Doğal Saç Bakım Kürleri AyrikOtu'nun Saç Bakım Macerası

Evde Yapılabilen Saç Doğal Bakım Kürleri

AyrikOtu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2013
32
16
Öncelikle biz saçları için arayış içinde olan bayanlara çeşitli kür, karışım, formül, yazılmış söylenmiş her ne varsa katkısı olan, cümlesi olan, tavsiyesi olan tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Forumda yararlı olacağına inandığım o kadar çok şey okudum ki saçım için, tam nereden başlayacağımı düşünürken bu konuyu açıp hem kendi uyguladıklarımı hemde gelişmeleri sizlerle paylaşmaya karar verdim :)

Forumda bir çok arkadaşın bahsettiği sinameki kürü başta olmak üzere çeşitli yağların karışımını uygulamayı düşünüyorum. Onun dışında çam terebenti yağını ve bir ampul bepanthen.i Komili Bebe Şampuanına karıştırdım, onu kullanacağım. Niye bebek şampuanı kullanıyorum hemen onuda açıklayayım; diğer şampuanlara kıyasla kimyasının daha basit olduğunu düşünüyorum. Tabi bu size göre farklı olabilir ama benim düşüncem bu yönde.

Yarın sinameki kürüne başlıyorum ve forumda arkadaşların bahsettiği gibi 8 hafta boyunca haftada bi kere sıkılmadan bıkmadan buna devam edeceğim :) Yağ karışımını ise haftada en az 2 kere olmak üzere (ki bu 2 kereden birini sinameki kürünün hemen ardından olacak) uygulayacağım sonra çamterebentli bepanthenli şampuanımla yıkayacağım.

Yağ karışımım şu şekilde; zeytin yağı, badem yağı, hint yağı, bepanthen, bal ve yumurta sarısı. Evet kabul ediyorum bulamaç gibi bir görüntü ama denemek dışında başka bir şansım yok. Yağların oranlarını balın miktarını yarın hazırlarken bir yandan da yazacağım. Tabi bide yıkadıktan sonra ben saçım için Elseve Yıpranma Karşıtı Maske ve Elseve Komple Onarıcı 5 saç kremi kullanıyorum. Onun dışında saçımı kurutmadan önce (ne kadar saç kremi kullansam da dolaşmasına engel olamıyorum) yine Elseve Sıvı Saç Bakım Kremi sıkıyorum. Ayrıca Gliss.in de sıvı saç bakım kremleri onları da kafama göre kullandığım oluyor. Tabi ekstradan yaptığım bakımlarda olacak, onlarıda ekleyeceğim.

Son olarak kuaföre gidip kırıklarımı aldırdım. Kırık saça yapılacak en mükemmel bakımın bile faydalı olacağına inanmıyorum. Ve maşamı ve düzleştiricimi de kaldırdım ortalıktan. Yani saçım en fazla kuruturken yıpranır ki zaten yaz geldi sayılır. Bu kadar emeğe biraz sabır eklenince bakalım sonuç nasıl olacak :)

Herkese Merhaba,
Bundan 4 yıl önce bu konuyu açmışım ve kaderine terk etmişim. Ama şöyle bir durum var ki her ne kadar foruma yazmasam da yukarıda bahsettiğim kürü uyguladım. Sonuç ne mi oldu? Saçlarım şu ana kadar ki en uzun haline o dönemde ulaştı. İstediğim sonuca yaklaşınca kafa derimi daha fazla yıpratmamak için sinameki kürüyle olan birlikteliğime nokta koydum ama 2015 yılının mayıs ayına kadar saçıma beslenmesi için zeytin yağı, badem yağı, hint yağı, bepanthen ve baldan oluşan karışımı ayda bir defa uygulamaya devam ettim. Tabi saçımı sık şekillendirdiğim zamanlarda bu yağ karışımını 15 günde bir yaptığımda oldu.
Peki 2015'in mayısında ne oldu? Gaza gelip o bel hizama selam veren caanım saçlarımı omuz hizasında kestirdim. Aslında sınav dönemim olduğu için kullanış açısından çok rahat etmiştim ama ya sınavlardan sonra? Saçlarımla ilgili en büyük pişmanlığı yaşadım. Hayatım boyunca unutmayacağım bir ders çıkardım kendime; upuzuuunnnnn saçlarımı bir daha o kadar kısacık kestirmeyeceğim.
Ara ara saçım için uzatma girişimlerim olduysa da devamlılığını sağlayamadığım için 2016'nın mayısına kadar saç boyumda gözle görülür çok bir değişme olmadı. Buna bir de sınavların stresi ve "Saçlarım küstü, uzamıyorlar." şeklindeki düşüncelerim de eklendi. Az önce 2017 nisan resimlerime baktım ve şunu düşündüm; 2015'den bu yana 2 yıl olmuş ve bu 2 yılda saçlarımın daha fazla uzaması gerekiyordu. Bu zaman zarfı içinde kırıklarım için 3 ayda bir veya 4 ayda bir kuaföre gittim ama bir iki parmaktan fazla kestirmedim.
Demek ki neymiş; küs olan saçlarımla barışma vaktim gelmişmiş. Çok kendi hallerine bırakmışım artık yetermiş. Zaten bu sebeple tekrar yazıyorum. Yukarıda bahsettiğim ve kullanıp olumlu sonuç aldığım küre yeniden başlama kararı aldım. Ve bu sefer buraya yazma konusunda da özenli olacağım inşallah :KK76:

Evet sinameki kürüne tekrar baslamis bulunuyorum.
Kürü yaptiktan sonra zeytinyagi, hint yagi, bemiks ampul, bal ve yumurta sarisini da karistirdiktan sonra sacima uyguladim ve guzelce sarip 1 saat sonunda yikadim. Yaz mevsiminde olmamiz sebebiyle kurutmadim.
Resim yukleyemeyecegim icin su veriyi paylasayim; enseden olctugum sac uzunlugum 28-29 cm.
Gelismeleri yazacagim.

Sinameki küründe 2. uygulamayı gerçekleştirmiş bulunmaktayım.
Yine geçen hafta olduğu gibi bu haftada kürü yaptiktan sonra zeytinyagi, hint yagi, bemiks ampul, bal ve yumurta sarisini da karistirarak sacima uyguladim ve guzelce sarip 1 saat sonunda yikadim. Yaz mevsiminde olmamiz sebebiyle yine kurutmadim.
Enseden olctugum sac uzunlugum 29 cm.
Gecen haftayla ayni sonuc diye dusunulebilir fakat sunu belirteyim ölçüm yaptigim sabit bir nokta olmadigi icin durumun bu sekilde oldugunu dusunuyorum. Cunku hafta boyunca alnimin bittigi sacimin basladi kisimlardan bebek saci dedigimiz saclarin ciktigini gozlemledim.
Gelismeleri yazacagim.

Çok yoğun geçen 2 haftadan sonra yazmak için ancak fırsat bulabildim. Bu yoğunluğa rağmen saçıma 3. ve 4. uygulamayı yaptım. Bu iki hafta için bazı değişiklikler söz konusu oldu, şöyle ki;
Küre başladığım ilk iki hafta bemiks ampul kullanmıştım, kür için özellikle gidip bemiks ampul almamıştım küre başlamadan önceki bakımlarımdan 2 tane kalmıştı onları kullandım. Ama geçen hafta alışverişe gittiğimde eczaneden bemiks yerine evigen ampul aldığım için 3. ve 4. uygulama da evigen ampul kullandım. Herhangi bir sebepten ötürü evigen ampule geçmedim, eczacıya ağzımdan evigen diye çıkıverdi ve vitamin vitamindir diye düşünüp düzeltmedim.
Bu iki hafta, kürden sonra uyguladığım karışıma yumurta katamadım. Çünkü iki haftadır bakım yaptığım güne kadar evde yumurta kalmadı, ben de gidip sadece bakım için yumurta almaya gitmedim.
Bir de hindistan cevizi yağı katıyorum, çünkü kokusu çok hoşuma gidiyor.
Gelişmelere gelince saç boyumu ölçmedim fakat bebek saçlarım halen mevcut. Sanırım 8. haftanın sonunda saçımın uzamasıyla ilgili yorum yapmam daha sağlıklı olacak; şuan gözlemlediğim kadarıyla anlayamıyorum çünkü.

X