artık ben asla bankadan almam en iyisi fiziki evde bir şekilde tutulur diye düşünüyorum benim fikrim tabi

Geçen hafta çıkış yaptık türküye finans dan maalesef makas aralığı çok fazla önceden emir verebiliyordun istediğin rakama ulaşınca sistem bozuyordu falan iyiydi onu kaldırdılar ben alırken kesinti de yapılıyor artık ben asla bankadan almam en iyisi fiziki evde bir şekilde tutulur diye düşünüyorum benim fikrim tabi
Banka çok mantıksız oldu artık. Ya aslında evde güvenlik filan da var ama.. ne bileyim banka kasası da güven vermiyor artık bana.. ay ben de paranoyak gibi hiçbi şeye güvenmiyorum ama 😬

Hmm mantıklı aslında ama nerede saklıyorsunuz ay sorması ayıp benim banka kasam var aslında ama depremden sonra banka daha güvenilir olur diye düşünmüştüm
hiçbir kuruma güvenmem para konusunda devlete ait kurumlarda dahil. Evimde saklıyorum. altın bence artık doygunluk noktasına ulaştı milim milim ilerliyor ama gümüşün yıl sonuna dek baya atak yapacağını düşünüyorum. Ki ekonomistlerde o yönde görüş bildiriyor.

Merhaba, Nisan ayında işe girdim, girdiğimde kuveytten altın hesabı açtırdım ve düzenli her ay altın alıyorum maaşım yatar yatmaz. Eskiden para biriktirdikçe kuyumcudan alırdım, evet fark 5-6 TL oluyordu fakat gram fiyatı da 100 TL idi .
Bu dönemde eşim kuyumcudanda gram aldı, açıkçası çok fark yoktu bankadan aldığım fiyat ile. Satarken fark ediyor ama şimdi benim gidip kuyumcudan altın almam otobüs ile git gel derken 20 TL zaten öyle harcicam. Gidene kadar ben zaten maaşımı harcarım ya da kur fırlar :)
Fiziki altın tercih ederim ama hırsızlık da beni korkutuyor. İşte biraz fiziki biraz hesaptan bişeyler yapmaya çalışıyoruz.
Size fikir olması adına bu süreçte bankadan aldığım gram altınların gram fiyatına ne kadar ödediğini yazıyorum. En az bir yıl hesapta tutunca zararlı çıkmayacağınızı fark edersiniz :)

Haziran 2022: 992 tl
Temmuz : 990 tl
Ağustos: 1027 tl
Eylül: 1021 tl
Ekim 1017 TL
Kasım: 1042 TL
Aralık : 998 TL
Ocak: 1131TL
Ocak sonu: 1194 TL
Şubat : 1170 TL

Evet bazen biraz iniyor, o ufak inişleri alım fırsatı olarak kullanmak lazım :) Ama genel olarak yükselişe devam :)
Bereketli yatırımlar dilerim

depremden sonra banka taraftarıyım

tez vakitte evdekileri bozup dijitale çeviricem

hırsızı var enkaz altında kalması var

bankada olursa e devletten kimliğini bastırır çok rahat faydalanırsın bankadaki birikimden
Ben de böyle düşünüyorum ama eşimin arkadaşı da bankalara güvenme sabit bir fiyattan alabilirler elindeki altınları demiş bilmem hangi ülkede böyle olmuş. Utanmasam kasanın olduğu bankadan bina sağlam raporu isteyeceğim. İki kuruş param var ne yapacağımı şaşırdım bu zenginler nasıl rahat uyuyor 🙈

Evet çok arttı. Ama üç beş demeden alıyorum ben,zaten elbet artacak bozdurasiya
Evde de biraz tutuyordum ama bu deprem afet bölgesinde gönüllüydüm, o kadar çok altın tutanagi teslim ettim ki jandarmaya. Olası bir depremde eve giriş izni de yoksa o altınlara elveda diyorsunuz.
Gerçi benim ex tüm birikimini bankada döviz yapardı,ülkesi savaşa girince dünya ona ambargo koydu. Bir anda para çekemez oldu, bir yıldır parasına dokunamiyor...
Yani iki ucu b.klu degnek

Merhaba, Nisan ayında işe girdim, girdiğimde kuveytten altın hesabı açtırdım ve düzenli her ay altın alıyorum maaşım yatar yatmaz. Eskiden para biriktirdikçe kuyumcudan alırdım, evet fark 5-6 TL oluyordu fakat gram fiyatı da 100 TL idi .
Bu dönemde eşim kuyumcudanda gram aldı, açıkçası çok fark yoktu bankadan aldığım fiyat ile. Satarken fark ediyor ama şimdi benim gidip kuyumcudan altın almam otobüs ile git gel derken 20 TL zaten öyle harcicam. Gidene kadar ben zaten maaşımı harcarım ya da kur fırlar :)
Fiziki altın tercih ederim ama hırsızlık da beni korkutuyor. İşte biraz fiziki biraz hesaptan bişeyler yapmaya çalışıyoruz.
Size fikir olması adına bu süreçte bankadan aldığım gram altınların gram fiyatına ne kadar ödediğini yazıyorum. En az bir yıl hesapta tutunca zararlı çıkmayacağınızı fark edersiniz :)

Haziran 2022: 992 tl
Temmuz : 990 tl
Ağustos: 1027 tl
Eylül: 1021 tl
Ekim 1017 TL
Kasım: 1042 TL
Aralık : 998 TL
Ocak: 1131TL
Ocak sonu: 1194 TL
Şubat : 1170 TL

Evet bazen biraz iniyor, o ufak inişleri alım fırsatı olarak kullanmak lazım :) Ama genel olarak yükselişe devam :)
Bereketli yatırımlar dilerim
En son altını 2021 Aralık ayında almıştım 900küsurlardan şu anki fiyata bakarsak enflasyon karşısında zararda aslında ama başka da yatırım aracı bilemedim bi döviz bir altın..🤷‍♀️

Ben de böyle düşünüyorum ama eşimin arkadaşı da bankalara güvenme sabit bir fiyattan alabilirler elindeki altınları demiş bilmem hangi ülkede böyle olmuş. Utanmasam kasanın olduğu bankadan bina sağlam raporu isteyeceğim. İki kuruş param var ne yapacağımı şaşırdım bu zenginler nasıl rahat uyuyor 🙈
Hırsız deprem gibi ihtimallerlr direk sıfırdasın

Acil durumlarda zararına da olsa eline geçer üçbeş 😄

Hem uzun vadede zarar olmaz

Evet çok arttı. Ama üç beş demeden alıyorum ben,zaten elbet artacak bozdurasiya
Evde de biraz tutuyordum ama bu deprem afet bölgesinde gönüllüydüm, o kadar çok altın tutanagi teslim ettim ki jandarmaya. Olası bir depremde eve giriş izni de yoksa o altınlara elveda diyorsunuz.
Gerçi benim ex tüm birikimini bankada döviz yapardı,ülkesi savaşa girince dünya ona ambargo koydu. Bir anda para çekemez oldu, bir yıldır parasına dokunamiyor...
Yani iki ucu b.klu degnek
Heh işte ay eşimin dediğine göre de Lübnan da galiba bankadaki dolarları devlet zorla düşük fiyattan almış. Bizimki bunu anlatınca bankadan da tırsttım..

Senin gibiler için moleire'nin cimri oyununda çok güzel bir tırad var;
Belâlı şey, evinde büyük para saklamak, belâlı şey. Ne mutlu varını yoğunu sağlam bir yere yatıranlara. Evinde cep harçlığın olacak yalnız, tam yetecek kadar. Koskoca evde emin bir delik ara da bul. Demir kasa, evet, ama benim gözüm tutmaz demir kasaları; dünyada güvenemem onlara. Hırsızlara gel al demek gibi bir şey parasını kasaya koymak, uluorta. İlkin neye saldırır herif? Kasaya tabiî
:ıslık: bu repliği okuya okuya ezberledim. Hep kendi kenidime söylüyorum 😅
Heh işte ay eşimin dediğine göre de Lübnan da galiba bankadaki dolarları devlet zorla düşük fiyattan almış. Bizimki bunu anlatınca bankadan da tırsttım..
Evet ya her şey oluyor. Benimki de Rustu. Bir anda ambargo koydular. Adam dişinden tirnagindan döviz biriktirirdi, çekebilecek mi gün gelecek o bile meçhul. Bizim ülke de ateş üstünde yürüyor, her an her şey olabilir. O yüzden hiç güvenli gelmiyor bana.

Banka çok mantıksız oldu artık. Ya aslında evde güvenlik filan da var ama.. ne bileyim banka kasası da güven vermiyor artık bana.. ay ben de paranoyak gibi hiçbi şeye güvenmiyorum ama 😬
Bende uzun yıllardır banka kasası kullanıyorum. Ama biliyorsunuz, deprem- soygun gibi spesifik bir şey olursa, içindeki hiç bir şeyin garantisi yok.
Çünkü kasa içine ne koyduğumuzu bilmiyorlar. Belki kasa külçe külçe altın dolu, belki de kasa da sadece 1 TL var 🫣
Dolayısıyla güvence yok.

Şu son depremden sonra bende tedirginim. Dijitale mi çevirsem diyorum. Olağanüstü durumlarda orada da sınırlandırmalar olabilir tabi.

X